Gondolataim a LO szolgáltatásairól

Felhasználók leírásai a felhasználóknak
violazoli
Önkéntesek
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2010. május 7., péntek 13:02
Tartózkodási hely: Earth

Gondolataim a LO szolgáltatásairól

Hozzászólás Szerző: violazoli »

Sziasztok, olvastam ezt a dolgot a HUP-on hogy van itt ez a gond hogy a LO az aposztrófot kicseréli erre az izre: « (vagy talán erre, hogy » nem emlékszem már, szóval ezek valamelyikére).

Nos nekem az a véleményem, hogy tök jó hogy ki tudja cserélni, csak azt nem értem miért kell ennek a ficsőrnek default bekapcsolva lenni...

E postom célja azonban nem ennek az ideböfögése. Általánosabban szeretném megközelíteni a kérdést. Arról van szó, hogy lássuk be: a LO még manapság is olyan szoftver, amit túlnyomorészt igenis linuxosok használnak. A Linuxnak eredetileg az volt a „filozófiája”, hogy bár sok mindenre alkalmas, de alapvetően „keep it simple, stupid”, azaz az extra szolgáltatások nincsenek alapértelmezetten bekapcsolva. Kapcsolja be a Felhasználó, ha ért hozzá és HA akarja...

Ennek fényében, ez tök logikus lenne a LO esetében is, ha már úgyis a linuxosok használják nagyobbrészt. Vagy legalábbis, ellenőrizze le a LO hogy mi az oprendszer és ettől tegye függővé ezen extra ficsőrök bekapcsolását.

Bevallom, én rögtön sejtettem a HUP-os cikk olvasásakor, hol lehet a „gond”, és igazam volt. Ennek ellenére, ha a LO Linuxos környezetben lesz telepítve, elég sanszos hogy olyan szaki fogja használni aki igenis gyakran ír vele angol szöveget IS, ső, még vegyes nyelvűt is. (én is így vagyok ezzel). Ezesetben valóban elég ciki hogy ez az izé alapból bekapcsolva van.

Szeretném kiemelni, ezt mind nem azért írtam hogy a LO-t szapuljam! REMEK SZOFTVER, és nagyon szeretem! És nekem semmi bajom nincs is vele (egyet kivéve: nem tudom rábeszélni hogy magyar beállítások mellet ne tizedesVESSZŐT akarjon használni hanem tizedesPONTOT...).

Én leírom ide azt is, ezeken a dolgokon hogy ilyen csere meg olyan csere, hogyan léptem túl: MINDENT KIKAPCSOLTAM... És kész! Ennek ellenére mint látjátok, rendelkezem annak lehetőségével hogy tudjak könnyedén „magyar” idézőjeleket írni, de "angolt" is vagy «ilyeneket» is, meg rengeteg más mindenféle akármit is: ϾϿ ßä±÷¿¤¡ stb. Ehhez azonban semmi szükségem arra, hogy a LO elkezdjen helyetem okoskodni. Végülis mi KÖZE van neki ahhoz?! Neki az a dolga hogy azt formázza meg amit begépelünk. Az hogy egy adott gomb lenyomásakor mi jelenik meg a képernyőn (tehát mi kerül a doksiba) nem az ő dolga, semmi köze hozzá: az a BILLENTYŰZETKEZELŐ dolga, illetve mert ez a rész a Linuxban (is) annyira bizánci módon el van bonyolítva és szét van cseszve, fogjuk rá hogy lehet az X dolga. Én ennek megfelelően szimplán definiáltam X alatt egy saját billentyűzetkiosztást és kész. Benne van a megfelelő helyen az összes magyar és angol karakter, meg egy rakás egyéb is ami engem valamiért érdekelhet. A mindenféle kötőjelek is.

Ezek után nekem semmi szükségem arra, hogy a LO kicseréljen bármit. Idegbajt is kapnék tőle... Annak eredménye csak az lenne, hogy egyes karaktereket meg tudok jeleníteni LO alatt, mert ő kicseréli nekem, de például most a böngészőmbe nem tudnám őket bevinni, mert a böngésző nem cseréli ki nekem az aposztrófot meg más egyebeket. Szóval karakterinput terén az egyes szoftverek egymással inkompatibilis módon viselkednének, az meg nem vezet jóra.

Véleményem tehát az,. hogy ez az egész megközelítés hogy majd a LO elkezdi csereberélni a mindenféle karaktereket, egy TELJESEN ELHIBÁZOTT MEGKÖZELÍTÉS, és most nagyon finoman és úriemberhez méltón fogalmaztam. Felesleges szolgáltatás, amit ki se kellett volna találni. Ez nem a LO dolga, ezt sokkal alacsonyabb szinten kell kezelni, a billentyűzetkiosztás tájékán.

