Zmiany w interfejsach i ich użyteczność [dywagacje]

Ogólne pogawędki i dywagacje
Awatar użytkownika
quest-88
Posty: 1105
Rejestracja: ndz maja 24, 2009 8:12 pm
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Zmiany w interfejsach i ich użyteczność [dywagacje]

Post autor: quest-88 »

Wątek wydzielony z Jak spolszczyć Apache OpenOffice 3.4?

W ostatnim komentarzu @indianin napisał:
Mam nadzieję, że Apache nie wprowadzi wątpliwych ulepszeń rodem z MS Office, takich jak osławiona wstążka. Z Libre Office nigdy nic nie wiadomo.
Wstążka jest opatentowana przez co jest płatna. Jak na razie ma ją tylko MS Office i Corel WordPerfect. Żadne znaki na niebie i ziemi nie wskazują na wdrożenie takiego interfejsu w LibreOffice. Natomiast AOO 4.0 przejmie interfejs z Lotusa Symphony.
Standardowa diagnostyka rozwiązuje 90% problemów typu "wcześniej działało, ale już nie działa".
Przepis na LibreOffice
Uzyskałeś pomoc? Poinformuj innych o sprawdzonym rozwiązaniu i podziękuj. Dodaj [SOLVED] w tytule.
indianin
Posty: 7
Rejestracja: wt maja 15, 2012 5:58 pm

Re: Jak spolszczyć Apache OpenOffice 3.4?

Post autor: indianin »

quest-88 pisze:Wstążka jest opatentowana przez co jest płatna.
To dobra wiadomość. Były wszakże kiedyś pogłoski o adaptacji wstążki w OO, co nie wywołało entuzjazmu społeczności.
quest-88 pisze: Natomiast AOO 4.0 przejmie interfejs z Lotusa Symphony.
To jest dosyć kategoryczne stwierdzenie. Co zostanie faktycznie przejęte, okaże się dopiero w przyszłości (niekoniecznie najbliższej).
Cała nadzieja w społeczności, że wybierze tylko to, co naprawdę wartościowe.
Apache OpenOffice 3.4 na Windows 7
Awatar użytkownika
quest-88
Posty: 1105
Rejestracja: ndz maja 24, 2009 8:12 pm
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Jak spolszczyć Apache OpenOffice 3.4?

Post autor: quest-88 »

To dobra wiadomość. Były wszakże kiedyś pogłoski o adaptacji wstążki w OO, co nie wywołało entuzjazmu społeczności.
A ja myślę, że nie. Dobra wiadomość byłaby wtedy, gdyby implementacja wstążki była wyborem nieobwarowanym kosztami. Można jej nie lubić, ale ograniczanie wyboru użytkownikowi nie jest dobre. Jeśli Wstążka ma zostać odrzucona, to z konkretnego powodu, a nie czyjegoś widzimisię.

Byłem na paru konferencjach Microsoftu, w tym na kilku poświęconym MS Office'owi i Wstążce. I bardzo mnie zastanawia ta niechęć do tego interfejsu. Sam bym z niej nie korzystał, ale za postawę "przeciwko" odpowiadają chyba tylko nawyki i betonowość odbiorców. Jakby nie patrzeć, Office to obok Windows, drugi najlepiej sprzedający się produkt, który generuje miliony dolarów zysku. Zanim opublikowano Wstążkę w Office'ie 2007, przeprowadzono badania użyteczności wśród tysięcy odbiorców. Testowano wariant z pionową kolumną (jak w Lotus Symphony czy RedOffice), poziomym menu i jakieś hybrydy. Wszystkie badania wykazały, że obecne menu jest najlepsze dla większości użytkowników*. Microsoft dodatkowo wdrożył swoje eksperymentalne oprogramowanie w sporym kawałku własnej korporacji, gdzie testerami byli zwykli pracownicy.

