[Megoldva] Sablonok

Szövegszerkesztő
Kerecseny
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2016. február 10., szerda 12:27

[Megoldva] Sablonok

Hozzászólás Szerző: Kerecseny »

Üdv!

Az alapértelmezett sablonnal van problémám.

Ami történik: Új dokumentum...
Gépelek, [ENTER], mire a beírt rész "Szövegtörzsre" (balra igazított, másfélszeres sorköz) vált.
Visszamegyek, a beírt szöveget kijelölöm (de akár a bekezdés szerkesztése esetében is), "Formázás törlése", majd "Alapértelmezett" stílus. Vissza áll... A sorvégére lépek, újra [ENTER], és a beírt rész ismét "Szövegtörzsre" vált!

Szeretném megírni a dokumentumot, és a végén én formáznám a szöveget!

További érdekesség, hogy az office beállításaiban, az "Útvonalak"-nál, a megadott /home/kerecsenyi/.config/libreoffice/4/user/template/ könyvtár üres. (nem is értem a .../4/... miért nem 5?) Nem található a sablonok könyvtárban semmi.
Próbáltam saját sablont létrehozni, majd megadva azt alapértelmezettként... A jelenség ugyanaz.

Köszönöm előre is a segítséget!
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Kerecseny 2016. február 12., péntek 12:22-kor.
LibreOffice 5.0 Linux Mint 17,3-on
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Sablonok

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Azt hiszem, hogy a beépített alapértelmezett sablonok nem .otX (.ott, .ots...) kiterjesztésű fájlként vannak jelen a programkönyvtárban, vagy a profilban; és talán pont azért, hogy azokat semmi módon ne töröld véletlenül. Tudtommal a Sablonok könyvtár az általad létrehozott sablonok tárolására szolgál. Ezeknek a kiterjesztése lesz .otd, .ott. De persze bárhol máshol is tárolhatod a saját sablonjaidat, és ha szükség van rájuk, akkor pont úgy meg tudod őket nyitni, mint bármely más fájlt. A különbség csupán annyi, hogy a sablonfájl megnyitásakor a memóriába kerülő dokumentum elveszti a kapcsolatát a letárolt fájllal, és NévtelenX néven egy - az első mentésig URL-lel nem rendelkező - új virtuális fájl jön létre.

Természetesen van mód arra, hogy egy saját sablont a sablontárból - amiben a Stílusokat változtattad meg, és nem a direkt formázásokat - alapértelmezetté tegyél:

https://help.libreoffice.org/Writer/Cha ... emplate/hu
https://help.libreoffice.org/Common/Cha ... mplates/hu
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Sablonok

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Egyébként a "ráolvasásos gyógyítás" legalapvetőbb formája éppen a felhasználói profil törlése (vagy átnevezése, ha a biztonság kedvéért meg akarod tartani az eredetit). Ilyenkor egy újraindítás után létrejön egy tiszte új profil, ami nem tartalmaz semmi esetleges hibát a régebbi programverziókból.
"Nagy verziószám" váltáskor egyébként is célszerű a régi verziót TELJESEN eltávolítani és friss telepítést végezni. Ez a TELJES eltávolítás jelenti a programkönyvtár Uninstall utáni maradék fájljainak és a felhasználói profil maradék fájljainak a kézzel történő törlését is.

A felhasználói profil törlése természetesen azt jelenti, hogy az összes egyedi beállításod, egyéni szótáraid, a saját makróid, stb, elvesznek, ha valami módon nem gondoskodsz az archiválásukról.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Sablonok

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Kipróbáltam hordozható LO5.0.4-en. Az 5-ös sorozatból még csak hordozható Portable változat van nálam telepítve. Emiatt a felhasználói profil tárolási helye is más, mint a fixen telepített verzió esetén.

Nálam működik mind a sablon mentés, mind a Template tárban megjelenő új sablon alapértelmezetté tétele.
Nem változtattam mást, csak az alapértelmezett bekezdés stílus betűkészletét DejaVu betűtípusra állítottam át, és sablonként elmentettem a Template mappába DejaVu12.ott néven. Ezután - szintén a Sablonok kezelése menüből ugyanezt Alapértelmezetté tettem.
A legközelebbi indításkor már az új beállításokkal jön létre az Névtelen1 dokumentum, azaz DejaVu 12-es betűvel tudok írni alapértelmezettként.

(Az gondolom evidens számodra is, hogy a régebben létrehozott dokumentumaidra nem fog hatni az új alapértelmezett sablon egyetlen új tulajdonsága sem...)

Még annak nézz utána, hogy az adott bekezdés stílusokban mi van beállítva "Szülő-stílusként" ("Öröklés innen)" címkével találod meg a Stílus beállítólapján a "Szervező" fülön, és mi van beállítva "Következő stílus"-ként. Utóbbi azt jelenti, hogy ha befejezted (Enterrel) a bekezdést, akkor milyen bekezdés stílust alkalmazzon a szoftver automatikusan a következő bekezdésre. Ezek a paraméterek alapvetően befolyásolhatják az adott bekezdés stílus tulajdonságait: a Szülő-stílus meghatároz minden olyan tulajdonságot, amit az adott stílusban te nem változtatsz meg (és ha a szülőben megváltoztatod valamilyen tulajdonságot, akkor az hathat - többségében hat is - az adott stílusra is).
A "következő stílus" paraméter esetén meg minden Enter után az éppen aktuális stílusban megadott "következő stílust" fogja alkalmazni a program, aminek a beállítása eltérhet az addig alkalmazottól.

