Podział stron dokumentu pdf

Użytkowanie edytora grafiki
MPal
Posty: 2
Rejestracja: pn kwie 13, 2020 6:48 pm

Podział stron dokumentu pdf

Post autor: MPal »

Witam,
potrzebuję dokument pdf podzielić na dwa razy więcej stron niż on posiada. Strony są w formacie A4 poziomym, a ja potrzebuję każdą podzielić na dwie równe części linią pionową, każdą uzyskaną w ten sposób część powiększyć do formatu A4, a następnie poskładać cały dokument.
Czy to jest wykonalne za pomocą Libbre Office?
Pozdrawiam.
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Podział stron dokumentu pdf

Post autor: Jan_J »

Obróbka PDFów przy użyciu pakietów biurowych jes tdo pewnego stopnia możliwa, ale mało wygodna. LibreOffice wczyta PDFa strona po stronie jako plik graficzny. Wszystko da się przeorganizować, ale przez manipulacje interfejsem, albo przez makro. Szkoda zachodu.

To samo, tylko strona po stronie osobno, da się zrobić Inkscape'em. Inkscape daje pewną możliwosć automatyzacji bez pisania makr, ale nie sądzę by obejmowała ona wszystkie operacje, które będą ci potrzebne.

Istnieje oprogramowanie przeznaczone specjalnie do obróbki pdf-ów. Jednym z nich jest pdftk. Używam go często i od dawna, ale o ile wiem nie ma on opcji wycinania fragmentu ze strony.

Pamiętam, że było podobne narzędzie do wycinania fragmentów stron, nie używałem go od lat i nie pamiętam nazwy.

Z krótkiego researchu znalazłem jeszcze PDFill (pdfill.com). Jest to interfejs użytkownika do wybranych funkcji Ghostscripta (podstawowego interpretatora języków PostScript i PDF w świecie wolnego i otwartego oprogramowania). PDFill ma licencję komercyją i wersję free; wygląda na to, że potrafi wykonać funkcję crop, tzn. wyciąć fragment strony do sobnego pliku. Z opisu (https://www.pdfill.com/document_rotate_crop_action.html) wynika też, że czynności da się zautomatyzować z wiersza poleceń. Nie używałem, nie mam więc zdania, jak to funkcjonuje w praktyce.

W WWW zgłasza się trochę serwisów online gotowych wykonać tę czynność. Nie wiem co one naprawdę robią; nie wiem czy nie jestem paranoikiem, ale w takich przypadkach podejrzewam, że usługa może być pretekstem do włączenia przesłanego dokumentu do jakiegoś korpusu, np. dla celów analizy statystycznej. Ja w każdym razie na takie coś się nie godzę.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
MPal
Posty: 2
Rejestracja: pn kwie 13, 2020 6:48 pm

Re: Podział stron dokumentu pdf

Post autor: MPal »

Dziękuję bardzo za zaangażowanie i w wolnej chwili sprawdzę podpowiedź.
Libre Office Wersja: 6.0.7.3; Linux Mint 19.3
ODPOWIEDZ