Új LO — régi hiba, pedig egyszer már kijavították

Szövegszerkesztő
violazoli
Önkéntesek
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2010. május 7., péntek 13:02
Tartózkodási hely: Earth

Új LO — régi hiba, pedig egyszer már kijavították

Hozzászólás Szerző: violazoli »

Na sziasztok, amint kijött azon melegében feltettem az új LO-t. (4.0.0.3). A rendszerem: Ubuntu 11.10, az összes frissítéssel, XFCE-vel.

Na most úgy tettem fel ahogy mindigis szoktam:
Először eltávolítjuk a régit:
apt-get autoremove --purge libreoffice-*

Majd telepítjük az újat a letöltött csomagokból:
dpkg -i *.deb

Természetesen olyan sorrendben telepítettem a letöltött cuccokat ahogy a letöltőoldalon írva vagyon.

Korábban sosem volt semmi baj. Pontosabban, régebben sajnos mindig úgy volt hogy ha telepítettem egy OpenOffice-t vagy később LO-t, sajnos tojt rá hogy átvegye a régi változat beállításait. Aztán később e hibát kijavították, ha jól emlékszem lelkendeztem is emiatt e fórumban. De most MEGINT ELŐJÖTT ez a jelenség! Egyedül a "hivatalos" adataimat vette át, azaz nevemet, monogramomat, címemet stb, és megvannak szerencsére az automatikus javításnak betáplált dolgok, de például teljesen elfelejtette, korábban milyen fájlok lettek megnyitva vele, nincsenek meg a beállított gyorsbillentyűk, meg hogy a menükben milyen sorrendben szeretem látni a funkciókat, szóval ez igazán bosszantzó. A régi értékek hozzáférhetők amúgy, mert épp előző nap csináltam egy komplett biztonsági mentést a rendszerről, beleértve a home könyvtárat is. De miért szúródik el egy ilyen fontos funkció, ha korábban már jó volt?!
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Új LO — régi hiba, pedig egyszer már kijavították

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Na sziasztok, amint kijött azon melegében feltettem az új LO-t. (4.0.0.3). A rendszerem: Ubuntu 11.10, az összes frissítéssel, XFCE-vel.
Igen bátor vagy! (de ez nagyon hasznos a közösség szempontjából!)


A 4.0.0 verzió nagyon sokban különbözik az ezt megelőző verzióktól. El tudom képzelni (sőt írják is) hogy nem a "mindenáron maradjunk kompatibilisek" szempont a cél:
http://libreoffice.hu/2013/02/07/a-the- ... ice-4-0-t/
Ez a korábbi „soha ne változtassunk semmit” szemlélettel ellentétben egyre több funkció elavulttá nyilvánítását és későbbi dobását jelenti a LibreOffice 4.x sorozat hat hónapos kiadási ciklusának megfelelően.
De hogy a személyes beállításokat ez hogyan érinti, és hogy hiba-e, vagy tervezett dolog, hogy nem veszi át az adatokat, azt nem tudom.

Inkább kérdeznék tőled:
Saját (Basic) makróid vannak? Azok átjöttek az új verzióba? Futnak rendesen?
(rengeteg makrót használunk a cégnél, az átvitel megoldva egy automata archiváló/visszaállító fájlon keresztül, de az nagyon rosszul érintene, ha nem futnának a makrók az új verzióban. (Félek még kipróbálni, még otthon is.)
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
kanyi
Önkéntesek
Hozzászólások: 119
Csatlakozott: 2008. március 1., szombat 23:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Új LO — régi hiba, pedig egyszer már kijavították

Hozzászólás Szerző: kanyi »

Hát, én sem tudtam megállni és feltettem a 4-est.
De csak egy teszt gépre, viszont vannak makróim, tudom őket valahogy importálni? Akkor megnézem hogy mi a helyzet velük.
Az biztos, hogy egy hiba visszajött:
Ha mondatot írok, minden képen nagy betűvel kezdi, ez görög matematikai jelöléseknél probléma....
Ubuntu 13.10 - LO 4.2.04 • MS Windows 7 - LO 4.2.04
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Új LO — régi hiba, pedig egyszer már kijavították

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

http://forum.openoffice.org/en/forum/vi ... hp?t=37459

erről a linkről tudod letölteni azt a jó kis alkalmazást, ami képes a Basic: Saját Makrók - Standard Könyvtárat a fájlba menteni, majd egy másik gépre átküldve, ott a fájlból az ottani Standard könyvtárat feltölteni.

