Zmiana kolory czcionek zależne od wartości innej komórki.

Nie wiesz, gdzie umieścić swój post? Pisz tutaj!
Ateva2000
Posty: 3
Rejestracja: pn lip 29, 2019 9:58 am

Zmiana kolory czcionek zależne od wartości innej komórki.

Post autor: Ateva2000 »

Witam.
Potrzebuję zmienić kolor czcionki w jednej komórce, w zależności od zawartości innej komórki.
Przykładowo komórka A1 ma wpisany tekst ABC i kolor tekstu powinien zmienić się w zależności od tego, czy w komórce A2 wartość jest większa od zera.
I serdeczna prośba - łopatologicznie proszę. ;)
Pozdrawiam.
Ateva2000
Apache OpenOffice 4.1.2
Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2233
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Zmiana kolory czcionek zależne od wartości innej komórki

Post autor: Jermor »

Zapoznaj się z zasadami formatowania warunkowego, np. na tej stronie: https://yestok.pl/ooo/y56.php
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Ateva2000
Posty: 3
Rejestracja: pn lip 29, 2019 9:58 am

Re: Zmiana kolory czcionek zależne od wartości innej komórki

Post autor: Ateva2000 »

Dziękuję za próbę pomocy. Jednak dla mnie za mało łopatologicznie. Nie potrafiłem znaleźć wskazówek do mojego problemu.
Spróbuję inaczej wyjaśnić.
W komórce A1 jest wpisane PRODUKT.
Komórka A2 jest pusta, a użytkownik wpisuje ilość tego produktu. Przy czym czasami wpisują "2", czasami "dwa" albo "2 op".
Bez względu na to co zostanie wpisane, chciałbym aby tekst PRODUKT z komórki A1 zmienił kolor.
Gdzieś wyczytałem, że powinienem wpisać formatowanie warunkowe dla A1 w formie A2>0. Próbowałem z różnymi "krzaczkami", ale to mnie działa.
Pozdrawiam.
Ateva2000.
Apache OpenOffice 4.1.2
Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2233
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Zmiana kolory czcionek zależne od wartości innej komórki

Post autor: Jermor »

Jeśli chcesz rzeczywiście korzystać z formatowania warunkowego, to musisz to zagadnienie poznać. Owszem, możesz za każdym razem zgłaszać problem aby ktoś ci go rozwiązał, ale to nie jest dobra metoda. Stron i poradników na temat formatowania warunkowego jest wiele. Nawiązując do zaproponowanej przeze mnie strony. W podrozdziale "Formuła jest", dotyczącym Apache OpenOffice (tę wersje pakietu wskazujesz w stopce), pierwsze zdanie brzmi:
Wybór tego sposobu pozwala nadać formatowanie komórkowe obszarom niezawierającym danych decydujących o formatowaniu.
Czyli jak nadać formatowanie komórce z napisem PRODUKT na podstawie zawartości komórki znajdującej się poniżej. Z twoich wyjaśnień wynika, że zmiana wyglądu komórki PRODUKT ma nastąpić zawsze gdy w komórce poniżej zostanie cokolwiek wpisane. W zasobie funkcji programu nie ma co prawda funkcji CZY.COŚ.JEST, ale jest funkcja CZY.PUSTA, zatem: CZY.PUSTA(A2) wystawi PRAWDA gdy komórka jest pusta i FAŁSZ gdy coś zawiera.
Potrzebna jest ci formułą, która wystawi PRAWDA gdy cokolwiek jest wpisane i FAŁSZ gdy komórka jest pusta. Tak trzeba tę formułę stworzyć, bo formatowanie warunkowe zachodzi, gdy wynikiem wyrażenia warunkującego jest PRAWDA.
Oznacza to, że wyrażenie powinno mieć postać =NIE(CZY.PUSTA(A2))
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2233
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Zmiana kolory czcionek zależne od wartości innej komórki

Post autor: Jermor »

Napisałeś:
Ateva2000 pisze:Przy czym czasami wpisują "2", czasami "dwa" albo "2 op".
czyli ktoś inny wpisuje dane do twojego formularza. Czy zastanowiłeś się nad tym aby przypisać komórce A2 funkcjonalność "Poprawność danych"?
możesz zadecydować, że wprowadzać można np. tylko liczby całkowite większe od 0 i mniejsze od 100.
Funkcjonalność ta znajduje się pod poleceniem "Dane -> Poprawność danych..."
Więcej o tym problemie możesz poczytać we wspomnianym już serwisie tu: https://yestok.pl/ooo/y46.php
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
open
Posty: 65
Rejestracja: śr lis 06, 2013 4:31 am

Re: Zmiana kolory czcionek zależne od wartości innej komórki.

Post autor: open »

Dzień Dobry,
fajnie mi działa to formatowanie warunkowe. Zmienia kolory tak, jak chciałem.
Urodził mi się problem po skopiowaniu komórek z arkusza do dokumentu tekstowego. Przestało mi działać formatowanie warunkowe w dokumencie.
Czy to tak ma być i nic się nie da zrobić czy ja czegoś niedopatrzyłem?
LibreOffice 7.5.0.3 Win10
Jan_J
Posty: 4557
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zmiana kolory czcionek zależne od wartości innej komórki.

Post autor: Jan_J »

Wklejanie danych ze skoroszytu do tabeli tekstowej nie zachowa formatowania warunkowego — mimo, że formatowanie „zwykłe” (ze stylów i bezpośrednie) jest przenoszone.
Da się je uratować osadzając w dokumencie tekstowym obiekt OLE (w istocie jest to zagnieżdżony dokument innego rodzaju).
Załączam banalny przykład. Zielone rubryki towarzyszą wpisom parzystym, różowe — nieparzystym w sąsiedniej kolumnie. Kopiowanie danych w inne miejsce w osadzonym skoroszycie wymaga WZGLĘDNYCH formuł formatowania warunkowego. Inaczej warunki nie zostaną właściwe zinterpretowane.
Wszystko to są kopie, nie linki. Nie ma związku między dokumentem bazowym i tym zawierającym kopię. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w OLE taki link ustanowić (ale czy przejmie on style? nie pamiętam).
Załączniki
kopia_style_warunkowe.odt
kopia przez Ctrl+C/V oraz w obiekcie OLE
(13.67 KiB) Pobrany 48 razy
kuku.ods
oryginał (uwaga na adresy formuł w formatowaniu warunkowym)
(6.83 KiB) Pobrany 48 razy
JJ
LO (7.6) ∙ AOO (4.1) ∙ Python (3.11|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
open
Posty: 65
Rejestracja: śr lis 06, 2013 4:31 am

Re: Zmiana kolory czcionek zależne od wartości innej komórki.

Post autor: open »

Dzięki Jan_J
pokombinuję z tym.
":-)"
LibreOffice 7.5.0.3 Win10
ODPOWIEDZ