Apache OpenOffice 4.0

Ogólne pogawędki i dywagacje
ddeo
Posty: 4
Rejestracja: śr wrz 12, 2012 10:41 pm

Apache OpenOffice 4.0

Post autor: ddeo »

Muszę przyznać, że podoba mi się to co Apache robi z OpenOffice. Skupili się na wydawaniu nowych wersji nie w krótkich odstępach czasu, a nad powolnym, aczkolwiek dokładnym (?) rozwojem programu. Pakiet biurowy to nie przeglądarka internetowa, która powinna mieć aktualizacje co miesiąc. LibreOffice goni nie wiadomo za czym, przy takiej prędkości wydawania wersji (nie rozwoju) tego typu programu może powstawać masa błędów. Zdarzyło się że w LibreOffice pojawiła się jakaś funkcjonalność tylko po to żeby miesiąc później w następnej aktualizacji kompletnie zniknęła. Dodatkowo pakiety biurowe nie są aktualizowane w biurach na bieżąco, zazwyczaj są instalowane i później po prostu użytkowane. O ile w przypadku OOo użytkowanie przebiega bez problemu to LibreOffice pozostawia wiele do życzenia, program wysypuje, zawiesza się i często działa strasznie wolno na Windowsie, szczególnie na starszych maszynach, staje się po prostu w takim przypadku bezużyteczny. Niestety przez brak polskiej wersji AOO nie przebije się w Polsce, a szkoda bo już w tej chwili pomimo braku wielu niepotrzebnych funkcji z LO (instalowanych zresztą w większości na siłę poprzez masę zamulających pluginów) AOO spisuję się znacznie lepiej od swojej opensourceowej konkurencji. LO broni się tylko swoim działaniem na Linuksie, pomimo swojego przeładowania jest w tym środowisku (i tylko tym) minimalnie szybszy od AOO i OOo. W tej chwili wciąż wystarczający jest OOo, Apache nie chce męczyć użytkowników wydawaniem nowych wersji ze śmiesznymi zmianami i cieszę się że skupili się na czymś większym. Jestem ciekaw jak spisze się Google Moderator do zbierania pomysłów na nową wersje AOO, mam nadzieję że usprawnią dzięki temu to co jest rzeczywiście potrzebne, jak również na to że znajdą się chętni do spolszczenia pakietu.

Pozdrawiam,
Darek.
OpenOffice 3.3
Awatar użytkownika
quest-88
Posty: 1105
Rejestracja: ndz maja 24, 2009 8:12 pm
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Apache OpenOffice 4.0

Post autor: quest-88 »

Czy ten wpis to jakiś marketing szeptany?
Pakiet biurowy to nie przeglądarka internetowa, która powinna mieć aktualizacje co miesiąc. LibreOffice goni nie wiadomo za czym, przy takiej prędkości wydawania wersji (nie rozwoju) tego typu programu może powstawać masa błędów.
Przede wszystkim, jeśli coś ci nie pasuje, nie używaj tego. Nie ma obowiązku korzystania z LibreOffice. Za czym gonią deweloperzy LibreOffice jest informacją powszechną - za szybkim eliminowaniem zgłoszonych błędów. Duże wersje rozwojowe wydawane są raz na pół roku. W przeciągu tego okresu jest publikowane 6 wydań poprawkowych do starej linii oprogramowania.

http://wiki.documentfoundation.org/ReleasePlan

Ty chyba nie pamiętasz czasów, jak błahe zgłoszenia w OpenOffice.org były eliminowane po trzech miesiącach, a duże dopiero po 5-10 latach!
Zdarzyło się że w LibreOffice pojawiła się jakaś funkcjonalność tylko po to żeby miesiąc później w następnej aktualizacji kompletnie zniknęła.
No, zdarzyło się. Więc możesz wrócić do wersji o numer x.x.1 niższej albo poczekać miesiąc na nową.
Dodatkowo pakiety biurowe nie są aktualizowane w biurach na bieżąco, zazwyczaj są instalowane i później po prostu użytkowane.
To już sprawa administratora.
O ile w przypadku OOo użytkowanie przebiega bez problemu to LibreOffice pozostawia wiele do życzenia, program wysypuje, zawiesza się i często działa strasznie wolno na Windowsie, szczególnie na starszych maszynach, staje się po prostu w takim przypadku bezużyteczny.
Nie zauważyłem, a mam kilka stacji z WindowsXP. Jeśli widzisz takie rzeczy, zgłoś błąd.

