[SOLVED] defragmentacja

Użytkowanie programu bazodanowego

[SOLVED] defragmentacja

Postprzez pajakus » Śr cze 03, 2009 8:12 am

Witam wszystkich :)

Jest jakas opcja, aby zdefragmentowac base?

Ostatnio w ramach eksperymentu z kopii bazy skasowalem wszystkie rekordy. Został tylko szablon. Bez kwerend.

i Zajmuje mi to 300 mb... Tyle co baza z danymi....
Ostatnio edytowano So cze 06, 2009 9:30 am przez pajakus, łącznie edytowano 1 raz
pajakus

Re: defragmentacja

Postprzez Jan_J » Cz cze 04, 2009 8:48 pm

Popatrz w dokumentację HSQLDb http://hsqldb.sourceforge.net/web/hsqlFAQ.html -- CHECKPOINT DEFRAG albo SHUTDOWN COMPACT.
Bazy innych systemów współpracujących z OOBase czyści się inaczej.
Z poziomu OOBase wykorzystaj Narzędzia/SQL.
JJ
LO Still (6.2) ∙ AOO 4.1.7 ∙ Python (3.7|2.7) ∙ Unicode 12 ∙ LATEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Fedora|CentOS|SUSE)
Jan_J

Postprzez pajakus » Pt cze 05, 2009 8:20 am

mozesz jasniej??

az takim specjalista nie jestem.. i nic nie zlapalem z tego co napisales...

gdyby byla mozliwosc napisac krok po kroku....
pajakus

Postprzez Jan_J » Pt cze 05, 2009 10:48 am

Dobra.
Systemy zarządzania bazami danych mają mechanizm odśmiecania, czy też defragmentacji. Nie jest on objęty jednolitym standardem, lecz w wielu interfejsach SQL-owych wymusza się porządek poleceniem VACUUM;
OpenOffice.org Base tworzy własne bazy danych za pomocą wbudowanego systemu HSQLDb, ale także współpracuje z wieloma systemami zewnętrznymi. W każdym z tych systemów odśmiecanie może być zarządzane innym poleceniem.
W dokumentacji HSQL, którą poleciłem, jest podana metoda dla tego właśnie systemu.
Ponieważ Base nie ma (z tego co wiem) ,,klikanej'' opcji odśmiecania, proponuję skorzystać z interfejsu SQL. to znaczy, w odpowiednim okienku (Narzędzia/SQL), w odpowiednim języku (dialekt SQL dla tego konkretnego systemu bazodanowego) wydać polecenie. I wykonać je.
JJ
LO Still (6.2) ∙ AOO 4.1.7 ∙ Python (3.7|2.7) ∙ Unicode 12 ∙ LATEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Fedora|CentOS|SUSE)
Jan_J

Postprzez pajakus » So cze 06, 2009 9:29 am

Dzięki wielki :)

To zrozumialem i wykonalem.. 50% odchudzenie - z 300 mb na 150 :)
pajakus

Powrót do Base