Mentés másként a megnyitási könyvtárba

Szövegszerkesztő
Wadmalac
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2017. november 10., péntek 10:30

Mentés másként a megnyitási könyvtárba

Hozzászólás Szerző: Wadmalac »

Üdv mindenkinek.

Remélem van valakinek makrómentes megoldása, vagy ha másként nem megy, akkor legalább egy step-by-step leírása a makrós megvalósításra.

A problémám az, hogy nálam állandó problémát okoz az, hogy a Writer a "mentés másként" parancsnál azt a mappát veszi "default" mappának, ahová utoljára bármi mást mentett.
A sietségben ez gyakran nem tűnik fel és így kezelhetetlen káosz keletkezik.

Van valami megoldás arra a beállításra, hogy az alapértelmezett mentési mappa az a mappa legyen, ahonnan az adott fájlt megnyitottam? Sima mentés módban stimmel, de mentés másként esetén nem.

A statikus megoldás,tehát mondjuk a dokumentumok mappa mint állandó default mappa nekem nem jó (csak ha nincs más megoldás, akkor legalább tudom, hová "veszett el", ami nincs meg.

Lehet, hogy már volt a kérdés és megoldás, de új vagyok itt és a fórumra eresztett kereséssel nem találtam meg a megfelelő topikot.

Előre is köszönöm!
Open Office 4.1.4. / Windows 7
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Mentés másként a megnyitási könyvtárba

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

A problémám az, hogy nálam állandó problémát okoz az, hogy a Writer a "mentés másként" parancsnál azt a mappát veszi "default" mappának, ahová utoljára bármi mást mentett.
A sietségben ez gyakran nem tűnik fel és így kezelhetetlen káosz keletkezik.

...
Van valami megoldás arra a beállításra, hogy az alapértelmezett mentési mappa az a mappa legyen, ahonnan az adott fájlt megnyitottam?

Nálam a fixen telepített LibreOffice 4.4.7 a Windows Dokumentumok mappáját kínálja fel alapértelmezettként egy újonnan létrehozott dokumentum esetén, akárhová is mentettem más, megnyitott dokumentumokat. Természetesen egy-egy konkrét, már mentett dokumentum megjegyzi az ő saját URL-jét, és ha azt akarod más néven menteni, akkor a saját könyvtárát kínálja fel elsődlegesen.
Ez így logikus és így is működik nálam, de - ahogy írod is - makróval bármi más eltérő megoldás is megvalósítható. Erre írnod kell egy saját Mentés másként rutint. Az általad meghívott fájlválasztónak olyan könyvtárat állítasz be, amilyet csak akarsz.
No persze a makró programozást (nem a makrófelvételt, azzal ezt nem tudod megvalósítani) nem lehet pár mondatban leírni. Át kell rágnod magad valamelyik támogatott programozási nyelv tudnivalóin, aztán pedig az API (Application Programming Interface) tetemes mennyiségű előre megírt függvényén és eljárásán... Ez akár több évet is igénybe vehet.

(Az alapértelmezett mentési útvonal átállítható a beállításokban.)

Ha te tényleg Apache OpenOffice-t használsz (ahogy azt az aláírásodban látom), akkor javaslom az áttérést a LibreOffice-ra; annak a legfrissebb Still verziójára (bár amint olvashattad fentebb én még a LO 4.4.7-et használom a munkahelyemen, otthon a LO 5.3.6-ot tesztelem.

Ha már LibreOfffice-t használsz, akkor módosítsd az aláírásodat.

Még egy tipp:
A személyes adatokat ki kell tölteni a programban, mert néhány funkció másként viselkedik, ha nincsenek kitöltve.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Wadmalac
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2017. november 10., péntek 10:30

Re: Mentés másként a megnyitási könyvtárba

Hozzászólás Szerző: Wadmalac »

"Természetesen egy-egy konkrét, már mentett dokumentum megjegyzi az ő saját URL-jét, és ha azt akarod más néven menteni, akkor a saját könyvtárát kínálja fel elsődlegesen."
Na éppen hogy sajnos nem ezt teszi. Ez nekem jó lenne, de ehelyett azt a mappát kínálja fel, ahová legutóbb bármilyen más dokumentum volt mentve.
Lehet, hogy ez valami bug?
Telepítési alapértelmezett beállítások nincsenek változtatva.

Előre is köszönöm a választ és az előzőt is!
Open Office 4.1.4. / Windows 7
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Mentés másként a megnyitási könyvtárba

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Na éppen hogy sajnos nem ezt teszi. Ez nekem jó lenne, de ehelyett azt a mappát kínálja fel, ahová legutóbb bármilyen más dokumentum volt mentve.
Lehet, hogy ez valami bug?
Telepítési alapértelmezett beállítások nincsenek változtatva.