Ha nem csak a Standard könyvtárban vannak makróid, a linkelt fájlban lévő kódot módosítva biztos át lehet azokat is vinni...

(persze ez is csak akkor képes működni, ha a makrók tárolási helye, annak struktúrája nem változott meg a 4-es verzióban...)
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
violazoli
Önkéntesek
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2010. május 7., péntek 13:02
Tartózkodási hely: Earth

Re: Új LO — régi hiba, pedig egyszer már kijavították

Hozzászólás Szerző: violazoli »

Zizi64 írta:
Na sziasztok, amint kijött azon melegében feltettem az új LO-t. (4.0.0.3). A rendszerem: Ubuntu 11.10, az összes frissítéssel, XFCE-vel.
Igen bátor vagy! (de ez nagyon hasznos a közösség szempontjából!)


A 4.0.0 verzió nagyon sokban különbözik az ezt megelőző verzióktól. El tudom képzelni (sőt írják is) hogy nem a "mindenáron maradjunk kompatibilisek" szempont a cél:
http://libreoffice.hu/2013/02/07/a-the- ... ice-4-0-t/
Ez a korábbi „soha ne változtassunk semmit” szemlélettel ellentétben egyre több funkció elavulttá nyilvánítását és későbbi dobását jelenti a LibreOffice 4.x sorozat hat hónapos kiadási ciklusának megfelelően.
De hogy a személyes beállításokat ez hogyan érinti, és hogy hiba-e, vagy tervezett dolog, hogy nem veszi át az adatokat, azt nem tudom.

Inkább kérdeznék tőled:
Saját (Basic) makróid vannak? Azok átjöttek az új verzióba? Futnak rendesen?
(rengeteg makrót használunk a cégnél, az átvitel megoldva egy automata archiváló/visszaállító fájlon keresztül, de az nagyon rosszul érintene, ha nem futnának a makrók az új verzióban. (Félek még kipróbálni, még otthon is.)
Szeretem ha a hiúságomat legyezgetik, de bevallom ez részemről biztos nem bátorság. Inkább idiótaság... Ezt a LO-t ha jól értettem "stable"-nek tartják. Az olyat fel merem tenni. Feltételezem hogy ilyenben nem lehetnek "nagy" bajok. Na de azért a saját beállításaim importálását elvárnám tőle. Ha azt nem teszi, nekem "nagy" baj...
Nem, nem használtam saját makrókat. És minden tiszteletem a fejlesztőké, de ez amit most művelt olyasmi, amit a word eetében "szoktam meg", hogy "önmagával sem kompatibilis". Könyörgök: Ha neki van funkciója arra, hogy beállíthassam, milyen sorrendben legyenek a menükben a funkciók, meg hogy melyik funkcióhoz milyen gyorsbillentyűt kötök, s ha le van tárolva hogy korábban mely fájlokkal dolgoztam, nos akkor mindent ő a LO tárolt le, a saját formátumában. Nem érdekel, milyen az a formátum, de az ÚJ verziójú LO ezt ILLIK hogy tudja, és olvassa be! Elvégre a régi formátumot is a LO fejlesztői írták, dokumentálva kell legyen, nyílt a specifikáció, stb. Kezd elegem lenni abból, hogy verzióról verzióra állandóan ez a nyamvadt hiba szivat engem! Egyszerűen nem is hiszem el, hogy minden verzióváltáskor éppen pontosan a saját adatok letárolásának formátumán változtatnak, hát jobb dolguk nincs?! És ha mindenáron ez a fixa ideájuk, oldják meg hogy tudja beolvasni a régit. Aztán nem bánom, mentse el valami új formátumban, a kutyát sem érdekli. De én elég sok gyorsbillentyűt használok, és elegem van abból, hogy ezeket rendszeresen újra kell definiálnom verzióváltáskor! És még csak azzal se védekezhetnek hogy valami speciális ótvar disztrót használok, mert az Ubuntu szerintem épp elég elterjedt és mára már "kvázi-szabvány" ahhoz, hogy itt minden pöccre menjen.
Nem arról van szó, hogy elvesztek volna az adataim, mert épp előtte való nap csináltam egy backupot a rendszerről, beleértve a $HOME tartalmát is. De mire megyek vele, vagy visszarakok mindent, vagy használom ezt az új LO-t és állítgathatok be mindent újra. És nem izgatna ha ez most lenne először, oké, free szoftver, meg Linux, meg bétatesztelő vagyok (bár ez elvileg stable). De amiatt háborgok mert ÉPPEN PONTOSAN EZ a hiba már kismillió ideje fennáll, és szívat újra meg újra! Ha valami teljesen új ficsőr lenne a rendszerben, s nem működne csak nyögvenyelősen vagy egyáltalán, befognám a lepénylesőmet és nem ugatnék. Semmi se tökéletes elsőre. De ez nagyon régi dolog, jeleztem is, biztos vissza lehet keresni itt a fórumban, és rengetegszer előfordult már, s egyáltalán, alap dolog kéne legyen a régi beállítások felismerése! Vagy ha ez tényleg nem bug hanem feature mert istenbizony annyira átvariáltak mindent hogy nem éri meg ennek felismerésére és importálására programozói kapacitást lekötni, akkor legalább jöjjön fel egy üzenet, holgy "hé paraszt ezeket a beállításaidat csinálhatod újra". Vagy írják ki a letöltési oldalra hogy nem kompatibilis a régivel ebből a szempontból.
Ezek után félek. Mi lesz a következő "fejlesztés"?! Nem fogja felismerni az sxw formátumot mert az már neki tűl régi, divatjamúlt, "oldies", nem támogatott?!
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Új LO — régi hiba, pedig egyszer már kijavították

