[Megoldva] Tudok módosítani egy Truetype betűtípust?

Szövegszerkesztő
Gábriel
Önkéntesek
Hozzászólások: 159
Csatlakozott: 2010. április 10., szombat 12:21
Tartózkodási hely: Budapest

[Megoldva] Tudok módosítani egy Truetype betűtípust?

Hozzászólás Szerző: Gábriel »

Ez talán nem a megfelelő fórum ehhez a kérdéshez, de akkor kérem, javasoljatok valami más fórumot.
Nagyon tetszik nekem a Feronia nevű betűtipus, van is benne ékezet, de egy kicsit túl sok. Nincs benne rövid "i" :x Ilyent még nem láttam. Ezt nagyon könnyű lenne korrigálni egy bármilyen vektoros képszerkesztővel, pl az Inkscape-pel. De hogy jutok hozzá a betűkészlethez úgy, hogy ezt megumbuldáljam? Esetleg tudtok Feroniát, amiben van rövid i meg az összes magyar ékezet? A Feroniához ragaszkodom, mert azzal kitaláltam egy logót és azzal tudom összeállítani.
A hozzászólást 3 alkalommal szerkesztették, utoljára Gábriel 2015. október 17., szombat 16:28-kor.
Iván
LibreOffice Verzió: 6.4.7.2
Linux Mint UMA
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Tudok módosítani egy Truetype betűtípust?

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Persze, léteznek fizetős és ingyenes betűkészlet készítő-szerkesztő programok. A Google segít neked megtalálni azokat. Ajánlani egyiket sem tudom, mert egyiket sem használtam még.

http://fontforge.github.io/en-US/
https://birdfont.org/
https://glyphsapp.com/
http://www.high-logic.com/font-editor/fontcreator.html
http://downloads.tomsguide.com/Font-Cre ... 1-926.html

De arra ügyelned kell, hogy az adott font licencét neked kell ismerni, neked kell tudni, hogy jogod van-e módosítani, és a módosított verziót ilyen-olyan módon felhasználni. Rákerestem: elvileg egy "Freefonts" jellegű oldalon találtam rá, de a publikáló oldalnak se lehet mindig hinni.
http://befonts.com/feronia-font.html
Maga a betűkészlet tényleg elég furcsa: az egy pontos ékezetet vesszővel, a kétpontosokat két ponttal ábrázolja (és mivel nem magyarított betűkészletről van szó, a két vesszősöket háztetős "kalappal", vagy hullámvonallal...).
Úgyhogy lesz vele némi dolgod...
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Tudok módosítani egy Truetype betűtípust?

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

De hasonló, manuscript ( handwriting, kalligrafikus ) jellegű fontot találsz még néhányat net-szerte:

http://www.1001freefonts.com/handwriting-fonts.php
http://www.fontspace.com/category/manuscript
http://cooltext.com/Fonts-Handwriting

Próbálj újabb gyártású, az Unicode szabványnak megfelelő betűkészletet keresni.
http://www.fontspace.com/category/unicode?p=4
Ha a világoskék "minta" ablakocskába beírod a magyar magánhangzókat (aáeéiíoóöőuúüű), akkor néhány weboldal (ez is) megmutatja, hogy tudja-e a font az összes magyar ékezetes betűket.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Gábriel
Önkéntesek
Hozzászólások: 159
Csatlakozott: 2010. április 10., szombat 12:21
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Tudok módosítani egy Truetype betűtípust?

Hozzászólás Szerző: Gábriel »

Köszönöm szépen, akkor ezzel még kell dolgoznom. :ugeek: Mindenesetre a nálam letöltött Feronia tud magyarul, kivéve a rövid i-t:
feronia.JPG
Úgy látszik erre is vannak különböző változatok.
Iván
LibreOffice Verzió: 6.4.7.2
Linux Mint UMA
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Tudok módosítani egy Truetype betűtípust?

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

A http://fontforge.github.io/en-US/ -ról letöltött és telepített programmal néhány perc után minden előzetes tudás és gyakorlat nélkül tudtam a számomra fontos English_.ttf fontot "magyarítani" azaz ű, Ű, ő, Ő betűket kialakítani az ú, Ú, o, O betűk alapján.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Gábriel
Önkéntesek
Hozzászólások: 159
Csatlakozott: 2010. április 10., szombat 12:21
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Tudok módosítani egy Truetype betűtípust?