Co do drugiej części, to nie wiem o jakich pogłoskach mowa. Ja od samego początku wiedziałem, że Wstążki nie będzie - tak ogłosili deweloperzy LibreOffice. Nie wiem skąd inni brali takie rewelacje, ale każdą napotkaną musiałem prostować. Aby coś wiedzieć, trzeba czytać blogi, wiki albo pytać (tutaj), a nie wierzyć w pogłoski.
indianin pisze:
quest-88 pisze: Natomiast AOO 4.0 przejmie interfejs z Lotusa Symphony.
To jest dosyć kategoryczne stwierdzenie. Co zostanie faktycznie przejęte, okaże się dopiero w przyszłości (niekoniecznie najbliższej).
Cała nadzieja w społeczności, że wybierze tylko to, co naprawdę wartościowe.
Przykłady przekazanych ulepszeń Lotusa (w tym elementy interfejsu)
http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Contribution

Analiza sytuacji politycznej
http://ooblog.pl/2012/05/18/kod-lotus-s ... co-z-tego/


* http://blogs.msdn.com/b/jensenh/archive ... ibbon.aspx
http://officeblogs.net/UI/UX09_Harris.pdf [PDF, 19 MB]
http://www.dobreprogramy.pl/Historia-ws ... 14975.html
Standardowa diagnostyka rozwiązuje 90% problemów typu "wcześniej działało, ale już nie działa".
Przepis na LibreOffice
Uzyskałeś pomoc? Poinformuj innych o sprawdzonym rozwiązaniu i podziękuj. Dodaj [SOLVED] w tytule.
indianin
Posty: 7
Rejestracja: wt maja 15, 2012 5:58 pm

Re: Jak spolszczyć Apache OpenOffice 3.4?

Post autor: indianin »

quest-88 pisze: Jeśli Wstążka ma zostać odrzucona, to z konkretnego powodu, a nie czyjegoś widzimisię.
Powinna być możliwość wyboru wersji interfejsu. Użytkownicy wcale nie muszą ulegać każdemu skinieniu kreatorów mody z Redmond, tym bardziej, że głównym motywem ich działania jest utrzymanie ruchu w interesie i generowanie kolejnych milionów dolarów zysku. A może ktoś lubi "męczyć się" używając starego interfejsu? Dajmy mu taką możliwość. Dla mnie osobiście poprzednie wersje MS były wystarczająco funkcjonalne. Owszem, oczekuję zmian, ale w innych miejscach, nie w interfejsie użytkownika, ale pod maską pakietu. Skandalem jest np. brak zgodności plików DOC, XLS i PPT pomiędzy kolejnymi wersjami pakietu MS Office. Cały ten standard dokumentów Microsoftu to jeden wielki bałagan.
quest-88 pisze: Byłem na paru konferencjach Microsoftu, w tym na kilku poświęconym MS Office'owi i Wstążce. I bardzo mnie zastanawia ta niechęć do tego interfejsu.
Widać ludzie nie lubią uszczęśliwiania na siłę. Dobrodziejstwo płynące z korzystania ze wstążki wcale nie jest oczywiste, zwłaszcza, że większości użytkowników wystarczyłaby okrojona wersja pakietu Office.
quest-88 pisze: Sam bym z niej nie korzystał
No właśnie. Ja również nie.
quest-88 pisze: Analiza sytuacji politycznej...
Odchodzimy od głównego tematu tego wątku, tj. braku dostępności polskiej wersji Apache OpenOffice. Społeczność musi mieć wpływ na kierunek ewolucji pakietu. Niedobrze, że zabraknie głosu w dyskusji z polskiej strony. Jeszcze gorzej, że w sytuacji podziału na OO i LO, a nie zanosi się na kooperację, a będzie dominować wypatrywanie kto pierwszy padnie w tej rywalizacji.
Apache OpenOffice 3.4 na Windows 7
Awatar użytkownika
quest-88
Posty: 1105
Rejestracja: ndz maja 24, 2009 8:12 pm
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Wstążka w LibreOffice i jej użyteczność [dywagacje]

Post autor: quest-88 »

Powinna być możliwość wyboru wersji interfejsu. Użytkownicy wcale nie muszą ulegać każdemu skinieniu kreatorów mody z Redmond, tym bardziej, że głównym motywem ich działania jest utrzymanie ruchu w interesie i generowanie kolejnych milionów dolarów zysku. A może ktoś lubi "męczyć się" używając starego interfejsu? Dajmy mu taką możliwość. Dla mnie osobiście poprzednie wersje MS były wystarczająco funkcjonalne. Owszem, oczekuję zmian, ale w innych miejscach, nie w interfejsie użytkownika, ale pod maską pakietu. Skandalem jest np. brak zgodności plików DOC, XLS i PPT pomiędzy kolejnymi wersjami pakietu MS Office. Cały ten standard dokumentów Microsoftu to jeden wielki bałagan.
Jasne, że szerszy wybór jest teoretycznie lepszy. Tylko kto będzie pisał te wszystkie interfejsy? I kto za to zapłaci? Między tym co "powinno być", a tym jak będzie jest przepaść, a ostatecznie zwycięży rozwiązanie lepsze dla ogółu zwyczajnych użytkowników.

