Kodowanie znaków (wzory matematyczne)

Nie wiesz, gdzie umieścić swój post? Pisz tutaj!
maryoush
Posty: 2
Rejestracja: ndz paź 11, 2015 10:29 pm

Kodowanie znaków (wzory matematyczne)

Post autor: maryoush »

Witam,
posiadam dokument .doc w którym dodane są wzory matematyczne. Niestety po otwarciu w OpenOffice 4.1.1 na Mac OS X wyświetlają mi się tzw. "krzaczki" zamiast wzorów matematycznych. Jedyny sposób, by podejrzeć wzór jest kliknięcie w niego dwa razy. Po kliknięciu prawidłowo wyświetlony wzór pojawia się w osobnym oknie. Czy jest jednak możliwość, by prawidłowe wzory wyświetlały się w dokumencie? Jeśli tak, to co zmienić, jak ustawić, by to osiągnąć? Załączam dokument, o którym piszę oraz kilka zrzutów ekranu obrazujących mój problem.
Załączniki
wzor-2.png
wzor-3.png
wzor-3.png (11.16 KiB) Przejrzano 2209 razy
lista_zbiory_przedzialy.doc
(123 KiB) Pobrany 240 razy
OpenOffice 4.1.1, MacOS 10.7
Awatar użytkownika
quest-88
Posty: 1105
Rejestracja: ndz maja 24, 2009 8:12 pm
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Kodowanie znaków (wzory matematyczne)

Post autor: quest-88 »

Spróbuj zainstalować LibreOffice 5.x. Z tego co widzę, to tam tego problemu nie ma (ale jest inny).
Załączniki
formuły.png
Standardowa diagnostyka rozwiązuje 90% problemów typu "wcześniej działało, ale już nie działa".
Przepis na LibreOffice
Uzyskałeś pomoc? Poinformuj innych o sprawdzonym rozwiązaniu i podziękuj. Dodaj [SOLVED] w tytule.
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kodowanie znaków (wzory matematyczne)

Post autor: Jan_J »

Winne jest kodowanie znaków w foncie używanym do składania treści matematycznych.
maryoush pisze:Jedyny sposób, by podejrzeć wzór jest kliknięcie w niego dwa razy
Tak, bo wtedy zamiast efektu formatowania pokazany jest kod, które ten efekt ma wymuszać. Kod zawiera tylko znaki obecne w większości fontów i problem znika.
Czy jest jednak możliwość, by prawidłowe wzory wyświetlały się w dokumencie? Jeśli tak, to co zmienić, jak ustawić, by to osiągnąć?
Można zadziałać niskopoziomowo i podmienić font (domyślny jest w pliku opens___.ttf, ale być może wina jest także w filtrze importu z formatu doc). Można też -- jak pokazał Quest -- aktualizować pakiet.

Na koniec jeszcze dwa PS.

PS 1. Rozprowadzanie dokumentu w formacie roboczym edytora, mimo że rozpowszechnione, świadczy o ograniczonej świadomości technicznej osoby, która taki dokument przygotowała. Powiedzmy jasno, specjaliści w swojej dziedzinie, ale nieinformatycy, do takiej niekompetencji mają prawo. W wielu sytuacjach można po prostu poprosić o PDF. Na przykład dzisiaj w komunikacji z urzędami PDF jest już standardem, choć kilka lat temu bywało różnie.

PS 2. Zanim się udostępni dokument w sieci, trzeba być pewnym, że ma się do tego prawo. Sytuacja jest jasna, kiedy jest to dokument testowy (o treści neutralnej lub bezsensownej), albo kiedy jesteśmy jego autorami i nie powstał na czyjeś zlecenie. Sam, kiedy trafiam na dokumenty przygotowane przeze mnie, rozsiane przez innych w rozmaitych miejscach, nie jestem zadowolony. Często zastrzegam nawet, że odbiorcy nie mają prawa ich rozpowszechniania. Piszę o tym, żeby wskazać, że z pozoru nieszkodliwe (a w zamiarze pożyteczne) działanie może czasem się stać przyczyną konfliktu.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
maryoush
Posty: 2
Rejestracja: ndz paź 11, 2015 10:29 pm

Re: Kodowanie znaków (wzory matematyczne)

Post autor: maryoush »

Dzięki za odzew. LibreOffice 5.x. na moim systemie nie pójdzie (Mac OS X 10.7). Rozważę podniesienie systemu wyżej, jednak z różnych względów wolałbym tego nie robić.

Co do podmiany fontów, to nie wiem jak się do tego zabrać, gdzie szukać (nie mam pliku opens___.ttf) i co i na co podmienić.

PS-y przyswoiłem, dzięki za info ;)
OpenOffice 4.1.1, MacOS 10.7
ODPOWIEDZ