Administracja użytkownikami w Base

Użytkowanie programu bazodanowego
SaS
Posty: 2
Rejestracja: pt lip 17, 2009 1:55 pm

Administracja użytkownikami w Base

Post autor: SaS »

Witam
Mam do stworzenia w miarę prostą bazę, jednak problem stanowi dla mnie zarządzanie użytkownikami.
Mianowicie nie wiem jak założyć użytkowników w bazie, nadać uprawnienia oraz kontrolować kto ostatni zmieniał dany rekord. W pomocy nie ma słowa o tym, w instrukcji drukowanej, którą mam również. Czy jest to w ogóle możliwe ??

Czy ktoś może podpowiedzieć jak to zrobić , albo wskazać gdzie znaleźć jakąś instrukcję, może być nawet książka do kupienia ;)
pzdr
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Administracja użytkownikami w Base

Post autor: Jan_J »

Więc tak:
* standard SQL3 precyzuje zarządzanie użytkownikami za pomocą poleceń CREATE USER, ALTER USER, DROP USER, GRANT i REVOKE. W praktyce szczegóły bardzo się różnią zależnie od tego z jaką bazą konkretnie masz do czynienia.
* OpenOffice.org Base nie posiada graficznego interfejsu do zarządzania użytkownikami. Być może z powodu wymienionego wyżej.
* system HSQL, który jest wbudowany w Base, posiada dość typową obsługę użytkowników. Jeżeli chcesz nimi zarządzać z poziomu Base, to albo w oknie SQL (Narzędzia/Tryb SQL), albo przez żądanie wbudowane w kod formularza, czy ściślej: podpiętego doń makropolecenia. Więcej informacji o dialekcie SQL dla HSQL: http://hsqldb.org/web/hsqlDocsFrame.html
* jeżeli zamierzasz korzystać z innego systemu bazodanowego obsługiwanego przez Base (np. PostgreSQL, Firebird, MySQL), to musisz liczyć się z tym, że składnia poleceń obsługi użytkowników będzie w nich nieco inna. Zwłaszcza w MySQL jest ona zupełnie inna. W niektórych bazach (np. SQLite) nia ma jej w ogóle, no ale SQLite nie będzie Ci sprawnie współpracować z OOo Base.
* w sprawie dokumentowania zmian w bazie, itp, to pytanie, czy chcesz mieć to na poziomie logów systemowych, czy na poziomie bazy. Jeżeli bazy, i jeżeli ma to być skuteczne, to niestety musisz sobie zbudować całą infrastrukturę: tabele, uprawnienia, wyzwalacze dopisujące informacje o operacjach wykonywanych przez użytkownika. Co do logów, to w poważnych bazach serwerowych można je tak ustawić, żeby zapisywały kto, co i kiedy zrobił (a przy okazji mnóstwo innych śmieci). Nie wiem czy możliwe to jest w HSQL, ale sądzę, że sterowanie poziomem logowania jest tam bardzo ograniczone.

Warto też poczytać książki, nie tyle manuale systemów, co pozycje o relacyjnych bazach danych. Wybór zależy od poziomu przygotowania technicznego. Mniej zaawansowanym polecałbym Bazy danych dla zwykłych śmiertelników Hernandeza, bardziej zaawansowanym -- książki Ullmana i współautorów, np. Podstawowy wykład z systemów baz danych.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
SaS
Posty: 2
Rejestracja: pt lip 17, 2009 1:55 pm

Re: Administracja użytkownikami w Base

Post autor: SaS »

Wielkie dzięki :!: nareszcie ktoś mi to rozjaśnił :oops: w takim razie szukam książki do HSQL-a :D
ODPOWIEDZ