[Megoldva] Tartalomjegyzék nem csak a Címsoros szöveg je

Szövegszerkesztő
VAttila
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2015. április 18., szombat 20:26

[Megoldva] Tartalomjegyzék nem csak a Címsoros szöveg je

Hozzászólás Szerző: VAttila »

Üdv,

Összeállítottam egy novelláskötetet, és az a gondom, hogy a Tartalomjegyzék elkészítése után, a novellák címein kívül egyes novellák utolsó pár sorát is berakja ide oldalszámmal együtt. Ellenőriztem, azok a szövegrészek alapértelmezett stílussal vannak formázva, és csak a novellák címei vannak Címsor formázással. Valahogy így:
Tartalom
Ez is a te műved 10
József könnyekkel áztatott arccal állt a sír felett. Az elmúlt éjszaka felesége és az újszülött gyermek meghaltak. A bába nem tudta megmenteni őket. Fájt neki a nő elvesztése, annak ellenére, hogy tudta magáról, soha nem lehet gyermeke. Mária, Isten általi áldott állapotát elfogadta, és örömmel várta a kisded születését. A három, messziről jött férfi szomorúan álltak mellette. A Joshúa nevet akarta adni a fiúnak. 36
A Mágia királynője 38
István békésen szemlélte, ahogyan szerelme kikelt az ágyból, a nap első sugarait az ablaknál köszöntötte. Sudár, meztelen testét aranyló glóriába vonta a hajnali fény. Az asszonyi idomok mellett a hasánál enyhe domborulatot rajzolt körbe. 79
Gyilkosok közt egyedül 80
Időtlenségbe zárva 130

Régebben már megszerkesztettem ezt az anyagot, akkor semmi gondom nem volt vele egy ideig, csak azután az a dokumentum valamiért szétesett, és a teljes 250 oldalt betette a Tartalomjegyzékbe. Ötlet?
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára VAttila 2015. április 20., hétfő 11:02-kor.
LibreOffice 3.5.7.2 Ubuntu 12.04-en
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Tartalomjegyzék nem csak a Címsoros szöveg jelenik meg

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Ellenőriztem, azok a szövegrészek alapértelmezett stílussal vannak formázva, és csak a novellák címei vannak Címsor formázással.
Jó lenne, ha egy rövid, preparált, (128 KiB-ot meg nem haladó méretű) részletet feltöltenél ide a maradék tartalomjegyzékkel együtt.
Mert valahogy mégis a Bekezdés-stílusok, és/vagy a Vázlatszintek kuszálódtak össze (ha egyébként kézzel nem szerkesztetted utólag a tartalomjegyzéket). És ezt csak a konkrét fájlban tudom ellenőrizni.

Ha publikus, akkor az egész fájlt is linkelheted ide egy fájlmegosztóhelyről
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Tartalomjegyzék nem csak a Címsoros szöveg jelenik meg

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Ha a fájl struktúrája valóban javíthatatlanul szétesett, akkor mielőbb mentsd a menthetőt: FORMÁZATLAN szövegként emeld át egy új fájlba a tartalmat, hogy legalább azt ne kelljen újra begépelni. De tényleg ne másolj át SEMMILYEN formázást a sérült fájlból!


És ideje lenne a programverziódat (és/vagy a fórumbeli aláírásodat) frissíteni.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
VAttila
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2015. április 18., szombat 20:26

Re: Tartalomjegyzék nem csak a Címsoros szöveg jelenik meg

Hozzászólás Szerző: VAttila »

Köszönöm a segítséget. Linkelem az egészet, amúgy is ingyenesen elérhető lesz majd :)
dokumentum

A régit töröltem, amiben szétesett. Szerencsére az írások külön-külön fájlokban megvannak, így csak mindig át kell emelnem. Gondoltam arra is, hogy hátha onnan emelek át valami formázást, amit nem veszek észre, és azért teszi.

A friss verziót (4.4.2) már letöltöttem, de még nem jutottam el a telepítésig, mert nyakig benne vagyok a kötet összerakásával. Ha nagyon muszáj, át tudok ülni egy Windows-os géphez, amin a legfrissebb van.
LibreOffice 3.5.7.2 Ubuntu 12.04-en
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Tartalomjegyzék nem csak a Címsoros szöveg jelenik meg

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Még nem néztem meg a fájlodat, csak ez a mondat szemet szúrt nekem:
Ha nagyon muszáj, át tudok ülni egy Windows-os géphez, amin a legfrissebb van.
Csúnya hibákat tud okozni, ha egy adott fájlhoz felváltva használsz egymástól időben ilyen távoli programverziókat!
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
VAttila
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2015. április 18., szombat 20:26