Hozzászólás Szerző: Gábriel »

Nem baj, ha a Fontforge-ról is kérdezek? Azt hiszem, csak egy kérdésem van. Hol a radír? Eraser, rubber, mindegy. Nem találom. :crazy: Előveszem a háztetős í betűt és ki akarom radírozni a háztetőt, hogy egy pöttyöt tegyek a helyére, de nem megy.
Iván
LibreOffice Verzió: 6.4.7.2
Linux Mint UMA
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Tudok módosítani egy Truetype betűtípust?

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Jelöld ki a törlendő alakzatot (keretezd körbe a "nyíl" - "pointer" ikonra történő kattintás után) és nyomd meg a Del gombot.
Egy másik betűről másolj ki a vágólapra hasonló módon egy pontot, és illeszd be az "i" betűbe. Beillesztés, vagy kijelölés után a billentyű nyíl gombjaival tudod a helyére mozgatni.

De inkább magát a "vesszős rövid kis i-t" vedd elő, az nem is kell máshová mozgatni, ott a helyén letörölheted a vesszőt, és valamelyik pöttyös kis betűről másold ki a pöttyöt és hozd át az i-re.

(Nincs "Radír", hiszen NEM pixelgrafikus, hanem vektorgrafikus szerkesztőről van szó. Itt önálló elemeket, vagy elemcsoportokat törölsz, és nem képrészleteket...)
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Gábriel
Önkéntesek
Hozzászólások: 159
Csatlakozott: 2010. április 10., szombat 12:21
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Tudok módosítani egy Truetype betűtípust?

Hozzászólás Szerző: Gábriel »

Nincs egyetlen egypöttyös betű sem! Azt nem lehet, hogy a kétpöttyös i-t választom? Csak az a baj, hogy egyszerre csak mindkét pöttyot lehet megjelölni. Megpróbáltam egy pöttyöt sablonnak használni és rárajzolni egy oválist, de nem sikerült a rotáció, hogy ugyanúgy dőljön. Megértem az angol szöveget, de nem akarom végigolvasni az egészet, mert úgyis csak erre fogom használni, kérlek, írd le pontról pontra, hogy csináljak két pöttyből egyet.
Iván
LibreOffice Verzió: 6.4.7.2
Linux Mint UMA
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Tudok módosítani egy Truetype betűtípust?

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Ha a kis rövid i kódjának megfelő, de vessző ékezettel ellátott í betűre duplán kattintok a kódtáblában, akkor az megnyílik nálam szerkesztésre egy külön ablakban. Ebben az ablakban könnyedén ki tudom jelölni a vessző ékezetet, és törlöm azt.
Ugyanígy megnyitom - mondjuk - a kettőspontot. Kijelölöm a felső pontot (ki lehet külön jelölni) és vágólapra másolom. Beillesztem a másik ablakban az "i" betűbe. Nem pontosan a helyére kerül, de amíg a kijelölés meg nem szűnik, addig tudom a nyíl billentyűkkel mozgatni fel-le-oldalra a frissen beillesztett alakzatot.

A Feronia font kódtáblájának az eleje nem védett, az ott található betűket szabadon szerkesztheted. (A konkrét betű megnyitása után eleve látszanak a szerkesztési pontok és vonalszakaszok.)
A kódtáblában hátrébb lévő betűknél viszont nem látszanak a szerkesztőpontok, sőt egy kis lakat látható az objektum részei mellett, azokat valahogy fel kellene oldani, de azt nem tudom, hogy hogyan kell.

Az elvégzett munkát a szerkesztőprogram natív formátumában (.sfd) tárold, és csak a szerkesztés végén exportálj .ttf formátumba.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Tudok módosítani egy Truetype betűtípust?

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Úgy látom, hogy a nagyobb kódértékű betűk nem "nulláról vannak újraszerkesztve" (mint például a sokféle nagy A különféle ékezetekkel), hanem a betű teste valahogy hivatkozva van az alap A-betűről (hiszen, ha az alap A betűt megváltoztatom, akkor az ékezetes változatai is változnak), és az ékezet is a kódneve szerint van hivatkozva - valahonnan máshonnan... Azaz: össze lehet valahogy rakni az ékezetes betűket a már meglévő elemekből.
(Tehát a kétpontos i az nem külön van megszerkesztve, hanem az i teste hivatkozva van az alap i betűről /amit te szeretnél átszerkeszteni/, és a két pont is rendelkezik egy saját hivatkozási névvel.)
Ezt a funkciót sem tudom, hogy hogyan kellene használni...