https://wiki.documentfoundation.org/BugReport
Niestety przez brak polskiej wersji AOO nie przebije się w Polsce, a szkoda bo już w tej chwili pomimo braku wielu niepotrzebnych funkcji z LO (instalowanych zresztą w większości na siłę poprzez masę zamulających pluginów) AOO spisuję się znacznie lepiej od swojej opensourceowej konkurencji.
To czy coś jest potrzebne lub nie, o tym decyduje społeczność użytkowników. Zresztą już widzę te narzekania "LibreOffice to marna podróbka [nazwa konkurencji], bo nie zawiera [niepotrzebne funkcje dla X]". Dodam tylko, że zbędne rozszerzenia można usunąć już na poziomie instalacji. Ja w ten sposób usuwam prawie wszystkie słowniki i część rozszerzeń.
W tej chwili wciąż wystarczający jest OOo, Apache nie chce męczyć użytkowników wydawaniem nowych wersji ze śmiesznymi zmianami i cieszę się że skupili się na czymś większym.


Te "śmieszne zmiany" często są wdrażane do Apache OpenOffice ze sporym opóźnieniem.

http://wiki.documentfoundation.org/ReleaseNotes/3.4
http://wiki.documentfoundation.org/ReleaseNotes/3.5
http://wiki.documentfoundation.org/ReleaseNotes/3.6
http://wiki.documentfoundation.org/ReleaseNotes/3.7
Standardowa diagnostyka rozwiązuje 90% problemów typu "wcześniej działało, ale już nie działa".
Przepis na LibreOffice
Uzyskałeś pomoc? Poinformuj innych o sprawdzonym rozwiązaniu i podziękuj. Dodaj [SOLVED] w tytule.
ddeo
Posty: 4
Rejestracja: śr wrz 12, 2012 10:41 pm

Re: Apache OpenOffice 4.0

Post autor: ddeo »

Czy ten wpis to jakiś marketing szeptany?
Tak właśnie jest. :)
Przede wszystkim, jeśli coś ci nie pasuje, nie używaj tego. Nie ma obowiązku korzystania z LibreOffice. Za czym gonią deweloperzy LibreOffice jest informacją powszechną - za szybkim eliminowaniem zgłoszonych błędów. Duże wersje rozwojowe wydawane są raz na pół roku. W przeciągu tego okresu jest publikowane 6 wydań poprawkowych do starej linii oprogramowania.

http://wiki.documentfoundation.org/ReleasePlan

Ty chyba nie pamiętasz czasów, jak błahe zgłoszenia w OpenOffice.org były eliminowane po trzech miesiącach, a duże dopiero po 5-10 latach!
Jednak coś jest nie tak skoro podczas szybkiego poprawiania błędów dochodzą nowe.
No, zdarzyło się. Więc możesz wrócić do wersji o numer x.x.1 niższej albo poczekać miesiąc na nową.
Więc po co było wydawać zbuggowaną wersję? Żeby tracić czas na przeinstalowywanie starej i czekanie na kolejną być może znów pełną błędów. Dodatkowo uważam że miesiąc na zaktualizowanie tak potężnego pakietu programów to stanowczo za mało, widać jakie są tego efekty. Samo przygotowanie paczek z nowymi wersjami programu i zaktualizowanie ich na stronie pochłania sporo czasu, a jak jeszcze zastanowimy się że to dzieje się co miesiąc to można dojść do wniosku że sporo czasu dewelopingu po prostu się marnuje.
To już sprawa administratora.
Odnośnie powyższego punktu wyobraź sobie administratora który aktualizuje program w biurze, po czym okazuje się że nie działa w nim jakaś funkcja bo jest zbuggowana. Poza tym że pracownicy idą do niego z pretensjami, musi od nowa przeinstalowywać stare wersje. :D Śmiech na sali. Osobiście uważam że tego typu aplikacje powinny być wydawane raz na dłuższy okres czasu, ale powinny być porządnie dopieszczone. Dla większości osób pracujących w biurze ma to po prostu działać i taką alternatywę daje MSO, patrząc na LO nie dziwię się że właśnie pakiet MS jest wybierany, część osób po prostu nie chce być beta testerami.
Nie zauważyłem, a mam kilka stacji z WindowsXP. Jeśli widzisz takie rzeczy, zgłoś błąd.
Na starym sprzęcie LO się nie sprawdza, jest za wolny, zamula cały komputer. Mówię tutaj o komputerach które nie są w stanie uruchomić win7/vista. Co do szybszych komputerów zauważyłem że LO ma problemy chociażby z kopiowaniem większej ilości tekstu do Writera na Win7. Prosta operacja, a trwa czasem kilkanaście sekund, albo zawiesza cały program.
To czy coś jest potrzebne lub nie, o tym decyduje społeczność użytkowników. Zresztą już widzę te narzekania "LibreOffice to marna podróbka [nazwa konkurencji], bo nie zawiera [niepotrzebne funkcje dla X]". Dodam tylko, że zbędne rozszerzenia można usunąć już na poziomie instalacji. Ja w ten sposób usuwam prawie wszystkie słowniki i część rozszerzeń.
Dokładnie to samo robiłem z rozszerzeniami. Chodzi mi o to że nie widzę sensu dodawania ich do pakietu instalacyjnego LO, tym bardziej że w nowej wersji ściąga się rozszerzenia od nowa.
Te "śmieszne zmiany" często są wdrażane do Apache OpenOffice ze sporym opóźnieniem.
To w sumie lepiej. LO jest głównie dla entuzjastów, nawet bardziej niż sam Linux. Nie przekreślam LO, ale uważam że AOO sprawdzi się lepiej jako aplikacja biurowa, a przecież po to powstają te programy.
OpenOffice 3.3
Minio
Posty: 323
Rejestracja: śr sie 01, 2012 1:48 am
Lokalizacja: (Poznań|Dziwnów), Polska