De oké, most már létezik ez a „szolgáltatás”, hátha valaki szereti, jó, hagyjuk benne. Miért kell azonban alapértelmezetten bekapcsolva lennie, pláne Linux alatt?! Kapcsolja be magának az akinek hiányzik, aki szereti!

Ismétlem, nem magam miatt írtam, én ezeket rég megoldottam, „lebutítva” a LO-t, ahogy nekem tetszik. Nekem semmi bajom vele most már! Ezek csak gondolatok a részemről. Amiatt írtam le, mert ez is illeszkedik abba az irányba, amit én az egész szoftvervilág fejlődési TÉVÚTJÁNAK tartok, hogy telenyomják a szoftvereket mindenféle olyan „szolgáltatással” ami talán ezer emberből ha egynek jó illetve kényelmes, csak azért hogy elmondhassák hogy folyamatosan „fejlesztik” a szoftvert, ezeket a mindenféle felesleges ficsőröket alapértelmezetten be is kapcsolják, az egész elkezd sípolni, villogni, tippeket adni, a kurzor alatt mindenféle popupok jelennek meg hogy engem zavarjanak, az ikonokat lekerekítik nem baj hogy emiatt sokkal több függősége van a proginak, mindez bloatware méretűre duzzasztja a szoftvert...

Ismétlem nem kizárólag a LO-ról beszélek. Ez általános tendencia, ilyen a systemd, a Grub2, meg lehetne még sorolni. Én csak szeretném ha a LO ebből kimaradna, épp mert e szoftvert szeretem amúgy.
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Gondolataim a LO szolgáltatásairól

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Ízlésekről nehéz vitatkozni: kinek így jó, kinek úgy jó. A LibreOffice használatát tekintve én egy köztes állapotot képviselek valószínűleg:
Se nem MINDENT kikapcsoló, se nem MINDENT bekapcsoló user vagyok. Pontosan eltalálni, hogy nekem mi mindenre van szükségem alapértelmezettként, nyilván lehetetlen. De örülök neki, hogy nem kell annyi dolgot kikapcsolnom, és annyi dolgot bekapcsolnom, ha kényelmesen szeretném használni a programcsomagot. Persze így is marad a telepítés után elég ki- és bekapcsolni való dolog.

Magáról a lúdlábról (mert így hívják a nyilacskás idézőjelet):

Az a csere funkció bizony azért van BEKAPCSOLVA, mert az a jel (a lúdláb) a magyar másodlagos idézőjel, és nem az aposztróf, ami a harmadlagos magyar idézőjel - persze annak is a "kunkori" fajtája. Ez a köztudatban sajnos nem a nyilvánvaló dolgok közé tartozik.

Tehát ha magyarra van állítva a program (UI), akkor illik annak a magyar nyelvtani, helyesírási és tipográfiai szabályok szerint működnie.
És persze a lúdláb esetében még az se mindegy, hogy a jobbra/balra nyilacskák közül melyik az első. Mert a franciáknál pont a fordított sorrend a szabályos.

A másodlagos és a harmadlagos idézőjeleket akkor illik használni, ha egy idézett szövegben egy újabb, belső (al-) idézetet akarunk megjeleníteni.

Lásd a Wikipédiát:
https://hu.wikipedia.org/wiki/Id%C3%A9z%C5%91jel

Példa:
„Kalocsa Róza engedélyezte a harmincéves nőnek, hogy külön háztartást vezessen, látogatókat fogadjon, sőt magához illő korú férfiakkal is barátságot kössön, »természetesen egy finom, művelt hölgyet megillető korlátok között«” – írja Szabó Magda a Régimódi történetben.

Forrás:
http://helyes%C3%ADr%C3%A1s.mta.hu/helyesiras/blog/show/idezojel
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Gondolataim a LO szolgáltatásairól

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

De ha MINDEN automatikus cserelehetőséget kikapcsolsz, akkor hogyan írsz magyar szövegben különböző nyitó és záró macskakörmöt egyetlen billentyűkombinációval? ;)
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
violazoli
Önkéntesek
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2010. május 7., péntek 13:02
Tartózkodási hely: Earth

Re: Gondolataim a LO szolgáltatásairól

Hozzászólás Szerző: violazoli »

Ööö... Nem vagyok benne biztos hogy értem a logikádat, és abban se hogy e érted az enyémet. Kissé olyan érzésem van, hogy elbeszélünk egymás mellett.

Ugyanis a topiknyitó hozzászólásomban semmi olyasmit nem kritizáltam, ami a magyar helyesírás úgynevezett „szabályzatával” kapcsolatos! (Amiatt az idézőjel, mert igazából nem szabályzat, hanem csak AJÁNLÁS...)
Nekem ugyan megvan a magam véleménye sok dologról ami abban a „szabályzatban” szerepel, és némely efféle véleményem annyira elítélendő hogy le se írom, mert nemcsak a nyomdafestéket de a pixeleket se tűrné, és azonnal bannolnátok érte. Szóval messze nem mindennel értek egyet, de NEM EZ VOLT A TÉMA a topiknyitómban!

