[SOLVED] Folder docelowy, eksport do pdf/ zapisz jako

Nie wiesz, gdzie umieścić swój post? Pisz tutaj!

[SOLVED] Folder docelowy, eksport do pdf/ zapisz jako

Postprzez KamilKaniewski » Cz lis 07, 2019 12:04 pm

Cześć,

Pytanie dotyczy wskazywania folderu docelowego przy używaniu funkcji 'eksportuj do pdf' lub 'zapisz jako'. OpenOffice zawsze domyślnie wskazuje miejsce do zapisania nowo tworzonego pliku w miejscu gdzie był zapisywany ostatni (wcześniejszy) edytowany plik. A ja chciałbym żeby zawsze domyślnym folderem dla zapisu był ten w którym znajduje się aktualnie otwarty plik. Pracuję na rozbudowanym drzewie folderów. Edytuję pliki z różnych folderów i wskazywanie za każdym razem od nowa ścieżki zapisu jest uciążliwe - zwłaszcza gdy chcę wygenerować pdf z kilku dokumentów znajdujących się w różnych folderach. Nie znalazłem w ustawieniach jak wskazać gdzie program ma domyślnie zapisywać. Czy ktoś wie jak to zmienić?

Z góry dziękuję za podpowiedź.

Pozdrawiam,
Kamil
Ostatnio edytowano Cz lis 28, 2019 6:40 pm przez KamilKaniewski, łącznie edytowano 1 raz
OpenOffice 4.1.5 / Windows 10 Pro
KamilKaniewski

Re: Folder docelowy, eksport do pdf/ zapisz jako

Postprzez Jermor » N lis 24, 2019 4:10 pm

Dość długo czekałeś na jakąś odpowiedź. Ale jest ona taka, że nie ma jakiegoś miejsca, w którym można ustalić takie położenie pliku.
Utworzyłem dla ciebie na takie potrzeby własne makro. Eksportuje ono aktualnie aktywny dokument do pliku PDF.
Działa tak:
  • Rozpoznaje czy dokument należy do jednego z dokumentów pakietu Apache OpenOffice lub LibreOffice.
  • Dla danego typu dokumentu ustala rodzaj Filtru PDF.
  • Pobiera nazwę pliku z pełną ścieżką.
  • Zmienia rozszerzenie nazwy pliku na PDF
  • Zapisuje (eksportuje) plik PDF do tej samej ścieżki, nadpisując jeśli to konieczne istniejący wcześniej dokument PDF o takiej samej nazwie (bez pytania o zgodę!).
Makro, a właściwie makra, zapisałem w pliku typu OXT. Po pobraniu go możesz włączyć go do swojej biblioteki makr. "Narzędzia -> Menadżer rozszerzeń -> Dodaj...". W kontenerze "Moje makra" zostanie dodana biblioteka DoPDF. Makro, które należy uruchomić to "ZapiszJakoPDF".
To makro możesz dodać do swojego paska narzędzi albo menu. Ten proces, w odniesieniu do innego rozszerzenia, jest opisany tutaj: https://yestok.pl/var/makecsv.php
Załączniki
DoPDF.oxt
(2.34 KiB) Pobrane 3 razy
AOO 4.1.7, LO 6.2.7 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że ktoś podał rozwiązanie.
Jermor

Re: Folder docelowy, eksport do pdf/ zapisz jako

Postprzez KamilKaniewski » Cz lis 28, 2019 3:55 pm

Jermor, dzięki wielkie za ten skrypt. Jedna odpowiedź ale jakże celna ;) Doskonale rozwiązuje to mój problem, skrypt działa perfekcyjnie, jednym kliknięciem tworzy się pdf. Oznaczam wątek jako SOLVED
OpenOffice 4.1.5 / Windows 10 Pro
KamilKaniewski

Re: [SOLVED] Folder docelowy, eksport do pdf/ zapisz jako

Postprzez heillos » Pn gru 02, 2019 11:36 pm

Taka ciekawostka, problem o którym piszesz, występuje tylko na Windows. Na Maku i na linuksach (przynajmniej tych, które testowałem), program ustawia ścieżkę właściwie.
heillos

Powrót do Forum pierwszego kontaktu