Lábjegyzet

Ha bizonytalan vagy itt kezdd!
emeseart
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2015. augusztus 6., csütörtök 11:07

Lábjegyzet

Hozzászólás Szerző: emeseart »

Sziasztok,

tudnátok nekem abban segíteni, hogy a lábjegyzet szám és betűtípusának alap beállítását hol tudom megváltoztatni. Times New Romant szeretnék, de ő makacsul mást ad ki. A régiben egyszerre ki tudtam jelölni az összes lábjegyzetet. itt azt sem engedi. Megjegyzem, a sima szöveg betűtípusának alapbeállítását se találom, mindig újra át kell állítanom a számomra kedvesre, ha új dokot kezdek.

Hálás lennék, ha valaki segítene!

Emese
Open Office 4.4.
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Lábjegyzet

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Nem írod az aláírásodban, hogy milyen operációs rendszeren használod az (Apache?) OpenOffice 4.4.x-et... Egyébként melyiket: a 4.4.0-át, vagy a 4.4.1-et; esetleg valójában LibreOffice-t használsz, csak megszokásból írsz Open Office-t (így, külön...)?

Az operációs rendszert azért kérdem, mert ha nem Windows-on vagy, akkor elképzelhető, hogy nincs is a gépeden Times New Roman betűtípus. Az AOO és a LO csak ingyenes és/vagy nyílt forrású betűtípusokat telepít a gépedre, mind például a DejaVu betűkészlet család, vagy a Linux Libertine... A Times New Roman kifejezetten Windows specifikus betűkészlet: nem célszerű olyan esetekben használni, amikor tudod, vagy sejted, hogy a dokumentumodat olyan is fogja olvasni, szerkeszteni, aki nem Windows-on dolgozik. (Tudtommal a Times new Roman licenc okok miatt nem is ágyazható be egy dokumentum fájlba, míg az ingyenesek igen: tehát "utazhatnak együtt" a dokumentummal.)

A lábjegyzet számára egyébként van előre definiált bekezdés stílus: megtalálod az oldalsávon a stílustárban. Használhatod és beállíthatod kedved szerint azt, vagy hozhatsz létre és alkalmazhatsz egyéni bekezdés stílus(oka)t erre a célra.
Mindig használd a stílusokat! Az egyedi (manuális) formázást lehetőség szerint kerüld el: nagyon nehézzé teszi a későbbi munkádat.

Ha nem világos az, amit eddig írtam, akkor legjobb, ha töltesz fel ide egy mintafájlt, amiben a te próbálkozásod eredménye van. Azt megvizsgálva esetleg pontosabb iránymutatást tudok adni.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
emeseart
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2015. augusztus 6., csütörtök 11:07

Re: Lábjegyzet

Hozzászólás Szerző: emeseart »

Kedves Tibor,

Windows az tuti, a szöveg is Times New Romanban van - azt használom már vagy tizenöt éve, a többi dokom is abban van. Küldök mintafájlt is. Hátha így világosabb. Most áttetettem TNR-be, de ha újat akarok beszúrni, akkor megint nem az.

Köszönettel: Emese
Csatolmányok
Csók emlékek minta.doc
(23 KiB) Letöltve 174 alkalommal.
Open Office 4.4.
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Lábjegyzet

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Még nem is nyitottam meg, sőt nem is töltöttem le a csatolt dokumentumodat, de már látok egy súlyos problémát:
A soha nem szabványosított, és csakis a MS Office Word programmal működő (de ott is vannak problémák a különböző verziók között) bináris (nem xml alapú) .doc formátumban van elmentve.
Ha az Apache OpenOffice-szal, vagy a LibreOffice-szal HATÉKONYAN akarsz dolgozni, akkor MINDENKÉPPEN a legelőször szabványosított xml alapú ODF fájlformátumokat használd. Ezt - mivel egyben ez Magyar Szabvány is -, mindenkinek (még hivataloknak is) el kell fogadnia, ha el kell küldened valakinek. (Ha pedig nem kell szerkesztenie, akkor meg küldd .pdf formátumban!)

