Pdf dokumentum beillesztése

Szövegszerkesztő
Szergio
Önkéntesek
Hozzászólások: 71
Csatlakozott: 2008. március 13., csütörtök 16:11

Pdf dokumentum beillesztése

Hozzászólás Szerző: Szergio »

Sziasztok!

A következő problémát kellene megoldanom, s nem tudom, hogy hogy kezdjek hozzá:

Több különálló dokumentumból kellene "összefésülnöm" egy nagyobb dokumentumot (ezt a fődokumentum stb. használatával gondoltam megoldani). Viszont: az összefésülendők között van egy 3 oldalas pdf dokumentum, ami szintén be kellene kerüljön a fődokumentumba).

Tud erre valaki valami használható ötletet? (eddig nekem csak olyan megoldás jutott eszembe, hogy képszerkesztővel szétszedni a pdf-et képekre, s azt egyenként betenni a fődokumentumba ... de ha ennél van valami elegánsabb/működöbb, akkor szívesen vennék bármilyen javaslatot)

Előre is köszönöm szépen!

Szer
Ubuntu 20.04 • Libreoffice 7.6 • Windows 11
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Pdf dokumentum beillesztése

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Nagy kérdés, hogy az a Pdf dokumentum milyen programmal, milyen módon készült?


Ha szkenneléssel (képként) készült, akkor az általad javasolt módszernél én se tudok jobbat.

Ha valamilyen szerkesztő program kimeneti export fájljáról van szó, akkor megpróbálkozhatsz a Draw programmal megnyitni. Ha sikerül, akkor szövegrészleteket, képeket normál másolással átemelhetsz belőle a dokumentumodba.
A LibreOffice alapból tartalmazza a Pdf-import szűrőt, az OpenOffice alá kiterjesztésként kell telepítened.

Ha pedig hibrid Pdf-ként lett elmentve Open/LibreOffice programmal, akkor szerencséd van: (bár még nem próbáltam de azt írják, hogy) akkor normál módon szerkesztheted Open/LibreOffice-szal.

Természetesen belebotolhatsz védett (sőt: jogvédett) Pdf dokumentumokba is. Ezek nyilvánvalóan nem véletlenül vannak ellátva védelemmel. Más dokumentumokba történő beillesztésüket nagy körültekintéssel, csak a megfelelő engedélyek birtokában végezd el!
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
editor
Önkéntesek
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2011. augusztus 3., szerda 8:36

Re: Pdf dokumentum beillesztése

Hozzászólás Szerző: editor »

Szergio írta:az összefésülendők között van egy 3 oldalas pdf dokumentum, ami szintén be kellene kerüljön a fődokumentumba
Csatlakozom az igényhez. Az én gyakorlatomban szinte minden dokumentumnak van valamilyen csatolni való melléklete. A PDF-et arra találták ki, hogy az megváltoztathatatlan legyen, az államigazgatásban, az oktatásban és az üzleti / műszaki életben is sok esetben csatolni kell meglévő pdf-eket, elvileg megváltoztathatatlan, végleges anyagokat saját írásművünkhöz. Minden olyan út, ami a PDF feltörésén, értelmezésén, megfejtésén, újrakomponálásán keresztül vezet, ellentétes a pdf formátum megalkotásának alapelvével, márpedig a LibreOffice határozottan megcélozta olyan területek (államigazgatás, oktatás, ipar, stb.) támogatását, ahol a pdf-ek csatolásával létrehozott dokumentum készítése alapvető igény.

Nagyon hasznos lenne egy pdf csatoló, ami az eredeti, csatolt vagy beágyazott pdf dokumentum változatlanul hagyása mellett beilleszti azt saját dokumentumunkba, ellátja attribútumokkal, így a csatolt pdf része lehet az oldalszámozásnak, tartalomjegyzéknek, hivatkozásjegyzéknek, stb.

