Zamiana typu pola: "Tak/Nie Boolean" na "Liczbę"

Użytkowanie programu bazodanowego
Wieslaw
Posty: 11
Rejestracja: śr lut 13, 2013 11:54 pm

Zamiana typu pola: "Tak/Nie Boolean" na "Liczbę"

Post autor: Wieslaw »

Pragnę usprawnić działającą bazę danych.
Osoby przychodzące na spotkanie zaznaczam cyfrą "1", gdyż w miarę możliwość mogę zmienić grupę z "1" na "2" lub "3". Byłoby sprawniej zaznaczać obecność osób za pomocą kliknięcia myszy korzystając z typu pola "Tak/Nie Boolean". Ale przy tym typie pola (1 lub 0) nie mogę zmieniać "1" na "2" lub "3". By to uczynić musiałbym za każdym razem wchodzić w edycję i zmienić typ pola na "Liczbę". Czy jest jakieś inne rozwiązanie np. makro, które zmianiałoby typ pola w tabeli (ale musiałoby to czynić w jedną i drugą stronę).
OpenOffice 3.4.1 na Windows 7
belstar
Posty: 654
Rejestracja: czw mar 17, 2011 9:08 am

Re: Zamiana typu pola: "Tak/Nie Boolean" na "Liczbę"

Post autor: belstar »

Pomysł ze zmianą pola tabeli z TAK/NIE na LICZBA, nie jest dobrym rozwiązaniem. Prawdopodobnie do wprowadzania danych używasz formularza, wykorzystującego formant checkbox (stan 0 lub 1). Zrobiłem test, poniżej to co mam:
1. Tabela z polem TAK/NIE
2. Formularz obsługujący tą tabele (formant tabeli i kolumną pole wyboru)
3. Wprowadziłem kilka rekordów.
Teraz w mam same jedynki i zera, formularz działa dobrze, ale gdy po edycji tabeli (zmiana typu pola na liczba), i próbie edycji danych w formularzu, już nie jest tak dobrze - wysypuje się i nie można zapisać rekordu (java.lang.NumberFormatException).
Wniosek, wymyśl coś co nie zaburzy integralności bazy. Może jeszcze dodatkowe pole TAK/NIE i sumując stany tych dwóch pól otrzymać to co chcesz.
LibreOffice 5.1.2.2 Ubuntu 16 LTS
ODPOWIEDZ