Export jako PDF automatyczne otwieranie

Nie wiesz, gdzie umieścić swój post? Pisz tutaj!
koneser69
Posty: 32
Rejestracja: śr mar 16, 2016 8:14 pm

Export jako PDF automatyczne otwieranie

Post autor: koneser69 »

Witam

Jak sprawić aby OpenOffice automatycznie otwierał wyeksportowany plik do pdf.
OpenOffice 4.1.2 Windows 7
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Export jako PDF automatyczne otwieranie

Post autor: Jan_J »

Ściślej? co to znaczy "otworzyć do pdf"?
LibreOffice posiada opcję wiersza poleceń --convert-to, pozwalającą bez ingerencji użytkownika utworzyć pdf. Jeśli się brzydzimy wierszem poleceń, można napisać skrypt systemowy; coś w rodzaju
libreoffice --convert-to pdf %1
i przypisać go jako jedną z możliwości do systemowo-eksploratorowego "Otwórz za pomocą".

W OpenOffice podobnej opcji nie ma. Trzeba pisać makro.

Ale być może chodzi ci o coś innego. Prosiłbym w takim razie o bardziej precyzyjne sformułowanie.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
koneser69
Posty: 32
Rejestracja: śr mar 16, 2016 8:14 pm

Re: Export jako PDF automatyczne otwieranie

Post autor: koneser69 »

Witam

Chodzi mi o to, że jak w OpenOffice użyję opcji "Wyeksportuj jako PDF ..." to na dysku w wybranym katalogu zostanie utworzony plik pdf. Chciałbym aby po utworzeniu pliku pdf na dysku został on automatycznie otwarty.
OpenOffice 4.1.2 Windows 7
Jactra
Posty: 257
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 8:51 am

Re: Export jako PDF automatyczne otwieranie

Post autor: Jactra »

Podłączam się pod temat.
Przydało by się coś takiego.
LibreOffice 5.0.2 /Vista Bussines
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Export jako PDF automatyczne otwieranie

Post autor: Jan_J »

Po co?
Przecież z grubsza wiadomo, co taki pdf zawiera. Chyba że nie ufamy procesowi eksportu,i nie wierzymy w istnienie wyniku, póki go nie zobaczymy.

W jaki sposób otworzyć?
Open/LibreOffice potrafi “otwierać” pdfy importując je jako rysunki Draw. Czasem potrafi też tworzyć hybrydowe pdf-y, w których jednym z komponentów jest pełnoprawny dokument odt. Natomiast wyspecjalizowanych aplikacji do czytania pdf-ów jest multum, żadna z nich nie ma obowiązku być zainstalowana na komputerze, może też być ich więcej. W rozbudowanych systemach desktopowych (Windows, FreeDesktop.org) istnieje pojęcie “domyślnej aplikacji” dla danego formatu, trzeba by go użyć.

Jak technicznie?
Po dokonaniu eksportu wywołać funkcję środowiska graficznego otwierającą utworzony plik. W kodzie bardzo wysokiego poziomu wystarczą do tego dwie linijki. W Windowsie nazwa pliku z zarejestrowanym rozszerzeniem przekazana do cmd.exe winna uruchomić domyślny program. We FreeDesktop jest polecenie xdg-open. Wystarczy użyć funkcji Shell Basica albo analogicznej innego języka makr. Mac-a nie znam, nie wiem jak to ma zorganizowane. Najlepiej byłoby użyć funkcji Run z API OpenOffice, zwalając szczegóły techniczne na jej implementację. Tylko czy taka istnieje?

Tu:
https://forum.openoffice.org/en/forum/v ... 20&t=31518 masz kilka rozważań na temat otwierania plików zewnętrznymi programami z makr OpenOffice'a. Temat nie dotyczy pdf-ów, ale chodzi o to samo.

Osobiście
byłbym nieszczęśliwy, gdyby systemy reagowały w ten sposób. Wersje ABBYY FineReadera, które muszą pokazać w oknie aplikacji, co im się udało przeczytać, doprowadzają mnie do pasji. A jeszcze gorzej, kiedy ma wbudowaną opcję “Otwórz w Wordzie”, choć w systemie Worda nie uświadczysz.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
koneser69
Posty: 32
Rejestracja: śr mar 16, 2016 8:14 pm

Re: Export jako PDF automatyczne otwieranie

Post autor: koneser69 »

Jan_J wiesz jak to zrobić czy po prostu nie masz co z sobą zrobić i zawracasz dupy niepotrzebnym wypowiedziami.
Jak wiesz to napisz konkretnie jak zrobić to w OpenOffice pod windowsem a jak nie to proszę cię odpuść sobie.
W moim przypadku wystawiam sobie faktury. Szablon mam przygotowany w OpneOffice Calc. Po wyeksportowaniu do pdf chcę mieć możliwość przejrzenia tego co się stworzyło, przez to zadałem to pytanie na tym forum.
OpenOffice 4.1.2 Windows 7
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Re: Export jako PDF automatyczne otwieranie

Post autor: Astur »

Hmm, a musisz koniecznie oglądać to co utworzyłeś wewnątrz OpenOffice? Może wystarczy jakiś inny czytnik: Adobe Acrobat, PDF-XChange Viewer, Foxit Reader lub Chrome?

W LibreOffice, gdy dokonuje się eksportu do PDF z menu Plik, to na zakładce Ogólne, w kolumnie Ogólne, na samym końcu widnieje opcja Wyświetl PDF po wyeksportowaniu. Po jej zaznaczeniu i wyeksportowaniu pliku, zostanie on otworzony w domyślnej przeglądarce plików. Może nią być także LibreOffice Draw, aczkolwiek odradzam takie rozwiązanie. Jak się w systemie ustawia skojarzenia plików, to już wykracza poza ramy tego forum.
Wspomniana opcja powoduje, że do jej odznaczenia, wyeksportowanie do PDF przy pomocy przycisku na pasku narzędzi, będzie automatycznie wczytywało efekt do systemowej przeglądarki.
Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Export jako PDF automatyczne otwieranie

Post autor: Jan_J »

Tak, wiem jak to zrobić, i napisanie wskazówki zajęło mi kwadrans, a na zrobienie tego tak, żeby używać w boju, zużyłbym dzień, na co mnie nie stać.

Rozpisałem się, żebyś widział, że pytanie było zbyt mało konkretne. W OpenOffice otwierać pdf-ów nie ma sensu. Pisać kawałka działającego ad hoc, tylko dla Windows, nie mam zamiaru.

Uwaga z fakturami jak najbardziej na miejscu, bo widać cel.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
koneser69
Posty: 32
Rejestracja: śr mar 16, 2016 8:14 pm

Re: Export jako PDF automatyczne otwieranie

Post autor: koneser69 »

Ty to mnie chyba dalej nie rozumiesz.

Jest opcja która tworzy pdf -tak. Nazywa się to "Wyeksportuj jako PDF ...". Wtedy na dysku powstaje plik pdf. Chcę aby po jego wygenerowaniu plik otworzył się w domyślnym programie używanym do otwierania plików pdf. Po to aby przejrzeć co się tan zapisało.

Jest taki program o nazwie PDFCreator. Który symuluje drukarkę. Pewnie go znacz. Program tworzy plik pdf na dysku po czym go otwiera.

Chciałbym uzyskać taki właśnie efekt.
OpenOffice 4.1.2 Windows 7
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Re: Export jako PDF automatyczne otwieranie

Post autor: Astur »

Nożesz to właśnie opisałem
Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
ODPOWIEDZ