Szeretek legális, tiszta, és lehetőleg ingyenes, nyílt forráskódú alkalmazásokkal dolgozni. Nem azért, mert én ne fizetnék szívesen egy jó termékért, de ha csoportmunka, vagy iskolai munka van, másokra már nem kényszeríthetem az általam preferált program megvásárlását (Magyarországon sajnos még sok hivatalnak és iskolának nincsenek ilyen fenntartásai... :-( ). Ezért keresem a nyílt és ingyenes megoldásokat. Nos, ilyenből nem találtam jó PDF kezelő megoldást. Vannak online megoldások, amelyek pl. doc-ot készítenek a pdf-ből, de nem szeretem saját bizalmas anyagaimmal terhelni idegenek szervereit.

Szóval szégyenszemre én kinyomtatom és képként, laponként visszaszkennelem a csatolandó pdf-eket, de Writerben még így sem tudom megoldani azt, hogy a csatolt pdf úgy jelenjen meg, mint az eredeti, mert nem tudom, hogy kell jól megoldani egy kép faltól falig beillesztését, hogy keret nélkül kitöltse az A4-es lapot.

Ha rajtam kívül akad még három magyar júzer, aki szeretne pdf beágyazást a Writerbe, és ezt itt jelzi, akkor összefoghatnánk, és megfogalmazhatnánk az igényt angolul, hogy egy későbbi verzió fejlesztésénél figyelembe tudják venni, és rangsorolni tudják.
Libre Office Verzió: 6.2.3.2. Windows 8.1 Windows 10
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Pdf dokumentum beillesztése

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

mert nem tudom, hogy kell jól megoldani egy kép faltól falig beillesztését, hogy keret nélkül kitöltse az A4-es lapot.
Erről már volt szó itt a fórumon (talán már többször is, itt a legutóbbi téma linkje):
http://forum.openoffice.org/hu/forum/vi ... f=6&t=1349

Nagyon hasznos lenne egy pdf csatoló, ami az eredeti, csatolt vagy beágyazott pdf dokumentum változatlanul hagyása mellett beilleszti azt saját dokumentumunkba, ellátja attribútumokkal, így a csatolt pdf része lehet az oldalszámozásnak, tartalomjegyzéknek, hivatkozásjegyzéknek, stb.
Amit meg most is meg lehet csinálni: Draw programmal megnyitod a Pdf fájlt és laponként "mindent kijelöl"-ve és vágólapra másolva (Draw objektumként, GDI metafájlként, vagy egyszerű képként) át tudod emelni a tartalmat az odt dokumentumodnak olyan lapjaira, aminek a stílusát a neked megfelelőre állítottad be. Az oldalszámok ez esetben (a lapstílus beszúrásakor megadható) lehetnek folyamatosak, vagy tetszőleges értéktől újrakezdődhetnek.
De mi legyen az eredeti oldalszámokkal? ha nem törlöd, akkor duplán lesz megszámozva az oldal. A Tartalomjegyzékbe természetesen csak az odt fájl élő, saját oldalszámai kerülhetnek be. A pdf-ből "élő" módon átvenni a címsorokat, az oldalszámokat gyakorlatilag lehetetlennek tűnik a számomra, hiszen tudomásom szerint a pdf formátumban ezek már nem rendelkeznek megkülönböztető címkével, azonosítóval, csak a formázásuk és pozíciójuk alapján lehetne - meglehetősen nagy hibaszázalékkal - beazonosítani ezeket a dokumentum-szerkezeti információkat (kép formátumból meg: sehogyse...)

De ez, mint minden más módszer - a kinyomtatáson és beszkennelésen túl - a pdf fájlba történő "durva belenyúlást" jelent, amit megfelelő védelmi módokkal meg lehet nehezíteni, és ezt a pdf dokumentumok kibocsátói elég gyakran meg is teszik, mert nem szeretnék, ha az ő munkájuk eredményét mások ingyen felhasználnák. Tehát ebből a szempontból a szkennelés is csak a fizikai lehetőséget teremti meg a felhasználásra, a jogot nem.
Ha elérhető a dokumentum forrásformátuma, akkor azt kell elkérni a kibocsátótól.

