Önkényes kurziválás

Szövegszerkesztő
frannabla
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2012. október 6., szombat 14:38

Önkényes kurziválás

Hozzászólás Szerző: frannabla »

Üdvözlök Mindenkit,
A következő problémára szeretnék választ kapni. LibreOffice3.5-öt használok Linux operációs rendszer alatt. Fordítóként hosszabb, olykor több száz oldalas szövegekkel dolgozom, és visszatérő probléma, hogy egy idő után a szövegszerkesztő elkezdi önkényesen kurziválni azt a sort, illetve egész bekezdést, amiben egy-egy kurzívval szedett szó szerepel. Hiába állítom vissza állóra, és mentem el a dokumentumot, a következő megnyitásnál újra és újra kurziválódva jelennek meg azok a sorok is, amiknek nem kellene annak lenni.
Mi okozhatja ezt a jelenséget, és van-e rá valami megoldás?
A választ előre is köszönöm.
LibreOffice 5 Ubuntu 12.04-en
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Önkényes kurziválás

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Kevés az információ, amit megadtál. Tudni kellene, hogy:

- Milyen fájlformátumot használsz?
- Miért ezt a réges-régi programverzió verziót használod (LO 3)?
- Milyen bekezdés- és karakterstílusokat használsz? (remélem, nem közvetlen/kézi formázással operálsz...)
- Milyen hosszú (hány karakternyi) a hibás bekezdés?
- Jó lenne látni a problémás dokumentumok közül legalább egyet. Kis méretű fájlt közvetlenül fel tudsz ide tölteni (128 KiB-ig) nagyobbat be tudsz linkelni fájlmegosztó oldalakról (pl.: google-drive), vagy közvetlenül e-mailben elküldheted nekem, amennyiben érzékeny adatokat tartalmaz - ha megbízol bennem. E-mail címet privát üzenetben cserélhetünk.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
frannabla
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2012. október 6., szombat 14:38

Re: Önkényes kurziválás

Hozzászólás Szerző: frannabla »

Sorban válaszolok a feltett kérdésekre:
- MS Word-dokumentum.
- Leszámítva ezt a kurziválási anomáliát, nem volt ezzel a verzióval problémám, nem is nagyon kísértem figyelemmel, van-e újabb, ezek szerint igen.
- A kiadó által megadott stíluslap előírásait követem (Times New Roman betűtípus, tabulátort nem használok).
- Változó. Lényeg, hogy mindig a kurzívval kiemelt szó előtt jelentkezik, és többnyire az egész bekezdésre kiterjed, vagy még annál is tovább, de csak és kizárólag az előtte lévő szövegrészre. Ami érdekes, hogy visszaállítom, elmentem, és legközelebb megnyitva előfordul, hogy még hosszabb rész kurziválódott. Sajnos ezzel a tördelők munkáját megnehezítem, mert nekik kell kibogarászni, mi az, ami még kurzív, és mi az ami már nem.
Elküldöm a dokumentumot e-mailben, a szöveg 185. oldalán jelentkezik először a probléma. Sárgával kiemeltem azokat a részeket, amiknek nem kellene kurzívnak lenniük.
LibreOffice 5 Ubuntu 12.04-en
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Önkényes kurziválás

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

- MS Word-dokumentum.
Ez nem jó hír. Mondjuk azt nem írtad, hogy .doc, vagy .docx.
Nincs, nem létezik ugyanis 100%-os kompatibilitás a szabványos ODF és a soha nem szabványosított bináris .doc formátum között. Soha nem is volt, és soha nem is lesz.
A .docx elvileg egy szabványban lefektetett formátum, csak hát a Microsoft ennek is "megadta a módját": létezik ugyanis egy Strict (szigorú) változata a szabványnak, ahol minden tulajdonság pontosan le van írva, de ezt a változatot NEM TÁMOGATJA TELJESKÖRŰEN a MS Word. És létezik egy Transitional nevű változata a szabványnak, amit viszont a MS akkor és úgy változtat, ahogy csak akar; pont úgy, ahogy a .doc formátum rengeteg al-változata esetén tette...
Használd a natív és szabványos ODF formátumot. Magyar Szabvány, tehát MINDENKINEK el kell fogadnia az abban küldött dokumentumot. A szoftver ingyenes hozzá, tehát MINDENKINEK rendelkezésre áll a hozzá való szerkesztő szoftver.
A programnak ugyanis minden egyes megnyitáskor és mentéskor egy-egy konverziót kell elvégeznie az idegen formátumok esetében, és ráadásul az ebből származó hibák kumulálódhatnak a fájlban.
- Leszámítva ezt a kurziválási anomáliát, nem volt ezzel a verzióval problémám, nem is nagyon kísértem figyelemmel, van-e újabb, ezek szerint igen.
Rengeteg verzió jelent meg a 3.5 óta. Az 5.1.4-nél tartunk jelenleg. A régi verzió abban az esetben jelenthet gondot, ha esetleg abban volt egy ezzel kapcsolatos bug, hiba, akkor azt már senki nem tudja kideríteni, és senki nem fogja javítani. Nekem sincs már telepítve még hordozható változata sem ennek a régi verziónak. Frissítsd mielőbb a programodat. Már csak azért is, mert - bár a 100%-ot lehetetlen elérni - a kompatibilitás is javult azóta, főleg a .docx formátummal.
. Sajnos ezzel a tördelők munkáját megnehezítem, mert nekik kell kibogarászni, mi az, ami még kurzív, és mi az ami már nem.
PDF-ben is küldd el nekik a fájlodat. Abban láthatják, hogy hogyan kell kinéznie a dokumentumnak. Ráadásul az újabb Libreoffice tud PDF-be ODF-et beágyazni: A PDF olvasó szoftverek PDF fájlnak látják a dokumentumot, de ennek ellenére a LibreOffice Writer-rel meg lehet nyitni szerkesztésre is...