Előre is köszönöm a választ és az előzőt is!
És el is olvastad a választ?

Az én LibreOffice verzióm AZT teszi, amit elvársz tőle.
A személyes adatokat pedig KI KELL TÖLTENI. (nem biztos, hogy ez az ok, de legalább próbáld meg...: Eszközök - Beállítások - Open/LibreOffice - Felhasználó adatai)
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Mentés másként a megnyitási könyvtárba

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Az, hogy a személyes adatok kitöltése nélkül a program néhány funkcióban máshogy viselkedik, mint ha kitöltöd, az nem bug, az tervezett viselkedés. A személyes adatok a dokumentum azonosítójaként bekerülnek az általad gyártott fájlokba. Ha ezek hiányoznak belőle, akkor "idegen fájlként" kezeli azokat.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Mentés másként a megnyitási könyvtárba

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Ha a személyes adatok kitöltése után sem teszi azt, amit elvársz tőle, akkor próbálkozz meg a felhasználói profil törlésével (ami reseteli az összes beállítást, újraindítás után keletkezik egy új profil, tényleg "gyári" beállításokkal.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Wadmalac
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2017. november 10., péntek 10:30

Re: Mentés másként a megnyitási könyvtárba

Hozzászólás Szerző: Wadmalac »

Köszönöm, letesztelem és jelentkezem.
Open Office 4.1.4. / Windows 7
Wadmalac
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2017. november 10., péntek 10:30

Re: Mentés másként a megnyitási könyvtárba

Hozzászólás Szerző: Wadmalac »

Nos, adatok kitöltve, mentve, OpenOffice leállítva, újraindítva, egyelőre ugyanaz (legutóbbi mentés mappát kínálja fel a megnyitási helyett).
Nyomok egy komplett PC rebootot, hátha.
Open Office 4.1.4. / Windows 7
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Mentés másként a megnyitási könyvtárba

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Nos, adatok kitöltve, mentve, OpenOffice leállítva, újraindítva, egyelőre ugyanaz (legutóbbi mentés mappát kínálja fel a megnyitási helyett).
Nyomok egy komplett PC rebootot, hátha.
Open Office 4.1.4. / Windows 7
Az újraindításnál a Gyorsindítót is leállítottad?

Kipróbáltam; itt a munkahelyemen van még fixen telepített AOO 4.1.2. Azzal is úgy működik, ahogy te elvárod. A megnyitott dokumentumokat a megnyitás helyére, az új dokumentumokat a Dokumentumok könyvtárba akarja menteni a mentés másként funkció...

A Windowsban nem különbözünk, én is Win7-et használok (64 bit, profi verzió).
Az OpenOffice verzióban különbözünk. Használtál régebbi verziót is? Az hogy működött nálad? (Az új 4.1.4 verzióval kapcsolatban elég sok hibát jeleztek az angol fórumon.)
Hogyan telepítetted a 4.1.4 verziót? Tiszte telepítést csináltál, vagy rátelepítetted a régi verzióra?

Kipróbáltad már LibreOffice-szal is? Az újabb verziót telepítéséről még nem tudok beszámolni, de az én LO 4.4.7-es verzióm még gond nélkül telepíthető volt párhuzamosan az AOO mellé, akár egy időben is futhatnak, probléma nélkül. Egyre kell csak figyelni: a később telepített/javított program átveszi a fájlkiterjesztés-hozzárendelést a régebben telepítettől.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Wadmalac
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2017. november 10., péntek 10:30

Re: Mentés másként a megnyitási könyvtárba

Hozzászólás Szerző: Wadmalac »

Éppen ma frissítettem erre a verzióra, sajnos nem ellenőriztem, mi volt előtte. Az előző is így mentett. Megpróbálom hétfőn üresre legyalulni a gépről és nulláról újra telepíteni.
Körülöttem a kollégáknak is ugyanez a jelenség, lehet hogy egy közös korábbi verzió hibáját hurcoljuk.
Open Office 4.1.4. / Windows 7
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Mentés másként a megnyitási könyvtárba

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Éppen ma frissítettem erre a verzióra, sajnos nem ellenőriztem, mi volt előtte. Az előző is így mentett. Megpróbálom hétfőn üresre legyalulni a gépről és nulláról újra telepíteni.
Körülöttem a kollégáknak is ugyanez a jelenség, lehet hogy egy közös korábbi verzió hibáját hurcoljuk.
A felhasználói profil resetelését (törlését) elvégezted?
Ha már telepítesz, akkor a LibreOffice-t mindenképpen próbáld ki.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Mentés másként a megnyitási könyvtárba

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Telepítési alapértelmezett beállítások nincsenek változtatva.
Hopp, ez ebben a pillanatban beleütötte a szöget az én fejembe... :D

Ezek szerint te nem az AOO/LO saját mentési/megnyitási párbeszéd-paneljeit használod, hanem a Windows által szolgáltatott paneleket. Nos, azzal nálam is a legutóbbi mentés helyére ment a program, mert a Windows azt kínálja fel a saját paneljén. Használd az AOO/LO saját párbeszéd paneljeit, azzal majdnem biztosan úgy fog működni, ahogy te akarod. Én mindig a testreszabással (a felhasználói adatok beírásával és az ilyen opciók beállításával) kezdem a telepítés után...

