Polska Planeta OpenOffice

Ogólne pogawędki i dywagacje
Minio
Posty: 323
Rejestracja: śr sie 01, 2012 1:48 am
Lokalizacja: (Poznań|Dziwnów), Polska

Polska Planeta OpenOffice

Post autor: Minio »

Na stronie AOO znajduje się odnośnik do polskiej Planety OpenOffice:
http://www.openoffice.org/pl/planeta/

Jak widać, strona nie działa.

Ktoś ma jakąś wiedzę na ten temat? Dlaczego nie działa i czy kiedykolwiek będzie jeszcze działać?
Mój blog o używaniu LibreOffice
LibreOffice 4.2.6, Debian testing amd64
Awatar użytkownika
quest-88
Posty: 1105
Rejestracja: ndz maja 24, 2009 8:12 pm
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Polska Planeta OpenOffice

Post autor: quest-88 »

Sprawa wygląda tak, że planeta pierwotnie była hostowana u nas, w Polsce. Potem jakiś Anglik stworzył cały ekosystem planet (planeta globalna, planeta marketingu, planety narodowe) i zdecydowaliśmy się oddać naszą, aby nie musieć przejmować się ograniczeniami polskich dostawców. Ówczesny koordynator (milek_pl) zrobił przekierowanie na w/w adres i wszystko ładnie działało.

W 2010 doszło do powstania LibreOffice, w wskutek czego wykruszyła się cała społeczność pl.OpenOffice.org. Obecnie nikt już się nie opiekuje stroną polskiego projektu, więc siłą rzeczy musiały też upaść projekty zależne, w tym planeta. To ja zainicjowałem jej powstanie i zarządzałem nią wspólnie z Marcinem, ale od rozłamu społeczności już tego nie robimy. A co z Anglikiem? Nie wiem, może też odszedł do społeczności LibreOffice.

Istnieje też taka ewentualność, że po prostu coś popsuto, a planeta jest gdzieś tam w Internecie pod swoim prawowitym adresem. Nieraz było tak, że CollabNET (platforma, na której funkcjonowała witryna openoffice.org jeszcze z czasów Suna) narzucał jakieś globalne zmiany, które psuły nam planetę (głównie CSS-y). Teraz dokonano migracji z serwerów Oracle na Apache, więc może niechcący coś popsuli po drodze? Tego też nie wiem.

/edycja

To był John McCreesh.
http://uk.linkedin.com/in/jpmcc
Standardowa diagnostyka rozwiązuje 90% problemów typu "wcześniej działało, ale już nie działa".
Przepis na LibreOffice
Uzyskałeś pomoc? Poinformuj innych o sprawdzonym rozwiązaniu i podziękuj. Dodaj [SOLVED] w tytule.
Minio
Posty: 323
Rejestracja: śr sie 01, 2012 1:48 am
Lokalizacja: (Poznań|Dziwnów), Polska

Re: Polska Planeta OpenOffice

Post autor: Minio »

Dzięki za odpowiedź.

Trochę szkoda, że nie ma już takiej planety, która skierowana by była głównie do polskojęzycznego odbiorcy. Z drugiej strony, czy taka planeta — poza Twoim, quest-88, blogiem — w ogóle miałaby co agregować? ;)
Mój blog o używaniu LibreOffice
LibreOffice 4.2.6, Debian testing amd64
Jactra
Posty: 257
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 8:51 am

Re: Polska Planeta OpenOffice

Post autor: Jactra »

Podłączę się pod temat.

Jak dzisiaj w ogóle wygląda sprawa polskiej lokalizacji ? Jest wyznaczony jakiś koordynator, jak było za czasów OpenOffice ?
Jest jakaś społeczność w Polsce skupiona w ogóle rozwijania samego pakietu LibreOffice, jak i jego polskiej lokalizacji ?
Jak to w tej chwili wygląda ?
LibreOffice 5.0.2 /Vista Bussines
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Polska Planeta OpenOffice

Post autor: Jan_J »

Wg mojej wiedzy w projekcie Apache OpenOffice nie ma nikogo z Polski. Dlatego planeta i tłumaczenie leżą. Ja opiekuję się tym forum, ale formalnie nie jestem w zespole Apache.

Wolontariusze zawsze są mile widziani. Trzeba by się najpierw wkręcić w listę ooo-dev@incubator.apache.org (nastawienie uczestników jest przyjazne), a potem postarać się o zatwierdzenie roli. Odbywa się to w dość sformalizowanym procesie z głosowaniem.

