Zniekształcanie grafik w Impresie

Użytkowanie edytora prezentacji

Zniekształcanie grafik w Impresie

Postprzez heillos » N sty 14, 2018 9:11 am

Wstawiam na slajdy w Impresie grafiki, które wystają poza slajd. Celowo. Bo to, co wystaje, ma być obcięte i już. I zawsze było, od lat. A teraz nagle mi to zniekształca tak, żeby weszło na slajd. Nie wiem, z którą wersją, bo z pół roku nie robiłem, ale masakra. Każdą grafikę muszę precyzyjnie przycinać do krawędzi, dużo więcej roboty.

Ktoś z Was się orientuje, co to się podziało, że tak to działa?
heillos

Re: Zniekształcanie grafik w Impresie

Postprzez Jan_J » Pn sty 22, 2018 3:47 pm

Przykład, przykład. Najlepiej krótki i neutralny.
Może nikt nie używa Impressa? bo ja na przykład robię slajdy Beamerem.
JJ
LO (6.0|6.1) ∙ AOO 4.1.5 ∙ Python (3.7|2.7) ∙ Unicode 11 ∙ LATEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Fedora|CentOS|SUSE)
Jan_J

Postprzez heillos » Wt sty 23, 2018 6:32 pm

Ale jaki przykład? Bierzesz slajd, wklejasz zdjęcie, ustawiasz je tak, że pół wystaje np. z prawej za slajd, a pół nachodzi. W starych wersjach było tak, że przy pełnym ekranie ucinał to, co wystawało. A w nowej nie, próbuje to wcisnąć na slajd.

Co gorsza, przyciąłem to opcją przycinania z Impressa, żeby nie wystawało, to po otwarciu w starym Impressie się zniekształca.

Ja wiem, że mało kto używa LibreOffice, a już Impressa to prawie nikt :( A ja wciąż nie mam kasy na migrację do MSO, bo mam kilka komputerów i z 5 tysiaków by musiało na MSO pójść :( tylko dlatego, że mam różne wielkości do różnych potrzeb.
heillos

Postprzez Jan_J » Wt sty 23, 2018 7:28 pm

Ła, a ja leniwie chciałem sobie wziąć gotowy przykład, pooglądać xmle, otworzyć tu i śmu, zapisać i zobaczyć, czy i czym się różnią. Takie śledztwo bym zrobił, ale przechodzić przez klikalny interfejs to szczerze mi się nie chce...

Writera i Calca moi studenci używają chętnie.
Ja kiedy mogę, używam LaTeXa, kiedy nie mogę, używam markdown, a kiedy naprawdę nie mogę, redaguję cudzy dokument narzędziami, których używa współpracująca grupa.
I powiem, że przy wszystkich swoich ograniczeniach Writer w roli małego niedorobionego DTP jest lepszy od Worda. Bo mniej bałaganiarsko zarządza dokumentem.

Ale Impress to porażka. Zreszą PowerPoint również. Do prostoty i potęgi Beamera lata świetlne.
JJ
LO (6.0|6.1) ∙ AOO 4.1.5 ∙ Python (3.7|2.7) ∙ Unicode 11 ∙ LATEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Fedora|CentOS|SUSE)
Jan_J

Postprzez Astur » Wt sty 23, 2018 10:08 pm

Eee... kliknij na wstawionym obrazku PPM i wybierz "Rozmiar oryginalny"?

Potem też PPM i "Kadrowanie"
LibreOffice Still

Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Astur

Postprzez Astur » Wt sty 23, 2018 10:28 pm

heillos napisał(a):Wstawiam na slajdy w Impresie grafiki, które wystają poza slajd. Celowo. Bo to, co wystaje, ma być obcięte i już. I zawsze było, od lat. A teraz nagle mi to zniekształca tak, żeby weszło na slajd. Nie wiem, z którą wersją, bo z pół roku nie robiłem, ale masakra. Każdą grafikę muszę precyzyjnie przycinać do krawędzi, dużo więcej roboty.

Ktoś z Was się orientuje, co to się podziało, że tak to działa?
To pewnie nazywa się ułatwienie. Właściwie dla mnie to jest ułatwienie... Trzeba by znaleźć w spisie tego co "naprawiono" i wg tej nazwy poszukać w ustawieniach zaawansowanych. Albo w makrach, skryptach itd. Może zostały jakieś ślady
LibreOffice Still

Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Astur

Postprzez heillos » Śr sty 24, 2018 11:50 am

Astur napisał(a):Eee... kliknij na wstawionym obrazku PPM i wybierz "Rozmiar oryginalny"?

Potem też PPM i "Kadrowanie"

I tak mam naprawiać wszystkie obrazki po przeniesieniu prezentacji do innej wersji Impressa? No ja dziękuję za taki biznes.
heillos

Postprzez Astur » Cz sty 25, 2018 10:42 pm

Nno-nnie

Makro jakieś zrób.

Od razu mówię, że się nie znam na makrach
LibreOffice Still

Astur

Postprzez heillos » Pn sty 29, 2018 8:12 pm

Tak, na pewno makro zgadnie, który obszar nalezy kadrować :)

A może tak by po prostu ustandaryzować zachowanie?
heillos

Powrót do Impress