Problem ze sprawdzaniem pisowni. [SOLVED]

Nie wiesz, gdzie umieścić swój post? Pisz tutaj!
jurekjanb
Posty: 3
Rejestracja: wt cze 22, 2021 5:06 pm

Problem ze sprawdzaniem pisowni. [SOLVED]

Post autor: jurekjanb »

Miałem OpenOffice 4.1.7 coś się stało i podczas pisania podkreślał wszystkie wyrazy na czerwono, nie pomogło ustawianie. Pobrałem OpenOffice 4.1.10 i jest tak samo. Proszę o waśnienie w prostym języku, bo jestem w podeszłym wieku i nie wszystko kumam, co mam zrobić. Dziwna sprawa, że podczas pisania tego tekstu jest wszystko dobrze, podkreślane są tylko wyrazy błędnie napisane, jednak po otwarciu OpenOffice z pulpitu zachowuje się jak opisałem na początku. Czy ktoś może mi pomóc?
OpenOffice 4.1.10 Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Problem ze sprawdzaniem pisowni.

Post autor: Jermor »

Podkreślanie (czerwonym wężykiem) wyrazów podczas pisania wynika z włączonej opcji automatycznego sprawdzania pisowni. Podkreślenie wyrazu oznacza, że program edytora nie odnalazł w słowniku tak wpisanego słowa.
Podczas pobierania aplikacji z Internetu określany jest język aplikacji, powoduje to, że słowniki tego języka zostaną automatycznie dołączone do pakietu. Innymi słowy, słownik, zasady dzielenia wyrazów i tezaurus dla języka polskiego powinien być załadowany i dostępny.
Jeśli wszystkie wyrazy pisanego tekstu są podkreślane czerwonym wężykiem, to przyczyną najczęściej jest to, że sam dokument ma przypisany inny język. Dokument, w którym piszemy po polsku, może mieć przypisany np. język angielski. W związku z tym wpisywane słowa są wyszukiwane w słowniku języka angielskiego. To, jaki język jest przypisany dokumentowi, można zobaczyć na dolnej listwie programu (w trzeciej sekcji od lewej strony).
Jeżeli nie ma tam napisu "Polski" należy zaznaczyć cały dokument (CTRL+A), a następnie kliknąć widoczną nazwę i wybrać opcję "Przywróć domyślny język".
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
jurekjanb
Posty: 3
Rejestracja: wt cze 22, 2021 5:06 pm

Re: Problem ze sprawdzaniem pisowni.

Post autor: jurekjanb »

Dziękuję z radę, ale problem nie został rozwiązany całkowicie. Udało mi się jedynie pozbyć uciążliwego podkreślania zmieniając opcję: Polski na [Brak]. Teraz nic nie jest podkreślane ale pisownie nie jest sprawdzana. Dziwne, że pisząc ten tekst na Forum wszystko jest w porządku, poprawność pisowni jest sprawdzana.
OpenOffice 4.1.10 Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Problem ze sprawdzaniem pisowni.

Post autor: Jermor »

Innym powodem mogą być uszkodzenia profilu, jaki tworzy pakiet Apache OpenOffice dla użytkownika. Profil ten jest utworzony w folderze:
C:\Users\Twoja nazwa użytkownika\AppData\Roaming\OpenOffice\4\user
Profil jest zachowywany podczas aktualizacji albo instalacji nowej wersji. Zawiera różne ustawienia, które zastosował użytkownik. Jeśli takiego profilu nie ma, to OpenOffice podczas otwierania aplikacji utworzy go jako nowy. Możesz zatem zmienić nazwę folderu "user" np. na "uuser" aby oszukać pakiet, który uzna, że profil użytkownika nie istnieje i utworzy go ponownie. Prawdopodobnie wróci prawidłowe sprawdzanie pisowni.
Ponieważ piszesz, że nie we wszystkim jesteś "kumaty"..., Folder AppData ma w systemie status folderu systemowego i ukrytego. Zatem nie zobaczysz go w programie "Eksploratora Windows" dopóki nie zmienisz sposobu wyświetlania plików.
Zrzut ekranu 2021-06-23 170739.png
Po ustawieniu sposobu widoku znajdziesz folder user i możesz zmienić mu nazwę. Lepiej w tym czasie zamknij pakiet OpenOffice, gdyż system może nie pozwolić na zmianę nazwy, gdy folder jest w użyciu.

Pisanie na forum odbywa się w innym programie, w przeglądarce internetowej, która ma swoje własne zasady sprawdzania pisowni (jeśli zostały włączone).
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
jurekjanb
Posty: 3
Rejestracja: wt cze 22, 2021 5:06 pm

Re: Problem ze sprawdzaniem pisowni. SOLCED

Post autor: jurekjanb »

Dzięki Jermor, niewiarygodne ale pomogło. Postąpiłem dokładnie jak napisałeś i wszystko wróciło do normy. Męczyłem się nad tym tydzień. Jestem bardzo wdzięczny. Serdecznie pozdrawiam :)
OpenOffice 4.1.10 Windows 10
ODPOWIEDZ