Küldtem a címemet, várom a fájlt.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Önkényes kurziválás

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Megkaptam a dokumentumot.
Azt látom benne, hogy bár a bekezdés stílusok tekintetében igen kevéssé használod az abban a funkcióban rejlő lehetőségeket, hiszen csupán az "Alapértelmezett" bekezdés stílus és az "Élőfej bekezdés stílus van használatban a dokumentumodban. (Az élőfej be van kapcsolva, így automatikusan használatba lép az előre definiált, hozzá rendelt bekezdés stílus, de valójában semmire sem használod a bekapcsolt élőfejet: egyetlen szóköz van benne...)
Ezzel szemben valamilyen általam nem kideríthető okból kifolyólag használsz négyféle karakterstílust is. (Ezeket ellenőrizni tudod a stílustáron.)
No, ebből a négyből a dokumentumod nagyobbik része az "Alapértelmezett" karakterstílust használja, de a következő két mondat között egyszer csak átváltasz "Hangsúlyozás" karakterstílusra.
Gomez egyesbe kapcsol, a kocsi eltávolodik az igazságügyi orvostani intézettől. --- ez a feléig még "Alapértelmezett" karakterstílusú
– Milyen következtetésekre jutott a doki? – próbálkozik öt perccel később. --- ez már teljesen "Hangsúlyozás" karakterstílusú
Ez az utóbbi stílus viszont dőlt betűtípusra van állítva. De hogy ne legyen dőlt, te kézi formázással "elnyomtad" ezt a tulajdonságát, és így már nem dőlt a szöveged vége. De ez a kézi formázás valamilyen okból néha törlődik, és "előbukkan alóla" a stílusnak a beállított dőlt tulajdonsága. Ha törlöd a jelzett mondattól a szöveged kézi formázását, akkor meg fogod látni, hogy miről beszélek: minden beáll az alkalmazott stílusban megadott tulajdonságértékekre. A kézi formázásokat a szöveg kijelölése után a Ctrl-M billentyűparanccsal lehet törölni. Természetesen a fájlodnak egy MÁSOLATÁN kísérletezz!

A stílustárt az F11 gomb megnyomásával tudod előhozni, vagy az újabb verziókon az Oldalsávon is megtalálod azt.
A kézi formázás törlése előtti állapot mutatja, hogy látszólag minden karakter állóbetűs az kijelölt szövegrészletben.
A kézi formázás törlése előtti állapot mutatja, hogy látszólag minden karakter állóbetűs az kijelölt szövegrészletben.
A kézi formázás törlése utáni állapot mutatja, hogy az alkalmazott karakterstílus dőlt betűsre van állítva
A kézi formázás törlése utáni állapot mutatja, hogy az alkalmazott karakterstílus dőlt betűsre van állítva
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
frannabla
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2012. október 6., szombat 14:38

Re: Önkényes kurziválás

Hozzászólás Szerző: frannabla »

Köszönöm a megjegyzéseket.
Sajnos továbbra sem értem, mi lehet a probléma. Az felmerülhet, hogy egy véletlen billentyűparanccsal átváltok pl. Alapértelmezettről Hangsúlyosra. Csakhogy ennek - gondolom - azonnal látszania kellene, tehát azon nyomban kurzív lenne az adott szövegrész. De ez sosem így van, hanem alapértelmezett, álló betűtípussal gépelek, és utólag kurziválom (csak és kizárólag) az adott szót, kifejezést. Mindaddig rendben is van a dolog, amíg be nem zárom a dokumentumot: az önkényes kurziválás az újabb megnyitáskor jelentkezik. És hiába állítom vissza a kurzívot állóra, az újabb megnyitáskor a kézi formázás szinte kivétel nélkül törlődik, a szöveg ismét visszakurziválódik, de ami külön rejtély, hogy nem feltétlenül csak ugyanannyi, mint korábban, hanem gyakran még hosszabb lesz a kurzivált szövegrész. De az általam kurzivált szó után ez sosem terjed, mindig csak előtte van.
Már azt is megpróbáltam, hogy elküldtem windowsos gépre a dokumentumot, ott kézi formázással helyreállítottam mindent, a mentett dokumentumot visszaküldtem magamnak - és a betolakodó kurzivák megint ott vigyorogtak.

