Program do robienia zrzutów ekranów

Ogólne pogawędki i dywagacje
namini
Posty: 151
Rejestracja: czw lut 16, 2012 10:50 pm

Program do robienia zrzutów ekranów

Post autor: namini »

Wątek wydzielony z tematu Jak odblokowywać dokument do edycji? ~ Quest
Smaigas pisze:I jeszcze, odloz w strone ten swoj fotoaparat i rob zrzuty ekranu, do tego uzyj klawisza PrtScr (Print Screen) wstaw do paint'a przez Ctrl+v, bedzie szybciej i ladniej, otrzymany obrazek zapisz jako jpg i wstawiaj wprost na forum (gdy piszesz posta w dole zobaczysz zakladke "Dodaj zalacznik").
Pozdrawiam
Witalik
Gdy przywróciłem komputer do ustawień fabrycznych,to automatycznie zlikwidowałem tez pewien program jaki posiadłem z "Giveaway of the Day", ( nie pamiętam jaki ) i teraz gdy chce zrobić fotkę ekranu laptopa, i klikam w komputerze na klawisz PrtScr (Print Screen) to nic nie działa.
Czy moge prosić kogoś o pouczenie mnie jak mogę znów robić ten typ fotek, bo przyznam że funkcjonowało to wspaniale.
Dziekuję.
OpenOffice.org. 3.3.0. Apple - OS X
Awatar użytkownika
quest-88
Posty: 1105
Rejestracja: ndz maja 24, 2009 8:12 pm
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Program do robienia zrzutów ekranów

Post autor: quest-88 »

Program, który posiadałeś to Ashampoo Snap. Jeśli nadal posiadasz klucz/serial/licencję gdzieś na mailu, możesz spróbować zainstalować program od nowa i go autoryzować raz jeszcze.

Ale po co? Wciskasz klawisz Print Screen, przechodzisz do Painta, wklejasz obraz (klawisze Ctrl+V) i zapisujesz jako PNG.
Standardowa diagnostyka rozwiązuje 90% problemów typu "wcześniej działało, ale już nie działa".
Przepis na LibreOffice
Uzyskałeś pomoc? Poinformuj innych o sprawdzonym rozwiązaniu i podziękuj. Dodaj [SOLVED] w tytule.
namini
Posty: 151
Rejestracja: czw lut 16, 2012 10:50 pm

Re: Program do robienia zrzutów ekranów

Post autor: namini »

quest-88 pisze:Program, który posiadałeś to Ashampoo Snap. Jeśli nadal posiadasz klucz/serial/licencję gdzieś na mailu, możesz spróbować zainstalować program od nowa i go autoryzować raz jeszcze.

Ale po co? Wciskasz klawisz Print Screen, przechodzisz do Painta, wklejasz obraz (klawisze Ctrl+V) i zapisujesz jako PNG.
Dziękuję Quest-88 . Problem w tym że nie wiem co robić po kliknięciu na PrtScr (Print Screen) , gdyż nie wiem czy w ogóle zapisuje się jakaś fotka i ewentualnie gdzie się zapisuje. by potem przejść z fotką do Painta
Wcześniej z programem Ashampoo Snap po naciśnięciu na klawisz PrtScr słyszałem takie klikniecie i łatwo było znaleźć zrobioną fotkę.
Teraz wszystko jest martwe.
OpenOffice.org. 3.3.0. Apple - OS X
Awatar użytkownika
quest-88
Posty: 1105
Rejestracja: ndz maja 24, 2009 8:12 pm
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Program do robienia zrzutów ekranów

Post autor: quest-88 »

Wszystko zapisuje się w pamięci systemu. Zrób tak jak napisałem.

1. Wciskasz klawisz Print Screen
2. Wchodzisz w menu Start > Programy > ... (nie pamiętam) > Microsoft Paint
3. Wklejasz przez Edycja > Wklej lub klawisze Ctrl+V.
4. Plik > Zapisz jako > nazwa.PNG
Standardowa diagnostyka rozwiązuje 90% problemów typu "wcześniej działało, ale już nie działa".
Przepis na LibreOffice
Uzyskałeś pomoc? Poinformuj innych o sprawdzonym rozwiązaniu i podziękuj. Dodaj [SOLVED] w tytule.
namini
Posty: 151
Rejestracja: czw lut 16, 2012 10:50 pm

Re: Program do robienia zrzutów ekranów

Post autor: namini »

quest-88 pisze:Wszystko zapisuje się w pamięci systemu. Zrób tak jak napisałem.