Ennek jó példája, hogy a Címsor stílusokban általában a Szövegtörzs stílus van megadva Következő stílusként, hiszen a fejezetcím általában egyetlen bekezdésből áll, és ha Entert ütsz a gépelés végén, akkor nem még egy Címsor stílusú bekezdés fog következni, hanem rögtön átvált a "normál" szövegformátumra automatikusan.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Sablonok

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Gépelek, [ENTER], mire a beírt rész "Szövegtörzsre" (balra igazított, másfélszeres sorköz) vált.
Visszamegyek, a beírt szöveget kijelölöm (de akár a bekezdés szerkesztése esetében is), "Formázás törlése", majd "Alapértelmezett" stílus. Vissza áll... A sorvégére lépek, újra [ENTER], és a beírt rész ismét "Szövegtörzsre" vált!

Szeretném megírni a dokumentumot, és a végén én formáznám a szöveget!
Első és legfontosabb dolog az idézet utolsó mondatához kapcsolódóan: Az rendben van, hogy előbb beviszed a szöveget, aztán formázod, de a formázást utólag is, (de közben is) mindig Stílusok alkalmazásával tedd, és ne közvetlen (manuális) formázással!

Az idézet első részéhez: ha az Alapértelmezett bekezdés stílussal kezded az írást, akkor az Enter után is azzal kell folytatódnia. Nálam legalábbis az Alapértelmezett bekezdés stílus "következő stílus" paramétere szintén az Alapértelmezett stílust tartalmazza, azaz nem kellene stílusváltásnak történnie.
Te ezek szerint:
- nem az alapértelmezett bekezdés stílussal írsz, vagy
- módosítottad (felülírtad) ezt a paramétert vagy a beépített alapértelmezett stílusban, vagy pedig az általad alapértelmezetté tett stílusban.

Teszt:
hozz létre egy új, üres fájlt, írj bele egy-két sort, üss Enter-t, írj még egy-két sort, mentsd el normál ODF fájlként, majd töltsd fel ide a fórum felületére. Az üzenetíró ablak alatt van két fül, az egyik a Csatolmány feltöltése funkcióhoz vezet téged.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Kerecseny
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2016. február 10., szerda 12:27

Re: Sablonok

Hozzászólás Szerző: Kerecseny »

Kedves barátom!

Minden tiszteletem a tiéd, mivel látom foglalkoztál a problémámmal.
Sajnos nekem kevés időm van ezzel foglalkozni, és megvallom nem próbáltam ki mindent, amit írtál. Ezt később megteszem.

Viszont a kért dokumentumot csatoltam.

Megjegyzem, hogy bennem már nem igen ég annyira a tűz, hogy egy ilyen problémát megoldjak. Valamikor régen...
Pont azért lettem linuxos felhasználó, mert itt könnyebben megy minden. El is kényelmesedtem.
Most is valami tuti megoldást szeretnék ;) , hogy aztán folytathassam a dolgaim! Remélem megértesz! :)
Csatolmányok
Ime.odt
(10.89 KiB) Letöltve 142 alkalommal.
LibreOffice 5.0 Linux Mint 17,3-on
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Sablonok

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Mit is jelent a "régen"...?

Jómagam a StarOffice 5.2 óta (és előtte az MS Word és Excel igen korai változataival) próbálom elsajátítani az Office programok hatékony használatát, programozását, stb. Az se mostanában volt már...
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Sablonok

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

No, azt látom ebben a fájlodban, hogy NEM az Alapértelmezett bekezdés stílussal kezdtél írni, hanem a "Text body" stílussal. Annak pedig a Következő stílus" tulajdonsága szintén Text body. ("Szövegtörzs"; bocs, nálam most éppen angolra van állítva a kezelőfelület)

Ennek a stílusnak az "előtte" Térköz tulajdonsága pedig 0,25 cm-re van állítva, ezért van a bekezdések között nagyobb térköz. (Nem a sorköz!) A sorköz pedig "Arányos 120%"-ra. A fájlban lévő Alapértelmezett bekezdés stílusban ezek az értékek 0 cm és "Single". De valamiért a program nem úgy ébred nálad, hogy az Alapértelmezett bekezdés stílussal tudod elkezdeni az írást. Nálam egy új üres fájl úgy indul el, hogy az Alapértelmezett bekezdés stílussal tudok írni, amíg kézzel át nem váltok másra.

Nimbus Roman betűkészletem nekem nincs, úgyhogy nálam valami mással jelenik meg a szöveged. Célszerű lenne a programmal települő betűtípusokat használnod (mint például a DejaVu font család), vagy a Libertine font családot, mert az ingyenes, és Windowson is telepíti a LO. Tudtommal a Nimbus Roman nem a programcsomaggal települ.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Kerecseny
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2016. február 10., szerda 12:27

Re: Sablonok

Hozzászólás Szerző: Kerecseny »

Köszönöm az eddigi segítséget!

Mivel nem találtam a hiba okát, egy radikális megoldással minden rendeződött. A csomagkezelővel eltávolítottam a teljes office-t... Töröltem minden könyvtárat, ami a LibreOffice-hoz tartozott, majd: újratelepítés után minden helyre állt!
LibreOffice 5.0 Linux Mint 17,3-on
Válasz küldése