De ez az "alap i" betűnél nem fog menni, azt magát kell átszerkesztened.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Gábriel
Önkéntesek
Hozzászólások: 159
Csatlakozott: 2010. április 10., szombat 12:21
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Tudok módosítani egy Truetype betűtípust?

Hozzászólás Szerző: Gábriel »

A külön egy pöttyöt sehol sem tudtam megjeleníteni, viszont a pontokat meg tudtam jelölni a kétpontos I-ben. Nincs más program, amibe ezt exportálhatom, kivehetem a felesleges pontot és visszaimportálhatom pont nélkül? :x
reonia-i.JPG
Iván
LibreOffice Verzió: 6.4.7.2
Linux Mint UMA
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Tudok módosítani egy Truetype betűtípust?

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Hagyjad békén a kétpontos í-t!
Nem arra van szükséged. Te a normál kis i-t szeretnéd átalakítani, mert az vesszőt tartalmaz pont helyett. Hiába csinálsz más kód alatt egy ÚJ i-t, az zavart fog okozni, mert nem a megszokott (nem szabványos) lesz a kódja.

Tehát a képen látható (a h és a j közötti) pozícióból nyisd meg az i (í) betűt. Amint látod a képen, az SZERKESZTHETŐ.
Töröld a vesszőt, és nyisd meg ugyanígy a : (kettőspont) karaktert. Onnan másold ki az EGYIK (a fölső) pontot. Ha azt beilleszted az ékezet nélküli i testére, akkor az nem teljesen a megfelelő pozícióba fog beillesztődni, de a nyíl billentyűkkel a helyére tudod mozgatni.
Feronia_i.png
Feronia_kettőspont.png
A szerkesztőablakban a szerkesztő terület fölötti fülekkel (TAB-ok) tudsz váltani a szerkesztésre megnyitott betűk között.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Gábriel
Önkéntesek
Hozzászólások: 159
Csatlakozott: 2010. április 10., szombat 12:21
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Tudok módosítani egy Truetype betűtípust?

Hozzászólás Szerző: Gábriel »

Sikerült! :bravo:
Most már csak egy kérdésem van, mégpedig a következő kettő:
1. Hogy őrizzem meg, hogy ez minden i-t a táblázatban megváltoztasson?
2. Vagy talán elég, ha csak az legfelső táblázat változik?
3. Hogy tudom megőrizni az i és az í betűket is úgy, hogy a megfelelő billentyű leütésével az jöjjön elő, amelyiket akarom.
Iván
LibreOffice Verzió: 6.4.7.2
Linux Mint UMA
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Tudok módosítani egy Truetype betűtípust?

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

1. Hogy őrizzem meg, hogy ez minden i-t a táblázatban megváltoztasson?
Ezt nem értem. A karakterkészletben akarod az összes ékezettel ellátott i betűt egypontosra változtatni?
3. Hogy tudom megőrizni az i és az í betűket is úgy, hogy a megfelelő billentyű leütésével az jöjjön elő, amelyiket akarom.
Ezidáig erről beszéltem neked. Fontos, hogy az eredeti kód alatt módosítsd az átalakítandó betűt, és ne "egy hasonló másikat"...
Ne a kétpontos i-t szerkeszd át, hanem a j előtti í (i) betűt. És a j is megérdemelne egy pont-os ékezetet.


A szerkeszthető Fontforge natív karakter fájlból kell készítened egy .ttf font-exportot, és az operációs rendszeredben a telepített Feronia karakterkészlet fájlját le kell cserélned a módosított feronia.ttf fájlra. (...és újra kell indítani a gépet.)


Egyébként a /dotaccent karakter (jóval lejjebb található a táblázatban) is szerkeszthető, tehát "alapjel".
Azt még mindig nem tudom, hogy hivatkozással (és nem másolással) hogyan lehetne ezt felhasználni.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Tudok módosítani egy Truetype betűtípust?