1. Wciskasz klawisz Print Screen
2. Wchodzisz w menu Start > Programy > ... (nie pamiętam) > Microsoft Paint
3. Wklejasz przez Edycja > Wklej lub klawisze Ctrl+V.
4. Plik > Zapisz jako > nazwa.PNG

Kolejny raz muszę Ci Quest-88, bardzo podziękować, bo wszystko działa super :D

Aby nie zakładać nowego wątku, czy mogę się Ciebie Quest zapytać czy OpenOffice działa w Windows7 zupełnie identycznie co w systemie Mac OS X ?
Chodzi o to że planuje zakup Macbook Pro, czyli jednym słowem koniec Windowsa a początek OS X ;) i nie chciałbym napotkać tam chociaż najmniejszej różnicy.
OpenOffice.org. 3.3.0. Apple - OS X
Awatar użytkownika
quest-88
Posty: 1105
Rejestracja: ndz maja 24, 2009 8:12 pm
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Program do robienia zrzutów ekranów

Post autor: quest-88 »

Nie korzystam z niczego od firmy Apple, więc nie wiem jak działa OO.o na Macu. Czytałem jednak opinie, że program działa gorzej niż na Windows czy Linuksie. Dlatego m.in. powstał OpenOffice dla Maca tworzony przez zupełnie innych ludzi i nazywa się NeoOffice, który chyba nie jest spolonizowany.

Tak w ogóle to Mac ma polską wersję językową?
Standardowa diagnostyka rozwiązuje 90% problemów typu "wcześniej działało, ale już nie działa".
Przepis na LibreOffice
Uzyskałeś pomoc? Poinformuj innych o sprawdzonym rozwiązaniu i podziękuj. Dodaj [SOLVED] w tytule.
namini
Posty: 151
Rejestracja: czw lut 16, 2012 10:50 pm

Re: Program do robienia zrzutów ekranów

Post autor: namini »

No to z racji Quest że sprawy się nieco pokomplikowały, a bardzo mi na nich zależy, postanowiłem założyć nowy wątek tutaj:

http://user.services.openoffice.org/pl/ ... =31&t=1273

Dziękuję.
OpenOffice.org. 3.3.0. Apple - OS X
namini
Posty: 151
Rejestracja: czw lut 16, 2012 10:50 pm

Re: Program do robienia zrzutów ekranów

Post autor: namini »

quest-88 pisze:Wszystko zapisuje się w pamięci systemu. Zrób tak jak napisałem.

1. Wciskasz klawisz Print Screen
2. Wchodzisz w menu Start > Programy > ... (nie pamiętam) > Microsoft Paint
3. Wklejasz przez Edycja > Wklej lub klawisze Ctrl+V.
4. Plik > Zapisz jako > nazwa.PNG

Tak jak pisałem wcześniej, wszystko pojąłem za co Ci Quest jeszcze raz bardzo dziękuję.

Jednak chciałem powtórzyć jeszcze jedno pytanie;

Co mam zrobić w przypadku gdy chcę na tym forum, umieścić fotkę zrobioną według powyższych zaleceń, ale wyskakuje mi informacja że nie mogę tego uczynić bo:

Plik jest zbyt duży, maksymalny rozmiar to 128 KiB.
OpenOffice.org. 3.3.0. Apple - OS X
Awatar użytkownika
quest-88
Posty: 1105
Rejestracja: ndz maja 24, 2009 8:12 pm
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Program do robienia zrzutów ekranów

Post autor: quest-88 »

Może Microsoft Paint słabo kompresuje obraz? Spróbuj w takim razie programu GIMP.

Postępujesz analogicznie. Wciskasz klawisz Print Screen a następnie w programie z menu Plik wybierasz Stwórz > Ze schowka. Zapisz jako PNG. U mnie działa to i u ciebie zadziała.
Standardowa diagnostyka rozwiązuje 90% problemów typu "wcześniej działało, ale już nie działa".
Przepis na LibreOffice
Uzyskałeś pomoc? Poinformuj innych o sprawdzonym rozwiązaniu i podziękuj. Dodaj [SOLVED] w tytule.
namini
Posty: 151
Rejestracja: czw lut 16, 2012 10:50 pm

Re: Program do robienia zrzutów ekranów

Post autor: namini »

quest-88 pisze:Może Microsoft Paint słabo kompresuje obraz? Spróbuj w takim razie programu GIMP.