A beállítási opciót az Eszközök - Beállítások - Open/LibreOffice - Általános... pontban találod.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Mentés másként a megnyitási könyvtárba

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Látszik, hogy bár az AOO angol nyelvre van állítva, a Mentés másként panel magyar, mert a Windows-om magyar nyelvű:
Windows párbeszédpanel: új dokumentumot is oda akar menteni, ahová a legutóbbi mentés történt.
Windows párbeszédpanel: új dokumentumot is oda akar menteni, ahová a legutóbbi mentés történt.
Az AOO angol nyelvre van állítva, az ő saját Save as panelje is angol:
AOO 4.1.3 párbeszédpanel: szegényesebb funkciók, de új dokumentumot az alapértelmezett könyvtárba, meglévő dokumentumot a saját könyvtárába akar menteni.
AOO 4.1.3 párbeszédpanel: szegényesebb funkciók, de új dokumentumot az alapértelmezett könyvtárba, meglévő dokumentumot a saját könyvtárába akar menteni.
A LibreOffice panelje hasonló funkciókat tartalmaz, mint a Windows-é, de úgy működik, ahogy te is elvárod...:
LO párbeszédpanel.
LO párbeszédpanel.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Quarker
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2022. május 26., csütörtök 22:56

Re: Mentés másként a megnyitási könyvtárba

Hozzászólás Szerző: Quarker »

Sziasztok

Minden normális programban alapértelmezett, hogy abba a mappába kínálja fel a mentést, ahonnan az állomány meg lett nyitva. Úgy látszik, csak az OpenOffice fejlesztői gondolkoznak másképp valami rejtélyes okból kifolyólag.
A fenti elvárt viselkedésnek akkor is működnie kell, ha egy olyan doksit nyitok meg, amit nem én mentettem, hanem más, akár nem is OpenOffice-szal, hanem pl. MS Worddel.

Szóval én továbbra is várom a megoldást a problémára.
Ha esetleg valaki kapcsolatban van a fejlesztőkkel, legyen szíves javasolni a fenti elvárt viselkedés implementálását a következő verzióba.
Apache Openoffice 4.1.7
Windows 10
Quarker
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2022. május 26., csütörtök 22:56

Re: Mentés másként a megnyitási könyvtárba

Hozzászólás Szerző: Quarker »

Szerk: OpenOffice párbeszédablak használatával jól működik. Bár kissé esetlenül néz ki, meghajtóváltáshoz vissza kell lépegetni a gyökérkönyvtárhoz.
Apache Openoffice 4.1.7
Windows 10
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Mentés másként a megnyitási könyvtárba

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Minden normális programban alapértelmezett, hogy abba a mappába kínálja fel a mentést, ahonnan az állomány meg lett nyitva. Úgy látszik, csak az OpenOffice fejlesztői gondolkoznak másképp valami rejtélyes okból kifolyólag.
Ha legalább ezt a szálat végigolvastad volna, nem írtál volna ilyet. Az alapértelmezett az operációs rendszer párbeszédpanele. Annak semmi köze az AOO/LO fejlesztőihez.

Ha esetleg valaki kapcsolatban van a fejlesztőkkel, legyen szíves javasolni a fenti elvárt viselkedés implementálását a következő verzióba.
SENKI nem fogja ezt HELYETTED megtenni. Neked van rá szükséged. Itt, az FELHASZNÁLÓI fórumon nincsenek jelen fejlesztők (az angol nyelvűn sem!). Az AOO-nál meg már szinte egyáltalán nincsenek fejlesztők. De van weboldal mind az AOO-hoz, mind a LO-hoz, ahol hibákat jelenthetsz be, vagy új funkciókat javasolhatsz. A LibreOffice-nál esély is van a módosításra, bár ez esetben itt minden megoldott: lásd lentebb.
https://www.openoffice.org/qa/ooQAReloa ... tBugs.html
http://libreoffice.hu/hibabejelentes/

Bár kissé esetlenül néz ki, meghajtóváltáshoz vissza kell lépegetni a gyökérkönyvtárhoz.
Már miért kéne?
Egyrészt minek kell, ha ODA akarsz menteni, ahol a fájl volt? (jó, tudom: EGYÉB esetekben lenne rá szükséged)

