Függőleges szövegirány a láblécben

Szövegszerkesztő
dramart
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2013. április 9., kedd 18:10

Függőleges szövegirány a láblécben

Hozzászólás Szerző: dramart »

Kedves Nálamnál Tapasztaltabbak!

A LibreOffice 4.0.2 -t Window7 alatt próbálom használni.

Szeretnék az élőlábba függőlegesen írni. Egy szórólap alsó, letéphető csíkjait szeretném így létrehozni. Képtelen vagyok.
Az oldalra tudok függőleges sorokat varázsolni, de az élőlábon minden nem.
Köszönöm, ha valaki segít megértenem a programnak ezt a részét.

Üdvözlettel:
Dramart
LibreOffice 4.0.2 a Windows7-en
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Függőleges szövegirány a láblécben

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

1. Ötlet:
Csináld az egészet Calc táblázatkezelővel. A letéphető csíkok szélességére veszed az oszlop szélességeket, beállítasz egy egyéni cellastílust, amiben megadod a szöveg irányát. A fentebb elhelyezkedő szövegnek meg összevonod a cellákat és normál szövegirányú stílust használsz hozzá...

2. Ötlet: A Writerben szúrjál be egy táblázatot a láblécbe. A "Táblázattartalom" (vagy az általad erre a célra alkalmazott egyéni) bekezdésstílusban megadható a szöveg iránya a "Pozíció" fülön.

A Stílustárat az F11 gombbal, vagy menüből a Formátum - Stílusok és Formázás paranccsal tudod elővarázsolni...
Tehát a STÍLUSOK körül keresd a megoldást mindenképpen!


Máskor hozzál létre agy új témát az új problémának. Ezt én majd, ha már láttad a válasz, és visszajeleztél, át fogom helyezni egy új témába... ott keresd majd. A saját hozzászólásaid között meg fogod találni...
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
dramart
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2013. április 9., kedd 18:10

Re: Függőleges szövegirány a láblécben

Hozzászólás Szerző: dramart »

Köszönöm szépen a tanácsot, ha jutottam valamire, megírom majd!

Üdvözlettel:
Dramart
LibreOffice 4.0.2 a Windows7-en
dramart
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2013. április 9., kedd 18:10

Re: Függőleges szövegirány a láblécben

Hozzászólás Szerző: dramart »

A problémát a writerben továbbra sem tudtam megoldani, mert az élőlábba szúrt táblázatba írt szöveg egymás mellé csúszott akkor, amikor elfordítottam. Tehát nem tudtam megoldani azt, hogy egy cellában 4 sor legyen egymás alatt, pontosabban a függőleges irány okán egymás mellett.
Viszont a Calc táblázatkezelővel sikerült megcsinálni amit szerettem volna. Kicsit macerásabb volt, de egyáltalán nem vészes.

Hálásan köszönöm a tanácsot!

Üdvözlettel:
Dramart
LibreOffice 4.0.2 a Windows7-en
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Függőleges szövegirány a láblécben

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Példafájl:
Táblázat láblécben.odt
(10.29 KiB) Letöltve 203 alkalommal.
Nálam így jelenik meg:
Táblázat láblécben.png
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Függőleges szövegirány a láblécben

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Megkaptam a Calc táblázatot. (azt hittem egyébként, hogy a problémásabb Writer verziót akarod elküldeni...)

Egy megjegyzést fűznék még hozzá:
Amikor azt írtam, hogy összevont cellákkal oldd meg a szöveges rész elhelyezését, akkor arra is gondoltam, hogy nemcsak vízszintesen vonhatók össze a cellák, hanem függőlegesen is. Így egyetlen nagy "szövegdobozt" kapsz, amiben a cellastílus beállításával használhatsz akár automatikusan megtörő sorokat is, és akkor folyamatosan írhatod a szöveget, nem kell ügyelned arra, hogy mennyi fér még ki azt adott sorba, és nem kell cellát váltanod, hogy folytasd az írást...

Kiszedtem a direkt információkat, és úgy mutatom a cellák összevonásának a lehetőségét.
Szórólap táblázatban 3.ods
(18.9 KiB) Letöltve 196 alkalommal.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
dramart
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2013. április 9., kedd 18:10

Re: Függőleges szövegirány a láblécben

Hozzászólás Szerző: dramart »

Próbálkozom, próbálkozom a writerrel, de nem jutok addig sem, hogy baloldalt legyen valami a dokumentum mellett a képen, mint Neked. Ha F11-et nyomok, akkor jobboldalt jön elő egy "stílusok és formázás" doboz, amit nem tudok kezelni. Kicsit sem...
Keresném a súgóban, de nem találok a stílusokkal kapcsolatos leírást.
Pedig azzal kellene kezdenem, hogy megértsem a program alaplogikáját...
Hol kezdjem szerinted?

