zablokowanie szablonu

Nie wiesz, gdzie umieścić swój post? Pisz tutaj!
Patusia371
Posty: 1
Rejestracja: śr gru 10, 2014 10:34 pm

zablokowanie szablonu

Post autor: Patusia371 »

Mam problem z utworzeniem prezentacji, a dokładnie wykonałam własny szablon. Gdy go otwieram to mogę edytować takie elementy jak znak graficzny, a chciałabym aby też był nie edytowany w prezentacji tak jak np. podpis. Nie wiem czy w ogóle jest to możliwe, może jest jakaś opcja zablokowania szablonu?? albo jakiś inny sposób na poradzenie sobie z tym przypadkiem??
OpenOffice 4.1.1 na Windows 8
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Re: zablokowanie szablonu

Post autor: Astur »

Zrób to tak:
  1. Utwórz grafikę ze swoim logo. Ważne, żeby miała tło prostokątne i raczej nieprzezroczyste.
    .
  2. W prezentacji, w pierwszym slajdzie wstaw arkusz kalkulacyjny jako obiekt OLE
    • Wstaw --> Obiekt --> Obiekt OLE --> Utwórz nowy --> LibreOffice arkusz kalkulacyjny
  3. Otworzy się okienko. Powiększ je, a następnie wybierz wstawienie obrazu z pliku
    • Wstaw --> Obraz --> Z pliku...
    W otwartym oknie wyboru znajdź wcześniej przygotowaną grafikę i wstaw ją.
    .
  4. Teraz zabezpiecz ten arkusz kalkulacyjny:
    • Narzędzia --> Chroń dokument
  5. Wreszcie zmień rozmiar ramki z tym arkuszem tak, aby pokrywała się z granicą twojego logo.
    .
  6. Następnie możesz skopiować tak przygotowany obiekt do schowka i wstawić go do każdego slajdu.
    .
  7. W końcu zapisz plik jako szablon
Te operacje sprawią, że w twoim szablonie znajdzie się grafika, której nie będzie można edytować. Rozwiązanie to ma jednak cztery zasadnicze wady:
  1. Obiekt można po prostu skasować.
  2. Po wybraniu obiektu, można rozsunąć ramkę i władować jakieś tło, które będzie należeć do prezentacji a nie do wstawionego arkusza. Grafika nadal będzie widoczna, nie da się jej wrzucić na drugi plan, ale będzie w towarzystwie tła.
  3. Obiekt zawsze można przykryć dowolnym innym elementem.
  4. Cały obiekt można zminimalizować do jednego punktu...
Możliwe, że wszystkie te wady da się usunąć tworząc wyrafinowane makro, które będzie pilnować twoich praw, ale ja się na tym nie znam i do tego podejrzewam, że takie makro można by było unieczynnić, zabraniając jego uruchamiania.
Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
ODPOWIEDZ