Ne értsd félre: Nem ellene vagyok az ötletednek, csak a lehetőségeket és a buktatókat próbálom meg összeírni.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
editor
Önkéntesek
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2011. augusztus 3., szerda 8:36

Re: Pdf dokumentum beillesztése

Hozzászólás Szerző: editor »

itt a legutóbbi téma linkje
Köszönöm!
Draw programmal megnyitod a Pdf fájlt és laponként "mindent kijelöl"-ve ...

...De ez, mint minden más módszer - a kinyomtatáson és beszkennelésen túl - a pdf fájlba történő "durva belenyúlást" jelent
Nem, a magam részéről ezt a módszert nem támogatom, nem akarok belenyúlni a PDF-be. A Draw-ban való megnyitás számomra használhatatlannak bizonyult, az automatikus szűrő-átalakító a Libre Office-ban eleve megpróbálja értelmezni a pdf tartalmát, és nekem gyakran valami, az eredeti PDF-től teljesen eltérő dolgot csinál belőle, például hiányoznak az ékezetes betűk.

Amiről én beszélek (nyilván van másféle igény is), az komplett pdf dokumentum belefűzése a saját dokumentumomba. Ha erről requirementet írnék, akkor talán még azt is felvetném opcióként, hogy egy felülbélyegzés kerüljön a felhasznált pdf-re, miszerint "az eredeti dokumentum változatlan másolata". Az oldalszámok eltérése ebben az aspektusban nem zavarna, sőt.

Mondok egy példát. Írok egy szerződést, és az anyag végére oda kell tenni a cégkivonatot. Szeretném, ha egyetlen file lenne, a cégkivonat változtathatatlanul be van illesztve. Neki megvan a maga oldalszáma, azon nem változtatok, de a cégkivonat első oldala egyben a saját dokumentumom huszonharmadik oldala is. Lenne egy előlapja (ugyancsak része az én dokumentumomnak), ott leírom, hogy a következő tíz oldal a cégkivonat másolata. Aztán jönne még egy előlap, mondjuk - hevenyészett példa - az aláírási címpéldány pdf másolata.

Szóval ami igényt én megfogalmaznék, az a pdf-ek változatlan formában való beillesztése, de úgy, hogy a dokumentum szerkezetébe annak oldalszámait beleszámolja. Ami az előző hozzászólásomhoz képest új elem, az a felülbélyegzés, egy (akár áttetsző) jel, amivel jelzem, hogy az itt látható anyag egyfajta vizuális idézet, becsatolt pdf.
Libre Office Verzió: 6.2.3.2. Windows 8.1 Windows 10
kanyi
Önkéntesek
Hozzászólások: 119
Csatlakozott: 2008. március 1., szombat 23:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Pdf dokumentum beillesztése

Hozzászólás Szerző: kanyi »

Helló!

Akkor ezt a problémát teljesen más irányból kéne megközelítened. A .pdf-et pont azért találták ki hogy a benne lévő adatokat ne,vagy csak nehezen lehessen módosítani. (Ha nem ezért akkor javítsatok ki. Jó igen meg hogy mindenhol pont ugyan úgy nézzen ki, de ez most nem olyan fontos.)

Minden esetre csak igen korlátozott számú szoftver tud már meglévő .pdf-et módosítani. A Libre/OpenOffice nem ilyen létrehozni tud, módosítani nem. Szerintem jobban jársz ha az egész cuccot megcsinálod elmented .pdf-ben, és aztán a meglévő .pdf-eket fűzöd össze egy egésszé. Erre van egy Pdf Split and Merge nevű alkalmazás. (remélem megtalálod)

Én legalábbis ezt csinálnám.

üdv.
Attila
Ubuntu 13.10 - LO 4.2.04 • MS Windows 7 - LO 4.2.04
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Pdf dokumentum beillesztése