Nem létezik 100 %-os kompatibilitás a különböző formátumok között, tehát a .doc fájl minden egyes megnyitásnál és mentésnél szükséges konverziója SOHA nem adja 100%-osan azt az eredményt, amit a LO/AOO programmal történő szerkesztése közben látsz. Szerkesztés közben bármikor beletehetsz olyan tulajdonságokat a fájlba, aminek NINCS pontos megfelelője a másik programban, a másik fájlformátumban.

Lehet, hogy pont ilyen konverziós hiba okozza a gondot, de erről bővebben majd akkor, ha már belenéztem a fájlodba.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Lábjegyzet

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Letöltöttem, megnéztem a fájlodat. Azt látom, hogy a "Lábjegyzet" nevű bekezdés stílus Liberation Serif betűtípusra van állítva (ez az alapértelmezett), de a lábjegyzet szövege TNR betűtípusra van KÉZZEL átállítva. Ez nem helyes, nem célszerű használati módja az irodai szövegszerkesztő programnak. Emiatt természetes, hogy a következő beszúrt lábjegyzet ismét a Stílusban megadott betűtípussal jelenik meg mindaddig, amíg manuálisan azt a bejegyzést is át nem állítod. Ez így roppant kényelmetlen, és nehézkes szerkesztést fog okozni a későbbiekben. Azt persze nem tudom megmondani - de majd te segítesz -, hogy ezeket a manuális formázásokat te magad készítetted, vagy a konverziók során automatikusan keletkeztek.

Használd a Stílusokat!!
1.: Állítsd át a Lábjegyzet bekezdésstílus betűkészletét TNR-re, és akkor minden új bejegyzés azzal fog megjelenni, minden kézi manipulálás nélkül!
2.: Töröld a manuális formázást az eddig megformázott lábjegyzet-bejegyzésekről! (Kijelöl - Ctrl-M)
3.: A bejegyzésen belüli eltérő tulajdonságokat - pl.: dőlt betűs szavak - karakterstílus alkalmazásával oldd meg!

Az oldalsávon, esetleg F11 gyorsbillentyűvel, vagy közvetlenül a menüből eléred a Stílustárat.


Persze a végén mindenképpen .odt formátumba mentsd a munkádat, mert NEM garantált a konverzió pontossága!
ODF-ben dolgozz, ODF-ben tárold a dokumentumaidat, és csak ha nagyon szükséges, akkor készíts idegen formátumú exportot (másolatot) a VÉGEREDMÉNYBŐL. Az MS formátumba exportált verziókat pedig az ingyenes Viewer programokkal (MS: Word Viewer, Excel Viewer) tudod ellenőrizni, hogy kielégítő minőségben sikerült-e a konverzió...

Ne feledd: a .doc formátum megnyitásakor is történik egy konverzió, és a szerkesztés végén, a .doc formátumba történő mentéskor is történik egy konverzió! Maga a szerkesztés mindig a NATÍV, "Open Document Format" formátumban történik az AOO-ban és a LO-ban egyaránt.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Lábjegyzet

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Megjegyzem, a sima szöveg betűtípusának alapbeállítását se találom, mindig újra át kell állítanom a számomra kedvesre, ha új dokot kezdek.
Itt is a Stílusok és a Sablonok segítenek: Amikor nyitsz egy új fájlt, kezdd azzal, hogy átállítod az Alapértelmezett Bekezdés stílusnak betűfajtáját TNR-re. Akkor minden öröklődés az alapján fog történni (hacsak kézzel bele nem avatkozol a folyamatba).

Ezt az átállított üres dokumentumot aztán el is mentheted Sablonként (.ott fájlkiterjesztéssel), és ha azt a sablont nyitod meg a későbbiekben, akkor az alapján jön létre az üres, névtelen dokumentum az általad elvégzett beállításokkal.