Ja również chciałbym lepsze zmiany pod maską np. obsługę ODF 1.2 w Office 2003 (zapowiedzianą na koniec 2012, ale tylko w Office 2012) i za darmo (np. w ramach Office Compatible Pack), ale nic z tego. To normalne, że korporacja wydaje nowe produkty, aby się utrzymać i nie trzeba tego fałszywie podsumowywać jako "kreowanie mody". Są oczywiście przypadki, kiedy marketingowcy kreują potrzebę posiadania czegoś (np. iPhone'a ;-), ale oprogramowanie jest tego typu produktem, które zawsze można poprawić. Bo lepsze jest wrogiem dobrego. Podesłałem materiały, które to udowadniały, ale się z nimi nie zaznajomiłeś.

Historia Wstążki:
http://officeblogs.net/UI/UX09_Harris.pdf

Od strony 62 zaczynają się prototypy różnych interfejsów.
Pionowe menu w MS Office 2007 - prototyp
Pionowe menu w MS Office 2007 - prototyp
Jest to jeden z prototypów, który odrzucono. Dlaczego? O tym za chwilę.

Dla porównania dodaję zachwalane "przez opozycję" konkurencyjne interfejsy:
RedOffice 4.0
RedOffice 4.0
Zainteresowanym podrzucam link z innymi zrzutami: RedOffice 4.0 Beta – A great new UI?
Lotus Symphony 3.0.1
Lotus Symphony 3.0.1
Jak widzimy, Microsoft odrzucił interfejs, który mniej więcej zaadaptowano w RedOffice i Lotus Symphony. Dlaczego? Powód jest bardzo prosty. Ponieważ wszystkie ich badania wykazały, że wzrok użytkownika skupia się najpierw na środku górnej części ekranu, samym środku, a potem w jego lewym, górnym rogu.
msoffice2007-prototyp-skupianie wzroku1.png
msoffice2007-prototyp-skupianie wzroku2.png
Istota problemu polega na tym, że rozwój ekranów poszedł w szerokość, a nie wysokość i dlatego Wstążka może wydawać się spłaszczona (zajmować dużo miejsca). Jestem bardzo ciekawy jak to się potoczy. Możliwe właśnie, że ze względu na szerokość ekranów, Office 2014/16/20/xx będzie miał menu w bocznej kolumnie, ale tego się dowiemy dopiero za wiele lat. Jednego jestem pewien. Zmiany w interfejsie MS Office'a podyktowane były łatwiejszym odbiorem, a nie kreowaniem mody.
Dobrodziejstwo płynące z korzystania ze wstążki wcale nie jest oczywiste
Myślę, że argument jest obalony. ;-)
Odchodzimy od głównego tematu tego wątku, tj. braku dostępności polskiej wersji Apache OpenOffice. Społeczność musi mieć wpływ na kierunek ewolucji pakietu. Niedobrze, że zabraknie głosu w dyskusji z polskiej strony. Jeszcze gorzej, że w sytuacji podziału na OO i LO, a nie zanosi się na kooperację, a będzie dominować wypatrywanie kto pierwszy padnie w tej rywalizacji.
Dlatego wydzieliłem ten wątek. :)

Społeczność to pojęcie bardzo szerokie. Jest społeczność użytkowników cechująca się myśleniem życzeniowym, jest społeczność użytkowników-kontrybutorów (np. tłumaczy) i społeczność deweloperów.

Jak na razie głos polskiej społeczności (czy jakiejkolwiek innej) to głos użytkowników z postawą roszczeniową, którzy sami nic nie robią, a cudzą pracą chcą kierować. Widziałem natomiast pracę społeczności tłumaczy LibreOffice i pracę polskich deweloperów, którzy nie skupiają się w jakąś społeczność, ale każdy indywidualnie pisze kod LibreOffice (co tam chce poprawić).

