[SOLVED] Folder docelowy, eksport do pdf/ zapisz jako

Nie wiesz, gdzie umieścić swój post? Pisz tutaj!
KamilKaniewski
Posty: 2
Rejestracja: czw lis 07, 2019 11:50 am

[SOLVED] Folder docelowy, eksport do pdf/ zapisz jako

Post autor: KamilKaniewski »

Cześć,

Pytanie dotyczy wskazywania folderu docelowego przy używaniu funkcji 'eksportuj do pdf' lub 'zapisz jako'. OpenOffice zawsze domyślnie wskazuje miejsce do zapisania nowo tworzonego pliku w miejscu gdzie był zapisywany ostatni (wcześniejszy) edytowany plik. A ja chciałbym żeby zawsze domyślnym folderem dla zapisu był ten w którym znajduje się aktualnie otwarty plik. Pracuję na rozbudowanym drzewie folderów. Edytuję pliki z różnych folderów i wskazywanie za każdym razem od nowa ścieżki zapisu jest uciążliwe - zwłaszcza gdy chcę wygenerować pdf z kilku dokumentów znajdujących się w różnych folderach. Nie znalazłem w ustawieniach jak wskazać gdzie program ma domyślnie zapisywać. Czy ktoś wie jak to zmienić?

Z góry dziękuję za podpowiedź.

Pozdrawiam,
Kamil
Ostatnio zmieniony czw lis 28, 2019 6:40 pm przez KamilKaniewski, łącznie zmieniany 1 raz.
OpenOffice 4.1.5 / Windows 10 Pro
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2233
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Folder docelowy, eksport do pdf/ zapisz jako

Post autor: Jermor »

Dość długo czekałeś na jakąś odpowiedź. Ale jest ona taka, że nie ma jakiegoś miejsca, w którym można ustalić takie położenie pliku.
Utworzyłem dla ciebie na takie potrzeby własne makro. Eksportuje ono aktualnie aktywny dokument do pliku PDF.
Działa tak:
  • Rozpoznaje czy dokument należy do jednego z dokumentów pakietu Apache OpenOffice lub LibreOffice.
  • Dla danego typu dokumentu ustala rodzaj Filtru PDF.
  • Pobiera nazwę pliku z pełną ścieżką.
  • Zmienia rozszerzenie nazwy pliku na PDF
  • Zapisuje (eksportuje) plik PDF do tej samej ścieżki, nadpisując jeśli to konieczne istniejący wcześniej dokument PDF o takiej samej nazwie (bez pytania o zgodę!).
Makro, a właściwie makra, zapisałem w pliku typu OXT. Po pobraniu go możesz włączyć go do swojej biblioteki makr. "Narzędzia -> Menadżer rozszerzeń -> Dodaj...". W kontenerze "Moje makra" zostanie dodana biblioteka DoPDF. Makro, które należy uruchomić to "ZapiszJakoPDF".
To makro możesz dodać do swojego paska narzędzi albo menu. Ten proces, w odniesieniu do innego rozszerzenia, jest opisany tutaj: https://yestok.pl/var/makecsv.php
Załączniki
DoPDF.oxt
(2.34 KiB) Pobrany 197 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
KamilKaniewski
Posty: 2
Rejestracja: czw lis 07, 2019 11:50 am

Re: Folder docelowy, eksport do pdf/ zapisz jako

Post autor: KamilKaniewski »

Jermor, dzięki wielkie za ten skrypt. Jedna odpowiedź ale jakże celna ;) Doskonale rozwiązuje to mój problem, skrypt działa perfekcyjnie, jednym kliknięciem tworzy się pdf. Oznaczam wątek jako SOLVED
OpenOffice 4.1.5 / Windows 10 Pro
Awatar użytkownika
heillos
Posty: 164
Rejestracja: wt cze 02, 2009 8:19 am

Re: [SOLVED] Folder docelowy, eksport do pdf/ zapisz jako

Post autor: heillos »

Taka ciekawostka, problem o którym piszesz, występuje tylko na Windows. Na Maku i na linuksach (przynajmniej tych, które testowałem), program ustawia ścieżkę właściwie.
ODPOWIEDZ