A téma az, hogy szerintem akármi legyen is a „szabályzatban”, annak semmi köze ahhoz, hogy ha lenyomok egy billentyűt, akkor milyen karakter jelenjék meg a képernyőmön. Ha én aposztrófot nyomok meg a billentyűzetemen, jelenjék meg aposztróf a doksiban is. Én ELHISZEM neked hogy úgy van ahogy mondod, és ez meg az a magyar „másodlagos idézőjel”, de most őszintén, ennek mi KÖZE van a BILLENTYŰZETKIOSZTÁSHOZ?!

Ha a magyar nyelv számára ezek a lúdlábak annyira fontosak, ám legyen úgy, hogy ezeket valahova felveszik a magyar billentyűzetkiosztásba, amit az X betölt magának adott esetben ugye, aztán majd a megfelelő billentyűzetkombináció lenyomására megjelenik a LO doksijában, ha a Felhasználó Őfelsége úgy akarja. És UGYANAZON billkombó lkenyomására megjelenik neki a böngészőben is, a levelezőszoftverében is, sőt, urambocsá' a terminálemulátorában is!

Ez így logikus. Mégis mi JOGON gondolja a LO, hogy ha aposztrófot nyomok akkor nem aposztrófot akarok ott látni?!

Esetleg annak látnám értelmét, hogy ha a LO nyelvhelyesség-ellenőrzőjét futtatja az user, és a LO látja hogy valahol valami aposztrófok közé van téve, akkor figyelmeztessen hogy „hé haver, egy magyar szövegben ezt inkább lúdlábak közé illene tenni!"

Ez oké. Erre már mondhatjuk, hogy jogos, hogy egy szövegszerkesztő foglalkozzék ilyesmivel. A billentyűzetkiosztással azonban NEM! Az nem az ő dolga! Szerintem.

A második hozzászólásodban említett kérdést végképp nem értem, ne haragudj. Említettem, hogy valóban ki van kapcsolva minden javítgatás nálam a LO-ban. Van ellenben saját billentyűzetkiosztásom. Ezek után nem értem, tényleg nem, mit kérdezel, biztos én vagyok a nehézfejű, nem téged akarlak bántani vele hogy nem értem: Természetesen a billentyűzetkiosztásomban megvan mindkét „magyar” idézőjel, és mindig azt használom amelyiket éppen kell! Most arra gondoltál talán hogy miként tettem be ezeket a billentyűzetkiosztásomba? Van ennek elkészítéséről doksim, amit én írtam, ha érdekel téged szívesen elküldöm neked.

Szóval részleteiben: tegyük fel le akarom írni „magyar” idézőjelek közt azt, hogy „illetékes”. Ekkor nálam ez egyszerűen úgy megy, hogy megnyomom az AltGr gombbal együtt a 9-es számbillentyűt, ez nekem jól kézreáll, mert a hüvelykujjammal nyomom az AltGr-t, s amikor a hüvelykujjam így az AltGr fölé kerül, akkor ugyanazon (jobb) kezem középsőujja magától is szinte pontosan a 9-es billentyű fölé kerül. Tehát igen gyorsan és könnyen lenyomhatom ezt a kombót. Ekkor természetesen a „ jel kerül a doksiba illetve a képernyőre kiírva. Ezután bhegépelem a szót hogy illetékes (vagy amit akarok) majd jön a záró magyar idézőjel, ami úgy van beletéve a billentyűzetkiosztásomba, hogy az AltGr és 0 (azaz a nulla) megnyomásával érhetem el. Fontos itt megemlítenem, hogy angol (akarommondani USA) feliratú a billentyűzetem úgy alapból, szóval a nulla alatt azt értsd ami a 9-es gomb mellett van közvetlenül jobb oldalt. Tehát nekem egymás mellett van a „ és ” idézőjel a kiosztásomban, épp olyan sorrendben ahogy annak adott esetben meg kell jelennie egy szó két oldalán, és mindkettőhöz ugyanazt az AltGr módosítóbillentyűt kell lenyomnom.

Mi ebben a probléma?

Hm, most már nem törlöm ki az eddigieket, de most mintha kezdene derengeni nekem a felismerés hogy te talán arra gondolsz, hogy pontosan UGYANAZT AZ EGY gombot illetve billentyűzetkombinációt kéne lenyomnom a nyitó- és a záró magyar idézőjelhez is... Huh, bocs de ennek semmi értelmét nem látom! Miért kéne ugyanannak a billkombónak a lenyomására más karakternek megjelenni, kontextusfüggően?! Meg ne sértődj de idióta volt az is aki valamikor régen ezt egyáltalán kitalálta... Tudom, ez valami olyasmi mint a „duck typing”, na attól is sikítófrászt kapok. Én elvárom hogy minden jól áttekinthető és konzisztens legyen. Egy progi mindenkor ugyanazt csinálja, egy billkombó mindig ugyanazt jelentse, stb. Még megtanulni is így könnyebb.