Re: Apache OpenOffice 4.0

Post autor: Minio »

ddeo pisze:Więc po co było wydawać zbuggowaną wersję?
Po to, że program trzeba kiedyś wydać. Pozbycie się wszystkich błędów graniczy z cudem. Jak więc określisz, które błędy mogą się znaleźć w wydaniu, a których trzeba się wcześniej pozbyć?
Osobiście uważam, że opieranie wydań o upływający czas jest bardzo dobrym pomysłem, stymulującym rozwój oprogramowania. W przeciwnym wypadku może się wpaść w błędne koło „poprawmy jeszcze ten błąd” i wydania stabilne publikowane raz na kilka lat (zobacz, ile czasu upływa między kolejnymi wydaniami stabilnymi Debiana), jeśli w ogóle.
ddeo pisze:Odnośnie powyższego punktu wyobraź sobie administratora który aktualizuje program w biurze, po czym okazuje się że nie działa w nim jakaś funkcja bo jest zbuggowana. Poza tym że pracownicy idą do niego z pretensjami, musi od nowa przeinstalowywać stare wersje. :D Śmiech na sali.
Parafrazując Ciebie: wyobraź sobie administratora który aktualizuje program w biurze bez zapoznania się z notatkami o wydaniu. Śmiech na sali.
ddeo pisze:Osobiście uważam że tego typu aplikacje powinny być wydawane raz na dłuższy okres czasu, ale powinny być porządnie dopieszczone. Dla większości osób pracujących w biurze ma to po prostu działać i taką alternatywę daje MSO, patrząc na LO nie dziwię się że właśnie pakiet MS jest wybierany, część osób po prostu nie chce być beta testerami.
Poczytaj trochę o procesie wydawniczym LibreOffice. Jest bardzo wyraźnie podkreślone, że linia do 3-4 wydania jest przeznaczona dla early adopters. Nie jest przeznaczona dla użytkowników biurowych i korporacyjnych. Twoja argumentacja zupełnie rozbija się o dokumentację, której najwyraźniej nie przeczytałeś.
Gdybym ja miał firmę, to aktualizowałbym tylko do ostatniego wydania z danej linii — czyli mniej więcej raz na pół roku. Być może niektóre linie w ogóle bym pomijał, w zależności od potrzeb.