Postępujesz analogicznie. Wciskasz klawisz Print Screen a następnie w programie z menu Plik wybierasz Stwórz > Ze schowka. Zapisz jako PNG. U mnie działa to i u ciebie zadziała.
Dziękuję, ale Sory że namieszałem ładnie :oops: W programie GIMP Chciałem zmienić język Angielski n a Polski, a napotykając trudności odinstalowałem go i próbowałem zainstalować z dziwnych źródeł po Polsku.Te podejrzane źródła chyba zainfekowały mi komputer i w trakcie jeszcze dodały jakieś programy softonic_ggl_1.5.11.5 itd. ;)
A może po Angielsku można znaleźć tłumaczenie słów jak ,, z menu Plik wybierasz Stwórz > Ze schowka"? ;)
OpenOffice.org. 3.3.0. Apple - OS X
Awatar użytkownika
quest-88
Posty: 1105
Rejestracja: ndz maja 24, 2009 8:12 pm
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Program do robienia zrzutów ekranów

Post autor: quest-88 »

File > Create > from Clipboard (Ctrl+Shift+V)
Standardowa diagnostyka rozwiązuje 90% problemów typu "wcześniej działało, ale już nie działa".
Przepis na LibreOffice
Uzyskałeś pomoc? Poinformuj innych o sprawdzonym rozwiązaniu i podziękuj. Dodaj [SOLVED] w tytule.
namini
Posty: 151
Rejestracja: czw lut 16, 2012 10:50 pm

Re: Program do robienia zrzutów ekranów

Post autor: namini »

quest-88 pisze:File > Create > from Clipboard (Ctrl+Shift+V)

Dziękuję Quest.
Już myślałem że jestem pełen sukcesu, ale jak chciałem wstawić fotkę na forum, to znów pokazała się wiadomość że:

Plik jest zbyt duży, maksymalny rozmiar to 128 KiB.


Zapisałem fotkę w systemie:
PNG image (.png)

Fotkę robię dokładnie tej stronie:

http://www.openoffice.org/pl/product.download.html#
OpenOffice.org. 3.3.0. Apple - OS X
Awatar użytkownika
quest-88
Posty: 1105
Rejestracja: ndz maja 24, 2009 8:12 pm
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Program do robienia zrzutów ekranów

Post autor: quest-88 »

Takie są ograniczenia na forum. Jeśli zrzut jest zbyt duży, wyślij go na http://wstaw.org/
Standardowa diagnostyka rozwiązuje 90% problemów typu "wcześniej działało, ale już nie działa".
Przepis na LibreOffice
Uzyskałeś pomoc? Poinformuj innych o sprawdzonym rozwiązaniu i podziękuj. Dodaj [SOLVED] w tytule.
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Program do robienia zrzutów ekranów

Post autor: Jan_J »

Rozmiar ma znaczenie. 128 kB wystarczy z naddatkiem dla przekazania czytelnego obrazka. Jeżeli nie wystarcza, pomyśl o
* redukcji przestrzeni kolorów (w PNG: usunięcie kanału alfa)
* zmianie formatu (GIF straci kolory i zmniejszy rozmiar)
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
namini
Posty: 151
Rejestracja: czw lut 16, 2012 10:50 pm

Re: Program do robienia zrzutów ekranów

Post autor: namini »

quest-88 pisze:Takie są ograniczenia na forum. Jeśli zrzut jest zbyt duży, wyślij go na http://wstaw.org/
Acha :D
Dziękuję Quest,Jak zapewne pamiętasz ja sobie radze za pomocą innej stronki :
http://www.turboimagehost.com/p/10897419/001.JPG.html

Kiedyś jak znajdę czas, poeksperymentuje trochę, czy np. nie udało by sie obciąć dużej fotki, ( z fragmentów rzeczy na fotce niepotrzebnych ) tak by zrobiła się rozmiarowo mniejsza, i już tą mniejszą fotkę spróbować umieścić na forum :D
OpenOffice.org. 3.3.0. Apple - OS X
namini
Posty: 151
Rejestracja: czw lut 16, 2012 10:50 pm

Re: Program do robienia zrzutów ekranów

Post autor: namini »

