[Megoldva] naptár napjainak generálása függvénnyel

Táblázatkezelő
bretterby
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2022. november 15., kedd 12:13

[Megoldva] naptár napjainak generálása függvénnyel

Hozzászólás Szerző: bretterby »

Kedves Fórumozók!

Szeretnék készíteni egy munkanaplót, melyben jelölhetem, hogy melyik nap hány órakor kezdtem, és végeztem. Az adatok alapján pedig összegzéseket, statisztikákat készíteni. A 12db munkalap adott (hónapok), fixek lennének. Azonban azt szeretném, ha például megadom egy adott cellában az aktuális évet, akkor az alapján képezze le függvény segítségével az adott hónap összes napját (soronként). Ezt segédtáblával meg tudom oldani, ott maximum a szökőév kezelése lehetne kérdéses, de az nyilván nem bonyolult. Azonban olyasmi megoldást szerettem volna, hogy az adott sorokban mindig hozzáad egy adott értéket. Pl: kiindulási dátum: [A1=2022-01-01], akkor a január 2-t úgy kapom meg, hogy: =A1+1, azonban, ha ezt lehúzom, nem mozdul el az 1-es érték 2-re, 3-ra 360-ra stb...
Találam egy részmegoldást: [=DÁTUM(ÉV($A$1);HÓNAP($A$1);NAP($A$1)+1*INT((SOR()-1/1)))], azonban ehhez megint csak segédtáblát kell használnom, ahol meg van adva az összes hónap első napja.
A kérdésem az lenne, hogy hogyan tudnám megvalósítani azzal az alap módszerel, aminél a segédtáblában csupán egyetlen kezdő dátumot kell megadnom, és a külön-külön munkalapokon(hónapok) az alapján dinamikusan generálja az év napjait soronként?
Nekem a legegyszerűbbnek az tűnik, ha A1+1 lehúzáskor módosulna > A1+2, A1+3...A1+250 stb-re. Hogyan lehet megadni, hogy a hozzáadott érték változzon?

Előre is köszönöm szépen a segítséget! :ouch:
LibreOffice 6.0.7.3 Ubuntun 18.04.6 LTS
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: naptár napjainak generálása függvénnyel

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

l: kiindulási dátum: [A1=2022-01-01], akkor a január 2-t úgy kapom meg, hogy: =A1+1, azonban, ha ezt lehúzom, nem mozdul el az 1-es érték 2-re, 3-ra 360-ra stb...
Ha nem is a hozzáadott értéknek, de az eredménynek tényleg növekednie kéne, ha nem lerögzített A1-et használsz az első sorban. A következő sorban már A2+1-nek kell megjelenni, aztán A3+1-nek, stb....

Töltsél fel ide egy 128 KiB-nal nem nagyobb példafájlt, megnézem mi a hiba nálad.
Ne a Gyors választ használd, hanem a Válasz küldése gombot. Ott alatta megtalálod a Csatolmány feltöltése lehetőséget.

A szökőévet az ISLEAPYEAR() függvénnyel tudod kezelni februárban, a soron következő hónap első napját pedig az előző hónap maximális értéke +1 képlettel tudod megkapni. Márc. A1 = MAX(Február.A1:A32)+1 A hónapnévnek (Munkalap-számnak) is növekednie kel automatikusan, ha átmásolod a következő Sheet-re. Itt se használd a koordináta rögzítő $ karaktert!
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: naptár napjainak generálása függvénnyel

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

=DÁTUM(ÉV($A$1);HÓNAP($A$1);NAP($A$1)+1*INT((SOR()-1/1)))
Nagyon fölösleges dolgok vannak a képletedben.

Egyrészt nem is értem, hogy hogyan működhetne, ha az Év, a Hónap és a Nap értékét is az A1 cellából veszed.
Másrészt, ha a képletben lerögzíted az $A$1-et, akkor az a hivatkozás nem tud változni a továbbmásolás során. (Ahogy fentebb említettem, ne a hozzáadott értéket növeld, hanem a hivatkozást: mindig 1-et adjál hozzá.)

