Dinamikus lista

Adatbázis kezelő
Arendas
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2013. december 15., vasárnap 20:55

Dinamikus lista

Hozzászólás Szerző: Arendas »

Sziasztok!

Pár fórumot már átolvastam de egyelőre még nem találtam választ a kérdésemre (legalábbis Base -ben nem) , így örülnék ha valaki ki tudna segíteni.
A problémám a következő lenne egy példában illusztrálva. Van egy táblám "országokkal" és van egy táblám "városokkal" Hogy tudom megoldani azt az űrlapon, hogy új adatfelvitelnél ha kiválasztom a országot kombinált listában akkor a második kombinált listában a hozzá tartozó városok jelenjenek meg?
Accesben már találtam rá "formulát", de base -be egyelőre nem sikerült alkalmaznom.
OpenOffice 3.3 XP
kanyi
Önkéntesek
Hozzászólások: 119
Csatlakozott: 2008. március 1., szombat 23:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Dinamikus lista

Hozzászólás Szerző: kanyi »

Hi.

Ez kb. 1:1 hozzárendelésnek felel meg, szóval Baseben, azt kéne csinálni hogy csinálsz egy olyan táblát aminek van két oszlopa egyik az "ország" másik a "város" aztán lekérdezésnél beállítod hogy mutassa mind a kettőt.
Ubuntu 13.10 - LO 4.2.04 • MS Windows 7 - LO 4.2.04
Arendas
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2013. december 15., vasárnap 20:55

Re: Dinamikus lista

Hozzászólás Szerző: Arendas »

Hali!

Hát ez szerintem 1:1 -be nem működik. Legalábbis az én logikám szerint. Egy országhoz pl Magyarország akár több város is tartozhat. Így meg már bukott a mutatvány vagy talán én gondolom rosszul.
Közbe találtam acceshez egy youtube videot bár nem tudom mennyire lehet ezt itt alkalmazni még nem próbáltam majd este megpróbálom hátha.
Valami ilyesmire gondoltam http://www.youtube.com/watch?v=pMiJHhjzC8Y
OpenOffice 3.3 XP
Arendas
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2013. december 15., vasárnap 20:55

Re: Dinamikus lista

Hozzászólás Szerző: Arendas »

Pferde_Filter_3.odb
Pferde_Filter_3
(28.51 KiB) Letöltve 274 alkalommal.
Hát sajna a linkelt videot nem tudtam rekonstruálni viszont elég hosszas keresgélés után egy német oldalon találtam egy adatbázist ahol ezt megvalósították. (persze makróval) Én lassacskán haladok a saját adatbázisommal bár azért eléggé homályos a vége. Minden esetre ha valakit érdekelne feltöltöm amit találtam.
OpenOffice 3.3 XP
dddave23
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2014. január 17., péntek 18:30

Re: Dinamikus lista

Hozzászólás Szerző: dddave23 »

Érdekelne mire jutottál, hasonló cipőben járok!

https://forum.openoffice.org/hu/forum/v ... =10&t=1498
openOffice 4.0.1 az Ubuntu 13.10 -en
razarus
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2015. július 20., hétfő 21:12

Re: Dinamikus lista

Hozzászólás Szerző: razarus »

Ugyanez kellene nekem is:
Csak hogy ugyanarról beszéljünk, itt egy példa.
Adott 3 tábla.:
- "polcok" (polcok listája)
- "könyvek" (könyvek listája)
- "készlet"(polconkénti könyvek lista és ez már fel van töltve adatokkal)

A készletet kezelő űrlapon kellene azt megoldani, hogy miután az első oszlopban kiválasztom az adott polcot, a második oszlopban csak azok könyvek legyenek kilistázhatók (pld kombinált listában) amelyek az adott polcon megtalálhatók.
Láttam ilyen dinamikus sBase táblát működni, tehát megoldható ez. A "hogyan" a kérdés.

