którą metodę wybrać?

Użytkowanie programu bazodanowego
mih
Posty: 53
Rejestracja: sob gru 20, 2014 12:42 pm

którą metodę wybrać?

Post autor: mih »

witam,

zastanawiam się jak wybrnąć z takiej sytuacji...mam tabelę z pewnymi produktami (ID, nazwa, opis, cena, itd) . Ale oprócz tych podstawowych kolumn, chciałbym, aby każdy produkt był opisany przez szereg innych charakterystyk do wyboru (pole typu boolean). Mógłbym je dodać jako kolejne kolumny tej tabeli (czy_wysoki, czy_taki, czy_owaki, czy_inny itd) i zaznaczać sobie ptaszki w głównym formularzu.
Ale widzę tu dwa problemy. Pierwszy to trudno byłoby (tak mi się wydaję) pogrupować jakieś dane wg tych kolumn, a drugi to podobno bezpieczniej dla bazy dodawać nowe wiersze niż nowe kolumny. A charakterystyki czy_jakistam będą się pojawiać co jakiś czas nowe.

dlatego wg mnie lepszym wyjściem jest tabela pośrednia, gdzie mam (ID, ID_produktu, ID_charakterystyki, ptaszek) wraz z tabelą charakterystyk (ID, nazwa_charakt, czy_wystepuje). Tylko że tutaj żeby robić "ptaszki" muszę stworzyć podformularz. A w zasadzie tyle podformularzy, ile mam charakterystyk? To jedynie rozwiązanie? Wg mnie musiałbym zrobić ileś tam podformularzy (źródło to tabela pośrednia, produkt.ID = tabelaposrednia.ID_produktu) i w każdym zrobić inny filtr: ID_charakterystyki = X. Tylko że po pierwsze takie coś mi nie działa (w tabeli pośredniej pojawiają się rekordy z pustą kolumną ID_charakterystyki), a po drugie to rozwiązanie też wydaje mi się skomplikowane. Po trzecie, czy formularz z np. 30 podformualrzami nie będzie "zamulał"?

Bardzo dziękuję za jakąkolwiek podpowiedź.
OpenOffice 4.1 na Windows 7
ODPOWIEDZ