Dodawanie czcionek do OpenOffice (Linux)

Użytkowanie pakietu jako całości
Jusko
Posty: 17
Rejestracja: śr cze 03, 2009 11:23 am

Dodawanie czcionek do OpenOffice (Linux)

Post autor: Jusko »

Witam.

Jak dodać nowe czcionki do OpenOffice? Używam Fedory, więc prócz czcionek Red Hatowych niewiele więcej ich jest, a jakoś nieszczególnie podobają mi się te czcionki. By być zgodnym z pismami pod Windows, zainstalowałem w systemie czcionki Microsoftu (Times New Roman niestety rządzi wszędzie). Niestety OOo nie widzi ich. Ktoś ma jakieś pomysły?
Ostatnio zmieniony pt gru 04, 2009 11:51 pm przez Jan_J, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Wątek przeniesiony do właściwego działu
GNU/Linux x86_64 && OpenOffice.org 3.1
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dodawanie czcionek do OpenOffice (Linux)

Post autor: Jan_J »

W Fedorze istnieje pakiet urw-fonts, który zawiera fonty Type1, m.in. Nimbus Roman No 4 i No 9. Nimbus jest metrycznie zgodny z Timesem, ale bardziej dopracowany. W wersji TrueType te same fonty są w pakiecie ghostpdl-fonts.
Oprócz tego polecam: liberation-fonts, dejavu-fonts, gentium-fonts, linux-libertine-fonts (wszystko ttf-y). I oczywiście fonty tex-gyre (są w paczkach fontowych TeX-a), i jeszcze repliki wielu polskich fontów (nie ma paczek, najlepiej instalować je do /usr/local/share/fonts lub do ~/.fonts).
Z tym ,,rządzeniem'' timesa to bym nie przesadzał, ale skoro jest potrzeba na fonty Microsoftu, też nie ma technicznych przeszkód by je zainstalować w systemie. Pakiet nazywa się webcore-fonst lub mstt-fonts, i dość łatwo w sieci znaleźć opis instalacji.

OpenOffice widzi fonty Type1 i TrueType zarządzane przez systemowy fontconfig. Zatem wszystkie kartoteki opisane w /etc/fonts/fonts.conf i /etc/fonts/local.conf są dla niego widoczne. Oprócz tego ma własne DejaVu i Liberation (nowsze niż w Fedorze, przynajmniej u mnie) w /opt/openoffice.org/basis3.0/share/fonts/truetype. Niestandardowe katalogi fontowe wskazujemy w pliku /etc/fonts/local.conf.

Niektóre fonty Type1 wymagają szczególnych zabiegów -- OOo bywa czasem kapryśny, jeśli chodzi o format metryki. Jest o tym wątek na naszym forum.
Zaś format OpenType ma wsparcie szczątkowe, nawet w nowej becie 3.2 jest słabsze, niż się o nim pisze.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
mg2
Posty: 170
Rejestracja: czw sty 28, 2010 9:20 pm

Re: Dodawanie czcionek do OpenOffice (Linux)

Post autor: mg2 »

Odkąd pamiętam to w katalogu z plikami głównymi OOo (soffice, swriter, scalc, smath) jest plik o nazwie "spadmin". Po jego uruchomieniu wyskakuje okienko do zarządzania drukarkami. Na dole jest przycisk "Czcionki...".
OOo3.1.1 na Ubuntu 9.04
KLAPEK
Posty: 18
Rejestracja: pn cze 01, 2009 8:31 pm

Re: Dodawanie czcionek do OpenOffice (Linux)

Post autor: KLAPEK »

Ja zawsze wrzucam potrzebne czcionki do: /home/user/.fonts i OOo nie ma żadnych problemów z zobaczeniem ich...
OOo / LO | GNU/Linux: Slackware ∙ Salix ∙ Manjaro ∙ Mint
ODPOWIEDZ