Cella szegély (MEGOLDVA)

Ha bizonytalan vagy itt kezdd!
qwarelin
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2016. május 8., vasárnap 15:51

Cella szegély (MEGOLDVA)

Hozzászólás Szerző: qwarelin »

Sziasztok!

3 hónapja ismerkedek a linuxal, és benne a libre office-val. A linuxom a linuxmint-17.3-cinnamon-64bit, és a vele együtt települt Libre Office az 5.0.3.2 verziójú, Build az.: 1:5.0.3~rc2-0ubuntu1~trusty2. A problémám az, hogy az excelben létrehozott táblázatomat átkonvertáltam ods-re, és nem tudok létrehozni a kijelölt cellák köré dupla csíkozást. Egyszerűen elfelejti a mentés és bezárás után. Sajnos akkor is elfelejti, ha teljesen új dokumentumot hozok létre, és csak a dupla csík szegély hozom létre. A régi xlsx dokumentumban viszont elfogadja, ha xlsx-ben mentem el.
A válaszokat előre is köszönöm.
qwarelin
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára qwarelin 2018. február 11., vasárnap 21:05-kor.
Linuxmint-17.3-cinnamon-64bit, Libreoffice, Verzió: 5.0.3.2, Build az.: 1:5.0.3~rc2-0ubuntu1~trusty2, Területi beállitások: hu-HU (hu_HU.UTF-8)
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Cella szegély

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Üdvözöllek a Fórumon!

1.:
Első és legfontosabb tanács: felejtsd el az xls és xlsx formátumokat. A dokumentumaidat ODF formátumban tárold, ha biztonságosan és hatékonyan szeretnél dolgozni a LibreOffice-szal vagy az Apache Openoffice-szal. Természetesen a munka végén készíthetsz idegen formátumú exportokat a fájlodról, de ha megint szerkesztened kell, akkor ismét az ODF (.ods) formátumú fájlt vedd elő. Nincs ugyanis (soha nem volt és soha nem is lesz) 100%-os kompatibilitás a különböző fájlformátumok között.
Minden egyes konverzió esetén fennáll a hiba lehetősége. (És kettő konverzió legalább történik egy xls vagy xlsx fájl szerkesztésekor: egy a megnyitásánál, egy pedig a mentésnél. (Hiszen minden program CSAKIS a saját formátumában képes dolgozni, egyéb formátumokat csak konverziók segítségével tud kezelni.)
Az ODF formátumok Nemzetközi Szabványon alapulnak, az újabb MS Office programok képesek megnyitni (persze azok is konverzióval!), egyébként meg MINDENKI számára elérhetők az ingyenes programok az ODF fájlok kezeléséhez.
A LibreOffice (is) képes PDF-be exportálni: ha nem kell a címzettnek szerkesztenie a dokumentumot, akkor így legcélszerűbb elküldened. De a LO tud PDF-ba beágyazni is ODF dokumentumot! Azaz megnézni tudják PDF olvasó programmal, szerkeszteni pedig (ugyanazt a pdf fájlt) LibreOffice-val. Ezt az AOO nem tudja.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Cella szegély

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

2.:
Használd az AOO és LO legjobb képességét: a stílusokat!
Az MS Office-hoz szokott felhasználók ezrével kattintgatják a kézi, közvetlen formázási tulajdonságokat, ami utólag roppant nehézkesen szerkeszthető fájlt eredményez, ráadásul növeli a hibalehetőséget.

Amennyire régebbi tapasztalatból tudom, a kettős vonalú cellakeret éppen az előbb említett inkompatibilitási dolgok közé tartozik. Kerüld a használatát, ha konvertálnod kell a szabványos ODF formátumú dokumentumodat a soha nem szabványosított bináris XLS, vagy a tessék-lássék módon szabványosított XLSX formátumokba!
és nem tudok létrehozni a kijelölt cellák köré dupla csíkozást. Egyszerűen elfelejti a mentés és bezárás után. Sajnos akkor is elfelejti, ha teljesen új dokumentumot hozok létre, és csak a dupla csík szegély hozom létre.
Ezek szerint valójában mégis létre tudod hozni, és az ODF fájl meg is tartja az alkalmazott formátumot, csak az idegen formátum nem tartja azt meg...
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Cella szegély