Ami meg ezeket a „másodlagos” idézőjeleket illeti, azok mindegyikére is van külön billentyűzetkombóm: A » jelre a Shift+AltGr > jel, a « jelre a Shift+AltGr < billentyű. Minthogy, ismétlem, USA billcsim van, ezek a <> nyilak nálam közvetlenül az AltGr fölötti két egymás melletti gombra vannak felrajzolva, persze felülre, mert alattuk a vessző illetve pont van. Igaz, eképp ezek használati sorrendje épp ellentétes azzal ahogy a magyar szövegben „illene”, de annyi baj legyen, ritkán kellenek nekem e jelek, s könnyebb megjegyeznem a kiosztásban a helyüket ha ugyanabba az irányba mutatnak mint a gombokra rárajzolt < és > nyilak.

Hidd el, bőven felfér minden szükséges karakter egyetlen kiosztásba! Kitanulmányoztam e kérdéskört jócskán. Van temérdek módosítóbillentyűm is, pldául nálam nincs CapsLock se, mert mindig utáltam, átdefiniáltam inkább egy extra módosítóbillentyű szerepére. Még görög betűim is vannak, elférnek, azokhoz se kell billentyűzetkiosztást váltanom:
ΣΔσδφγθκλΚΛΦ stb. Meg van sárefz-esszem meg umlautom: ßäÄ
Ki se használom a lehetséges kombinációk mindegyikét...

Miért KÉNE hogy ezek után még a LO is cserélgessen mindenféle karaktereket, felülbírálva az input adatot?! Biztos amiatt nyomom meg azt a gombot mert az annak megfelelő karaktert szeretném beütni, vagy nem? A LO foglalkozzék NE A BEVITELLEL, hanem a MÁR BEVITT adattal! Azt formázza meg, netán ellenőrizgesse le a helyesírást, igazítsa jobbra-balra meg mittudomén. A bevitel egy alacsonyszintű rendszerszolgáltatás, tulajdonképpen a perifériák hatáskörébe tartozik ha jól belegondolok, ehhez képest a LO messze magasabb hierarchikus szinten áll, neki marhára semmi köze ehhez.

Ismétlem azonban, én NEM BÁNOM ha a LO tudja ezt, bár nekem nem hiányzik. De oké, ha már kifejlesztették, egye penész, maradjon benne. De minek alapból bekapcsolva lennie?! Pláne LINUXOS platformon?! Nem hiszem el, hogy a LO ne tudná leellenőrizni, az oprendszer ami alatt fut, Linux-e! Telepítéskor kell ezt ellenőriznie természetesen, akarommondani első indulásakor. Akkor ellenőrizze le, s ha Linux (vagy BSD) akkor ne legyen alapból bekapcsolva. Ha Windows, akkor ám legyen, a Win userek többnyire úgyis olyan... ehm... inkább nem írom ki mit gondolok... maradjunk annyiban, szeretik ha mindent készen a fenekük alá tolnak. Oké, ott legyen bekapcsolva as default. nekem úgyis mindegy, az életben soha nem fogok már Wint használni... Látjátok azonban hogy IGAZAM VAN, mert íme a linuxos táborban mások se szeretik ezt, lett belőle felhördülés... Nem én vagyok tehát a csodabogár, vagy legalábbis nem egyedül én! A linuxosok közt SOKAN használnak vegyes nyelvű doksikat. Vagy akár sima angolt is írnak magyar beállításokkal...

Ismétlem azonban ez mind mellékes. A lényeg az, hogy LOGIKAILAG kritizálom az egész koncepciót. Egy szövegszerkesztőnek NEM AZ A DOLGA hogy a bevitel terén kezdjen okoskodni, felülbírálva a billentyűzetkiosztást. Amiatt nem az ő dolga, mert amint ezt megengedjük neki, abban a pillanatban az van hogy az, hogy épp mi jelenik meg egy gomb lenyomásakor a képernyőn, annak függvényében változik, épp milyen szoftvert használunk: LO vagy Firefox vagy terminálemulátor vagy más akármi fut épp! Ez nyilvánvalóan zavaros és inkonzisztens helyzetet teremt. És semmi szükség rá, mert egyszerűen jó billentyűzetkiosztást kell tervezni. Netán többet is, aztán lehet váltani köztük. Az se olyan nagy ördöngösség, én is megoldottam, benne van a leírásomban. Bár nem volt rá szükségem, nem kell másik kiosztásra váltanom soha, de poénból megcsináltam, mert hadd tudjam ezt is.

