[Megoldva] Összetett keresés és összegzés

Táblázatkezelő
Avatar
Harsányi Zoltán
Önkéntesek
Hozzászólások: 42
Csatlakozott: 2008. február 29., péntek 21:35
Tartózkodási hely: Sopron

[Megoldva] Összetett keresés és összegzés

Hozzászólás Szerző: Harsányi Zoltán »

Sziasztok!
Szeretnék egy "mérőhasáb összerakó" táblázatot létre hozni, melyben adott névleges méretű hasábok találhatók. Ezekből egy tetszés szerinti méret összerakásához szükséges hasábok megjelenítése a célom. Egy darabig eljutottam, de nem sikerül megtalálnom a megfelelő képleteket a tovább lépéshez. Ehhez kérném segítségeteket!
Csatolom az eddigi elképzelésemet.
Üdv. Zoli
Csatolmányok
Mérőhasáb összerakó.ods
(19.41 KiB) Letöltve 160 alkalommal.
LinuxMint 21.2 (home) • Ms Windows 7 (work) • LibO 7.6.x
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Összetett keresés és összegzés

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Jobban jársz, ha makrót írsz erre, mert ugyebár akár 300 db 1 mm-es hasábbal is el lehet kezdeni az összerakást.
Optimalizálni könnyebb saját kóddal, mint a kész függvényekkel.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Összetett keresés és összegzés

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Amire a cellafüggvények használata esetén még oda kel figyelned, az a számítási pontosság. Bizonyos műveletek az ábrázolás felbontásáig nézve "kerek" eredményt adnak, de valójában ...9999999-hez hasonló végű számadat van a kereknek látszó eredmény mögött. Ez a a jelenség a komparálásoknál hamis eredményeket adhat. Használd a Round() függvényt minden ilyen számításnál az eredmény "megzabolázására"!
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Összetett keresés és összegzés

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Tegnap este 9 órától jóval éjfél utánig "játszottam" a problémával...

Valamiféle megoldásra már jutottam, csakis cellafüggvények alkalmazásával.

A modell alapvető tulajdonságai:

- Ez a modell azt feltételezi, hogy minden méretből egyetlen darab van csupán, tehát az ezred, század, tizedes és az összes egy egész értékekből egy-egy darab van.
- Továbbá ez a modell az ezredes, tizedes, százados, egyjegyű egész részsorozatokból is mindig csak maximum egyet használ fel. Tehát például nem használja az 1,01; 1,02 értékeket egyszerre, (és 2 darab 1,01-est sem), így a összeállítható méretek tartománya az 1,000 mm-től max. 562,995 mm-ig terjed.
- A kétjegyű egész sorozatból (a nagyobb méreteknél) felhasznál több méretet is egy időben, de egy fajta méretből mindig csak egyet. Tehát például egyszerre használja a 20 és a 30 értéket - ha szükség van rá -, de sohasem használ 2 20-ast.
- A 100 mm-es méretből is csak egyet (vagy egyet sem) használ a modell.

Nem feltételezem ugyanis, hogy életszerű lenne az az állapot, amikor mind a 38 db hasábot összeillesztve 618,955 mm etalon távolságként akarnád használni a hasábokat. Nyilván két elem összeillesztésnek lehet járulékos bizonytalansága (szennyeződés, stb...), és egy-egy elem méretének is van hibája és bizonytalansága is, ebből azt gondolom, hogy az eredő bizonytalanság túl nagy lenne SOK darab összeillesztésénél.

A megvalósított modellel kapcsolatban annyi probléma már most látszik, hogy az 1,000 és 2,995 mm között és a legfelső tartományban lesznek „lyukak” (hiányzó méretek) a rendszerben. Például nem lehet előállítani 2,155 mm távolságot. De 2,995 mm-től 560,995 mm-ig - azt hiszem - minden érték előállítható a 0,005 mm-es felbontással, max.14 darab mérőhasábbal. (Ha egy méretből több darabod is van, akkor természetesen kevesebből is össze lehet állítani, de ez a modell nem ezen a feltételezésen alapszik...) A mérettartomány alján természetesen jóval kevesebb darab a jellemző a felvázolt modellel is. 1-2-3-4 darabbal már igen sok méret előállítható.
A mérettartomány alján elkerülhetetlenek a „hiányok”, ez az ezredes, százados, tizedes értékek plusz 1 mm-es "megfoghatósági ballaszt értékéből" adódik.
A tartomány tetején talán nem gond ez a hiányosság, mert nem tűnik életszerűnek 14 db mérőhasábnál több darabból összeállítani egy „etalon” méretet…


Szóval tudni kellene, hogy a készletedben minden méretből csupán egy darab van-e, mert ha nem, akkor ez a modell - bár használható - de ki is dobható már a teljes körű megvalósítás előtt...