A ROW() ( SOR() ) függvény fölösleges manipulációját megint nem értem: Az eleve egész számot ad eredményül, legfeljebb egy eltolás értékkel kell számolnod. A +SOR()-1 bőségesen elegendő lenne a +1*INT((SOR()-1/1)) helyett - ha mégis ezt a megoldást preferálnád.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: naptár napjainak generálása függvénnyel

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

A dátumok egyébként számokként vannak kezelve a LibreOffice-ban. A 0 érték az alapdátum, ami háromféle is lehet, mert a régi táblázatkezelő programokban ezt eléggé elcseszték, emiatt kompatibilitási okokból most mindháromnak a kezelésére fel kell készíteni egy táblázatkezelő programot.
A dátum napjai egész számokkal növelhetők, a dátum-idő összetett érték esetén az "idő" a törtrész lesz: Déli 12 óra = 0,5 nap. A formázás miatt ezt legtöbbször nem így látod, de ha törölsz minden formázást, akkor a mai nap reggel 7:30 Dátum-Ideje így fog megjelenni: 44881,312500. Azaz: 44881 egész nap telt el a bázisdátum óta, meg még 0,3125 nap.

A bázisdátumot a Eszközök - Beállítások - LibreOffice Calc - Számítás - Dátum részen láthatod. Ne állítsd el! Az első kettő pontosan azért létezik, mert az Excel fejlesztői azt hitték, hogy az 1900. év az szökőév volt. De az nem az volt. De ettől még az Excel úgy számolt sok-sok éven keresztül!
A harmadik meg egy másik cég táblázatkezelőjének az alapdátuma volt.

https://learn.microsoft.com/hu-hu/offic ... ate-system

A szökőév problémát a harmadik alapdátum bevezetése oldotta meg (így tud kompatibilis maradni egy régi Excel fájl egy mai LibreOffice fájl dátumértékeivel), és az, hogy a negatív számokkal az alapdátum előtti Dátum-Idő értékek is kezelhetők.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
bretterby
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2022. november 15., kedd 12:13

Re: naptár napjainak generálása függvénnyel

Hozzászólás Szerző: bretterby »

Csatoltan küldök egy példatáblázatot. Igazság szerint ez a megoldás akár jó is lehet. Ha módosítom az adott évet, dinamikusan változik mindnehol az adott dátum. Bár létezhet ennél elegánsabb megoldás is.
Csatolmányok
naptár.ods
(15.71 KiB) Letöltve 52 alkalommal.
LibreOffice 6.0.7.3 Ubuntun 18.04.6 LTS
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: naptár napjainak generálása függvénnyel

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Én így csinálnám:
naptár_Zizi64.ods
(20.92 KiB) Letöltve 53 alkalommal.
Csakis a január.A1-be kell beírnod az aktuális év jan.1-i dátumát, a többi számítódik automatikusan. A további hónapokra csakis az első két sor celláját kell átmásolnod és a második sor képletét lehúzni a hónap utolsó napjáig.
Azt is lehet automatizálni (akkor minden képlet hosszabb lesz, - de legalábbis az utolsó kettő a sorokban -, hogy a 30/31 napos hónapoknál se neked kelljen manuálisan megadni, hogy meddig tart egy hónap.
...és még lehet csicsázni a szombatok és vasárnapok évente automatikusan frissülő színezésével is...
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
bretterby
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2022. november 15., kedd 12:13

Re: naptár napjainak generálása függvénnyel

Hozzászólás Szerző: bretterby »

Ez is remek megoldás! Nagyon szépen köszönöm ezt a segítséget is!
LibreOffice 6.0.7.3 Ubuntun 18.04.6 LTS
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: [Megoldva] naptár napjainak generálása függvénnyel

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Tulajdonképpen még a Szökőév februári pót-napját se kell külön kezelni, ugyanis van mód arra, hogy mevizsgáljuk, hogy az aktuális, növekménnyel kiszámolt nap az az adott hónaphoz tartozik-e vagy már a következőhöz. Ezt a MONTH(Teljes dátumérték) függvénnyel lehet megtenni, és ezt komparálni kell az előző sor hónapértékével.
De összességében kevesebb/rövidebb képletet jelent a fentebb felvázolt megoldás.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
bretterby
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2022. november 15., kedd 12:13

Re: [Megoldva] naptár napjainak generálása függvénnyel

Hozzászólás Szerző: bretterby »

Köszönöm szépen a segítséget!
LibreOffice 6.0.7.3 Ubuntun 18.04.6 LTS
Válasz küldése