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

3.:
"Szolgálati közlemény"
Itt a Fórumon akkor legkönnyebb segíteni, ha mintafájllal demonstrálod a problémádat. Ebben az esetben egy .ods fájl, amiben létrehoztad a dupla vonalas cellákat, meg egy konvertált, idegen formátumú mintafájl feltöltése rengeteget segít a reménybeli segítőnek - így neked is. A fájlméret korlát 128 KiB; és max. 3 darab fájlt tudsz feltölteni minden egyes hozzászólás mellé. Nagyobb fájlokat fájlmegosztókról tudsz belinkelni ide.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
qwarelin
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2016. május 8., vasárnap 15:51

Re: Cella szegély

Hozzászólás Szerző: qwarelin »

Valamit rosszul írtam. Amikor áttértem a linuxra és a libreofficra akkor konvertáltam át az xlsx-et odf-re. Azóta is ods-ként használom. Nem konvertálom oda vissza. Odf-ként szeretném ezek után is használni. Az új doksit is odf-ként csináltam, tehát saját formátumban, és nem tudja megjegyezni a kettős csíkot. A stílusokat megnézem, azzal még nem ismerkedtem.
Linuxmint-17.3-cinnamon-64bit, Libreoffice, Verzió: 5.0.3.2, Build az.: 1:5.0.3~rc2-0ubuntu1~trusty2, Területi beállitások: hu-HU (hu_HU.UTF-8)
qwarelin
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2016. május 8., vasárnap 15:51

Re: Cella szegély

Hozzászólás Szerző: qwarelin »

Feltöltöttem a fájlt. Remélem sikerült.
Csatolmányok
Apás Filmjei (másolat).ods
(96.51 KiB) Letöltve 212 alkalommal.
Linuxmint-17.3-cinnamon-64bit, Libreoffice, Verzió: 5.0.3.2, Build az.: 1:5.0.3~rc2-0ubuntu1~trusty2, Területi beállitások: hu-HU (hu_HU.UTF-8)
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Cella szegély

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Amikor áttértem a linuxra és a libreofficra akkor konvertáltam át az xlsx-et odf-re. Azóta is ods-ként használom. Nem konvertálom oda vissza. Odf-ként szeretném ezek után is használni. Az új doksit is odf-ként csináltam, tehát saját formátumban, és nem tudja megjegyezni a kettős csíkot.
Akkor pláne kellene egy mintafájl... 5.0.3 verzióm csak hordozható van, és nem linuxon, hanem Windows-on...
Azzal kipróbáltam az újonnan létrehozott fájlban történő, kézzel beállított dupla szegély létrehozását és mentését az 5.0.3-ban is. meg az 5.1.2 ben is.

Mindkét verziónál azt a furcsaságot tapasztaltam, hogy a kézi formázással beállított dupla keret beállítási lehetőségei és az eredmény kinézete különbözik a Cellastílussal beállítottól. Például kézi formázással nem állítható a két vonal távolsága, azaz a szegély vastagsága, a cellastílusban viszont igen.

Az 5.1.2 mentette és újbóli megnyitáskor megjelenítette az alkalmazott szegélyeket.

Az 5.0.3 verzióban viszont csak a stílussal beállított mentődött el a fájlba, a kézi formázással alkalmazott viszont nyomtalanul eltűnt... De ugyanez a helyzet az általam használt, fixen telepített LO 4.4.7-ben is: csak a stílussal létrehozott dupla szegély marad meg az .ods fájlban.

Frissítened kellene a legújabb LO verzióra (Linuxon nem tudom, hogy hogyan megy ez). De a helyedben én inkább kerülném (ahogy valóban kerülöm is, már jó néhány éve!) az amúgy sem túl esztétikusra sikeredett dupla vonalas szegély tulajdonság használatát.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
qwarelin
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2016. május 8., vasárnap 15:51

Re: Cella szegély

Hozzászólás Szerző: qwarelin »

Töltöttem fel egy fájlt. Abban tudnál-e segíteni, hogy, hogy lehet stílussal dolgozni. Nekem az kellene, hogy a doksiban a 30 soronként, és 10 oszlopként legyen a dupla keret.
Linuxmint-17.3-cinnamon-64bit, Libreoffice, Verzió: 5.0.3.2, Build az.: 1:5.0.3~rc2-0ubuntu1~trusty2, Területi beállitások: hu-HU (hu_HU.UTF-8)
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Cella szegély