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Mondok egy példát. Írok egy szerződést, és az anyag végére oda kell tenni a cégkivonatot. Szeretném, ha egyetlen file lenne, a cégkivonat változtathatatlanul be van illesztve. Neki megvan a maga oldalszáma, azon nem változtatok, de a cégkivonat első oldala egyben a saját dokumentumom huszonharmadik oldala is. Lenne egy előlapja (ugyancsak része az én dokumentumomnak), ott leírom, hogy a következő tíz oldal a cégkivonat másolata. Aztán jönne még egy előlap, mondjuk - hevenyészett példa - az aláírási címpéldány pdf másolata.
Ezt is meg tudod csinálni, ha tudod (megszámolod) hogy hány oldalasak a beillesztendő pdf fájljaid.
Aztán az előlapok számára beszúrsz egy-egy új oldalstílust, méghozzá a megfelelő kezdőoldal számozással egyetemben.
Azután kézzel, vagy makróval egy virtuális pdf nyomtatóval (mint például a pdf Creator- de ezerféle létezik) pdf-be NYOMTATOD az odt fájlod RÉSZEIT, úgy, hogy a pdf-előlapok nyomtatása után egy pdf megjelenítő programból történő virtuális nyomtatás módszerével beilleszted a kívánt mellékleteket, majd folytatod a nyomtatást a Writerből a következő pdf-előlappal, aztán a következő melléklettel.

A PDF Creator programnak kifejezetten van ilyen funkciója: "bevárhatja" a legkülönbözőbb alkalmazásból érkező nyomtatni valókat, összefűzi, és egyetlen pdf fájlba "nyomtatja" (menti) ki.

...Vagy - ahogy itt föntebb Kanyi is javasolta - utólag fűzd össze a pdf részdokumentumokat. Én erre a szintén ingyenes PDFTK (pdf toolkit) programot szoktam használni.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Pdf dokumentum beillesztése

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

és nekem gyakran valami, az eredeti PDF-től teljesen eltérő dolgot csinál belőle, például hiányoznak az ékezetes betűk.
Ezzel mindig is problémád lesz amíg egynél többféle operációs rendszer, és annak egynél többféle verziója, valamint egynél többféle karakterkódolás létezik a világon.
(Kivéve ha képként emeled be a csatolmányokat - de akkor meg óriásira fog nőni a dokumentumod... És a képként való beillesztésen túl MINDEN módszer a pdf dokumentum visszafejtésével oldható csak meg.

...Vagy az Office programnak rendelkeznie kellene egy saját pdf olvasó/megjelenítő alkalmazással, és számon kellene tartania a beillesztés helyét, és az olvasó rutin által megszámolt oldalszámot, és ezeket az információkat az odt (ODF) formátumban eltárolni. Ez viszont a vonatkozó ODF formátum nemzetközi szabványának megváltoztatását igényelné, ezért egyhamar nem fog erre sor kerülni, valószínűleg...
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Szergio
Önkéntesek
Hozzászólások: 71
Csatlakozott: 2008. március 13., csütörtök 16:11

Re: Pdf dokumentum beillesztése

Hozzászólás Szerző: Szergio »

Uh ... nem is gondoltam, hogy ekkora reakciót vált ki a problémám ;-)

Ami számomra megoldódott, mert a szerzőtől megkaptam az elektrónikus változatot is (eredetileg egy kézzel írt, és bescannelt három oldalas szöveget kellett volna beillesztenem).

A közbeni keresgetésem közben akadtam az alábbi lehetőségre:
http://forum.openoffice.org/en/forum/vi ... 30&t=36327

Csak éppen kipróbáltam, de sajnos egyből nem sikerült úgy rendezni, hogy a teljes oldalt áthozza, s több oldalra (de nem volt időm bűvészkedni vele ... de nem tartom kizártnak, hogy ezzel be lehetne ügyeskedni az eredeti pdf-et (amelyet nyilván nem szerettem volna megváltoztani)

Kösz' szépen, aki foglalkozott a témával!

Szer
Ubuntu 20.04 • Libreoffice 7.6 • Windows 11
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Pdf dokumentum beillesztése

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Jé, tényleg!
Ezt a lehetőséget még sose használtam.

Játszogatni kell persze vele, hogy kiismerje az ember, hogy mikor melyik paramétert milyen értéken érdemes használni, de a próba során egy egyoldalas pdf dokumentum(ok) beillesztése esetében egész jó eredményt adott.
Többoldalas esetében nem igazán értem, hogyan kéne használni, hogy minden oldal látszódjon.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Válasz küldése