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Persze ez az elvégzett munka SEMMIT nem ér, ha az így megváltoztatott karakterkészlettel egyedül te rendelkezel a világon.
A szövegszerkesztő programokkal készített dokumentum nem "viszi magával" a betűk alakját, csak a karakterkészlet nevét, és a táblából felhasznált betűk kódszámát.
Ily módon sehol máshol nem fog így megjelenni a szöveged (se másnak a gépén, se az interneten), hacsak nem a nyomtatott változat a fő cél - de az is csak a te gépedről fog működni.

Persze
- elküldheted bárkinek a módosított betűkészlet fájlt, hogy ő is telepítse fel a gépére.
- PDF-be történő export esetén a betűkészlet BEÁGYAZHATÓ a pdf fájlba.
- KÉP formátumba exportálva természetesen helyesen (és talán megfelelő felbontással) fog megjelenni az interneten is.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Gábriel
Önkéntesek
Hozzászólások: 159
Csatlakozott: 2010. április 10., szombat 12:21
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Tudok módosítani egy Truetype betűtípust?

Hozzászólás Szerző: Gábriel »

De hogy kerül be az elkészített rövid i a táblázatba, úgy hogy ugyanakkor megmaradjon az í is? Most egyelőre külön van a megszerkesztett belű és a táblázat.
Iván
LibreOffice Verzió: 6.4.7.2
Linux Mint UMA
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Tudok módosítani egy Truetype betűtípust?

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

A valódi í az más helyen van a táblában, mint a hibás ékezetű i. Azaz: az eredeti táblában két í van, az első rendelkezik helytelen ékezettel. A második nem fog megváltozni, ha az elsőt megváltoztatod.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Gábriel
Önkéntesek
Hozzászólások: 159
Csatlakozott: 2010. április 10., szombat 12:21
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Tudok módosítani egy Truetype betűtípust?

Hozzászólás Szerző: Gábriel »

Kösz, megváltoztattam, de most hogy őrizzem meg? Legalább saját magamnak, hogy nyomtatni tudjam és képformátumban tudjam használni? És hogyan kell megőrizni, hogy terjeszthető lehessen? És hogy lehetne javasolni a Feronia alkotóinak, hogy egészítsék ki a betűészletüket pöttyös i-re és j-re? Ez lenne a legjobb megoldás.
Iván
LibreOffice Verzió: 6.4.7.2
Linux Mint UMA
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Tudok módosítani egy Truetype betűtípust?

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

A vesszős pötty-helyettesítő ékezet valószínűleg nem hiba, hanem azon a hagyományon alapul, miszerint a kézzel írott ékezeteket gyakran vesszővel jelölték a nyugati világban is. Ez a Feronia pedig mégiscsak egy kézírást utánzó, régies jellegű betűfajta lenne ugyabár.
Kösz, megváltoztattam, de most hogy őrizzem meg?
Hogy-hogy megőrizni??? Menteni nem tudod a változásokat?

El tudod menteni a munkádat a Fontforge program natív fájlformátumában,
File - Save as...

és tudsz exportálni ("Generálni") egy valódi .ttf betűkészletet is belőle. Adj neki más fájlnevet, hogy meg tudd különböztetni az eredetitől (pl "feronia_hu.ttf").
File- Generate font - válaszd az egyszerű TrueType típust.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Gábriel
Önkéntesek
Hozzászólások: 159
Csatlakozott: 2010. április 10., szombat 12:21
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Tudok módosítani egy Truetype betűtípust?

Hozzászólás Szerző: Gábriel »

:( Nem sikerült. Nem értem a munkalapot sem. Csak egyenként lehet betűt szerkeszteni, aztán generálni abból az egy betűből egy egész készletet? Nem értem a logikáját annak, hogy egyetlen betűből hogyan lesz készlet. Ez olyan, mint Évát teremteni egy oldalbordából. Beállítottam a nevet, a TrueType-ot, az em-méretet, aztán kaptam valami figyelmeztetést, ami most nem jut eszembe és üres maradt a készlet.
Iván
LibreOffice Verzió: 6.4.7.2
Linux Mint UMA
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Tudok módosítani egy Truetype betűtípust?