----------------
Update:
Sajnos csak "messziről nézve" csinálta ezt az a űrlap, így továbbra is lógás van levegőben..
Verzió: LibreOffice 4.4.7.2 / Win XP Pro HU
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Dinamikus lista

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Sajnos érdemben nem tudok hozzászólni a problémához, mert én nem ismerem, és soha nem használom a Base alkalmazást.
De azt érzékelem, hogy kellene nagyon néhány aktívabb tag, aki kisebb-nagyobb mértékben ért hozzá, mert rendre megválaszolatlanok maradnak a Base-zel kapcsolatos kérdések. Titeket is kérlek, akik itt, ebben a témában hozzászóltatok, hogy nézzétek át a Base fórumrészt, és bármelyik megválaszolatlan kérdéshez (még ha az réginek is tűnik már) fűzzétek hozzá a saját gondolatotokat, ötleteiteket, tudásmorzsáitokat.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
razarus
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2015. július 20., hétfő 21:12

Re: Dinamikus lista

Hozzászólás Szerző: razarus »

Nagyon úgy fest, hogy a problémára nincsen "kompakt" megoldás, mert az (s)Base az MS féle Access képességeinek csak egy részét tudja, és néha azt se jól.
A makró programozási környezetre ez fokozottan igaz: kiábrándító volt azzal szembesülni, hogy míg az MS féle Access-be (+World, Excel, stb. ugyanúgy, egységesen) integrált VBA-ban a vezérlők és változók makrós kódban, egyszerű utasításokkal oda-vissza átjárhatók, addig (s)Base-ban ilyen opció nem létezik, illetve csak a német példában látható, soklépcsős eljárással megy ez, és ráadásul Java verzió függő az, hogy éppen működik-e.
Sajnos mostanában nem várható előrelépés ezen a vonalon, mert (s)Base és a makró (Basic) környezett fejlesztése is évek óta parkolópályán van.
Ha valaki előrébb jut, akkor legyen olyan jó és ossza meg a módszerét.

Magam pár álmatlan éjszaka után feladtam ezt... sok idő ment rá a semmire.
Verzió: LibreOffice 4.4.7.2 / Win XP Pro HU
gyulcy
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2009. február 11., szerda 10:46

Re: Dinamikus lista

Hozzászólás Szerző: gyulcy »

Szia, nezd meg a csatolmanyt.
Egy makro van benne a lementes/frissites miatt.
Sok sikert es kitartast
Csatolmányok
OrszagVaros_pelda.odb
(15.73 KiB) Letöltve 228 alkalommal.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára gyulcy 2016. május 24., kedd 16:07-kor.
Windows XP/7/8.0/8.1/10 - Ubuntu • AOO 4.1.5 •
razarus
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2015. július 20., hétfő 21:12

Re: Dinamikus lista

Hozzászólás Szerző: razarus »

Hali!

Az űrlapon az ország nálam nem választható, így csak az egyik gyűjtést látom.
Ennek működnie kellene?
gyulcy írta:Szia, nezd meg a csatolamnyt.
Egy makro van benne a lementes/frissites miatt.
Sok sikert es kitartast
Verzió: LibreOffice 4.4.7.2 / Win XP Pro HU
razarus
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2015. július 20., hétfő 21:12

Re: Dinamikus lista

Hozzászólás Szerző: razarus »

FF írásvédetté tette, ezért nem működött. (gépre mentés után/megnyitással jó)

Ügyes. Van valamilyen Base/Basic referenciád? ;)
Megpróbálom alkalmazni a sajátomba, aztán visszajelzek.

(Elég gáz az, hogy csak osztálymodulos manipulálással megy ez. Access-ben ez pár karakter és több módja is van )
Kösz a mintát!
Verzió: LibreOffice 4.4.7.2 / Win XP Pro HU
gyulcy
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2009. február 11., szerda 10:46

Re: Dinamikus lista

Hozzászólás Szerző: gyulcy »

Referenciam, a munkahelyemen fejlesztem/karbantartom az informatikai rendszert ami egy linux(MySQL) szerveren fut
es AOObase - n keresztul kapcsolodunk a rendszerhez.
14 aktiv felhasznalo, vevok/szallitok, keszlet , szamlazas, penzugy es sok mas..tobb szaz tabla/lekerdezes...
A basic/macro programozashoz en sem ertek de eleg sok jo pelda talalhato a forumokon (foleg az angol nyelvun)
es azokbol szoktam epitkezni...
Ajanlom figyelmedbe r4zoli forumtars munkajat a base-l kapcsolatba amit a forumon megtalalsz.
Udv.
Windows XP/7/8.0/8.1/10 - Ubuntu • AOO 4.1.5 •
razarus
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2015. július 20., hétfő 21:12