Jan_J pisze:Rozmiar ma znaczenie. 128 kB wystarczy z naddatkiem dla przekazania czytelnego obrazka. Jeżeli nie wystarcza, pomyśl o
* redukcji przestrzeni kolorów (w PNG: usunięcie kanału alfa)
* zmianie formatu (GIF straci kolory i zmniejszy rozmiar)
O jedna minutę wyprzedziłeś mnie Jan_J z nadaniem postu, dlatego jeszcze nie byłem w temacie, chociaż tak naprawdę to nadal nie jestem w temacie, bo zbyt trudne jest to dla mnie by móc wykonac :
* redukcjie przestrzeni kolorów (w PNG: usunięcie kanału alfa)
* zmianie formatu (GIF straci kolory i zmniejszy rozmiar)


Ale dziękuje Ci za pomoc.
OpenOffice.org. 3.3.0. Apple - OS X
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Program do robienia zrzutów ekranów

Post autor: Jan_J »

Twój plik ze zdjęciem, przeznaczony do jednokrotnego obejrzenia, ma rozdzielczość 1926 x 2592 pikseli i waży nieco ponad 2 MB. Sfotografowany obszar ekranu ma rozdzielczość (w pikselach ekranowych) o wiele mniejszą.

Gdyby zmniejszyć rozmiary matrycy obrazu, dajmy na to dwukrotnie, i zwiększyć stopień kompresji stratnej w JPEG-u kosztem jakości, rozmiar pliku spadnie drastycznie: u mnie do 63 kB, przy zachowaniu czytelności -- załączam. Trochę gimnastyki pozwoliłoby na dalsze zmniejszenie rozmiarów pliku.
001c.jpeg
Operacje wykonałem za pomocą GIMP-a: Obraz → Skaluj, Plik → Zapisz jako. Każdy współczesny edytor grafiki, a nawet wiele przeglądarek obrazów, posiada te (albo równoważne) funkcje.

PS. Gdyby zdjęcie zrobić zrzutem ekranu zamiast aparatem, plik byłby mniejszy, a obraz bardziej czytelny.

PS. Wygląda, że jednak plik lock blokuje dostęp do Twojego dokumentu. Zobacz, jakie masz ukryte pliki w katalogu pruba. Jeżeli używasz systemowego Eksploratora, jak na zdjęciu, włącz mu Narzędzia → Opcje folderów → Widok → [x] Pokaż pliki ukryte.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
namini
Posty: 151
Rejestracja: czw lut 16, 2012 10:50 pm

Re: Program do robienia zrzutów ekranów

Post autor: namini »

Jan_J pisze:Twój plik ze zdjęciem, przeznaczony do jednokrotnego obejrzenia, ma rozdzielczość 1926 x 2592 pikseli i waży nieco ponad 2 MB. Sfotografowany obszar ekranu ma rozdzielczość (w pikselach ekranowych) o wiele mniejszą.

Gdyby zmniejszyć rozmiary matrycy obrazu, dajmy na to dwukrotnie, i zwiększyć stopień kompresji stratnej w JPEG-u kosztem jakości, rozmiar pliku spadnie drastycznie: u mnie do 63 kB, przy zachowaniu czytelności -- załączam. Trochę gimnastyki pozwoliłoby na dalsze zmniejszenie rozmiarów pliku.
001c.jpeg
Operacje wykonałem za pomocą GIMP-a: Obraz → Skaluj, Plik → Zapisz jako. Każdy współczesny edytor grafiki, a nawet wiele przeglądarek obrazów, posiada te (albo równoważne) funkcje.

PS. Gdyby zdjęcie zrobić zrzutem ekranu zamiast aparatem, plik byłby mniejszy, a obraz bardziej czytelny.

PS. Wygląda, że jednak plik lock blokuje dostęp do Twojego dokumentu. Zobacz, jakie masz ukryte pliki w katalogu pruba. Jeżeli używasz systemowego Eksploratora, jak na zdjęciu, włącz mu Narzędzia → Opcje folderów → Widok → [x] Pokaż pliki ukryte.

Dziękuję Jan_J. Z fotkami na forum zrozumiałem, tyle że trzeba będzie znaleźć więcej czasu by się w tym pobawić. ;)
Myślałem że jest jakiś łatwiejszy sposób by np. uciąć zdjęcie,i tym samym zmniejszyć obraz, bo fotka robi się całego zrzutu ekranu, a np, często interesuje nas mała tabelka, czy inny mały element jaki chcemy umieścić na forum, a reszta rzeczy z ekranu jest nie istotna, , no ale to tak na marginesie.....





Co do drugiego problemu to już rozwiązałem go poprzez przywrócenie ustawień fabrycznych komputera.

Dziękuję.
OpenOffice.org. 3.3.0. Apple - OS X
ODPOWIEDZ