Samotny + w komórce macierzy

Użytkowanie edytora równań
bogdans
Posty: 43
Rejestracja: wt paź 12, 2010 4:27 pm

Samotny + w komórce macierzy

Post autor: bogdans »

Czy można (a jeśli można to w jaki sposób) uzyskać by w komórce macierzy, tzn. pomiędzy # i # był tylko znak + ?
OpenOffice 3.2.1 na Windows XP
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Samotny + w komórce macierzy

Post autor: Jan_J »

Font tekstowy: "+"
Font matematyczny: {}+{}
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
bogdans
Posty: 43
Rejestracja: wt paź 12, 2010 4:27 pm

Re: Samotny + w komórce macierzy

Post autor: bogdans »

Sprawdzałeś? Bo ja sprawdziłem przed zadaniem pytania na forum. Dla innych znaków działa, dla + nie.
//Edit Po nocnym odpoczynku parser wzorów działa lepiej. Zagadki jednak pozostają:

Kod: Zaznacz cały

left lbrace alignr matrix { x#    –# 3y#{}+{}#2z#{}={}# 0 
                        ##-2x#{}+{}#  y#{}-{}# z#{}={}# -5}
right none
1. Dlaczego znak '-' w dolnym wierszu wymaga ujęcia w {}{}, "", lub ``, a ten sam znak w górnym wierszu nie wymaga?
2. Wyrównanie do prawej nie działa w skrajnych kolumnach, przeniesienie (dodanie) polecenia alignr w odpowiednich komórkach nie pomaga.
OpenOffice 3.2.1 na Windows XP
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Samotny + w komórce macierzy

Post autor: Jan_J »

Sprawdzałem. Jak nie wiem na pewno, sprawdzam albo nie odpowiadam.
bogdans pisze:Zagadki jednak pozostają:

Kod: Zaznacz cały

left lbrace alignr matrix { x#    –# 3y#{}+{}#2z#{}={}# 0 
                        ##-2x#{}+{}#  y#{}-{}# z#{}={}# -5}
right none
1. Dlaczego znak '-' w dolnym wierszu wymaga ujęcia w {}{}, "", lub ``, a ten sam znak w górnym wierszu nie wymaga?
A bo "–" !== "-" . Pierwszy to pauza U+2013, a drugi ASCII minus. Co zresztą widać po złożeniu wzoru, bo ten pierwszy chudy jakiś.
2. Wyrównanie do prawej nie działa w skrajnych kolumnach, przeniesienie (dodanie) polecenia alignr w odpowiednich komórkach nie pomaga.
Moim zdaniem ona jest cała do prawej. A jak chcę popsuć komórki, żeby były do lewej, to się słuchają, czy to skrajne, czy nie.

PS. Swoją drogą nie pisz w kodzie 3y, tylko 3 y. Math nie TeX, ale minimum troski przyczyni się wyraźnie do polepszenia efektu.
Załączniki
m.png
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
ODPOWIEDZ