libre czy word

Ogólne pogawędki i dywagacje

libre czy word

Postprzez srok10 » Cz mar 22, 2018 9:47 am

pytanie dotyczy dziecka,
może je rozwinę : prowadzę z dzieckiem nauczanie indywidualne, na koniec roku ma egzamin w szkole państwowej. Właśnie się dowiedziałam , że na egzaminie będzie prosty sprawdzian z obsługi komputera wśród przykładowych zadań ma pisanie, zmiany czcionki jakieś efekty specjalne itp, obstawiam ze dostanie do obsługi world. Ja w domu pracuje tylko na libre i to od dawna wiec już nawet nie pamiętam jak wygląda word. Sądzicie że syn da rade na wordzie mimo ćwiczen na libre? mówimy o 6 - latku . A może powinnam szukac worda?
srok10

Re: libre czy word

Postprzez Jan_J » Cz mar 22, 2018 10:07 pm

Ważny temat, na Gazeta.pl byłaby dyskusja z mordobiciem ...

Moim zdaniem, inaczej trzeba by podejść do egzaminu z obsługi konkretnego oprogramowania (pytania typu: druga opcja w trzeciej grupie, albo: różnice między wersją 4 a 5), a inaczej do ogólnej ogłady w obsłudze.

Co by powiedzieć o sytuacji, kiedy zainstalowany jest tylko systemowy WordPad na Windows, albo kiedy ktoś uczy dziecko na Macu? Albo ma starszego Worda, z menu a nie ze wstążką? Albo ma współczesnego Worda, a w szkole test okaże się na starszej wersji?

Głębiej: jaka jest rola szkoły: przyuczanie do stosowania produktu czy pomoc w rozwoju oraz organizowaniu funkcjonowania w świecie. Państwo zaś w teorii winno być neutralne technologicznie.
Łatwo mieć bojowy nastrój, kiedy sprawa nas bezpośrednio nie dotyczy. Ja jestem zdania, że taki egzamin sprawdza bardziej obycie z oprogramowaniem danego typu niż umiejętności obsługi konkretnej wersji. Warto wysłuchać jeszcze innych głosów.

Moje dzieci miały w domu najpierw Windows 3.11, a potem Linuksa. I nie zdawały egzaminów eksternistycznych.
JJ
LO 6.2 ∙ AOO 4.1.7 ∙ Python (3.8|2.7) ∙ Unicode 12 ∙ LATEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Fedora|CentOS|SUSE)
Jan_J

Postprzez srok10 » Cz mar 22, 2018 11:07 pm

już przejrzałam screeny z worda i wydaje mi się że da sobie rade , to podstawowe działania ... ale obawy cały czas zostają, to małe dziecko i bycie z programami ma średnie - jestem zaskoczona że w pierwszej klasie już dzieci maja obsługę komputera
srok10

Postprzez adeczkadec » So mar 24, 2018 10:48 am

Da sobie radę. Jesteśmy z moim małolatem na tym samym etapie. Tez byłam w szoku, gdy przeczytałam o tej obsłudze. Jak chcesz to pisz na priv :) Pozdr
Open Office Windows 7 2017
adeczkadec

Postprzez mokra » N kwi 15, 2018 10:18 am

zgodnie z WSiP: to co jest wymagane od dziecka:
KLASA 1
Pracownia komputerowa i komputer.
• Zasady bezpiecznego zachowania w pracowni komputerowej.
• Zasady pracy na komputerze.
• Elementy podstawowego zestawu komputerowego.
• Uruchamianie i zamykanie komputera.
• Obsługa myszy komputerowej i płyty CD.
• Pulpit komputera, pojęcie: ikona.
Edytor grafiki – Paint
• Poznanie narzędzi: Wypełnij kolorem, Ołówek, Gumka, Pędzel, Lupa, Tekst, Prostokąt,
Trójkąt, Owal, Linia,
• Zaznaczanie całych obrazów lub jego fragmentów (Zaznaczanie prostokątne, Zaznaczanie
dowolnego kształtu).
• Przesuwanie zaznaczonych fragmentów.
• Cofanie wykonywanych czynności (Cofnij).
• Zmiana szerokości linii i koloru (Rozmiar, paleta barw)
Edytor tekstu – Word
• Kursor.
• Zapoznanie z klawiaturą (Spacja, Delete, Backspace, Caps Lock, Shift, Enter, Alt prawy,
Alt prawy +Shift, klawisze ruchu).
• Formatowanie tekstu (Kolor czcionki, Pogrubienie, Kursywa, Podkreślenie).
Programowanie
• Polecenia i symbole: w prawo, w lewo, w górę, w dół, weź, powtórz.
• Łączenie bloków.
Ostatnio edytowano So maja 12, 2018 8:15 pm przez Jan_J, łącznie edytowano 2 razy
Powód: no sorry, ale dziwnych linków (reklama?) nie akceptujemy. Usuwam, a za następny będzie ban.
OpenOffice 4.1.0 Windows 10
mokra

Postprzez Jan_J » N kwi 15, 2018 10:37 pm

To jest punkt widzenia autorów podręcznika, ważny, bo tłumaczy się na działania i postawy nauczycieli, na konkretne zajęcia w pracowni, zadania, sprawdziany itp.

Cytat wyżej pochodzi z podręcznika WSiP. Są jeszcze Helion, Migra, Nowa Era.

Nie mam już tak małych dzieci, nie znam szczegółowo tych podręczników, tym bardziej nie wiem które z nich są lubiane przez dydaktyków. Wybór zależy od konkretnych nauczycieli w konkretnej szkole.

Warto też poznać nadrzędny dokument, podstawy programowe przygotowane przez Ministerstwo Edukacji. Oto link: https://men.gov.pl/wp-content/uploads/2 ... tawowa.pdf
JJ
LO 6.2 ∙ AOO 4.1.7 ∙ Python (3.8|2.7) ∙ Unicode 12 ∙ LATEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Fedora|CentOS|SUSE)
Jan_J

Postprzez Astur » Wt kwi 17, 2018 2:21 am

Jan_J napisał(a):Warto też poznać nadrzędny dokument, podstawy programowe przygotowane przez Minsterstwo Edukacji. Oto link: https://men.gov.pl/wp-content/uploads/2 ... tawowa.pdf
W tym dokumencie, co godne uwagi, w ogóle nie są wymieniane nazwy produktów (Word, LibreOffice itp.), a jedynie ich kategorie, czyli edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny itd.

Nadto, w dokumencie tym wyraźnie stwierdza się, że posługiwanie się edytorem tekstu czy grafiki dotyczy klas IV - VIII.
Linux Manjaro – LibreOffice 6.2.8.2, Apache OpenOffice 4.1.7
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
Astur

Powrót do Pogawędki