Otwieranie pliku *.txt w Calcu

Użytkowanie pakietu jako całości
bogdans
Posty: 43
Rejestracja: wt paź 12, 2010 4:27 pm

Otwieranie pliku *.txt w Calcu

Post autor: bogdans »

Witam,
Mam pliki o nazwach *.txt, ale o budowie csv (separatorem jest tabulator0. Czy można (bez zmiany rozszerzenia) wymusić by Oo otwierał te pliki w Calcu, a nie w Writerze?
OpenOffice 3.2.1 na Windows XP
j59
Posty: 8
Rejestracja: pt lut 19, 2010 6:17 pm

Re: Otwieranie pliku *.txt w Calcu

Post autor: j59 »

Z pomocy OO
Aby otworzyć tekstowy plik CSV w arkuszu Calc
1. Kliknij polecenie Plik - Otwórz.
2. Znajdź plik CSV, który chcesz otworzyć.
Zaznacz plik, jeśli ma rozszerzenie *.csv.
Jeśli plik CSV ma inne rozszerzenie, wybierz dany plik i w polu Typ pliku wybierz opcję "Tekstowy plik CSV".
3. Kliknij przycisk Otwórz.
Zostanie wyświetlone okno dialogowe Import tekstu.
4. Określ ustawienia podziału tekstu w pliku na kolumny.
W dolnej części okna dialogowego Import tekstu przedstawiony jest podgląd układu importowanych danych.
Prawym przyciskiem myszy kliknij kolumnę w podglądzie, aby ją ukryć lub ustawić format.

Zaznacz pole tego separatora tekstu, który jest używany w pliku. Jeśli separator nie znajduje się na liście, wpisz dany znak do pola.

5. Kliknij przycisk OK.
LibreOffice 5.0 na Windows 8.1
bogdans
Posty: 43
Rejestracja: wt paź 12, 2010 4:27 pm

Re: Otwieranie pliku *.txt w Calcu

Post autor: bogdans »

Dzięki,
Lista typów plików jest za długa ;) i przeoczyłem typ Tekst CSV.
OpenOffice 3.2.1 na Windows XP
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Otwieranie pliku *.txt w Calcu

Post autor: Jan_J »

Z wiersza poleceń
scalc plik.txt

Użytkownicy Windows wiersza poleceń na ogół nie lubią. Ale może lubią
<ikona pliku.txt>/menu podręczne/Otwórz za pomocą/Wybierz/OOo Calc
która to metoda ma z nim wiele wspólnego.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
bogdans
Posty: 43
Rejestracja: wt paź 12, 2010 4:27 pm

Re: Otwieranie pliku *.txt w Calcu

Post autor: bogdans »

Ja lubię wiersz poleceń (i polecenie scalc aaa.txt) dużo bardziej niż Exploratora Windows, którego praktycznie nie używam. Chodziło mi o taką sytuację, że Calc już jest uruchomiony, a plik otwieram przy pomocy mechanizmów Calca.
OpenOffice 3.2.1 na Windows XP
dorodny16
Posty: 2
Rejestracja: sob lut 18, 2012 9:22 pm

Re: Otwieranie pliku *.txt w Calcu

Post autor: dorodny16 »

mam OO 3.3, na win7(64bit) oraz pliki tekstowe z rozszerzeniem .bka; nie jestem pewien czy mają separator w postaci tabulatora czy innej. Podana opcja przez wskazanie a później zmianę typu pliku u mnie nie działa, po kliknięciu okno się zamyka i nic się nie dzieje. Czy istnieje możliwość importowania pliku inną drogą ??
Pozdro dorodny16@gazeta.pl
OpenOffice 3.3 na Windows 7 (64bit)
Awatar użytkownika
quest-88
Posty: 1105
Rejestracja: ndz maja 24, 2009 8:12 pm
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Otwieranie pliku *.txt w Calcu

Post autor: quest-88 »

Jeśli twierdzisz, że to plik tekstowy to otwórz go w notatniku (np. Notepad2) i sprawdź to. Według wszystkich stron rozpoznających rozszerzenia, *.bka jest formatem jakiegoś oprogramowania do katalogowania zdjęć.
Standardowa diagnostyka rozwiązuje 90% problemów typu "wcześniej działało, ale już nie działa".
Przepis na LibreOffice
Uzyskałeś pomoc? Poinformuj innych o sprawdzonym rozwiązaniu i podziękuj. Dodaj [SOLVED] w tytule.
dorodny16
Posty: 2
Rejestracja: sob lut 18, 2012 9:22 pm