...lehet, hogy ez a kis áttekintés is segít neked a továbblépésben.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Harsányi Zoltán
Önkéntesek
Hozzászólások: 42
Csatlakozott: 2008. február 29., péntek 21:35
Tartózkodási hely: Sopron

Re: Összetett keresés és összegzés

Hozzászólás Szerző: Harsányi Zoltán »

Szia!
Köszönöm, ezt a teljes mértékű összefoglalást. Én délután foglalkoztam 2 órányit vele; de csak az ezredes, százados és tizedes felbontásig van megoldásom.
Minden hasábot csak egyetlen egyszer lehet használni. Ha az ezredes, százados és tizedes hasábokból 1-1 db-t fel kell használni; akkor a 3,115 értékhez képest cella érvényesítést tervezek használni; felső értéknek nálam az 551 mm-t választottam, mert csak az egész értékűeket használnám.
Jelenleg, egy másik táblázatban a "RÉSZÖSSZEG" függvény segítségével; valamint kísérletezgetéssel állítom be a kívánt értéket. Ezt szerettem volna egy praktikusabb megoldással lecserélni.
Üdv. Zoli
Csatolmányok
Mérőhasáb_99887-2016.ods
(37.71 KiB) Letöltve 151 alkalommal.
LinuxMint 21.2 (home) • Ms Windows 7 (work) • LibO 7.6.x
Avatar
Harsányi Zoltán
Önkéntesek
Hozzászólások: 42
Csatlakozott: 2008. február 29., péntek 21:35
Tartózkodási hely: Sopron

Re: Összetett keresés és összegzés

Hozzászólás Szerző: Harsányi Zoltán »

Szia!
Sajnos nem tudok rájönni hol, melyik képlet helytelen: 3,125 mm-nél rendben; míg a 3,115 mm-nél hibás.
Üdv. Zoli
Csatolmányok
Mérőhasáb összerakó.ods
(22.39 KiB) Letöltve 141 alkalommal.
LinuxMint 21.2 (home) • Ms Windows 7 (work) • LibO 7.6.x
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Összetett keresés és összegzés

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Nem tudom, hogy biztosan az okozza-e, de amit fentebb írtam, az a te fájlodban is igaz: Használd a Round() függvényt, mert a Mod() függvény a lebegőpontos számábrázolás miatt néha nem teljesen pontos eredménnyel tér vissza. A Calc (sem) nem integer-ként tárolja az értékeket, még akkor sem, ha az alkalmazott művelet kifejezetten olyan, hogy egész lenne a visszatérő érték.

Sárgával jelöltem néhány megnövelt tizedesjegyszámmal ábrázolt értéket a dokumentumodban:
Mérőhasáb összerakó - kerekíts.ods
(22.25 KiB) Letöltve 150 alkalommal.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Összetett keresés és összegzés

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Igen, a kerekítés hiánya egyértelműen hibaok. Most este itthon kipróbáltam: MINDEN számítási képletet kiegészítettem:

Kód: Egész kijelölése

=ROUND((eredeti képlet);3)
és így sokat javult a helyzet!
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Harsányi Zoltán
Önkéntesek
Hozzászólások: 42
Csatlakozott: 2008. február 29., péntek 21:35
Tartózkodási hely: Sopron

Re: Összetett keresés és összegzés

Hozzászólás Szerző: Harsányi Zoltán »

Szia!
Köszönöm szépen a vizuális (sárga cellák) megjelenítésed meghozta a várva várt sikert, megszűntek az anomáliák!
Szeretnélek megkérni, hogy a témát jelöld "Megoldott"-nak!
Üdv. Zoli
LinuxMint 21.2 (home) • Ms Windows 7 (work) • LibO 7.6.x
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: [Megoldva] Összetett keresés és összegzés

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Jelöltem!

Arra figyelj, hogy nem csak a MOST sárgával jelzett cellákban alakulhat ki ilyen anomália, hanem bármely Mod() műveletnél, vagy akár egyéb műveleteknél is! Tehát MINDEN érintett cellát kerekíts!
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Harsányi Zoltán
Önkéntesek
Hozzászólások: 42
Csatlakozott: 2008. február 29., péntek 21:35
Tartózkodási hely: Sopron

Re: [Megoldva] Összetett keresés és összegzés

Hozzászólás Szerző: Harsányi Zoltán »

Szia!
Valószínűleg egy életre megjegyeztem, ha anomáliát észlelek; akkor a KEREKÍTÉS függvény lesz a barátom!
Üdv. Zoli
LinuxMint 21.2 (home) • Ms Windows 7 (work) • LibO 7.6.x
Avatar
Harsányi Zoltán
Önkéntesek
Hozzászólások: 42
Csatlakozott: 2008. február 29., péntek 21:35
Tartózkodási hely: Sopron

Re: [Megoldva] Összetett keresés és összegzés

Hozzászólás Szerző: Harsányi Zoltán »

Szia!
Még egyszer is köszönöm a segítséget!
Végül az ötletből ezt sikerült kihoznom.
Üdv. Zoli
Csatolmányok
Mérőhasáb összerakó.ods
(21.98 KiB) Letöltve 160 alkalommal.
LinuxMint 21.2 (home) • Ms Windows 7 (work) • LibO 7.6.x
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: [Megoldva] Összetett keresés és összegzés

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Jó lett! :bravo:
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Válasz küldése