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Igen, látom a fájlodban, hogy csupa kézi, közvetlen formázás van alkalmazva, sajnos. Látok néhány alsó piros szegélyvonalat véletlenszerű helyeken és alul a használt tartomány alján egy vastag, fekete alsó szegélyt. De ezeket mind egyszeres vonalnak mutatja a LO4.4.7-emben valamint a LO 5.0.3 és a LO 5.1.2 hordozható verziókban is.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
qwarelin
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2016. május 8., vasárnap 15:51

Re: Cella szegély

Hozzászólás Szerző: qwarelin »

Igen. Bár ahogy újra nézem a filmeket a piros vonalakat kezdem megszüntetni. Most már csak vékony egyszeres keretet használok, és a dupla keretet. Nem tudom nálad mi látszik a TNG fül alatt, de azt valósítanám meg a DS9-nél majd a többinél.
Linuxmint-17.3-cinnamon-64bit, Libreoffice, Verzió: 5.0.3.2, Build az.: 1:5.0.3~rc2-0ubuntu1~trusty2, Területi beállitások: hu-HU (hu_HU.UTF-8)
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Cella szegély

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

A stílustár legyen nyitva (F11, vagy a menüből "Formátum - Stílusok és formázás", vagy az Oldalsávon a "Stílusok és formázás" ikonra kell kattintani).

A stílusok hierarchikus szervezésűek. Tehát először hozz létre egy "szülőstílust" (mondjuk amiben megadod, hogy sárga legyen a háttér, és beállítod a tábládban mindenhol egyforma karakterkészletet és egyéb betűtulajdonságokat).
Ez "alatt" (a "gyerekeként") hozhatod létre a többi számodra szükséges stílust, amelyeknek mindegyike automatikusan örökli a sárga háttérszínt és a betűbeállításokat, majd állíts be bennük a szükséges szegélyüket.
Mivel kell 4 féle "sarok" stílus (amelyikben egy vízszintes és egy függőleges oldalnak van szegélye), továbbá egy-egy "alsó"/"felső"/jobb/bal oldali dupla szegélyű stílus, ezeket mind létre kell hoznod. Ezeken kívül kell olyan, ami a cellatartomány közepén fog működni, azaz azokra a cellákra, amelyek nem érintik sehol a keretet.

De a fájlod alapján is azt mondom: teljesen fölösleges ebben a táblában a dupla szegélyű formázás. A képernyőn nehezíti az átláthatóságot. Ha a nyomtatott oldalakra szeretnél dupla szegélyt, akkor azt célszerűbb az Oldalstílusban megoldani.
Nem túl szerencsés ez a "Több oszlopcsoport egymás mellett" elrendezés sem. Ez egy kvázi "adatbázis". Nem az, de majdnem. Célszerűbb egyetlen oszlopcsoportot kialakítani: sokkal könnyebb lesz kezelni a képleteket. (Ha a nyomtatás a végső cél, akkor két oszlopcsoportot célszerű kialakítani egy A/4-es lapra.)
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
qwarelin
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2016. május 8., vasárnap 15:51

Re: Cella szegély

Hozzászólás Szerző: qwarelin »

Köszönöm! Tanulmányozom amit írtál. A baj az ahogy mondtad is, hogy mindig kézi formázást alkalmaztam.
A kedvenc sorozataim részeinek az adatbázisa. A sárga csak azt jelenti mostanság megnéztem.
Linuxmint-17.3-cinnamon-64bit, Libreoffice, Verzió: 5.0.3.2, Build az.: 1:5.0.3~rc2-0ubuntu1~trusty2, Területi beállitások: hu-HU (hu_HU.UTF-8)
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Cella szegély

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

A sárga csak azt jelenti mostanság megnéztem.
Mindegy, hogy mit jelent. Amit kézzel be tudsz állítani egy cellán (a szélesség-magasság, összevonás kivételével) azt a tulajdonságot a stílusokkal is tudod alkalmazni.
Háttér, szegély, betűtulajdonságok, igazítás... ezek mind megadhatók a stílusokban.
Ráadásul a különböző stílusok automatikusan is alkalmazhatók a Feltételes formázás funkció segítségével. Ehhez csak az algoritmust (a szabályosság matematikai leíró egyenletét) kell meghatároznod.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
qwarelin
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2016. május 8., vasárnap 15:51