A tak bardziej ogólnie: jaki jest w ogóle cel tego wątku? Jeżeli chcesz coś wnieść do rozwoju LibreOffice, to obawiam się, że trafiłeś w złe miejsce — o ile mi wiadomo, żaden z uczestników tego forum nie jest developerem LO ani nie ma wpływu na decyzje podejmowane przez TDF. W takim wypadku powinieneś raczej napisać na jednej z list mailingowych związanych z TDF (tutaj masz ich wykaz).
Chyba że chcesz coś wnieść, ale nie znasz języka angielskiego, i potrzebujesz naszej pomocy w tłumaczeniu. Ale wtedy obawiam się, że nie napisałeś tego wystarczająco wyraźnie i źle odczytujemy Twoje intencje.
Jest jeszcze możliwość, że jesteś zwykłym trollem i razem z quest-88 daliśmy się podpuścić, odpisując na Twoją wiadomość.
Mój blog o używaniu LibreOffice
LibreOffice 4.2.6, Debian testing amd64
Awatar użytkownika
quest-88
Posty: 1105
Rejestracja: ndz maja 24, 2009 8:12 pm
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Apache OpenOffice 4.0

Post autor: quest-88 »

ddeo, opinie użytkowników odnośnie oprogramowania obchodzą mnie tak samo jak ich osobiste preferencje odnośnie makaronu w rosole.

Ja Ci opisuję jak jest naprawdę i czym to jest spowodowane. Pytania "więc po co" zadajesz w złym miejscu. Jeśli uważasz, że inny model rozwoju byłby lepszy, idź z tym do deweloperów. Albo przyjmujesz wiedzę, którą ci tutaj serwujemy albo nie i snujesz dalej swoje 'analizy', ale już w zupełnie innym miejscu.

Wszystko co człowiek tworzy zawiera błędy. Czy to LibreOffice, czy Apache OpenOffice czy MS Office. Nikt umyślnie nie wydaje nowych wydań z regresjami. Takie rzeczy się po prostu zdarzają, a rzecz rozchodzi się tylko o to, jak szybko te błędy zostaną wyeliminowane. Osobiście wolę czekać miesiąc na poprawkę niż pół roku.

Wiesz dlaczego LibreOffice rozwija się w taki a nie inny sposób? Bo większości ludzi to odpowiada. I to było m.in. przyczyną ucieczki większej części społeczności OpenOffice do TDF. Jeśli ten model ci nie odpowiada, zostań przy konserwatywnym modelu OpenOffice'a.
To w sumie lepiej. LO jest głównie dla entuzjastów, nawet bardziej niż sam Linux. Nie przekreślam LO, ale uważam że AOO sprawdzi się lepiej jako aplikacja biurowa, a przecież po to powstają te programy.
Aha! Znamienne! Krytykujesz LibreOffice za brak rozwoju, a gdy mówię o opóźnieniach w AOO względem LibreOffice, to powolny rozwój nagle staje się rzeczą pozytywną.

Używaj czego chcesz, ale nie twórz sztucznych problemów. Swoją drogą, temat tej dyskusji to "Apache OpenOffice 4.0", o którym prawie nic nie napisałeś. Za to ile się nanarzekałeś na LibreOffice...
Standardowa diagnostyka rozwiązuje 90% problemów typu "wcześniej działało, ale już nie działa".
Przepis na LibreOffice
Uzyskałeś pomoc? Poinformuj innych o sprawdzonym rozwiązaniu i podziękuj. Dodaj [SOLVED] w tytule.
ddeo
Posty: 4
Rejestracja: śr wrz 12, 2012 10:41 pm

Re: Apache OpenOffice 4.0

Post autor: ddeo »

Przygotowanie builda co miesiąc tak zaawansowanego programu pochłania sporo czasu, najgorsze jest to że w wydaniach LO nie widać istotnych zmian, mam na myśli główne problemy z optymalizacją programu pod windowsem. Odnośnie administratora czytającego listę zmian, od kiedy w liście zmian pojawiają się niewychwytane bugi? Nie mówię tutaj o drobiazgach, tylko błędach które potrafią zawiesić program. Pisząc "śmiech na sali" miałem bardziej na myśli sytuacje która by zaistniała, niż wyśmianie LO. Chyba nikt tego w inny sposób nie odebrał?

Temat miał być faktycznie o nowym AOO, ale nawiązała się ciekawa dyskusja, odrobina w tym mojej zasługi. :) Chociaż może wydawać się inaczej to nie jestem zwolennikiem żadnego z tych programów, miałem jednak sporo przykrych doświadczeń z LO przez co mam taką opinię na temat pakietu. Przyznam szczerze i bez bicia, że pobierałem zawsze najnowszą wersję LO, niekoniecznie ostatnią z linii wydawniczej. Nie zmienia to jednak faktu że LO działa dużo wolniej od OOo pod windowsem. Chociaż widzę w listach zmian LO poprawioną optymalizację programu to jakoś tego nie odczuwam, dodatkowo nowe wersje programu jak wynika z testów potrafią działać wolniej.

