Lustrzane odbicie numeracji stron

Nie wiesz, gdzie umieścić swój post? Pisz tutaj!
Damian747
Posty: 3
Rejestracja: pt lut 19, 2016 12:05 am

Lustrzane odbicie numeracji stron

Post autor: Damian747 »

Witam potrzebuję ustawić lustrzaną numeracje stron na pracy licencjackiej.
Na razie mam napisane ko. 30 stron, dokument został pierwotnie sformatowany tak że ma lustrzane odbicie strony, marginesy są odpowiednio ustawione a także ma utworzony automatyczny spis treści i numerację stron w stopce z numerem strony po środku, są także porobione przypisy na każdej stronie jako przypis dolny . Muszę do tak teraz sformatować żeby numeracja stron znajdowała się w stopce w odbiciu lustrzanym.
Dodam że jak do tej pory sam wszystko ustawiałem w dokumencie i nie mam bladego pojęcia jak to sformatować. wychodzą mi banialuki i numery stron są pozjadane np. mam 1,2, a później 4,6,8,same parzyste no i nie mają po za pierwszymi dwoma lustrzanego odbicia.

Bardzo proszę o pomoc. Jeżeli ktoś się odezwie to błagam proszę tłumaczyć wszystko krok po kroku bo ja się nie potrafię połapać..
pozdrawiam
Damian
OpenOffice 3.1 na Windows Vist
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Re: Lustrzane odbicie numeracji stron

Post autor: Astur »

  • Przede wszystkim zapisz sobie na karce typografię, jaką ustaliłeś, ponieważ prawdopodobnie utracisz ustawione elementy strony i będziesz je musiał wprowadzić od nowa.
  • Następnie kliknij na pierwszej stronie i naciśnij klawisz [F11], aby otworzyć okno stylów.
  • Na górze tego okna znajdziesz 5 ikonek, które wskazywane myszką, pokażą w tekstach podpowiedzi, swoje kategorie: style akapitów, znaków, strony, ramek i listy.
  • W tym wypadku powinieneś kliknąć na ikonkę stylów strony.
  • Znajdź styl o nazwie Strona prawa i dwukrotnie go kliknij, tak aby pierwsza strona go przyjęła. Jeżeli chcesz, możesz sam sprawdzić, czy kolejna strona przyjmie styl Strona lewa. Edytor będzie pilnował tego do samego końca. Możesz już zamknąć okno stylów.
  • Na stronie prawej kliknij obszar stopki, która będzie stopką strony prawej. Wstaw tam pole z numerem strony i sformatuj tak jak chcesz.
  • Powtórz tę czynność odpowiednio dla strony lewej.
  • Jeżeli typografia strony się zmieniła, ustaw ją jak chcesz.
Napisz, gdy będziesz miał wątpliwości. Niestety posługuję się LibreOffice 5.1, które pozwolę sobie ci polecić. Ewentualnie OpenOffice 4.1.
Pierwszy z nich znajdziesz pod adresem: http://www.libreoffice.org/download/lib ... .0&lang=pl, skąd musisz pobrać Main Installer oraz LibreOffice Built in help in polski.
drugi: http://www.openoffice.org/download, gdzie po odpowiednim ustawieniu pobierasz tylko Download full instalation.
Używanie starych wersji oprogramowania ma trzy główne wady:
- porady najczęściej dotyczą nowych wersji;
- stare wersje zawierają błędy, których już nikt nie będzie naprawiał;
- starym wersjom brakuje rozmaitych ficzerków, które mogłyby być ci przydatne.
Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
Damian747
Posty: 3
Rejestracja: pt lut 19, 2016 12:05 am

Re: Lustrzane odbicie numeracji stron

Post autor: Damian747 »

Tak dziękuję to było to czego potrzebowałem...
Z tym że metodą korzystania ze stylów strony po prawej stronie coś mi uciekało albo ja coś źle rozbiłem. Zrobiłem to w inny sposób
Ustawiłem się na stronie nieparzystej i wybrałem z paska u góry kolejno Format/strona i tam przyporządkowałem czy jest to strona parzysta czy nieparzysta.
Kolejno zrobiłem to dla strony nieparzystej tzn ustawiłem kursor na stronie nieparzystej i wybrałem Format/strona i zaznaczyłem strona nieparzysta.
Następnie wybrałem Wstaw/stopka/strona nieparzysta i tak samo dla parzystej.
Wówczas mogłem formatować stopkę osobno dla strony parzystej i nieparzystej...
Mam jeszcze takie pytanie czy jest możliwe aby zmienić numerację stron tzn czy można ustawić aby dokument np. zaczynał numerację stron od strony piątej jako strona 1..?
OpenOffice 3.1 na Windows Vist
Damian747
Posty: 3
Rejestracja: pt lut 19, 2016 12:05 am

Re: Lustrzane odbicie numeracji stron

Post autor: Damian747 »

Dodam jeszcze tylko że mam wersję Apache OpenOffice 4.1.2 na Windows 10
OpenOffice 3.1 na Windows Vist
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Re: Lustrzane odbicie numeracji stron

Post autor: Astur »

Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
ODPOWIEDZ