Re: Tartalomjegyzék nem csak a Címsoros szöveg jelenik meg

Hozzászólás Szerző: VAttila »

Ezért írtam, ha nagyon muszáj. :) Vagyis, ha a jelenlegi, Ubuntu-n futó LibreOffice verzióm okoz fennakadásokat a normális haladásban. Amíg nem muszáj, nem ülök át másik géphez. Csak ha akkor tudom normálisan megszerkeszteni a kötetet. Eddig végig ezzel a verzióval dolgoztam.
LibreOffice 3.5.7.2 Ubuntu 12.04-en
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Tartalomjegyzék nem csak a Címsoros szöveg jelenik meg

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Hááát... Ilyet még nem láttam...
A bekezdés stílus tényleg az alapértelmezett, mégis beleveszi a tartalomjegyzékbe...

Nézegetem a dokumentumodban az Oldalstílust, a Bekezdés stílusokat...
A hibák közül néhánynak a kézzel fogható megjelenését megtaláltam, de nem látom az ok-okozati összefüggést a kialakulásukat illetően.
A hibák, (vagy legalábbis "trehányságok" = nem hatékony használati mód) - legalábbis a szövegszerkesztő program funkcióinak használatát tekintve:

Ha jól látom, összesen két-háromféle névvel nevezett bekezdés stílust használsz a szöveg testében: az Alapértelmezettet, meg a Címsor 1-et, illetve egy rész esetében Szövegtörzs nevűt (de nem látom a logikát, hogy az miért lett pont Szövegtörzs stílusú), miközben jóval többféle bekezdés-formázás "látszik" a szövegben. (Használsz még lábjegyzet bekezdés stílust, de valószínűsítem, hogy nem te határoztad el, hogy milyet, csak beépített aktivizálódott automatikusan.)
A Címsor 1 ugyebár részt vesz a Vázlatszintek számozásában (ez alapján kellene, hogy összeálljon a Tartalomjegyzék), de szinte minden egyébre csakis az Alapértelmezett bekezdés stílust használod, azaz az Alapértelmezett bekezdés stílust, de mindenféle kézi módosításokkal mind a betűtulajdonságokat, mind az igazításokat és behúzásokat illetően. A fejezetek címe alatti "mottó" vagy alcím is lehetne külön stílusú bekezdés, és a különböző behúzásokat sem kézzel (tabulátorral vagy a vonalzó kézi elhúzogatásával) kellene módosítanod a bekezdésstílusban!

No mármost ha törlöm a "Tükrözött" Oldalstílus egyik felének fejlécéből a fájlnevet (mert oda az van mezőként beszúrva) és frissítem a Tartalomjegyzéket, máris javul a helyzet: néhány fölösleges bejegyzés rögtön eltűnik belőle.

Ezután, ha a szöveg testében a tartalomjegyzékben fölöslegesen megjelenő bejegyzések eredeti bekezdéseit egyenként visszaállítottam az Alapértelmezett bekezdés stílus alapértelmezett tulajdonságaira: Ctrl-M paranccsal (Menüből: Formátum - Közvetlen formázás törlése), és újra frissítettem a Tartalomjegyzéket, akkor egyenként tűntek el a fölösleges bejegyzések. A végén teljesen letisztult a Tartalomjegyzék.


Szóval a stílusok nem megfelelő használata (vagy működése), illetve talán a stílusok szabályosan elvégzett beállításaira "ránehezedő" kézi manipulálások okozzák a hibát. De hogy miért, és hogyan siklott ki a dolog, azt nem tudom. Elvileg nem tilos a stílusokban megadott tulajdonságokat kézi - közvetlen - formázással felülbírálni, de nem is szerencsés dolog.

Használj inkább többféle stílust (Bekezdés- Karakter- és Oldalstílust), de azoknak a tulajdonságait a stílusszerkesztőben állítsd be.
Sokkal egyszerűbb a használatuk, ha nem állítgatod el kézzel (közvetlen módban) a tulajdonságokat!