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

hogy verzióról verzióra állandóan ez a nyamvadt hiba szivat engem!
...
De amiatt háborgok mert ÉPPEN PONTOSAN EZ a hiba már kismillió ideje fennáll, és szívat újra meg újra!
No várjál... Nálam (igaz, Windowson), ez mindig jól működött, sőt minden más is hibátlanul ment a telepítés során, akkor voltak csak kivételek, amikor a LO elődjét (a Go-OO valamelyik változatát) a másik ágról származó (a hivatalos OOo) után akartam feltelepíteni. Amióta megoldották, hogy párhuzamosan fent lehet a OOo (AOO) és a LO a gépen, azóta ilyen hibák sincsenek.

Most akkor ez vagy operációs rendszertől függő hiba, vagy kifejezetten a te op. rendszeredhez lefordított LO hibája, vagy valamit nem jól csinálsz (esetleg kihagysz) a telepítés során. Sajnos a te operációs rendszereden történő LO telepítéshez végképp nem értek...
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
violazoli
Önkéntesek
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2010. május 7., péntek 13:02
Tartózkodási hely: Earth

Re: Új LO — régi hiba, pedig egyszer már kijavították

Hozzászólás Szerző: violazoli »

Nos, ez a hiba nem tudom előfordul-e Windowsnál, mert azt már vagy 10 éve nem használom... Amikor még Win-user voltam, s nem is hallottam a Linuxról, akkor a Word6.0-t használtam. Különben elég is volt nekem annak a tudása...

Itt Linux alatt e hiba nálam előfordult már az OpenOffice-ban is, mondhatnám rendszeresen. Akkor még nem Ubuntut használtam hanem GoboLinuxot, ami tényleg eléggé extravagáns disztró, és bizony a (magyar) OpenOffice számára nem készítettek hivatalos csomagot hozzá, mert úgy kábé én voltam az egyetlen magyar, aki e disztrót használja. Emiatt a más disztrókhoz készült rpm vagy deb csomagokból kellett felhekkerkednem hozzá, ami, tekintve hogy a GoboLinux abszolút NEM szabványos könyvtárszerkezetet(hierarchiát) használ, meglehetősen "pilótavizsgás" dolog. Ezért aztán ott még lehetett azzal védekezni, hogy ugye nem szabványos a rendszerem meg mittudomén.

Na de aztán kipróbáltam a PuppyLinuxot és ott is ugyanez volt. Hiába hogy közben már nem OpenOffice volt hanem LO.

