Times Roman font

Makró készítés, parancsfájl írás és az API használata
bdombiattila
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2011. április 13., szerda 10:08

Times Roman font

Hozzászólás Szerző: bdombiattila »

B.Ú.É.K.! minden fórumtársnak, köszönet a fórumot működtetőknek!

Szükségem van az OO 3.1 Win-es verziójában 1 adott dokumentum szerkesztéséhez, amelyben az alapfont Times Roman, ami szélességben és magasságban kissé eltér az elterjedtebb Times New Roma-tól. Ugye, amíg az a Font nincsen meg, addig a rendszer a legközelebbi Font-tal, jelen esetben a Times New Roman-nal helyettesíti. Hogyan érhetem el, hogy Times Roman is az alap betűkészletbe kerülhessen?

Köszönet!
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára bdombiattila 2014. január 7., kedd 15:42-kor.
NeoOffice 3.1.1
bdombiattila
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2011. április 13., szerda 10:08

Re: Times Roman font

Hozzászólás Szerző: bdombiattila »

Természetesen mielőtt itt segítséget kértem, előtte kerestem a Times Roman-t Font-gyűjteményekben, de legközelebbit csak a Times Ce Roman-t találtam, ami még a Times New Roman-nal is magasabb és szélesebb. Tudnátok-e saját forrásból (pl. DropBox) linket küldeni az adott betűvel? A NeoOffice Mac-es változatában pl. alapból megvan.
NeoOffice 3.1.1
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Times Roman font

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

A fontoknak pont olyan licencelésük lehet, mint az egyéb szoftvereknek. A Windows és/vagy a Word fontjait nem jogszerű csak úgy csereberélni, továbbadni.
http://hu.wikipedia.org/wiki/Times_Roman
Az alábbi webhelyről letölthető volt valószínűleg egy ideig, de írják, hogy éppen a jogi problémák miatt távolították el.
http://www.fontpalace.com/font-download/Times+Roman/
A neten igen sok helyen lehet VALÓBAN ingyenesen használható és terjeszthető betűkészleteket találni.

Célszerű a minél teljesebb "Unicode tudással" és egyéb nyomdatechnikai tudással felvértezett fontokat használni. Nincs annál bosszantóbb, mikor a magyar ékezetesek és különleges karakterek valamilyen helyettesítő fonttal - vagy még azzal sem - jelennek meg a más rendszeren megnyitott dokumentumban.

Az ingyenes és/vagy nyílt forrású fontok a LibreOffice újabb verzióival már nem csak az PDF exportba ágyazhatók bele, hanem a natív ODF dokumentumokba is, így biztosítva az azonos megjelenést más gépen, más környezetben is. Természetesen csak azokat, amiket jogszerűen be lehet ágyazni, lásd az alábbi problémát is:
https://forum.openoffice.org/hu/forum/v ... =12&t=1487

Az OOo3.1 már igen elavult verzió. Célszerű lenne frissítened Apache OpenOffice-ra, vagy LibreOffice-ra. (Segítséget nyújtani sem egyszerű a régi verziókhoz, hiszen a segíteni kész felhasználók és a fejlesztők sem a régi verziókat használjuk már.)
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
bdombiattila
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2011. április 13., szerda 10:08

Re: Times Roman font

Hozzászólás Szerző: bdombiattila »

Köszönöm szépen a választ. Próbálkoztam a LibreOffice-szal mindhárom elterjedtebb platformon, de borzalmasan összevissza jeleníti meg a betűket.
NeoOffice 3.1.1
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Times Roman font

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Pont ezért mondom, hogy az Op.rendszer alapértelmezett betűi helyett a LibreOffice-vel szállított, meg egyéb elterjedőben lévő ingyenes betűket érdemes használni - ha küldeni kell a dokumentumot, akkor azokat is beágyazva, mert hátha máshol nincs feltelepítve.
Ilyenek pl.: a Linux Libertine, Magyar Linux Libertine, a FreeSans, FreeSerif, FreeMono, a DejaVu; a Liberation, a Linux Biolinum, Palatino Linotype, Ubuntu Mono betűkészletek, betűkészlet-családok.