Re: Dinamikus lista

Hozzászólás Szerző: razarus »

Akkor, hozzád képest én csak műkedvelő vagyok ;)
MS Excelt-t programoztam sokat (az univerzalitása okán ez a kedvencem az MSO csomagban) csak azzal a tudással (a logikai megözelítésen kívül) itt nem sokra megyek.
Viszont, közben találtam egy hivatalosnak látszó OpenOffice.org BASIC Guide-ot:
https://wiki.openoffice.org/wiki/MediaW ... ASIC_Guide
Lett mindjárt ötlet is:
A "Working with Forms" szakaszon belül a "Accessing the Model of Control Element Forms'-t (az űrlap egy másik vezérlőjéhez hozzáférés) néztem ki.
Ezen a vonalon tovább haladva: a "Listbox" vezérlő "SelectedItems" tulajdonsága az éppen kiválasztott listaelem nevét adja vissza.

Ezek pld. egy függvénybe belegyúrva, talán beépíthetők (akár ideglenes táblán keresztül) a változó tartalmú vezérlő listát feltöltő lekérdezésbe, vagyis -bár jó sok lépésből- kész a dinamikus lista egy másik módszerrel. Elméletben..
Verzió: LibreOffice 4.4.7.2 / Win XP Pro HU
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Dinamikus lista

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

MS Excelt-t programoztam sokat (az univerzalitása okán ez a kedvencem az MSO csomagban) csak azzal a tudással (a logikai megözelítésen kívül) itt nem sokra megyek.
Viszont a valóban "újra megtanulandó" API (Application Programming Interface) parancsok, függvények egyaránt használhatók az összes LibreOffice és Apache OpenOffice alkalmazásban. Persze a dolog lényegéből adódóan vannak azért különbségek az alkalmazások API függvényei között (Mint például: A Writer csak egy grafikus felületet (Layert) használ, a Draw meg sokat...)

Végül is csak annyit akartam mondani, hogy ha az Excelt használtad, akkor logikusan a Calc program lett volna a logikus választás - persze ez is feladatfüggő. A Calcban ugyanúgy tudsz űrlapokat csinálni, azokat vezérelni, módosítani programkóddal, mint az Excelben.

Önmagában a StarBasic-nek (eredetileg ez volt a neve a beépített programnyelvnek, azóta meg nem nagyon nevezgették át) nincs túl sok utasítása. Ez egy nagyon egyszerű Basic interpreter és IDE (értékadással, elágazással, ciklusszervezéssel, hibafigyeléssel, stb. meg néhány aritmetikai és string függvénnyel van csupán felvértezve...); a lényeg, a valódi tudás nem ebben, hanem magukban az API függvényekben van. Azokat kell részletesen tanulmányoznod, megértened és használnod.
Ráadásul az API függvényeket nem csak a beépített Basic-kel, hanem bármelyik beépített programnyelven meghívhatod, sőt - kívülről - bármilyen egyéb programfejlesztő rendszerrel is használhatod C++; Pascal (Delphi, Lazarus...) és még sorolhatnám...

Tehát a különbség annyi, az MS és a Open/Libre Office között, hogy a VBA egy hibrid dolog volt: a fejlesztőrendszer, és az alkalmazásra vonatkozó parancsok, függvények, eljárások egybegyúrva jelentek meg, az AOO/LO pedig élesen és logikusan elhatárolja a belső "tudást" és a hozzá kiválasztható fejlesztő környezet tudását. Ezt a MS megtehette, mert nem kellett annyi platformhoz igazodnia, mint a nyílt forrású szoftvereknek.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
razarus
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2015. július 20., hétfő 21:12

Re: Dinamikus lista

Hozzászólás Szerző: razarus »

Üdv

A problémám okafogyottá vált, mert jövőhéten jönnek az előfizetéses MSO-k a gépekre.
Feladjuk a harcot a LO-val (tavaly ősszel álltunk át rá) mert más cégek, hivatalok rendre visszadobnak LO-s dokumentumokat, ami nekünk komoly pénzekbe kezd kerülni.