Másrészt a LibreOffice-ban a bal oldali Helyek/Places nevű kis üres helyre felveheted az összes létező meghajtód jelét, sőt a gyakran látogatni kívánt alkönyvtárakat is. Akkor csak egy kattintás, hogy máshová ugorj.
Ez a funkció hiányzik az AOO-ból. Még az AOO 4.1.11-ben sincs benne (most raktam fel direkt a kedvedért a hordozható változatot).
Mivel "ilyen nagy horderejű" ( :D :D :D ) fejlesztések az Apache OpenOffice-ban nem várhatók mostanában, mindenképpen célszerű LibreOffice-ra váltani.
A helyek felvételét a [+] gombbal teheted ezt meg az éppen "benavigált" hely alapján. A listában kiválasztott elem törlését a [-] gombbal. Lásd a képen:
LO Save_as párbeszédpanel.png
LO Save_as párbeszédpanel.png (25.95 KiB) Megtekintve 2182 alkalommal
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Quarker
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2022. május 26., csütörtök 22:56

Re: Mentés másként a megnyitási könyvtárba

Hozzászólás Szerző: Quarker »

Zizi64 írta: 2022. május 27., péntek 6:14
Minden normális programban alapértelmezett, hogy abba a mappába kínálja fel a mentést, ahonnan az állomány meg lett nyitva. Úgy látszik, csak az OpenOffice fejlesztői gondolkoznak másképp valami rejtélyes okból kifolyólag.
Ha legalább ezt a szálat végigolvastad volna, nem írtál volna ilyet. Az alapértelmezett az operációs rendszer párbeszédpanele. Annak semmi köze az AOO/LO fejlesztőihez.
Ezt a választ nem tudom értelmezni, mivel az idézett mondatban nem a párbeszédpanelről volt szó. Nem is a felvetésre reagáltál, csak beidézted.
Több grafikus szerkesztőprogramot használok, mindenhol alapból oda kínálja fel a mentést "Save as" esetén, ahonnan megnyitottam az állományt. És nem valamiféle alapértelmezett "Dokumentumok" mappába. És ez a WIndows párbeszédpaneljével működik így mindenütt, nem egy sajáttal, mint az AOO-ban.
Apache Openoffice 4.1.7
Windows 10
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Mentés másként a megnyitási könyvtárba

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Ezt a választ nem tudom értelmezni, mivel az idézett mondatban nem a párbeszédpanelről volt szó.
Az egész Fórumszálban és a mondatban is a Mentés másként (Save_as) párbeszédpanel viselkedéséről volt szó. AZ kínál fel valamiféle előzőleg megjegyzett, vagy alapértelmezett mentési útvonalat.


És ez a WIndows párbeszédpaneljével működik így mindenütt, nem egy sajáttal, mint az AOO-ban.
Lehet, ezt te tudod, te próbáltad. Bár meglehet, hogy más programok a Windows-éhoz hasonlóbb saját párbeszédpaneleket tartalmaznak (mert pl. csak Windowsra írták a programot, és egyszerűen lemásolták valamelyik Win verzióéról).
Nem tudom biztosan, de valószínűsítem, hogy az AOO fejlesztői nem akarták megvezérelni külön a Windowsos Save_as párbeszédpanelt, mert az AOO/LO az egy multiplatformos (többféle operációs rendszeren futni képes) valóban integrált irodai szoftvercsomag, és ahány operációs rendszer, annyiféleképpen kéne vezérelni az ottanit. Az esetleges operációs rendszer frissítések kori változásokról az azokból fakadó problémákról már nem is beszélve.
Emiatt csak megjelenítik az alapbeállításokkal a párbeszédpanelt és aztán elveszik tőle az általad kézzel kiválasztott útvonalat és fájlnevet, aztán a mentés már megy az AOO keretein belül. És a Window-é alapértelmezettként "emlékszik" az utolsó mentés helyére, vagy ha olyan nem történt még, akkor az alapértelmezett helyet jeleníti meg.
Makrókkal én vezéreltem már Windowsos és AOO/LO saját (belső) párbeszédpanelt is: jelenjen meg és mutasson egy konkrét helyet. Ezerszer áttekinthetőbb, egyszerűbb a vezérlése a programon belülinek. Nem lehetetlen megvezérelni a Windows-ost sem, hogy máshová mutasson, mint a Dokumentumok, de több volt vele (nekem) a munka, és a visszakapott URL kezelése is problémás volt. (A Save_as párbeszédpanel NEM MENT semmit, az csak a mentendő fájl URL-jének a képzésére (összeállítására) való. A mentést az adott programnak az erre megírt része végzi az OK gomb megnyomása UTÁN.)

Ezért (is) tértem és a cégünknél tértünk át a LibreOffice-ra és a program saját párbeszédpaneljeinek használatára.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Válasz küldése