Przestawianie spójników, twarda spacja

Nie wiesz, gdzie umieścić swój post? Pisz tutaj!
kozmix
Posty: 2
Rejestracja: czw kwie 24, 2014 7:02 pm

Przestawianie spójników, twarda spacja

Post autor: kozmix »

Dzień dobry!

Tak się złożyło, że po pięciu latach studiów przyszło mi napisać pracę magisterską. Praca jest już praktycznie skończona, więc zająłem się edycją tekstu, lecz napotkałem problem, ponieważ krótkie wyrazy nie przechodzą do następnej linijki tekstu. Przeczytałem na różnych stronach o znaczeniu twardej spacji, chciałem jednak zautomatyzować proces zamiany zwykłych spacji na twarde, ze względu na rozmiar dokumentu. Czy istnieje rozszerzenie, skrypt, program lub coś co pomogłoby automatycznie rozwiązać problem?

Pozdrawiam
OpenOffice 4.0.1 na Windows 7
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przestawianie spójników, twarda spacja

Post autor: Jan_J »

Dużą część pracy jest w stanie odwalić zamiana fraz z użyciem wyrażeń regularnych: "( [aouiwz]) " -> " $1<nbsp>" i kilka podobnych. Możesz to zrobić formularzem F&R (Ctrl+H) włączając [x] wyrażenia regularne.

Prace nad dodatkiem kiedyś się rozpoczęły, ale nie osiągnęły zadowalającego etapu końcowego (https://forum.openoffice.org/pl/forum/v ... p?f=8&t=63). Po części dlatego, że Writer traktuje twardą spację jako sztywną (nieelastyczną). Po części dlatego, że liczono na wykorzystanie symbolu ZWJ, co jednak wymagałoby głębokich ingerencji w algorytm łamania wierszy. Do dziś nie jest dla mnie do końca jasne, czy argumentacja wstrzymująca użycie ZWJ jest trafiona.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
kozmix
Posty: 2
Rejestracja: czw kwie 24, 2014 7:02 pm

Re: Przestawianie spójników, twarda spacja

Post autor: kozmix »

Dzięki za odpowiedź :)
OpenOffice 4.0.1 na Windows 7
ODPOWIEDZ