[Megoldva] Irodalomjegyzék tétel lábjegyzetbe?

Szövegszerkesztő
Avatar
editor
Önkéntesek
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2011. augusztus 3., szerda 8:36

[Megoldva] Irodalomjegyzék tétel lábjegyzetbe?

Hozzászólás Szerző: editor »

Szervusztok, egy dokumentumban beágyazott irodalomjegyzéket használok (annak érdekében, hogy a hivatkozások más környezetben is működjenek).

Az irodalomjegyzékben ott vannak a bejegyzés-típusnak megfelelően formázott tételek, ezt a rendszer automatikusan elkészíti. A tételekre néhány betűs rövid névvel hivatkozom.

A kérdésem azt, hogy miként tudnám az irodalomjegyzékben megjelenő sort, ami több adatbázis-mező formázott kombinációjaként áll elő a jegyzékben, ugyanabban a formában lábjegyzetben is megjeleníteni a hivatkozás oldalán. Jelenleg azt tudom tenni, hogy frissítem az irodalomjegyzéket, ott kimásolom a tétel sorát, és az adott lapon beillesztem formázott szövegként. Ezt egyrészt munkaigényesnek tartom, másrészt ha változtatok az irodalomjegyzék adatbázis mezőin, akkor a lábjegyzet (természetesen) nem frissül.

Van valami programozást még éppen nem igénylő mód arra, hogy egy helyen ne csak az irodalomjegyzék-tétel rövid nevét, hanem a teljes irodalomjegyzék-sort beillesszem?
 Szerkesztett: A "Megoldás" az, hogy nincs kész megoldás, de sok ötletet kaptunk, amin el lehet indulni. El is fogok, amint lehet 
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára editor 2013. április 19., péntek 4:55-kor.
Libre Office Verzió: 6.2.3.2. Windows 8.1 Windows 10
Avatar
editor
Önkéntesek
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2011. augusztus 3., szerda 8:36

Re: Irodalomjegyzék tétel lábjegyzetbe?

Hozzászólás Szerző: editor »

Kiegészítő kérdésem az lenne, hogy van-e mód a dokumentumba ágyazott irodalomjegyzék rekordjainak táblázatos áttekintésére-szerkesztésére.
Libre Office Verzió: 6.2.3.2. Windows 8.1 Windows 10
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Irodalomjegyzék tétel lábjegyzetbe?

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Egy fórumtag, (kanyi) egyszer már feltett egy hasonló kérdést. Ugyan nem kapott rá választ, de hátha azóta a birtokában van a szükséges információknak... Esetleg rákérdezhetsz...
http://forum.openoffice.org/hu/forum/vi ... ?f=6&t=415

A szokásos javaslatom: tegyél fel egy mintafájlt (az éles fájlodhoz hasonlót), néhány elemes adatbázissal, a beillesztett irodalomjegyzékkel, és jelölve, hogy hová szeretnéd még beilleszteni a tételeket.

Elvileg adatbázis-mezőket lehet bárhová beszúrni, de könnyen lehet az is, hogy csak makró kóddal lehet a számodra szükséges állapotot megvalósítani...
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
editor
Önkéntesek
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2011. augusztus 3., szerda 8:36

Re: Irodalomjegyzék tétel lábjegyzetbe?

Hozzászólás Szerző: editor »

Köszönöm szépen! Este készítek egy példafile-t, addig is annyit tennék hozzá, hogy itt nem egyszerűen adatbázis mezők beillesztéséről van szó. Az irodalomjegyzék sorai a hivatkozás fajtájáról függően (cikk, könyv, URL, stb.) különböző adatelemekből vannak összeállítva. A hivatkozás típustól függően beillesztett adatmezők (pl. rövid név, típus, szerző, cím, kiadó, kiadás éve, stb.) más-más stílusban kell megjelenjenek, és köztük a megfelelő szeparátor karaktereknek kell lenni. Az egyetemi és tudományos publikációk szabályzatai ezt elég szigorúan előírják, és ezeket a feltételeket kiválóan lehet is teljesíteni az irodalomjegyzék funkcióval.

Azonban az irodalomjegyzék egy tömbben jelenik meg, tipikusan a könyv végén, valami szerint sorrendezve, de vannak olyan formai elvárások is, amikor egy idézetnél lábjegyzetben is fel kell tüntetni az idézet forrását, ugyanezzel az adattartalommal. Namost a Write ezt az összetett, formázott, delimitált szöveget egyszer már előállította az irodalomjegyzék számára, én azt a lehetőséget keresem, hogy ezt a kompilált irodalom tételsort a dokumentumban máshol is, nevezetesen a hivatkozás oldalán, lábjegyzetben elhelyezhessem.

Ha nem megy, beletörődök, és minden lábjegyzetet elkészítek kétszeres copy-paste-tel (stílust nem lehet használni, mert soron belül változó a stílus), de ha egy pici esély van arra, hogy a lábjegyzetek is automatikusak legyenek és frissüljenek az irodalom adatbázisból, az nagyon felvillanyozna.
Libre Office Verzió: 6.2.3.2. Windows 8.1 Windows 10
antiuhu
Önkéntesek
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2008. február 28., csütörtök 23:44

Re: Irodalomjegyzék tétel lábjegyzetbe?

Hozzászólás Szerző: antiuhu »

Üdv!

Nem ismerek erre megoldást, de keresgettem egy kicsit:
Fejlesztések az OpenOffice Irodalomjegyzékhez (angol nyelvű). Ahogy én látom a fejlesztések ~ a fele valósult meg - sajnos. Ami téged érdekel az a lap alján található rész, ahol olyasmit írnak, hogy ezt a funkciót (Irodalomjegyzék mezők beszúrása) el kellene készíteni. A hibaszám: 49050*

Bocsánat, ha nem pontosan fordítok. Sajnos nem beszélek jól angolul.