Sőt ezt a sablont akár alapértelmezett sablonná is teheted, akkor a programindításkor külön fájlmegnyitás nélkül az alapján fog létrejönni az új, üres, névtelen dokumentum (de ilyet még én se csináltam).
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
emeseart
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2015. augusztus 6., csütörtök 11:07

Re: Lábjegyzet

Hozzászólás Szerző: emeseart »

Kedves Tibor,

köszönöm az eddigi segítséget! Működni a látszik, a részleteket meg majd menet közben kipróbálom.

Ha már ilyen segítőkész voltál, lenne még egy kérdésem. Küldök egy fájlt, amit korábbi windows-okkal készítettem. Eddig simán megnyílt az össze újabban. Most viszont minden sort beszámoz (sorszámoz). Megőrülök, mert munka-anyag lenne. Mit tehetek, hogy ne kellejen alkalmanként vissza állítanom, hanem ilyet többet eggyel se csináljon, eszébe se jusson ilyesmit tenni!

Köszönettel: Emese
Csatolmányok
Törtkép százford.doc
(92 KiB) Letöltve 175 alkalommal.
Open Office 4.4.
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Lábjegyzet

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Mit tehetek, hogy ne kellejen alkalmanként vissza állítanom, hanem ilyet többet eggyel se csináljon, eszébe se jusson ilyesmit tenni!
Még egyszer az alapdolog, amit szem előtt kell tartanod, ha hatékonyan akarsz dolgozni nyílt forrású Office programokkal: NE .DOC/.DOCX FORMÁTUMOKBAN DOLGOZZ! Használd munka közben a natív, SZABVÁNYOSÍTOTT ODF formátumokat! Csak a végén ments egy másolatot az idegen, és/vagy nem szabványos formátumokba!

Ha mindenképpen az MS formátumaiban kell folyamatosan dolgoznod, akkor vegyél egy MS OFFICE csomagot. (Ez nem reklám és nem ellen-reklám: ez a realitás.)

((Majd megnézem a fájlodat is, de most csak ennyire volt időm...))
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
emeseart
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2015. augusztus 6., csütörtök 11:07

Re: Lábjegyzet

Hozzászólás Szerző: emeseart »

Oké, csakhogy ezek ősrégi, olykor tíz éves dokumentumok, amikbe folyamatosan dolgoztam....

Mindent kimentek, amit írsz, és próbálom értelmezni (a magam szintjén, persze)

Várom a megfejtést :)

Emese
Open Office 4.4.
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Lábjegyzet

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Egy képernyőképet, ha tennél fel a jelenségről, az sokat segítene mert nálam a LO4.2.8 verzió nem számozza a sorokat, bár minden BEKEZDÉS (de nem minden sor) "-" (mínusz/kötőjel) jellel kezdődik, és ha megpróbálom kijelölni a jelet, akkor szürkére vált az összes, azaz: mezőként viselkedik. Ez egyike lehet a már említett konverziós problémáknak, ha nem te, - vagy más, aki szerkesztette ezt a dokumentumot - nem tettetek bele valami általam eddig nem használt számozási/jelölési opciót, vagy emeltetek át más dokumentumokból valamilyen nem kompatibilis formátumot.

Az biztos, hogy ez a dokumentum rettenetesen rosszul van formázva. A címsorok néhol Szövegtörzs bekezdés stílusúak, máshol a címek is Alapértelmezett bekezdés stílusúak, kézzel van valószínűleg az a bizonyos mínuszjel (mint felsorolásjel) beleapplikálva, mert csak a kijelölés és a felsorolás ikon be és kikapcsolásával sikerült eltüntetnem...

A legjobb, ha FORMÁZÁSOK NÉLKÜL átemeled az összes szöveget egy új, szabványos ODF dokumentumba, és normálisan újraformázod, stílusok használatával. Ha több ilyen dokumentumod van (hasonló szerkezetű), akkor készíts egy sablonfájlt a megfelelő stílusok létrehozásával és beállításával, és annak egy-egy példányába emeld át a régi dokumentumaid szövegét, DE CSAKIS a formázatlan szövegét!