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

A programban megnyílik egy táblázat. Ezen látod az összes létező betűalakot az adott megnyitott betűkészletben. Látszik az is, hogy koránt sincs kidolgozva az Unicode tábla összes betűje, csakis a (készítője számára) a legfontosabbak.
Ebből a táblából kiemelsz egy (vagy több) betűt szerkesztésre. Most az i(az első í) és a vesszős j betűt, valamint a "donor" dieresis betűket kellett megnyitnod. Ezek nyíltak meg a felugró ablakban. A szerkesztés eleve a program saját formátumában történik, abban is tudsz menteni a "Save as" funkcióval. Az így mentett formátum NEM fontkészlet formátum. Ez arra való, hogy ha legközelebb tovább akarod szerkeszteni a betűkészletet, akkor a program által ismert fájlformátumban legyen az meg.

Fontkészlet formátum létrehozásához exportálnod kell (Generálnod - a program menüjének megnevezése szerint) a szerkesztésre megnyitott fájlból egy valódi .ttf betűkészletet. Ezt tudod megvalósítani a
File - Generate font - válaszd az egyszerű TrueType típust.
menüponttal.
Nekem működött...
Itt, a segítés során én is létrehoztam a javított i, j betűket tartalmazó feronia_hu.ttf készletet.
A "hibaüzenet" szövege nálam azt a mondatot is tartalmazza (angolul): "Ez nem hiba", ezért simán elfogadtam, "leokéztam" minden felugró kérdést, és ez lett az eredménye:
Feronia_hu.txt
(120.25 KiB) Letöltve 109 alkalommal.
feronia_hu alkalmazás.png
A feronia_hu.txt fájl valójában egy ttf fájl, de .ttf kiterjesztéssel a Fórum-motor nem enged feltölteni fájlokat. Töltsd le, és nevezd át egyszerűen feronia_hu.ttf -re, és telepítsd az operációs rendszeredbe.

Látszik a képen, hogy az általam a "két fölső pont" karakterből átmásolt (negyedik sor közepe, 168, dieresis) és az i, j fölött a helyére mozgatott egyetlen pötty ékezet egy kicsit alacsonyabban van, mint a már készen kapott ü betű ékezete. Nekem így sikerült, de ez a figyelmetlenségem eredménye...
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Gábriel
Önkéntesek
Hozzászólások: 159
Csatlakozott: 2010. április 10., szombat 12:21
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Tudok módosítani egy Truetype betűtípust?

Hozzászólás Szerző: Gábriel »

:D Köszönöm szépen! Megváltoztattam a fájl-nevet, de ettől nem változott meg a betűtípus neve, az eredeti feronia eltünt, de nekem nem hiányzik. Ez tökéletes. Most majd gyakorolom, hogy én is meg tudjam csinálni, végigmegyek majd az egész párbeszédünkön. Még egyszer nagyon szépen köszönöm a segítséget.
Iván
LibreOffice Verzió: 6.4.7.2
Linux Mint UMA
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: [Megoldva] Tudok módosítani egy Truetype betűtípust?

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

de ettől nem változott meg a betűtípus neve,
Igen, a betűtípus (belső) neve az a fájlon belüli információ, annak a szerkesztésére, módosítására még nem jöttem rá...
Az operációs rendszer nem a fájlnévvel jelzi ki a betűtípust, hanem a belső névvel.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Gábriel
Önkéntesek
Hozzászólások: 159
Csatlakozott: 2010. április 10., szombat 12:21
Tartózkodási hely: Budapest

Re: [Megoldva] Tudok módosítani egy Truetype betűtípust?

Hozzászólás Szerző: Gábriel »

Mégis itt vagyok megint. megpróbáltam javítani az i-pöttyöt, a pöttyös z segítségével. Kimásoltam a pöttyöt a z-ből, beragasztottam az i-hez. Azt már tudom, hogy az a pötty nem használható, csak sablonként akartam körülrajzolni. Most itt tartok:
i-modification.JPG
Az egyetlen módosítás, amire képes vagyok elérni, a mozgatás. A transform oldalon találgathatom a forgatás szögét, nagyon babra munka, de kövéríteni-soványítani a kört nem tudom. Azonkívül az is jó lenne, ha az alap-pöttyöt pontosan odacsúsztassam, ahová kell. Nincs semmi olyan parancs, hogy ugyanazon a helyen nyiljon meg az új ablakban, ahol másoltam? De ha nincs, hát nincs, majd használom a nikkelezett szemmértékemet. Más probléma is van. Hogy tudom menteni, vagyis a táblázatban kicserélni a te i-det és j-det az általam tökéletesítettre?
Iván
LibreOffice Verzió: 6.4.7.2
Linux Mint UMA
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Tudok módosítani egy Truetype betűtípust?