Ismétlem, nem akarlak megbántani e gondolatokkal, mást se, a LO szoftvert meg pláne nem mert tényleg szeretem. És úgyse izgat olyan nagyon a dolog, mert kikapcsolom és kész. Nekem csak nem tetszik ez az egész trend, hogy MINDEN szoftver ebbe megy hogy elkezd okoskodni és olyasmikkel foglalkozni amihez semmi köze, közben meg ami korábban volt 4 mega, az lesz 400 mega meg még több is, holott az extra szoplgáltatásainak bő 90 százalékára nemhogy nincs szükségem (ami hagyján volna) de kifejezetten zavaró is!

Abból kéne kiindulni, tudod, szerintem, hogy az User nem okvetlenül full idióta, ha kell neki a szolgáltatás, majd bekapcsolja. Legalábbis a linuxosokról némi joggal feltételezhető hogy nem idióták.

Sőt, mondok mégvalamit. Miért ne lehetne e funkciót teljesen kivenni a LO-ból, és betenni egy pluginba, hm? Kisebb lenne a LO mérete is, ami tök jó. Akinek kell ez az izémizé, majd telepíti a plugint. Szerintem remek ötlet.
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Gondolataim a LO szolgáltatásairól

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Jó kis esszét állítottál össze a témáról, ha megengeded, több részletben ragálok...


Ugyanis a topiknyitó hozzászólásomban semmi olyasmit nem kritizáltam, ami a magyar helyesírás úgynevezett „szabályzatával” kapcsolatos! (Amiatt az idézőjel, mert igazából nem szabályzat, hanem csak AJÁNLÁS...)
Nevezd, ahogy akarod, de a szoftver íróinak VALAMIHEZ igazodniuk kell, amikor megírják a szoftver erre vonatkozó részét. Kell egy konvenció, ami a munkájukat megfelelő mederben tartja. És kell a felhasználók számára is. Vagy ha nem "kell" (ha nem tartanak is rá igényt), akkor legalább ismerniük kell azt. Csakis azért kell ismerniük, hogy TUDJÁK, mi, mi miatt történik. Aztán kikapcsolhatják az érintett funkciókat, ha ők annyira másképp gondolják. De a többség szeret és akar a konvenciók mentén dolgozni. Mert könnyebb, mert egyértelműbb úgy.

. Én ELHISZEM neked hogy úgy van ahogy mondod, és ez meg az a magyar „másodlagos idézőjel”, de most őszintén, ennek mi KÖZE van a BILLENTYŰZETKIOSZTÁSHOZ?!
Semmi köze nincs. mint ahogy egy TextEditor szoftvernek sincs semmi köze az irodai szoftvercsomagokhoz. Ahogy a .txt formátumnak sincs semmi köze a .docx, .odt formátumokhoz.

Az előbbiben annyi várható el, hogy amit lenyomsz a billentyűn, az jelenjen meg a képernyőn:
(Space-szel, TAB-bal tudsz csak Behúzást csinálni, csak a kódjával tudsz különleges karaktert bevinni (ami már eleve egy olyan többletszolgáltatás, amit nem is kéne tudnia a TextEditornak sem; mint ahogy - szerintem - nem is tudja: az operációs rendszer biztosítja, hogy az input folyamatban "lecserélődjön egy szövegesen bevitt kód egy egyetlen kódból álló karakterre".)...

Az utóbbival szemben sokkal nagyobb az elvárás.: Elvárjuk tőle, hogy minden automatizálható részfeladatot képes legyen "önállóan", automatikusan elvégezni. És ha akarom, akkor ezeket a funkciókat lehetőség legyen be- vagy kikapcsolni. Ezek az irodai csomagok alapelvei. Nem megfelelő eszközt választottál, ha egészen mást vársz el tőlük, vagy nem tudod elfogadni, hogy a többség ezt várja el, és neked kell "többet dolgozni, ha testre akarod szabni ezt.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Gondolataim a LO szolgáltatásairól