Re: Cella szegély

Hozzászólás Szerző: qwarelin »

Viszont úgy néz ki, hogy valamit sikerült kitalálnom. Egy másik munkalapról felvettem a formázást az automatikus formázások közé, és így megjegyzi amit szeretnék.
Amit te ajánlottál ahhoz egy nagyobb lélegzetvétel kell, meg valami leírás. Mert mint mondtam ilyet nem csináltam még, és nem értem. Mindenesetre köszönöm a segítségedet.
Linuxmint-17.3-cinnamon-64bit, Libreoffice, Verzió: 5.0.3.2, Build az.: 1:5.0.3~rc2-0ubuntu1~trusty2, Területi beállitások: hu-HU (hu_HU.UTF-8)
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Cella szegély

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

No, látod, én meg azt nem nagyon használom. talán egy régebbi fórumkérdés kapcsán néztem meg, hogy hogyan működik...
Annak csak az a baja, hogy (tudtommal) nem stílusokat, hanem kézi formázásokat csoportosít, és tárol el egy megadott néven.
De még mindig jobb, mint egyenként formázni a cellákat...
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
qwarelin
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2016. május 8., vasárnap 15:51

Re: Cella szegély

Hozzászólás Szerző: qwarelin »

Szia!

Egyéb hibák miatt systembackel visszaállítottam a rendszert. Most letöröltem az alapból felrakott LO-t, és telepítettem, az 5.1.3.2-es LO-t. Viszont ez sem tudja megjegyezni amit szeretnék. Érdekes módon, ha az egészet be rajzolom dupla kerettel, majd mentem, és utána a közbenső kereteket átvariálom sima keretté, meg tudja jegyezni.
Linuxmint-17.3-cinnamon-64bit, Libreoffice, Verzió: 5.0.3.2, Build az.: 1:5.0.3~rc2-0ubuntu1~trusty2, Területi beállitások: hu-HU (hu_HU.UTF-8)
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Cella szegély

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Viszont ez sem tudja megjegyezni amit szeretnék.
.ods formátumba mentetted a fájlodat?
Stílusokkal formáztad a cellákat?
Tiszta telepítést csináltál? (Törölted a telepítés előtt az előző Felhasználói profilt, és a programkönyvtár maradványait?)
Elgondolkodtál a dupla keret teljes elvetésén? ("Ami nem megy, ne erőltessük" alapon...)
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
qwarelin
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2016. május 8., vasárnap 15:51

Re: Cella szegély

Hozzászólás Szerző: qwarelin »

Igen, .ods-ben van mentve.
A stílusokat még nem vettem át, nincs hozzá irodalmam.
Nem tudom. Valahol találtam két parancssort amivel töröltem, majd a synapticban is töröltem amit találtam még.
Igen, de több mint húsz munkalapot kéne átdolgozni, hogy egységes legyen.
Linuxmint-17.3-cinnamon-64bit, Libreoffice, Verzió: 5.0.3.2, Build az.: 1:5.0.3~rc2-0ubuntu1~trusty2, Területi beállitások: hu-HU (hu_HU.UTF-8)
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Cella szegély

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Igen, de több mint húsz munkalapot kéne átdolgozni, hogy egységes legyen.
Stílusokkal ez gyorsan megy. Csak töröld a kézi formázást előbb minden munkalapról: Ctrl-A, Ctrl-M
Persze majd csak azután, ha már érted a stílusok használatát! És akkor is előbb a dokumentumodnak egy "elrontható" másolatán próbáld!
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Cella szegély

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
qwarelin
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2016. május 8., vasárnap 15:51

Re: Cella szegély

Hozzászólás Szerző: qwarelin »

Köszönöm! Lementettem, lesz mit tanulmányoznom.
Linuxmint-17.3-cinnamon-64bit, Libreoffice, Verzió: 5.0.3.2, Build az.: 1:5.0.3~rc2-0ubuntu1~trusty2, Területi beállitások: hu-HU (hu_HU.UTF-8)
Válasz küldése