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Nincs semmi olyan parancs, hogy ugyanazon a helyen nyíljon meg az új ablakban, ahol másoltam?
Az adott betűnek valamiféle egyedi koordináta rendszere szerint pontosan ugyanazokon a koordinátákon jelenik meg beillesztés után, mint ahonnan kimásoltad. Csak éppen a másik betű másmilyen arányokkal rendelkezik.


A dotaccent karaktert ne egy olyan betűről másold ki, ahol csak körvonala látszik a kijelöléskor. Keresd meg az egyedülálló "dotaccent" karaktert, és azt másold ki. Ezt a szerkeszthető "egy fölső pont" (dotaccent) karaktert a 729-es karakterhelyen találod meg.

Hogy tudom menteni, vagyis a táblázatban kicserélni a te i-det és j-det az általam tökéletesítettre?
Hát egyszerűen átszerkeszted az általam módosítottat. Előveszed a fájlt, kinyitod a megfelelő betűket, módosítod, bezárod, elmented, exportálod .ttf formátumba.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Gábriel
Önkéntesek
Hozzászólások: 159
Csatlakozott: 2010. április 10., szombat 12:21
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Tudok módosítani egy Truetype betűtípust?

Hozzászólás Szerző: Gábriel »

Tibor, remélem, nem unod még a kérdéseimet.
A mentés nem megy. Bezárom a szerkesztő ablakot, aztán mentem? Akkor kapok egy sfdir-mappát, benne egy csomó fájl. Ezek a betűk? Az i-t és a j-t módosítottam egyszerre, a mappában találtam egy ij.glyph fájlt, de ezzel nem tudok mit kezdeni, nem tudom, hogy kell exportálni. Vagy rossz nyomon vagyok?
Volt még egy kérdésem a transzformálásról, bár ez most éppen nem aktuális, mert a dotaccent karaktert csak mozgatni kell és azt tudom. Ettől függetlenül kiváncsi vagyok, hogyan kell alakítgatni és látható módon forgatni.
Iván
LibreOffice Verzió: 6.4.7.2
Linux Mint UMA
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Tudok módosítani egy Truetype betűtípust?

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Ettől függetlenül kiváncsi vagyok, hogyan kell alakítgatni és látható módon forgatni.
Erre én is kíváncsi vagyok. Azaz: még nem tudom. Veled együtt tanulom a program használatát.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Tudok módosítani egy Truetype betűtípust?

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

A mentés nem megy. Bezárom a szerkesztő ablakot, aztán mentem? Akkor kapok egy sfdir-mappát, benne egy csomó fájl. Ezek a betűk?
Ezt meg én nem értem... Nekem nem okozott gondot a program natív fájlformátumába menteni a munkámat. Ez egyetlen fájlt jelent.
Most vidéken vagyok, és csak egy kis laptop van nálam, amire még nem telepítettem fel a FontForge programot. De majd mindjárt megpróbálom...
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Tudok módosítani egy Truetype betűtípust?

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Aha! Sejtem már...

A "File" - "Save as" funkcióban vedd ki a jelölést a "Save as directory" opció mellől. Akkor egyetlen .sfd kiterjesztésű natív fájlt fog menteni a program, ami az összes meglévő és hozzáadott betűt tartalmazni fogja. A mentés után pedig használt a "Generate fonts..." menupontot a .ttf font exportáláshoz.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Gábriel
Önkéntesek
Hozzászólások: 159
Csatlakozott: 2010. április 10., szombat 12:21
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Tudok módosítani egy Truetype betűtípust?

Hozzászólás Szerző: Gábriel »

Amikor generálni akarok, azt mondja, hogy ez 2 em nagy. Így is generálhatnám, de a többi meg 1 em-es. Azt hol lehet beállítani?
SZERKESZTEM Megtaláltam az em-beállítást, 1000-ről átállítottam 500-ra, de most meg az encoding hibás, hogy nekem 2 byte ebcoding van, de ez a betűtípus meg 1 byte encodingot támogat. Ezt meg nem találom. :roll:
Iván
LibreOffice Verzió: 6.4.7.2
Linux Mint UMA
Válasz küldése