Ami az élőfejet illeti: számtalanszor megpróbáltam kikapcsolni, de hasztalan. Jóllehet többnyire semmi szükségem rá, csak bosszúságot okoz.

Köszönöm még egyszer a segítséget, megpróbálkozom majd egy újabb LibreOffice verzióval, hátha az megoldja a problémát.
LibreOffice 5 Ubuntu 12.04-en
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Önkényes kurziválás

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

A LibreOffice újabb verziójának letöltése előtt a régit el kell távolítanom? Az egész akciót lebonyolíthatom Symantecen keresztül, vagy ettől bonyolultabb a dolog?
Ilyen "távoli" verziók esetében célszerűbb eltávolítani előbb a régit. A Symantec az nem egy vírusirtó és egyéb szoftvereket gyártó cég? A Synaptic-ra gondolsz? Sajnos a linuxokhoz nem értek...
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
frannabla
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2012. október 6., szombat 14:38

Re: Önkényes kurziválás

Hozzászólás Szerző: frannabla »

Persze, a Synapticra, bocsánat. :)
LibreOffice 5 Ubuntu 12.04-en
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Önkényes kurziválás

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Ami az élőfejet illeti: számtalanszor megpróbáltam kikapcsolni, de hasztalan. Jóllehet többnyire semmi szükségem rá, csak bosszúságot okoz.
Az élőfej (teljesen logikusan) az Oldalstílusokhoz van rendelve a Libreoffice-ban. Ez a Word-ben nem így van. Ez is egy olyan tulajdonság, ami soha nem lehet egymással kompatibilis, mert más az alapkoncepció, és más a megvalósítás.
A LibreOffice megoldása sokkal átgondoltabb, de valahogyan muszáj konvertálni a másik koncepcióra: ilyenkor becsúszhat olyan hiba, hogy esetleg bekapcsolódik a mentéskor az élőfej.
Ha én elmentem .doc formátumban az én LO4.4.7-es verziómmal a fájlodat - miután kikapcsoltam az élőfejet -, akkor az nem tér vissza a következő megnyitáskor.

De ha neked MINDIG és MINDENKÉPPEN .doc formában kell dolgoznod, akkor a legcélszerűbb MS Office csomagot használnod.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
frannabla
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2012. október 6., szombat 14:38

Re: Önkényes kurziválás

Hozzászólás Szerző: frannabla »

Letöltöttem a LibreOffice 5.0-t, a dokumentumot ebben elmentve meg tudtam szabadulni - legalábbis egyelőre úgy tűnik - az önkényes kurziválástól.
LibreOffice 5 Ubuntu 12.04-en
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Önkényes kurziválás

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

A karakterstílust is megváltoztattad (alapértelmezettre) a kérdéses szakaszokon?
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
frannabla
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2012. október 6., szombat 14:38

Re: Önkényes kurziválás

Hozzászólás Szerző: frannabla »

Nekem Alapértelmezettet jelzett még a 3.5-ben is ott, ahol te azt mondtad, hogy Hangsúlyosra van átállítva.
A bal felső, stílusokat jelző legördülő sávban éppúgy, mint alul. Ebben a verzióban ugyancsak.
Mindegy is, a lényeg, hogy a reggeli megnyitáskor még mindig állók voltak azok a sorok, amiket tegnap a kurziválásból visszamentettem. Most már biztosan így is marad.
Örülök, hogy tanácsodra letöltöttem az 5.0-t, bízom benne, hogy ezzel a verzióval egyszer s mindenkorra megoldódik a fórumtémát indító problémám.
Köszönöm még egyszer a segítséged!
LibreOffice 5 Ubuntu 12.04-en
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Önkényes kurziválás

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

A bal felső, stílusokat jelző legördülő sávban éppúgy, mint alul.
A bal felső stílusablak nem a KARAKTER-stílust mutatja, hanem a BEKEZDÉS-stílust. A fájlodban viszont a karakterstílus van elállítódva...
A stílustáron fölül van 5 kis ikon: ott válthatsz a stílusfajták kijelzése között.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
frannabla
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2012. október 6., szombat 14:38

Re: Önkényes kurziválás

Hozzászólás Szerző: frannabla »

Igen, most már látom.
Érdekes módon, a dokumentum 176. oldalán az utolsó sorok egyikében vált át Hangsúlyozásra, és innentől kezdve így is marad. Mivel én szánt szándékkal nem változtattam meg, értetlenül állok előtte, de akkor most itt is visszaállítom alapértelmezettre. Mindenesetre ez a verzió nem írta felül a kézi beállításaimat.
LibreOffice 5 Ubuntu 12.04-en
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Önkényes kurziválás

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Ha maradsz a LO 5.x.x verziónál, akkor légy szíves frissítsd az aláírásodat itt a fórumban a Felhasználói profilodban.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Válasz küldése