Beágyazás nélkül csak a betűtípus nevét viszi tovább a dokumentum, és a fogadó gépen - ahogy te is mondtad - valami helyettesítő készlettel operálnak a programok általában (nem csak a LO), ha ott nem létezik az adott font.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
bdombiattila
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2011. április 13., szerda 10:08

Re: Times Roman font

Hozzászólás Szerző: bdombiattila »

Köszönöm, lehet ez a beágyazás a megoldás, csak még nem végeztem ilyent.
NeoOffice 3.1.1
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Times Roman font

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

lehet ez a beágyazás a megoldás, csak még nem végeztem ilyent.
Mondom még egyszer, a PDF-be a régebbi verziók is tudnak betűkészletet beágyazni, de az ODF (odt) dokumentumba csak a legújabb verziók képesek.
És valószínűleg azok sem tudnak doc-ba, docx-be beágyazni, de ezt még nem próbáltam én sem.

Mindig a natív formátumokat használd! Ma már a cégeknek, hivataloknak is el kell fogadni a nyílt szabványú dokumentumformátumot!
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
gvandor
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2013. november 24., vasárnap 16:11

Re: Times Roman font

Hozzászólás Szerző: gvandor »

Üdv mindenkinek.
Egy kérdést szeretnék feltenni, a témába illik: szeretném a word fontjait használni Libre Office-ban. Félretéve most a licenc problémákat, és, hogy elhangzott, használjuk a nyílt karaktereket, mégis erőltetném a dolgot. Naivan azt gondoltam, hogy átmásolom a rendszerem megfelelő mappájába (Ubuntu), nem tudom, ez így lehetséges-e, vagy ennél bonyolultabb a kérdés? Ha esetleg ilyen egyszerűen is megy, melyik mappába kellene másolnom?

Üdv: gvandor
LibreOffice (Ubuntu 12.04)
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Times Roman font

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Félretéve most a licenc problémákat
Nem tenném félre a licencproblémákat a helyedben. Főleg nem írásban közölve ezt egy nyilvános fórum felületén.
A nyílt forrású programok nem azért készülnek, hogy okot adjanak a lopásra, hanem épp ellenkező céllal: akinek nem telik fizetős programokra, (vagy telne, de bármilyen - érzelmi, vagy egyéb - okból mégsem akarja megvenni azokat), az is képes legyen megfelelő minőségű dokumentumok létrehozására, elolvasására, szerkesztésére - anélkül, hogy a fizetős programot, vagy azok részeit ellopná.
És mert nem biztos, hogy a drága a jobb...

Az Ubuntut - bár már használtam, de nem ismerem annyira, hogy tudnám, hogyan kell ott betűkészleteket telepíteni.Viszont a Google (remélem) ebben is segít:
keresés: "betűkészlet telepítése ubuntura"
http://ubuntu.hu/node/32341
http://ubuntu.hu/node/12233
http://blog.20y.hu/2006/04/29/true-type ... ebian-ala/
stb., stb. ...
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
gvandor
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2013. november 24., vasárnap 16:11

Re: Times Roman font

Hozzászólás Szerző: gvandor »

Értem én, hogy van élet az MS-en túl, és vannak szép betűk az ingyenes szoftwerek világában. Botlásom annak tudható be, hogy 17 évig a sötét oldalon voltam, és még csak 3 hónapja tértem át a jó oldalra, az ingyenes, nyílt forráskódú szoftverek világába, néha még hibázok, de jó úton haladok. Azért hozakodtam elő ezzel, mert kapok rendszeresen docx-ben anyagot (a készítője jogtisztán hozta létre), és nálam elveszett az eredeti kinézet. Tudom persze, hogy ez nem gond, erre vannak megoldások, ezért nem is ragozom tovább. A megadott linken találtam ingyenes fontok lelőhelyet, ahol nagyon szép betűk vannak. Onnan feltöltöm a LO-t szépségekkel. :) Köszönöm a segítő választ.
LibreOffice (Ubuntu 12.04)
Válasz küldése