Sajnos a felhasználók többsége csupán a Microsoft régebbi verzióiban megszokott manuális (közvetlen, direkt) formázást ismeri, és használja a Stílusok alkalmazása helyett. Egy valódi szövegszerkesztő program - ahogy a LibreOffice is - elsősorban a Stílusokkal történő formázásra épít, de kompatibilitási okokból (ez valójában a felhasználók megkövesedett megszokásával való kompatibilitást jelenti) meghagyták, beépítették a kézi formázás lehetőségét is.
Aki valóban hatékonyan akarja használni a LO programot, az elsősorban és túlnyomórészt a Stílusokat kell hogy alkalmazza.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Tartalomjegyzék nem csak a Címsoros szöveg jelenik meg

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Ilyen stílusokat és formázásokat használsz (ezt egy speciális, de nagyon hasznos kiegészítővel lehet ilyen kompakt módon kilistáztatni, de a stílustáron is beállíthatod, hogy csak a használt stílusokat mutassa):

Kód: Egész kijelölése

Direct formatting fonts - found:  4 times
    Linux Biolinum G                Bold 
    Linux Libertine G               Regular 
    Linux Libertine G               Bold 
    Linux Libertine G               Italic 

Fonts assigned to used paragraph styles - found:  10 times
   Alapértelmezett stílus     Linux Libertine Display G   Regular 
   Címsor                     Linux Biolinum G          Regular 
   Címsor 1                   Linux Biolinum G          Bold 
   Lábjegyzet                 Linux Libertine Display G   Regular 
   Szövegtörzs                Linux Libertine Display G   Regular 
   Tartalomjegyzék 1          Linux Libertine Display G   Regular 
   Tartalomjegyzék-fejléc     Linux Biolinum G          Bold 
   Tárgymutató                Linux Libertine Display G   Regular 
   Élőfej                     Linux Libertine Display G   Regular 
   Élőláb                     Linux Libertine Display G   Regular 

Fonts assigned to used character styles - found:  2 times
   Alapértelmezett stílus     Linux Libertine Display G   Regular 
   Jegyzékhivatkozás          Linux Libertine Display G   Regular 
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Tartalomjegyzék nem csak a Címsoros szöveg jelenik meg

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Egy példa a jól megtervezett stílushasználat hiányára:

Egy helyen manuálisan átváltod a bekezdés stílusát orosz nyelvűre. Ez rendben lenne, de elfelejtetted visszaváltani. Több bekezdésen át csak ütöd az Enter-t a bekezdés végén, de nem gondolsz arra, hogy ezzel viszed magaddal, "terjeszted" az addig kézzel módosított beállításokat. Emiatt aztán nem működik a helyesírás ellenőrzés a következő váltásig (ahol dőlt betűvel egy új dátumjelzést kellett beszúrnod).
Jobb lenne, ha az Alapértelmezett bekezdés stílus alapján létrehoztál volna egy "Orosz" nevű stílust, és azt alkalmaztad volna arra a néhány bekezdésre, ahol erre valóban szükség van.

Valószínűleg az általad is említett "összemásolás" során - a különállóan megírt részek egyetlen dokumentumba emelésekor - a különbözően beállított, kézzel különbözően módosított stílusok másolással történő összefésülése okozhatott némi problémát. Egyértelmű nyoma ennek az általános Alapértelmezett bekezdés stílusú részek közötti Szövegtörzs bekezdés stílusú részek felbukkanása.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
VAttila
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2015. április 18., szombat 20:26

Re: Tartalomjegyzék nem csak a Címsoros szöveg jelenik meg

Hozzászólás Szerző: VAttila »

Mindent nagyon szépen köszönök!

A leírtak ellenére nem akart visszaállni normál állapotba. A hiba bennem vagy a rendszerben lehet. :) Viszont, készítettem egy új dokumentumot, ahová a szöveget a Notepad-be való átmásolás után illesztettem be( Hogy minden, az eredeti fájlból hozott formázás eltűnjön). Itt már figyeltem az általad feltárt hibákra. Majd egyenként (novellánként) mentem végig, és adtam meg a szövegnek az előre beállított stílusokat (Alapértelmezett, Címsor1, stb.) Most egy szép és letisztult dokumentumon van.
Szóval, köszönöm a segítséget.
LibreOffice 3.5.7.2 Ubuntu 12.04-en
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: [Megoldva] Tartalomjegyzék nem csak a Címsoros szöveg je

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Viszont, készítettem egy új dokumentumot, ahová a szöveget a Notepad-be való átmásolás után illesztettem be( Hogy minden, az eredeti fájlból hozott formázás eltűnjön). Itt már figyeltem az általad feltárt hibákra.
Ez a módszer is tökéletes, de a "Szerkesztés - Irányított beillesztés - Formázatlan szövegként" funkció pont erre való egyébként, és kevesebb lépést igényel.
Vagy az eszköztárról: a Beillesztés ikon jobb oldali kis nyilára kattintva a "Formázatlan szövegként" opciót válaszd.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
VAttila
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2015. április 18., szombat 20:26

Re: [Megoldva] Tartalomjegyzék nem csak a Címsoros szöveg je

Hozzászólás Szerző: VAttila »

:) Jó pap... :D Köszönöm.
LibreOffice 3.5.7.2 Ubuntu 12.04-en
Válasz küldése