Köszönöm a türelmet és segítséget!
Verzió: LibreOffice 4.4.7.2 / Win XP Pro HU
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Dinamikus lista

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Semmilyen hivatal nem dobhatja vissza a Magyar Szabványnak megfelelő ODF dokumentumokat:
Magyar Szabvány (MSZ ISO/IEC 26300:2009)

Az ODF előbb lett szabványos, mint a MS OOXML (docx, xlsx, stb...) "szabványa" - már ha azt annak lehet nevezni a kétféle verziója miatt: van egy "gumiverzió": a Transitional; és van (lenne) egy szigorú (Strict) verziója, utóbbit azonban a MS programok nem kezelnek még megfelelően. Érted: ők hozták létre a szabványt az ODF "versenytársaként", és pont ők nem tudnak (nem akarnak?) megfelelni az előírásainak.
A bináris MS formátumok (doc, xls, ppt, stb...) meg sohasem lettek szabványosítva. Azért is létezik olyan sokféle verzió belőlük: szinte minden új MSO programcsomag kiadásakor változtattak valamit a formátumon... Mára pedig ezek a formátumok teljesen elavultak.

Persze, ha az az elvárás, hogy a makróidnak a fogadó félnél is működnie kell, akkor különleges körültekintést igényel a megírásuk és a beágyazásuk.

Talán nem tudsz róla, de cégek számára létezik hivatalos, kifejezetten profi támogatás, amit igénybe vehettek a LO-hoz. Persze az pénzbe kerül.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
razarus
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2015. július 20., hétfő 21:12

Re: Dinamikus lista

Hozzászólás Szerző: razarus »

[OFF]
Ok, legközelebb a "katikának" is ezt mondjuk majd :)
Persze nem dobják vissza a doksit, csak mi nevezzük így azt, amikor "adminisztrátor katika" hív telefonon, mert így-úgy-amúgy. Azt tudni kell, hogy közszférában az IT színvonal kritikán aluli.
Magánszférában legalább tiszta a helyzet: pályázatokhoz pld. odaírják, hogy MSO 2007(!) Excel formátumban kérik az anyagot. Rosszabb esetben a "vagy azzal egyenértékű" is ott van.... Ez a halál, mert az LO-sakat (mint utóbb kiderült) félretették és csak később foglalkoztak velük. (sWriter-es fájlokkal kár is próbálkozni, de szerencsére a PDF általában működik)
[ON]
Verzió: LibreOffice 4.4.7.2 / Win XP Pro HU
razarus
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2015. július 20., hétfő 21:12

Re: Dinamikus lista

Hozzászólás Szerző: razarus »

A feladatot amúgy "Táblázat" vezérlőben kellett volna megoldani (ki nem állhatom a sok különböző vezérlővel agyonzsúfolt űrlapokat) , de ez nem ment. (Az általam fellelt infók alapján, az egyes adatmezők szintjén közvetlenül nem manipulálható a "táblázat" vezérlő)

Végül egy köztes megoldást alkalmaztam: a (könyv / polc példánál maradva) SQL lekérdezésben összefűzőm az egymáshoz tartozó "polc" és "könyv" mezők tartalmát és a megjelenő lista "polc" majd "könyv" szerint van rendezve. Így ugyan lesz egy hosszú legördülő lista ("táblázat" > "listapanel" vezérlő) viszont a kezdőbetűk leütésével a "polc" hamar meglesz és innentől "könyv" már gyorsan kiválasztható. (kiválasztáskor a teljes lista ABC rendben jelenik meg)

Az űrlap meglepően jól használhatónak bizonyult: "polc" lehet akárhány darab és polconként "könyv"-ből saccra 10...20 db. is még kezelhető így. Ez ugyan nem dinamikus lista, csak amolyan alternatív megoldás, de hátha jól jön valakinek (mellékelve)
Nem hagyott nyugodni. ;)
Csatolmányok
polc_konyv.odb
(23.05 KiB) Letöltve 232 alkalommal.
Verzió: LibreOffice 4.4.7.2 / Win XP Pro HU
Válasz küldése