sprawdzanie gramatyki tekstu

Nie wiesz, gdzie umieścić swój post? Pisz tutaj!
andy
Posty: 2
Rejestracja: czw sty 16, 2020 7:00 pm

sprawdzanie gramatyki tekstu

Post autor: andy »

Po włączeniu automatycznego sprawdzania pisowni cały tekst zostaje podkreślony na czerwono, a po wyłączeniu oczywiście nie sprawdza nie podkreśla błędów. Co z tym fantem zrobić? :?:
Open Office 4.1.7 na Windows 7
Jan_J
Posty: 4557
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: sprawdzanie gramatyki tekstu

Post autor: Jan_J »

Najpierw sprawdź we właściwościach tekstu, jaki ma zadeklarowany język i ew. ustaw na poprawny.
Jeżeli jest OK i nie sprawdza, to zobacz, czy dla wybranego języka masz zainstalowane słowniki. Jeśli nie, to zainstaluj.
JJ
LO (7.6) ∙ AOO (4.1) ∙ Python (3.11|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
andy
Posty: 2
Rejestracja: czw sty 16, 2020 7:00 pm

Re: sprawdzanie gramatyki tekstu

Post autor: andy »

dzięki, spróbuję
Open Office 4.1.7 na Windows 7
krzysryt
Posty: 9
Rejestracja: śr paź 01, 2014 10:58 am
Lokalizacja: Łódź

Re: sprawdzanie gramatyki tekstu

Post autor: krzysryt »

Cześć
Mam podobny problem. Język domyślnie ustawiony na polski, doinstalowany pakiet językowy polski, pisownia włącza sprawdzanie, ale w słownikach brakuje polskich słów (po prostu pole proponujące korektę jest zupełnie puste, ale program zgłasza błąd (podkreślenie na czerwono). W systemie Win10 mam ustawione 2 języki polski i angielski (US), ale domyślnym jest polski, w OpenOffice wyłącznie polski.
Pomóżcie, proszę, bo konsekwencja jest taka, że OpenOffice praktycznie w ogóle mi nie sprawdza pisowni, bo każde słowo w jakimkolwiek języku to dla niego błąd.
Z góry dziękuję za pomoc
Dziekuje i pozdrawiam
OpenOffice wersja 4.1.7
Widnows 10 Home
Jan_J
Posty: 4557
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: sprawdzanie gramatyki tekstu

Post autor: Jan_J »

Moim zdaniem liczy się tylko to, czy:
1. język danego tekstu albo fragmentu jest ustawiony na polski,
2. słowniki dla zadeklarowanego języka są zainstalowane.

Dla nowych dokumentów: Narzędzia>Opcje>Ustawienia języka>Języki>Domyślny język dokumentu
Dla stylu: F11>(wybierz styl; Domyślny wpływa na wszystkie o ile nie określono w nich inaczej)>Modyfikuj>Czcionka>Język
Dla fragmentu istniejącego dokumentu: Format>Znak>Czcionka>Język
(Nie rozumiem, dlaczego język deklaruje się przy okazji czcionki, ale tak jest).
JJ
LO (7.6) ∙ AOO (4.1) ∙ Python (3.11|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
tomeh
Posty: 108
Rejestracja: pn mar 06, 2017 9:17 am
Kontakt:

Re: sprawdzanie gramatyki tekstu

Post autor: tomeh »

No i te opcje podkreślania błędów w sprawdzaniu pisowni też musi być zaznaczona z pozostałymi. Też miałem taki problem że nic nie pomagało po za przeinstalowaniem programu oraz pobraniem jeszcze raz słowników.
Libre office. Treści technologiczne ToTemat.pl z filmami.
piotrtalikos
Posty: 4
Rejestracja: pn sty 27, 2020 9:30 am
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: sprawdzanie gramatyki tekstu

Post autor: piotrtalikos »

Ja już przeinstalowałem program ale zastanawiam się skąd mogę pobrać słowniki?
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Re: sprawdzanie gramatyki tekstu

Post autor: Astur »

Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
ODPOWIEDZ