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Ha a magyar nyelv számára ezek a lúdlábak annyira fontosak, ám legyen úgy, hogy ezeket valahova felveszik a magyar billentyűzetkiosztásba, amit az X betölt magának adott esetben ugye, aztán majd a megfelelő billentyűzetkombináció lenyomására megjelenik a LO doksijában, ha a Felhasználó Őfelsége úgy akarja. És UGYANAZON billkombó lkenyomására megjelenik neki a böngészőben is, a levelezőszoftverében is, sőt, urambocsá' a terminálemulátorában is!
Az "remek lenne", ha szövegírás közben az operációs rendszerben billentyűzetkiosztásokat kellene váltogatni, és megtanulni, hogy az adott kiosztásnál éppen melyik karakter hol van (mert minden jel nyilván nem lenne feliratozva...), és hogy az milyen billentyű kombinációhoz tartozik. Mert annyiféle jel van (a különböző nyelvekben), hogy fel kéne találni egy jóval több gombos billentyűt, és még azon is használni kellene az ALT/altGr/Ctrl kombinációkat.
Az irodai szoftvercsomagokban ez nem az alacsony szinteken, nem a hardver-közeli szinteken van megoldva. Ha egy bekezdésnek olyan stílust adsz, aminek mondjuk angol a nyelve, akkor ez az automatikus csere a macskaköröm esetében már nem az alul/fölül fajtára: „xxx”, hanem a "mindkettő fölül, de az egyik fordított" fajtára történik meg: “xxx”. És ez sem azonos a billentyűzetről bevihető EGYETLEN fajta "xxx" karakterrel.

Tehát a te megoldásoddal a billentyűzeten külön ki kellene jelölni a sokféle nyitó és sokféle záró macskaköröm helyét:
tehát lenne külön
" „ ” “
billentyű - és még hosszan folytathatnám a sort, főleg hogy a másodlagos-harmadlagos idézőjeleket is külön-külön fel kellene vinni a billentyűzetre minden nyelvhez. És ezek még csak az idézőjelek!

És akkor neked kellene arról gondoskodni, hogy megfelelő helyen használd a megfelelő nyitó-záró idézőjeleket. Hát nem könnyebb, ha a program figyeli, hogy nyitóra, vagy záróra; ilyen vagy olyan nyelvnek megfelelő alakúra kell cserélni az azonos billentyű-leütéssel bevitt EGYETLEN FAJTA egyenes alakú " karaktert?!

És pontosan hová vinnéd fel a karaktereket a billentyűzeten? Mert a normál ABC tekintetében is van eltérés a nyelvekhez köthető kiosztási szokások között: qwertz/qwerty - hogy a nem latin ABC alapú nyelvekről már ne is beszéljük. Hozzuk létre világszabványként a "bővített, univerzális billentyűzetkiosztást" a kínai nyelvhez igazított mennyiségű gombbal?!

...Vagy adjuk ki világuralmi parancsként, hogy "ezután minden nyelv CSAKIS az egyetlen, üdvözítő " egyenes macskaköröm karaktert használhatja mindenféle szövegben?! Másodlagosként (és minden egyéb nyelvi célra) pedig csakis az ' aposztrófot?!
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Gondolataim a LO szolgáltatásairól

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

A második hozzászólásodban említett kérdést végképp nem értem, ne haragudj. Említettem, hogy valóban ki van kapcsolva minden javítgatás nálam a LO-ban. Van ellenben saját billentyűzetkiosztásom. Ezek után nem értem, tényleg nem, mit kérdezel, biztos én vagyok a nehézfejű, nem téged akarlak bántani vele hogy nem értem: Természetesen a billentyűzetkiosztásomban megvan mindkét „magyar” idézőjel, és mindig azt használom amelyiket éppen kell! Most arra gondoltál talán hogy miként tettem be ezeket a billentyűzetkiosztásomba? Van ennek elkészítéséről doksim, amit én írtam, ha érdekel téged szívesen elküldöm neked.

Szóval részleteiben: tegyük fel le akarom írni „magyar” idézőjelek közt azt, hogy „illetékes”. Ekkor nálam ez egyszerűen úgy megy, hogy megnyomom az AltGr gombbal együtt a 9-es számbillentyűt, ez nekem jól kézreáll, mert a hüvelykujjammal nyomom az AltGr-t, s amikor a hüvelykujjam így az AltGr fölé kerül, akkor ugyanazon (jobb) kezem középsőujja magától is szinte pontosan a 9-es billentyű fölé kerül. Tehát igen gyorsan és könnyen lenyomhatom ezt a kombót. Ekkor természetesen a „ jel kerül a doksiba illetve a képernyőre kiírva. Ezután bhegépelem a szót hogy illetékes (vagy amit akarok) majd jön a záró magyar idézőjel, ami úgy van beletéve a billentyűzetkiosztásomba, hogy az AltGr és 0 (azaz a nulla) megnyomásával érhetem el. Fontos itt megemlítenem, hogy angol (akarommondani USA) feliratú a billentyűzetem úgy alapból, szóval a nulla alatt azt értsd ami a 9-es gomb mellett van közvetlenül jobb oldalt. Tehát nekem egymás mellett van a „ és ” idézőjel a kiosztásomban, épp olyan sorrendben ahogy annak adott esetben meg kell jelennie egy szó két oldalán, és mindkettőhöz ugyanazt az AltGr módosítóbillentyűt kell lenyomnom.