Teraz wracając do AOO 4.0, nie uważacie że Apache powinni dostać szansę? Aktualna wersja AOO spisuje się nieźle pod windowsem, ale wszędzie widzę krytykowane AOO w stylu: "Czy aby nie za późno?", "LO oferuje dużo więcej". Pakiet się rozwija, a w Polsce jest krytykowany, lub pomijany, dlaczego? To pytanie miałem w głowie podczas założenia tego temat, dlaczego mając tyle problemów z LO to AOO jest wciąż pomijane?
OpenOffice 3.3
Minio
Posty: 323
Rejestracja: śr sie 01, 2012 1:48 am
Lokalizacja: (Poznań|Dziwnów), Polska

Re: Apache OpenOffice 4.0

Post autor: Minio »

ddeo pisze:Teraz wracając do AOO 4.0, nie uważacie że Apache powinni dostać szansę? Aktualna wersja AOO spisuje się nieźle pod windowsem, ale wszędzie widzę krytykowane AOO w stylu: "Czy aby nie za późno?", "LO oferuje dużo więcej". Pakiet się rozwija, a w Polsce jest krytykowany, lub pomijany, dlaczego? To pytanie miałem w głowie podczas założenia tego temat, dlaczego mając tyle problemów z LO to AOO jest wciąż pomijane?
Co to znaczy „dostać szansę” i dlaczego uważasz, że AOO nie dostaje szansy?
Wg mnie AOO cały czas ma szansę. Nikt przecież nie broni go pobierać, testować i używać na co dzień. Nikt nie broni podjąć się tłumaczenia pakietu i organizowania polskiej społeczności. Na tym forum (chociaż jestem jego uczestnikiem od niedawna) nie widziałem żadnych przejawów dyskryminowania użytkowników AOO.
To, że o AOO mówi się źle lub niewiele nie wynika ze złej woli kogokolwiek, tylko z tego, że — wg większości użytkowników — przegrywa on konkurencję z LibreOffice. AOO 4.0 prawdopodobnie wreszcie wprowadzi jakieś sensowne zmiany (zmian w AOO 3.4 oraz 3.4.1 nie mogę takimi nazwać z czystym sumieniem) więc może sytuacja się zmieni. Ale najpierw musimy poczekać do wydania AOO 4.0.

Nawiasem mówiąc, ja nie spotkałem się z żadnym narzekaniem na AOO. Spotykam się jedynie z narzekaniem na LO (wcześniej na OOo) wśród społeczności portalu DobreProgramy.pl. Bardzo chętnie piszą oni, że LO z kretesem przegrywa konkurencję z Microsoft Office, nie oferując wielu funkcji tego drugiego. Jeszcze nigdy nie spotkałem się z konkretnym wskazaniem, których dokładnie funkcji brakuje autorom tego typu wypowiedzi (kiedyś próbowałem możliwie obiektywnie porównać Writera z Wordem i wyszło mi, że nie ma między nimi większych różnic).
Mój blog o używaniu LibreOffice
LibreOffice 4.2.6, Debian testing amd64
ddeo
Posty: 4
Rejestracja: śr wrz 12, 2012 10:41 pm

Re: Apache OpenOffice 4.0

Post autor: ddeo »

