Nawiasy kwadratowe w macierzach

Użytkowanie edytora równań
Sombux
Posty: 1
Rejestracja: sob sie 02, 2014 12:56 pm

Nawiasy kwadratowe w macierzach

Post autor: Sombux »

Witam!

W mojej pracy zawarta jest macierz 6x6, dodatkowo z wyrazami w postaci ułamków - generalnie, dosyć wysoka. Zawarłem ją w nawiasach kwadratowych "skalowalnych" (komendy left [ i right ] ) - problem jest taki, że nawiasy dosyć nieestetycznie się rozciągają i poziome kreseczki u góry i dołu robią się bardzo grube. W różnych przykładach na Internecie te nawiasy są OK, więc myślę, że da się to jakoś zmienić - nie wiem tylko jak i co jest tutaj problemem. Próbowałem w formatowaniu formuły coś zmieniać - zmniejszyłem interlinię dla macierzy, ale niewiele to zmieniło. Jako czcionki do formuł mam ustawione Cambria jako zmienne/liczby/funkcje/tekst/szeryfowa, Calibri jako bezszeryfowa i Courier New przy stałej szerokości - próbowałem zmieniać na Times New Roman/Arial, ale nawiasy jakie były, takie są.

Gdyby ktoś miał jakiś pomysł, co mogę z tym zrobić, byłbym wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam!
Open Office 4.1.0 na Windows 7 64 Bit
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Re: Nawiasy kwadratowe w macierzach

Post autor: Astur »

Sądząc z daty, sprawa jest już zapewne niebyła. Tym niemniej podrzucę pomysł, który polega na użyciu do macierzy nie nawiasów kwadratowych, tylko pojedynczych linii zmieniających rozmiar. Po wyedytowaniu formuły stosowne kreseczki można dodać ręcznie. Sugeruję, aby zrobić to na samym końcu.

Tak nawiasem mówiąc, za wyświetlane nawiasy odpowiada czcionka OpenSymbol. Niestety nie można jej zmienić.
Załączniki
robot.odt
Plik z formułą
(15.46 KiB) Pobrany 381 razy
Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nawiasy kwadratowe w macierzach

Post autor: Jan_J »

Sombux pisze:[...] ale nawiasy jakie były, takie są.
Bo te nawiasy są bezczelnie skalowane w pionie, co prowadzi do zniekształcenia proporcji symboli. Nie da się tego polubić.
Właściwym rozwiązaniem jest składanie symboli rozciągliwych z małych części, przewidzianych do tego celu przez Unikod i obecnych w unikodowych fontach. Ale Math na razie tego nie potrafi.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
ODPOWIEDZ