Jeśli naprawdę zależy Ci na tym, aby społeczność miała wpływ na ewolucję pakietu, to przeczytaj analizę, która wyjaśnia, dlaczego moim zdaniem takiego zjawiska w Apache OpenOffice nie będzie.

Kod Lotus Symphony w Apache OpenOffice. I co z tego?

Odnośnie podziałów między LibreOffice i OpenOffice, i patrzenia kto pierwszy zdechnie to Rob Weir (IBM / OpenOffice) mógłby nie zgodzić się z twoją tezą (skąd takie "kategoryczne stwierdzenie"? :-} )

Przeczytaj wywiad: Rob Weir explains the OpenOffice resurrection
Is there any chance we will see some kind of collaboration between you and LibreOffice developers? In what sectors would something like that be beneficial for both of you?

We already have a strong working relationship and ongoing collaboration with LibreOffice in the area of security and vulnerability analysis and reporting. Of course you do not see that, since such work is by necessity done on private lists.

There is also ongoing and active collaboration, along with other commercial and open source apps, on the further development of the Open Document Format (ODF) standard.

Apache hosts a community support forum, which supports OpenOffice users as well as LibreOffice users, and is staffed with volunteers from both projects.

And we have developers who happily contribute patches to both projects.

So there is some collaboration already. But there is certainly room for improvement.
Standardowa diagnostyka rozwiązuje 90% problemów typu "wcześniej działało, ale już nie działa".
Przepis na LibreOffice
Uzyskałeś pomoc? Poinformuj innych o sprawdzonym rozwiązaniu i podziękuj. Dodaj [SOLVED] w tytule.
indianin
Posty: 7
Rejestracja: wt maja 15, 2012 5:58 pm

Re: Zmiany w interfejsach i ich użyteczność [dywagacje]

Post autor: indianin »

Dzięki za obszerne i cenne uwagi oraz podane odnośniki. Dalszy rozwój pakietów Office i ewolucja ich interfejsów nie jest jednak dla mnie aż tak ważną i palącą kwestią.Osobiście do składu tekstu używam bardzo często systemu LaTeX. Królestwo TeX, które stworzył Donald Knuth imponuje nie tylko swoimi możliwościami, ale i stabilnością i niezmiennością, tak że ma się wrażenie obcowania ze zjawiskiem ponadczasowym, co jest raczej wyjątkiem w świecie oprogramowania. Oczywiście do tworzenia pism urzędowych i podobnych dokumentów najlepiej używać narzędzia takiego jak OO/LO. Mam też MS Office, ale tylko dlatego, że moja córka potrzebowała go realizacji zadań szkolnych :) (niestety, nasze szkolnictwo i administracja preferują produkty MS :( ). Najchętniej jednak używam pakietu OO do pisania w OO Basicu różnych przydatnych w życiu codziennym i zawodowym aplikacji (np. system obsługi domowych finansów). W tym przypadku to ja decyduję jak będzie wyglądał interfejs użytkownika. Bardzo cenię OO za dostępność na różnych platformach. Mogę go używać i pod Windows i pod Linuksem. Mam go też zawsze przy sobie na pendrivie.

Oczywiście kibicuję dalszemu rozwojowi OO. Moglibyśmy tu długo spekulować i spierać się odnośnie do przyszłości pakietów OO/LO. Co będzie, jeśli sprawy pójdą w złym kierunku (mam tu na myśli swoje prywatne, subiektywne preferencje)? Nic. Ja po prostu pozostanę przy starszej wersji oprogramowania. Tak już kiedyś zrobiłem. Podobało mi zaangażowanie firmy Novell w rozwój popularnej dystrybucji Linuksa, jaką jest openSUSE. Niestety, ostatnie jej wersje nie przypadły mi (i wielu innym użytkownikom) do gustu. Póki co, wykorzystuję starą i ulubioną wersję 11.2, wymieniając tylko niektóre elementy oprogramowania w systemie. No cóż. Jestem konserwatystą. Lubię nawet czasem pograć w starą grę korzystając z emulatora DOSBox albo odpalić w nim jakąś aplikację pod systemem Windows 3.1 8-)

A z cytowanej wypowiedzi Roba Weira najbardziej spodobało mi się stwierdzenie: "So there is some collaboration already. But there is certainly room for improvement."
Apache OpenOffice 3.4 na Windows 7
ODPOWIEDZ