[SOLVED] Niewidoczne fonty w OO.o pod Linuksem

Użytkowanie pakietu jako całości
Awatar użytkownika
quest-88
Posty: 1105
Rejestracja: ndz maja 24, 2009 8:12 pm
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

[SOLVED] Niewidoczne fonty w OO.o pod Linuksem

Post autor: quest-88 »

Mam pewne szablony, które wymagają fontów Tex Gyre. Pobrałem je w formacie Type1 i wrzuciłem do lokalizacji ~/.fonts. Odświeżyłem "confing" poleceniem "fc-cache -f -v" a później "sudo dpkg-reconfigure fontconfig". W konsekwencji system je widzi, ale OpenOffice.org już nie. Góglowałem za różnymi rozwiązaniami, które poleciły przekopiowanie fontów do różnych lokalizacji:

/usr/share/fonts
/usr/share/fonts/X11
/usr/share/fonts/truetype
/usr/share/fonts/truetype/openoffice

..ponowne odświeżenie, reset X-ów a nawet całego komputera. Wypróbowałem różne wariacje i OpenOffice nadal nie widzi fontów (system tak).

Próbowałem dojść do celu po instrukcjach z http://www.openoffice.org/FAQs/fontguide.html#5 - tutek się trochę zdezaktualizował, ale dałem radę. Odkryłem /opt/openoffice.org/basis3.1/share/fonts/, do którego przekopiowałem fonty. Znowu odświeżyłem confing, zresetowałem X-y a potem komputer, gdy poprzednie kroki nic nie dały. I znowu OO.o ich nie widzi, a system znowu tak.

Stąd można pobrać zebrane przeze mnie fonty TeX Gyre:
http://www.droprecord.com/BSBQAF1P

Rozwiązanie:
Z jakiś dziwnych przyczyn, OpenOffice.org wymaga również fontów w formacie .afm. W sumie potrzebuje ich w trzech formatach: .afm, .pfb, .pfm. Koniecznie wszystkie trzy typy muszą być w jednym folderze. Fonty przekopiowałem do ~/.fonts, po czym wydałem w konsoli polecenie sudo dpkg-reconfigure fontconfig. Nie jestem pewien, ale zdaje się, że fonty z /opt/openoffice.org/basis3.1/share/fonts/ nie są indeksowane. Aby zmiany stały się widoczne, wystarczyło tylko zresetować OpenOffice!

Źródełko: http://sgruendel.blogspot.com/2007/10/i ... ffice.html

Ps. Użycie/stan fontów jest zapisywany w pliku ~/.openoffice.org/3/user/psprint/pspfontcache
Standardowa diagnostyka rozwiązuje 90% problemów typu "wcześniej działało, ale już nie działa".
Przepis na LibreOffice
Uzyskałeś pomoc? Poinformuj innych o sprawdzonym rozwiązaniu i podziękuj. Dodaj [SOLVED] w tytule.
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: [SOLVED] Niewidoczne fonty w OO.o pod Linuksem

Post autor: Jan_J »

Pozwolę sobie na małe podsumowanie:
1. Kartoteki z fontami są konfigurowalne: /etc/X11/fonts. Istnieje też możliwość prywatnej instalacji fontów, np. w $HOME/.fonts/Type1. W ostatnich czasach architektura Xorg burzliwie się zmienia (m.in. niedawno wyleciał X Font Server), tak że nie wiem jak to jest w Twoim systemie.
2.
OpenOffice.org wymaga również fontów w formacie .afm. W sumie potrzebuje ich w trzech formatach: .afm, .pfb, .pfm.
AFM lub PFM: metryka fontu Type1. PFB: kształty znaków. Oba pliki metryczne nie są potrzebne naraz. TeX-Gyre zainstalowany w kartotece systemowej lub prywatnej jest widziany przez system niezależnie od formatu metryk; problem z AFM dotyczy tylko OOo, choć nie potrafię powiedzieć, dlaczego akurat PFM jest w tym przypadku ,,niedobry''.
PS. W /usr/share/fonts w ogóle nie mam metryk PFM.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
ODPOWIEDZ