(A helyesírás ellenőrző funkciót viszont ráengedhetnéd, mert sok benne az elütés, betűhiány...)
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Lábjegyzet

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Fölraktam a LO 4.4.5 hordozható változatát, és azzal is megnyitottam a dokumentumodat. No, azzal tényleg látszanak számok is a BEKEZDÉSEK előtt (de nem minden SOR előtt).

Egyelőre most is csak annyi az ötletem, hogy
1.: vagy tovább kínlódsz a DOC formátummal, és kézzel minden bekezdés elől leszerkesztgeted a számokat minden így megnyíló dokumentumod minde így megjelenő bekezdésének az elejéről;
2.: vagy áttérsz a szabványos ODF formátumokra, és rendesen (stílusokkal) újra megformázod a dokumentumodat.

2.a.: Ez vagy át kell emelned FORMÁZATLAN szövegként a dokumentum összes szövegét egy új fájlba (ez a célszerűbb),
2.b.: vagy itt, ebben a fájlban mindent kijelölsz (CTRL-A) - Be/Ki kapcsolod a számozott lista ikont - Törlöd a kézi formázásokat Ctrl-M, - majd elkezded az újraformázást, de NEM KÉZZEL (nem az eszköztár ikonok nyomogatásával(*) hanem a megfelelő stílusok létrehozásával, és/vagy beállításával, majd alkalmazásával.

Mindkettő sok munka lesz MOST, de amíg a DOC formátum később is sok gondot fog okozni, addig az ODF és a Stílusok okos használatával legalább a későbbi munkádat egyszerűbbé teheted.

Még egy ötletem van: Felraksz egy olyan régi, hordozható Libreoffice-t, ami az emlékeid szerint még jól jelenítette meg az idegen fájlformátumot, és azzal megpróbálod .odt formátumba konvertálni a dokumentumaidat. Nekem sajnos nincs meg a LO4.2.8-nál régebbi hordozható verzió...
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Lábjegyzet

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

(*): = ne használd közvetlenül egy kijelölt szövegre a Vastagít, Dőlt, Aláhúzott ikonokat az eszköztáron és ne használd a "Betűméret", "Behúzásjelző a vonalzón" eszközöket sem közvetlenül egy kijelölt szövegre. Ezt nevezik ugyanis KÉZI, vagy más néven "Közvetlen formázás"-nak. Ezek a funkciók csak egy egyoldalas dokumentum esetén hasznosak, amikor végképp nem éri meg stílusokkal bíbelődni. Másrészt ezek a funkciók csak azért vannak a programban, mert a Wordről áttérők megkövetelték a hasonlóságot. Ehhez a meglehetősen rossz megoldáshoz szoktak (szoktunk) ugyanis a MS Word használata közben.

A LibreOffice ereje a stílusok használatában van. Ha már létezik egy stílus, akkor azt egyetlen dupla kattintással tudod alkalmazni a kijelölt szövegrészre, és ha valamit módosítani kell a formátumban, akkor azt csak a stílusban módosítod egyetlen egyszer, és azon szövegrészek formátuma azonnal és automatikusan módosul, amelyre az adott stílust alkalmaztad. Nem kell ezután végigmenned az esetleg nem egybefüggő szövegrészeken, hogy mindenhol megváltoztasd pl. a behúzás mértékét.
Továbbá az egymásból származtatott stílusok öröklik a tulajdonságokat, tehát elég a "szülő stílusban" megváltoztatni valamit, az azonnal megjelenik a gyerekstílusokban is - hacsak te máshogy nem döntesz, és beleavatkozol az öröklési rendbe: ha egy "gyerekstílusban" megváltoztatsz egy tulajdonságot, akkor az már nem fogja követni a "szülőstílus" módosuló tulajdonságait, de az "unokastílusok" - az újabb beavatkozásig - a gyerekstílus általad megváltoztatott tulajdonságát fogják örökölni.


Léteznek olyan (valóban profi) szövegszerkesztő programok, ahol nem vegyesen használható eszközök vannak (kézi ÉS stílussal történő formázás) hanem KIZÁRÓLAG csak a Stílusokkal lehet csak operálni.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Válasz küldése