Anti
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Irodalomjegyzék tétel lábjegyzetbe?

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Jómagam a makrók irányába indultam el a kereséssel:

1.: Az irodalomjegyzék mezőket meg lehet szólítani, ki lehet olvasni a hozzájuk tartozó "adatbázis" mezők értéket.
http://www.oooforum.org/forum/viewtopic.phtml?t=27623

2.: Ezeket aztán - akár összefűzve is - be lehet tenni a "Fájl - Tulajdonságok - Egyéni tulajdonságok" közé (szintén makróval). Az újabb AOO/LO verziókban már nem csupán 4 darab ilyen tulajdonságérték definiálható, hanem több.
http://forum.openoffice.org/hu/forum/vi ... f=6&t=1120

3.: Ezeket a tulajdonságokat pedig mezőként be lehet szúrni a dokumentumban bárhová. (Például a lábjegyzetbe, amikor is a rövid névvel, vagy [számmal] hivatkozott Irodalomjegyzék bejegyzés mellé közvetlenül egy "Szóköz" jelzéssel beszúrsz egy Lábjegyzet bejegyzést is (így nem lesz feltűnő, hogy így tulajdonképpen két bejegyzés van a szövegedben), a lábjegyzetbe pedig a megfelelő helyre beszúrod azt az egyéni tulajdonság mezőt, ami (már, vagy majd) az aktuális Irodalomjegyzék "rekord" szövegét tartalmazza. (A dokumentum végén persze ott a hagyományos módon beszúrt teljes irodalomjegyzék...)

4.: A lábjegyzetbe beszúrt mezők, illetve a mögötte lévő "Egyéni tulajdonság" adatainak frissítésről szintén egy makró gondoskodhat. Egy vezérlőelemre kattintva (ez egyéni menüpont, saját eszköztáron egy erre a célra felvett ikon, gomb, stb. lehet) az Irodalomjegyzék tartalmát az Egyéni tulajdonságok megfelelő nevű tárolóhelyére át kell másolni az erre a célra megírt makróval. (Ez gyakorlatilag a 2. pontban szereplő eljárással azonos is lehet, ha az Egyéni tulajdonságok létrehozását, illetve a már meglévő nevűek kezelését sikerül jól összehangolni.

5.: Ha az Egyéni tulajdonságok funkciót csakis erre a célra használod, akkor a már törölt, egyetlenegyszer sem előforduló Irodalomjegyzék bejegyzések alapján az ahhoz tartozó Egyéni tulajdonság is törölhető a frissítés során... Ha mást is tartalmaz az "Irodalomjegyzék-másolaton" túl az Egyéni tulajdonságok tárolója, akkor nehéz lesz kibogozni, hogy melyik sorra nincs már szükség.
http://forum.openoffice.org/hu/forum/vi ... f=6&t=1120
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Irodalomjegyzék tétel lábjegyzetbe?

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Itt van még egy link:

http://forum.openoffice.cz/viewtopic.php?id=3130

Ez, és az előbbiekben felsorolt kódrészletek alapján már össze lehet állítani egy gyorsan frissíthető, oldalanként a lábjegyzetben is megjelenő Irodalomjegyzék bejegyzéseket alapszinten menedzselő kódot (alkalmazást). És a dokumentum végén természetesen ott lesz az eredeti irodalomjegyzék.

Ha nem megy önerőből, jelezz: vállalkozok a megvalósítására. Ha megegyezünk, egy munkanap alatt (vagy a hét végén) valószínűleg össze tudom dobni.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
editor
Önkéntesek
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2011. augusztus 3., szerda 8:36

Re: Irodalomjegyzék tétel lábjegyzetbe?

Hozzászólás Szerző: editor »

Zizi64 írta:Itt van még egy link:

http://forum.openoffice.cz/viewtopic.php?id=3130

Ez, és az előbbiekben felsorolt kódrészletek alapján már össze lehet állítani egy gyorsan frissíthető, oldalanként a lábjegyzetben is megjelenő Irodalomjegyzék bejegyzéseket alapszinten menedzselő kódot (alkalmazást). És a dokumentum végén természetesen ott lesz az eredeti irodalomjegyzék.

Ha nem megy önerőből, jelezz: vállalkozok a megvalósítására. Ha megegyezünk, egy munkanap alatt (vagy a hét végén) valószínűleg össze tudom dobni.
Köszönöm szépen, a programozott megoldások érdekelnek, sok segítséget, ötletet és alapanyagot kaptam már tőled, de még mindig nem jött el az idő, hogy az OpenOffice programozásával foglalkozzak. Több hónap kiesett az életemből, amikor az OpenOffice-t egyáltalán nem használtam. Ennek az volt az oka, hogy a sok ember közül, akivel együtt kellett dolgoznom, egy nem fogadta el az OpenOffice-t (megnyitni sem volt hajlandó olyat, ami .odt-re végződött), végül én voltam kénytelen visszatérni MS Office-ra. Nem szép történet. Köszönöm a linkeket is, végül megválaszoltad, hogy más is keres lehetőséget az irodalomjegyzék-bejegyzés lábjegyzetbe illesztésére, de ilyen készen még nincs. Engedelmeddel lezárnám ezt a fonalat, és visszatérek hozzá, amikor el tudok kezdeni foglalkozni a programozott megoldásokkal.
Libre Office Verzió: 6.2.3.2. Windows 8.1 Windows 10
Válasz küldése