Formuła,/wyszukiwanie z tekstu ?

Nie wiesz, gdzie umieścić swój post? Pisz tutaj!
wezsieuspokuj
Posty: 4
Rejestracja: wt gru 01, 2015 8:59 pm

Formuła,/wyszukiwanie z tekstu ?

Post autor: wezsieuspokuj »

Potrzebuję stworzyć formułę która będzie wyszukiwać ciąg znaków, oraz będzie wyświetlać w tabeli/obok, ile razy dany ciąg znaków się powtarza w tekście.
Libre office Wersja: 4.2.8.2
Linuks Mint 17
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Formuła,/wyszukiwanie z tekstu ?

Post autor: Jan_J »

1. o jakim typie dokumentów mówisz?
2. co to znaczy "wyświetlić ile razy się powtarza", to mniej więcej wiadomo[1]. Ale co to znaczy "wyszukiwać" jako osobne podzadanie?
Ad [1] nie zawsze wiadomo. Np. ile razy w tekście "aaaaaa" występuje fraza "aaa"?
a. 2 razy [ ]
b. 4 razy [ ]
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
wezsieuspokuj
Posty: 4
Rejestracja: wt gru 01, 2015 8:59 pm

Re: Formuła,/wyszukiwanie z tekstu ?

Post autor: wezsieuspokuj »

Pierwotnie jest to plik txt, po wklejeniu do libre Office Calc tworzy mi się z tego tabelka, 10 kolumny i z 500 wierszy.

Powiedzmy, że chcę uzyskać by z poniższego tekstu uzyskać wynik.
Dla ciąg - 2
Dla ie - 4

"Potrzebuję stworzyć formułę która będzie wyszukiwać ciąg znaków, oraz będzie wyświetlać w tabeli/obok, ile razy dany ciąg znaków się powtarza w tekście."
Libre office Wersja: 4.2.8.2
Linuks Mint 17
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Formuła,/wyszukiwanie z tekstu ?

Post autor: Jan_J »

Rozumiem +/-, co znaczy że liczba powtórzeń ma się wyświetlać. +/- wynika z tego, że nie jest jasne, czy powtórzenia mogą nakładać się na siebie.
Nie wiem natomiast co miałoby znaczyć "będzie wyszukiwać": czy jest to istotny fragment specyfikacji wyników, czy rodzaj "zagajenia", podczas gdy główną czynnością miałoby być zliczanie wystąpień.
Jeżeli dzieje się to w Calcu, też nie bardzo wiadomo, czy chcesz liczyć komórki, w których wystąpił tekst (choćby jako fragment), czy raczej liczbę wystąpień danej frazy.
Spróbuj użyć funkcji SEARCH (chyba SZUKAJ a może SZUKAJ.TEKST po polsku). Powie ci gdzie (jeśli w ogóle) fraza zaczyna się w danej komórce. Ma ona dwa obowiązkowe argumenty (w pierwszym opisujesz poszukiwaną frazę, a w drugim przeszukiwany tekst). Istnieje też argument trzeci, opcjonalny, w którym możesz podać numer kolejny znaku w tekście, od którego ma się zacząć poszukiwanie.
Ponieważ zadanie wygląda na ćwiczenie z kursu, zostawię cię z tą wiedzą, byś miał przyjemność zmierzenia się z problemem.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
wezsieuspokuj
Posty: 4
Rejestracja: wt gru 01, 2015 8:59 pm

Re: Formuła,/wyszukiwanie z tekstu ?

Post autor: wezsieuspokuj »

Coś takiego potrzebuję, tylko że każda komórka z "listy" którą ja mam ma zdecydowanie więcej tekstu.
Załączniki
przykład.jpg
Libre office Wersja: 4.2.8.2
Linuks Mint 17
wezsieuspokuj
Posty: 4
Rejestracja: wt gru 01, 2015 8:59 pm

Re: Formuła,/wyszukiwanie z tekstu ?

Post autor: wezsieuspokuj »

Bardziej coś z logiki jeżeli prawda to 1 jeżeli nie to nic lub 0.
Ale ta funkcja JEŻELI operuje chyba tylko na cyfrach...
Szukam dalej, dzięki za podpowiedź i zainteresowanie.
Libre office Wersja: 4.2.8.2
Linuks Mint 17
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Formuła,/wyszukiwanie z tekstu ?

Post autor: Jan_J »

funkcja search czyli szukaj.tekst daje błąd #VALUE w przypadku negatywnym. Wypróbuj warunek CZY.LICZBA(SZUKAJ.TEKST(co; w_czym)). Na wartość liczbową zamieniaj formatem komórki, nie kombinuj z JEŻELI, to zły nawyk.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
ODPOWIEDZ