Üdv,
Dramart
LibreOffice 4.0.2 a Windows7-en
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Függőleges szövegirány a láblécben

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Nem értem pontosan, hogy

1.: magát a stílustárat nem tudod a megfelelő helyre húzni - vagyis a program kezelőfelülete az idegen még a számodra? (Tehát: szeretnéd valamilyen konkrét kinézetűre alakítani a programot?)

2.: Vagy a dokumentumban alkalmazható stílusok (oldalstílusok, bekezdés stílusok, karakterstílusok, listastílusok létrehozásával, alkalmazásával (tehát a használatukkal) nem vagy tisztában?

Egyik sem kis témakör, de kis utánajárással tudok majd olvasnivalókat ajánlani, ha majd kiderül, hogy mihez...
De ez mindkettő új probléma, új témát kellene nyitnod a számukra... Képzeld el: ha a később jövők hegyén-hátán találják a stílusokra, a programfelületre megy egyebekre vonatkozó információkat...
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
dramart
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2013. április 9., kedd 18:10

Re: Függőleges szövegirány a láblécben

Hozzászólás Szerző: dramart »

Mindkét pontban megfogalmazott dolog igaz.
Nem ismerős a kezelőfelület, de nagyobb baj, hogy nem vagyok magával a stílusok használatával sem tisztában.
Köszi, ha ajánlasz valami olvasnivalót.
Üdv, Dramart
LibreOffice 4.0.2 a Windows7-en
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Függőleges szövegirány a láblécben

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Akkor sorolom...

Itt van két dokumentumlista az ApacheOpenOffice, illetve a LibreOffice használatához:
http://libreoffice.hu/konyvek/
http://www.openoffice.org/hu/about-documentation.html


Amiken belül az alábbi dokumentumokat ajánlom:
http://mek.oszk.hu/09300/09300/09300.pdf
http://mek.oszk.hu/09400/09432/
http://numbertext.org/writer/kiadvanykeszites.pdf
http://mek.oszk.hu/09800/09875/


egyéb helyek, ahol erről lehet olvasni:
http://vili.pmmf.hu/jegyzet/szakd_seged/openoffice.html
http://ipszilon.niif.hu/OO/l3.html
https://help.libreoffice.org/Writer/Sty ... matting/hu


A Stílustárat egy külön erre acélra készített eszköztáron találod meg. Ez alaphelyzetben nem látszik. Megjeleníteni az F11 gombbal, illetve az "Formátum - Stílusok és formázás" menüponttal lehet. (Az általam feltöltött, fentebb látható képernyőképen nemcsak a stílustár látszik, hanem a Navigátor is, amelyik a dokumentumban szereplő objektumok listáját mutatja (F5); Ezt a kettőt egyetlen Oldalpanelra rendeztem a saját programpéldányomban.

Ha megjelent a stílustár, akkor LEBEGŐ eszköztárként látszik először. Ezt oda húzod a képernyő felületén, ahova akarod, ahol nem zavar.

Viszont érdemes mindig megjelenítve hagyni, ezért célszerű a képernyő valamelyik szélére DOKKOLNI (rögzíteni a lebegés helyett). Ehhez BAL egérkattintással a Stílustáron (a "fejlécén", de az ott található ikonok területén kívül kell kattintanod) meg kell fognod az eszköztárat, és máris húzhatod. Ha kihúzod a képernyőnek a szélére, akkor előbb-utóbb felkínálja a rögzített állapotot ( szaggatott vonallal jelzett célpozíció "belesimul" a képernyő szélébe), itt elengeded az egérgombot.
A stílustár szélességét a szélén történő kattintással-vonszolással tudod beállítani.
Ha megfelel a pozíció és a méret, akkor kész is vagy a dologgal.

Ha valamiért ideiglenesen mégis el kell tüntetned a Stílustárat, akkor ehhez ezen a most létrejött Oldalpanelen van egy kis kezelőszerv (a képen középen látható kis szürke pöttyök, jobbra a kék vezérlőelemek mellett) amire történő kattintással elrejtheted, vagy visszahozhatod az oldalpanelre helyezett eszköztára(ka)t.
Elrejtés.png
Elrejtés.png (4.92 KiB) Megtekintve 4267 alkalommal
Ahogy már mond a Stílustárat és a Navigátort egyetlen oldalpanelre szoktam összehozni. Ott is eltüntethetők illetve megjeleníthetők az F11 és az F5 billentyűkkel, de ezek használata esetén az eszköztárak függőleges mérete nem őrződik meg, a képen jelzett gombocska használatával viszont igen.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Válasz küldése