Jednak nie jestem przekonany, czy warto rozpraszać i tak wątłe siły pomiędzy projekty. Ale to temat na inny wątek.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Awatar użytkownika
quest-88
Posty: 1105
Rejestracja: ndz maja 24, 2009 8:12 pm
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Polska Planeta OpenOffice

Post autor: quest-88 »

Minio, faktycznie teraz za bardzo nie ma co agregować.

http://web.archive.org/web/201009130051 ... g/planeta/

Subskrypcje:
(feed) 7thguard.net - martwe
(feed) DI.com.pl - drobna współpraca
(feed) DobreProgramy.pl - współpraca
(feed) Gazeta.pl - technologie - przedruki
(feed) Hacking.pl - wyrzucone
(feed) Heise online - martwe :(
(feed) IDG.pl - śmieciowe treści
(feed) IPsec.pl
(feed) ItBiznes.pl
(feed) JakiLinux.org - martwe
(feed) OSNews.pl - martwe


(feed) Grzglo - rzadko aktualizowane (ale nadal!)
(feed) Mellonedain - martwe
(feed) OpenOffice.org w praktyce - bardzo rzadko aktualizowane
(feed) Przemek Rumik - autor prawdopodobnie przestał rozwijać rozszerzenie OOo2GDocs
(feed) Quest - rzadko aktualizowane
Dawniej dzięki planecie mogłem po prostu szybko reagować na głupoty publikowane we wszystkich popularnych serwisach. Teraz z większością (lub tymi najważniejszymi) czasami współpracuję. Coś rozjaśnię, skomentuję lub (współ)tworzę treść. I chyba mój blog powoli się kończy. To już nie czasy hermetycznego Suna, teraz wszystko jest na Wiki i w oficjalnych ogłoszeniach - szybko i łatwo dostępne. :-)

@Jactra

Nie rozumiem tej potrzeby tworzenia "polskiej społeczności deweloperów". LibreOffice to projekt międzynarodowy i Polacy w nim uczestniczą. Z kilkoma kiedyś korespondowałem i mogę wymienić np. Bartka Kosiorka. Wiem, że jest też inny, ale nie pamiętam danych. Jeśli Ci się chce, Polaków możesz znaleźć na ogólnej liście podziękowań (ja też tam jestem :P)
http://www.libreoffice.org/about-us/credits/

Co do lokalizacji - owszem, jest taka społeczność! Po powstaniu LibreOffice, polską lokalizacją zajęła się społeczność SUSE Linuksa (ludzie w ogóle nie związani z pl.OO.org. Nastąpiła prawie stu procentowa wymiana składu, tylko ja się ostałem). Kawał czasu temu koordynator z SUSE zrezygnował i teraz jego obowiązki pełni kolega @raknor.

A jak to wygląda? Tajemniczo. Gdy skład był duży, dyskusje były prowadzone na ZAMKNIĘTEJ liście mailingowej. Oponowałem przeciwko temu pomysłowi, ale byłem w mniejszości (mamy publiczne listy od TDF, więc nie widzę powodów, aby siedzieć na prywatnej od SUSE). Potem ludzie zaczęli się wykruszać i chyba aktualnie dyskutują ze sobą 3 osoby. :-) Ja, raknor i manveru1986, z naciskiem na mnie i koordynatora. Ze względu tak wąskie grono, większość dyskusji prowadzimy po prostu za pomocą komunikatora. Czasami gdy zbliża się wydanie, koordynator rzuca odezwę na liście i wtedy manveru1986 tłumaczy np. pomoc.

Jak na razie dajemy sobie radę. Interfejs jest przetłumaczony w stu procentach i co jakiś czas wyłapujemy błędy (nawet tak stare, że pamiętające jeszcze Suna). Również tłumaczenie pomocy jest kompletne, ale ja osobiście nie wierzę w jej przydatność. Oczywiście zachęcamy potencjalnych wolontariuszy do współpracy. Żeby tłumaczyć, należy wejść w https://translations.documentfoundation.org/pl/, założyć konto i można wysyłać sugestie. Prawa do modyfikacji tłumaczeń zostały domyślne odebrane ze względu na osoby, które chciały dobrze, ale jednak wiele psuły. Każda sugestia jest weryfikowana przez osoby z uprawnieniami (m.in. mnie, raknora, manveru1986, milek_pl i innych)
Standardowa diagnostyka rozwiązuje 90% problemów typu "wcześniej działało, ale już nie działa".
Przepis na LibreOffice
Uzyskałeś pomoc? Poinformuj innych o sprawdzonym rozwiązaniu i podziękuj. Dodaj [SOLVED] w tytule.
Raknor
Posty: 509
Rejestracja: pt lut 19, 2010 3:32 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Polska Planeta OpenOffice

Post autor: Raknor »

Marcinz też się udziela.

Chciałbym również zwrócić uwagę, że jest nabór na osoby/testerów od zapewniania jakości (QA) -> http://www.libreoffice.org/get-involved/qa-testers/
LibreOffice 5.1.6 (64bit)
Kubuntu 16.04 (64bit)
Wszelkie uwagi lub chęć udziału przy polonizacji LibreOffice proszę kierować na adres: pol_lo at pro.wp.pl
ODPOWIEDZ