Mi ebben a probléma?
Mi a probléma? Csak annyi, amit itt leírtál.

Csak annyi, hogy senki nem akar hat-nyolcféle billentyűzetkiosztást létrehozni és megtanulni, attól függően, hogy szövegszerkesztőt, táblázatkezelőt, vagy éppen az irodai programokkal semmiféle kapcsolatban nem lévő egyéb szoftvert futtat éppen: fájlkezelők, CAD szoftverek, levelező, stb... Mert azok sajnos gyakran módosíthatatlanul "elfoglalnak" olyan billentyűkombinációkat, amihez te az adott idézőjel-karaktert szeretnéd rendelni... (...vagy attól függően létrehozni és megtanulni a kiosztásokat, hogy milyen nyelvű szöveget írsz éppen...).
Csak annyi, hogy egy cégnél, ha leülök egy munkatársam gépe elé segíteni neki valamit, akkor egy perc alatt megőrülnék az ő egyedi billentyűzetkiosztásától.
Csak annyi, hogy ekkor tényleg neked kell azzal törődni, hogy hová melyiket fogod használni... (ahogy fentebb már írtam) vagy utólag még egy menetben kell foglalkoznod a problémával (ahogy te itt írtad)
Csak annyi, hogy ez a DOS korra emlékeztető megoldás. Ezen már régen túlléptünk minden élő operációs rendszeren és szoftver-alkalmazásban.

De - ahogy azt nagyon jól látod, és megírtad - mindezt MEGTEHETED most is. de ne várd el, hogy ez legyen az alapértelmezett, mert kisebbségben vagy ezzel a hozzáállással, a többség szereti, ha nem neki kell "mókolnia" ezzel. Mókoljon az a kevés ember, aki nagyon máshogy szeretné. Ezért van meghagyva a módosítás lehetősége, és ezért nyílt forrású a szoftver.
Ily módon - remélem -, soha nem ez lesz az alapbeállítás, amit te itt leírtál.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Gondolataim a LO szolgáltatásairól

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Abból kéne kiindulni, tudod, szerintem, hogy az User nem okvetlenül full idióta, ha kell neki a szolgáltatás, majd bekapcsolja. Legalábbis a linuxosokról némi joggal feltételezhető hogy nem idióták.

Sőt, mondok mégvalamit. Miért ne lehetne e funkciót teljesen kivenni a LO-ból, és betenni egy pluginba, hm? Kisebb lenne a LO mérete is, ami tök jó. Akinek kell ez az izémizé, majd telepíti a plugint. Szerintem remek ötlet.
Ebből az látszik, hogy nem forogsz "átlagfelhasználók" között. Főleg olyanok között nem, akik a mindent rád kényszerítő MS-office-on "nevelkedtek", és csak mostanában (nem több, mint tíz éve) tértek át a nyílt forráskódú szoftvercsomagok használatára.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Gondolataim a LO szolgáltatásairól

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Ami meg ezeket a „másodlagos” idézőjeleket illeti, azok mindegyikére is van külön billentyűzetkombóm: A » jelre a Shift+AltGr > jel, a « jelre a Shift+AltGr < billentyű. Minthogy, ismétlem, USA billcsim van, ezek a <> nyilak nálam közvetlenül az AltGr fölötti két egymás melletti gombra vannak felrajzolva, persze felülre, mert alattuk a vessző illetve pont van. Igaz, eképp ezek használati sorrendje épp ellentétes azzal ahogy a magyar szövegben „illene”, de annyi baj legyen, ritkán kellenek nekem e jelek, s könnyebb megjegyeznem a kiosztásban a helyüket ha ugyanabba az irányba mutatnak mint a gombokra rárajzolt < és > nyilak.
Ha nincs is magyar billentyűzeted, azt nyilván tudod, hogy a sokféle ékezetes betű miatt a kacsacsőr jeleket (< >) már eleve AltGr kombinációval lehet elérni a magyar kiosztású billentyűzeten... Na, most még ezt tetézni ALT-Ctrl-lal, hogy ugyanazon a helyen legyenek a "lúdláb" jelek?! Agyrém lenne a használata.

Egyre inkább az az érzésem: "Neked van egy konfigurációd - mindenki idomuljon ahhoz". (Konfigurációd: Linux operációs rendszered, USA billentyűzeted, egyedi igényeid, stb...) Ez - lásd be - lehetetlen, kivitelezhetetlen. Az egyedi beállításokat neked magadnak kell megcsinálni.
Ha eléggé értesz a dologhoz, akkor ezt is automatizálhatod, és egy újratelepítés után csupán néhány gombnyomással vissza/beállíthatod azokat a tulajdonságokat, amiket te elvársz a programcsomagtól.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
violazoli
Önkéntesek
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2010. május 7., péntek 13:02
Tartózkodási hely: Earth

Re: Gondolataim a LO szolgáltatásairól

Hozzászólás Szerző: violazoli »

Hát nézd, én egyáltalán nem várom el azt amivel itt legutóbb meggyanúsítottál, hogy mindenki idomuljon az ÉN konfigurációmhoz. Gondolj bele, ezt már amiatt se várom el, mert amely pillanatban ez az „idomulás” bekövetkezne, abban a pillanatban én többé NEM LENNÉK __EGYEDI__!!!
Iszonyatos! Borzalmas még belegondolni is! Elveszne az életemből a „geek-faktor”, többé senki nem tartana engem furamukinak!