Most meg itt az Ubuntu. Hát ha valami "szabvány-disztró" a Linux világában, EZ aztán az kell legyen! Szó sem lehet róla, hogy valami extravaganciára fogjuk ezt a bugot. Igaz, az Ubuntum nem a legfrissebb kiadás, de igazán nem is régi, még javában támogatott, és fenn van hozzá az összes kiadott frissítés is. Nem is kellett hekkerkednem vele hogy felmenjen: LEÍRTAM a nyitóhozzászólásomban, miféle parancsokkal tettem fel. Mégis bugzik, úgy mint már évekkel ezelőtt is.

Különben azóta felfedeztem MÉGEGY HIBÁT.

Beállítottam a testreszabásban, hogy az "aláhúzott" betűket a Ctrl-A billentyűkombinációval (gyorsbillentyűvel) "csinálhassam" ezentúl. Működik is így, de döbbenten tapasztaltam, hogy a Szerkesztés menűben a "Mindent kijelöli" menüpont mellé továbbra is az van írva gyorsbillentyűnek, hogy Ctrl-A ! Persze ha ezt lenyomom nem jelöl ki semmit, mert ez már az aláhúzott betűket csinálja, de akkor is hiba hogy ott ez a megtévesztő felirat szerepel. Szeretném ha e bugot jelentenétek az Illetékes Helyre, mert nekem gőzöm nincs róla ezt miként kell.
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Új LO — régi hiba, pedig egyszer már kijavították

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Szeretném ha e bugot jelentenétek az Illetékes Helyre, mert nekem gőzöm nincs róla ezt miként kell.
Mivel a hiba nálad jelentkezett, a hibát te ismered, te tudod pontosan és részletesen leírni, (képernyőképekkel megtámogatni, a hiba jellegétől függően mintafájlokkal megtámogatni), és te tudsz reagálni a fejlesztők által esetleg feltett kérdésekre, ezért ezt a dolgot neked kell megtenni.
Ahhoz hogy a fejlesztők javítani tudjanak egy hibát, a saját gépükön reprodukálniuk kell azt, az általad megadott információk alapján. Ha nem tudják reprodukálni, akkor nem is tudják megtalálni az okát, és nem tudják javítani sem. Reprodukálni pedig csak MINDEN részletre kiterjedő leírás mellett lehetséges egyáltalán.

Itt vannak egy oldalon a hibabejelentők linkjei:
http://hu.libreoffice.org/segitseg/

Itt választhatsz, hogy magyarul, vagy angolul akarsz-e hibát bejelenteni:
http://libreoffice.hu/hibabejelentes/

Ezen az oldalon van a magyar hibabejelentő hely, itt még regisztrálni sem kell a hibabejelentéshez:
http://bug.openscope.org/secure/CreateI ... ssuetype=1


Itt angolul tudod bejelenteni a hibát, regisztráció után, vagy rákereshetsz, hogy valaki jelentett-e már hasonlót:
https://bugs.freedesktop.org/

Ha regisztrálni akarsz, vagy belépni:
https://bugs.freedesktop.org/enter_bug.cgi

Ha keresni akarsz, akkor a "Browse" menüpont alatt:
https://bugs.freedesktop.org/describecomponents.cgi

"LibrOffice" link alatt:
https://bugs.freedesktop.org/describeco ... NCONFIRMED

Neked valószínűleg az "Installation" linkre lesz szükséged:
https://bugs.freedesktop.org/buglist.cg ... lution=---


Nem is kellett hekkerkednem vele hogy felmenjen: LEÍRTAM a nyitóhozzászólásomban, miféle parancsokkal tettem fel. Mégis bugzik, úgy mint már évekkel ezelőtt is.
Linuxon - és éppen Ubuntun, meg Kiwi-n - jómagam is használtam (vagy inkább próbáltam) OpenOffice-t és Libreoffice-t, de csak azt a verziót, ami jött az adott disztribúcióval.

Azok mindig működtek gond nélkül, pedig próbáltam már bevezetni az Ubuntut a munkahelyemen egy pár alkalommal, tehát az Ubuntumak és a Kiwi-nek már találkoztam összesen vagy 5-6 verziójával. És mindegyikben (efféle) hiba nélkül működött az adott Office.