Minio pisze:
ddeo pisze:Teraz wracając do AOO 4.0, nie uważacie że Apache powinni dostać szansę? Aktualna wersja AOO spisuje się nieźle pod windowsem, ale wszędzie widzę krytykowane AOO w stylu: "Czy aby nie za późno?", "LO oferuje dużo więcej". Pakiet się rozwija, a w Polsce jest krytykowany, lub pomijany, dlaczego? To pytanie miałem w głowie podczas założenia tego temat, dlaczego mając tyle problemów z LO to AOO jest wciąż pomijane?
Co to znaczy „dostać szansę” i dlaczego uważasz, że AOO nie dostaje szansy?
Wg mnie AOO cały czas ma szansę. Nikt przecież nie broni go pobierać, testować i używać na co dzień. Nikt nie broni podjąć się tłumaczenia pakietu i organizowania polskiej społeczności. Na tym forum (chociaż jestem jego uczestnikiem od niedawna) nie widziałem żadnych przejawów dyskryminowania użytkowników AOO.
To, że o AOO mówi się źle lub niewiele nie wynika ze złej woli kogokolwiek, tylko z tego, że — wg większości użytkowników — przegrywa on konkurencję z LibreOffice. AOO 4.0 prawdopodobnie wreszcie wprowadzi jakieś sensowne zmiany (zmian w AOO 3.4 oraz 3.4.1 nie mogę takimi nazwać z czystym sumieniem) więc może sytuacja się zmieni. Ale najpierw musimy poczekać do wydania AOO 4.0.

Nawiasem mówiąc, ja nie spotkałem się z żadnym narzekaniem na AOO. Spotykam się jedynie z narzekaniem na LO (wcześniej na OOo) wśród społeczności portalu DobreProgramy.pl. Bardzo chętnie piszą oni, że LO z kretesem przegrywa konkurencję z Microsoft Office, nie oferując wielu funkcji tego drugiego. Jeszcze nigdy nie spotkałem się z konkretnym wskazaniem, których dokładnie funkcji brakuje autorom tego typu wypowiedzi (kiedyś próbowałem możliwie obiektywnie porównać Writera z Wordem i wyszło mi, że nie ma między nimi większych różnic).
To zabawne bo akurat po napisaniu mojego ostatniego posta miałem okazję wejść na "dobreprogramy" i jest tak jak piszesz. :) AOO 3.4 i 3.4.1 to raczej czysta formalność, przynajmniej mam taką nadzieję, w końcu od czegoś trzeba zacząć.
OpenOffice 3.3
Jactra
Posty: 257
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 8:51 am

Re: Apache OpenOffice 4.0

Post autor: Jactra »

Niestety jest to prawda, że w LibreOffice w nowych wersjach (3.6.1 oraz 3.6.2) pojawiają się bugi, których w poprzednich wersjach nie było.
Sam dzisiaj zgłosiłem taki na forum Writer'a, a dotyczy on buga w obsłudze tabel w plikach .doc. W poprzednich wersjach było ok.
LibreOffice 5.0.2 /Vista Bussines
kangur
Posty: 1
Rejestracja: śr lut 06, 2013 12:46 am

Re: Apache OpenOffice 4.0

Post autor: kangur »

Witam wszystkich, mam kilka pytań odnośnie wersji aoo 4.0, jakie zmiany są planowane, czy wciągu tak długiego czasu tworzenia kolejnej wersji i natychmiastowego "skokou" z 3.4.1 do 4.0 dogonią libreoffice ? Słyszałem że ma zostać zintegrowany interfejs z lotus syphony, to prawda ? I najważniejsze, kiedy mniej więcej zostanie ta wersja wydana ?
Apache OpenOffice 3.4.1 na Windows XP
Awatar użytkownika
quest-88
Posty: 1105
Rejestracja: ndz maja 24, 2009 8:12 pm
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Apache OpenOffice 4.0

Post autor: quest-88 »

jakie zmiany są planowane
https://cwiki.apache.org/confluence/dis ... e+Planning
https://blogs.apache.org/OOo/entry/merg ... o_moderato
https://blogs.apache.org/OOo/entry/rand ... calc_small
czy wciągu tak długiego czasu tworzenia kolejnej wersji i natychmiastowego "skokou" z 3.4.1 do 4.0 dogonią libreoffice ?
Co masz na myśli mówiąc "dogonią"? AOO ma mieć coś co jest na razie tylko w LO? Co to takiego?
Słyszałem że ma zostać zintegrowany interfejs z lotus syphony, to prawda ?
Prawda. Tu próbka.
http://wiki.openoffice.org/wiki/Sidebar
I najważniejsze, kiedy mniej więcej zostanie ta wersja wydana ?
Gdzieś, kiedyś wyczytałem, że w tym kwartale.
Standardowa diagnostyka rozwiązuje 90% problemów typu "wcześniej działało, ale już nie działa".
Przepis na LibreOffice
Uzyskałeś pomoc? Poinformuj innych o sprawdzonym rozwiązaniu i podziękuj. Dodaj [SOLVED] w tytule.
ODPOWIEDZ