Re: Otwieranie pliku *.txt w Calcu

Post autor: dorodny16 »

ok, poradziłem sobie, otwarłem wybierając opcje: "otwórz za pomocą"
OpenOffice 3.3 na Windows 7 (64bit)
Leda
Posty: 8
Rejestracja: wt cze 26, 2012 9:57 pm

Re: Otwieranie pliku *.txt w Calcu

Post autor: Leda »

Nie umiem otworzyć pliku "txt". W Open Office 3.3 , tekst ma niektóre litery zmienine np. zamiast ż jest #. Próbowałam w Calcu i we Writerze, ale komunikuje mi, że nie mam uprawnień. Nie rozumiem o co chodzi ? Pomocy, dobrzy ludzie !
Mój system operacyjny: Vista
Open Office org 3.3 Vista Home Basic
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Otwieranie pliku *.txt w Calcu

Post autor: Jan_J »

Chodzi o otwieranie istniejących plików txt przez Writera? Powodzenie zależy od tego, czy poprawnie zostaną rozpoznane standardy kończenia wiersza (CR, LF albo CR+LF) oraz kodowania znaków (patrz http://pl.wikipedia.org/wiki/Zestaw_znak%C3%B3w). Przy otwieraniu program próbuje zrobić to automatycznie, ale jeśli wybierzemy Plik→Otwórz→Typ pliku: tekst zakodowany (txt), to możemy określić faktyczne kodowanie w formularzu i wszystko powinno być OK.

Jeżeli chcesz użyć Calca, a nie Writera, to rzecz ma się podobnie, tylko wybierz typ "tekst CSV" zamiast "tekst zakodowany".

W plikach utworzonych narzędziami systemu Windows wiersze będą się kończyć dwuznakami CR+LF, zaś kodowanie to cp-1250 (czyli windows-1250) albo utf-8. Prawie na pewno.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Leda
Posty: 8
Rejestracja: wt cze 26, 2012 9:57 pm

Re: Otwieranie pliku *.txt w Calcu

Post autor: Leda »

Wytłumaczyłeś mi zbyt mądrze. Nie wiele z tego pojęłam, niestety. Konkretnie chodzi o pakiet książek i tekstów ściągniętych w formie skompresowanej w Zip. Po rozpakowaniu, zrobiłam tak, jak mnie uczyłeś kilka miesięcy wcześniej czyli odczytałam, że jest to "txt". No i dalej było jw. Po Twoim instruktarzu, Open Office sam zdecydował się na Writera w którym wszystkie polskie litery, np. ż, ą ,ń, ł itp. są zastąpione jakimiś łamańcami.
Chciałabym uzyskać normalny tekst ale nie rozumiem, w jaki sposób skorzystać np. z Writera lub Calca jeśli natychmiast po wybraniu każdego z nich (Plik > Otwórz za pomocą) pojawia się natychmiast komunikat: " Żądana operacja wymaga podniesienia uprawnień". Nie znajduję tu możliwości poprawnego rozpoznania standardów zakończenia wiersza :(
Open Office org 3.3 Vista Home Basic
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Otwieranie pliku *.txt w Calcu

Post autor: Jan_J »

“Otwórz za pomocą” to operacja zarządzana przez system. Vista blokuje Ci jej przeprowadzenie.
Zamiast tego odpal Writera i w jego menu wybierz Plik→Otwórz i dalej wg mojej poprzedniej wskazówki.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Leda
Posty: 8
Rejestracja: wt cze 26, 2012 9:57 pm

Re: Otwieranie pliku *.txt w Calcu

Post autor: Leda »

Otworzyłam we Writerze, zgodnie z Twoimi wskazówkami. Sam domyślnie wskazał CR+LF i nietety nadal tekst jest ze zmienionymi znakami. Próbowałam przesłać Ci w załączniku tę paczkę książek ale nie udaje mi się. Może teksty te mają jakieś inne zakończenia wiersza, a ja nie umiem ich znaleźć
Open Office org 3.3 Vista Home Basic
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Otwieranie pliku *.txt w Calcu

Post autor: Jan_J »

Bo nie chodzi o końce wierszy, tylko o kodowanie znaków. Podaj mu inne kodowanie, niż Writer zgaduje. Wybierz jedno ze środkowoeuropejskich: windows-1250 czyli 1250, latin-2 czyli 8859-2, mac -- nie pamiętam numeru, ibm-latin-2 czyli 852, utf-8 (ale tego na pewno nie masz swoich plikach). Jedno z nich powinno pasować.

PS. Załącznik w postaci pliku zip da się wysłać na forum, o ile nie jest za duży.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
ODPOWIEDZ