Tehát nem, nem, határozottan nem erről van szó. Amiről szó van az csak annyi, hogy mint az elején írtam is már, általános fejlődési trendeket kritizálok. Amit efféle „trendnek” nevezek, azt nagyon röviden úgy lehet összefoglalni, hogy „el-bloatware-sodás”. ráadásul - az én szememben - tök szükségtelenül.

Megmondom neked őszintén, csak úgy a csevegés véget mert tényleg nem akarlak mindenáron meggyőzni, nem akarok a végén személyeskedésbe torkolló erőnek erejével nyomuló győzködést folytatni - hogy én milyen LO-t szeretnék:

—Semmi automatikus csere meg ilyesmi. Semmi felbukkanó tipp, semmi súgó, semmi „segéd” mint a Windowsban, gyakorlatilag annyit se tudjon mint a Word6.0 régen.
—Legyen ellenben egy rendkívül jól kidolgozott „programnyelve”, amin pompás „makrókat” meg plugineket lehet bele írni. Külön öröm lenne, ha ilyen saját nyelve egyáltalán nem is volna mégse, lenne ellenben hozzá egy nagyon részletes doksi, példákkal illusztrálva, miként lehet effélékkel kibővíteni őt C nyelven.
—Volna egy parancssorszerűsége ami valami billentyűzetkombinációra megnyílik, s ott mindazt meg lehet vele csinálni, amit a VIM esetében is.

Tehát, én olyan LO-t szeretnék „a vágyaimban”, ami tulajdonképpen egy felettébb kifinomult, grafikus felületű, WYSIWYG megjelenítésű VIM. Tehát, mondjuk hogy egy „feltupírozott VIM”.

Ezalatt nem azt értem hogy okvetlenül mindenben pontosan ugyanúgy működjön mint a VIM. Nyugodtan lehessen benne használni az egeret, görgetősávot, a kurzorbillentyűket is, stb. Szóval nem arra akarok itt kilyukadni hogy okvetlenül kényelmetlen legyen a kezelése, és soká kelljen tanulni. De legyen ugyanolyan könnyen pluginezhető, sőt: amit meg lehetne oldani pluginnel is, az igenis pluginnal legyen megoldva, ne úgy, hogy rögtön kitörölhetetlenül bele van építve! Mert lásd be: ha ezt a cserégetős szolgáltatását én ki is kapcsolom, attól még a kód ami ezt biztosítja, ott ül a memóriában, tök feleslegesen!

Körülbelül arról van itt szó, hogy régen volt ugye a vita Linus és prof. Tannenbaum közt. A prof a mikrokerneles megközelítés híve volt, Linux mégis monolitikus kernelt írt a Linuxra. Na most ehhez hasonlóan, a jelenlegi LO-t én „monolitikusnak” tartom, és inkább olyasmit szeretnék, ami „mikrokerneles”, persze ezt hasonlatként értsd.

Nekem így is nagyon tetszik a LO, amint a monolitikus Linux is. Egyszerűen én annyit állítok csak, hogy nem ez a helyes út szerintem, úgy értem, lehetne még ennél is jobb, más paradigmát követve a fejlesztésben.

Jelenleg nekem a VIM sok dolog miatt nem megfelelő, elsősorban amiatt mert nem WYSIWYG. (nem, ne mondd hogy az nem is word processor. Tudom. Épp ez baj vele). A LO jobban megfelel (legalábbis a regényeim írásához), de akadnak dolgai amik mégse tökéletesek nekem, a legnagyobb baj vele viszont az hogy mint ezesetben is kiderült, ő meg már túl „nagy” a VIM-hez képest, tele van felesleges dolgokkal. Én valamit a kettő közt szeretnék, de még nem találtam. Nem kizárt, hogy valamikor a jövőben megkukkolom a Latexet. De nem biztos hogy megteszem, csak nem kizárt, mert azért a LO már „majdnem” jó.

Na itt befejezem mert ez megint hosszú lett, köszi hogy egyáltalán rámszánsz ennyi időt.
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Gondolataim a LO szolgáltatásairól

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Itt egy friss cikk a témában:

http://libreoffice.hu/hova-tunt-az-aposztrof/
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Válasz küldése