Nekem az alapértelmezett állapotban fent lévő programokon kívül csak a beépített lehetőségekkel (A hivatalos tárolóból? - vagy hogy is hívják...) sikerült működőképesen telepítenem bármit is, De ez csak az én hozzá nem értésemet tükrözi, nem az Ubuntu a hibás. (...Nem is sikerült bevezetni a Linuxot a munkahelyemen...)
Így azt se tudom megmondani neked, hogy amit az elején leírtál, az helyes módja a telepítésnek, vagy nem.
Ezzel csak azt akarom mondani, hogy az "átlag" felhasználó éppen a programok telepítésével van gondban a Linuxon - az eddigi tapasztalataim, és összeszedett információim szerint. Ezt az OpenOffice esetében megtetézték azzal, hogy létezett kifejezetten a Linux fejlesztők által kissé módosított, önállóan lefordított verzió, amit belecsomagoltak az adott disztribúcióba, meg létezett a Linuxhoz kiadott "hivatalos" OOo verzió, amit utólag kellett feltelepíteni. És ezek sajnos nem teljesen azonos módon viselkedtek más szempontból sem...
Nem tudom, hogy manapság mi a helyzet a LO-val: talán már azonos a kétféle módon beszerezhető programváltozat...
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Új LO — régi hiba, pedig egyszer már kijavították

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Beállítottam a testreszabásban, hogy az "aláhúzott" betűket a Ctrl-A billentyűkombinációval (gyorsbillentyűvel) "csinálhassam" ezentúl. Működik is így, de döbbenten tapasztaltam, hogy a Szerkesztés menűben a "Mindent kijelöli" menüpont mellé továbbra is az van írva gyorsbillentyűnek, hogy Ctrl-A ! Persze ha ezt lenyomom nem jelöl ki semmit, mert ez már az aláhúzott betűket csinálja, de akkor is hiba hogy ott ez a megtévesztő felirat szerepel.
Nem szerencsés az olyan megszokott billentyűkombinációkat átdefiniálni, mint ami a másoláshoz, a kivágáshoz, a beillesztéshez van rendelve - így a CTRL-A-t sem. Valószínűleg a fejlesztők feltételezték, hogy ezeket senki nem akarja összekutyulni, hiszen szinte minden program így használja, ha átváltasz munka közben egy másik programra, akkor esetleg te magad is összekeverheted.

Van annyi szabad billentyűkombináció, hogy még válogathatsz is...

De mivel ezt a konkrét a lehetőséget is meghagyták a fejlesztők, így talán tényleg jogos igény lenne, hogy az átdefiniálás után a menü feliratai is kövessék azt.
(És az sem segít ezen, ha megkérdezem: A CTRL-U (Underline) miért nem felelt meg neked; Meg az sem segít, hogy miért kézi formázást alkalmazol a stílusok használata helyett? (Vagy éppen egy általad létrehozott karakterstílus (bekezdés stílus) alkalmazását rendelted hozzá a billentyűkombinációhoz?)


Az alábbi kérdésekkel próbálok meg segíteni:

1: Melyik szinten módosítottad a billentyűkombinációt?
_a.: "LibreOffice" szinten vagy
_b.: "Writer" szinten?

Nem tudom, hogy a menüfelirat melyikhez szinthez van hozzárendelve, de valószínűsítem, hogy a "LibreOffice" szinthez, mert nálam a "Writer" szinten "szabadnak" LÁTSZIK ez a kombináció, persze valójában nem az, mert a fölsőbb szint ezt a szabad állapotot felülírja. Az üres felirat-hely a "Testreszabás" menüben valószínűleg azt jelenti, hogy "NEM EZEN a szinten van hozzárendelve bármi is - mondjuk ezt jelezhetnék a "Foglalt" felirattal is...)

2.: Milyen billentyűkombinációt definiáltál a "Mindent kijelöl" eredeti CRTL-A kombinációja helyett?
Rendeltél hozzá bármit is? Ki kéne próbálni, hogy ha rendelsz hozzá másik billentyűt, akkor nem módosítja-e az elvárásod szerint a feliratokat... (A saját programomon sok mindent ki szoktam próbálni, de ezt nem állítgatom el, meg aztán én csak Windowson tudnám kipróbálni, ahol a rendszerfüggő, másra csak nagy nehézségek árán használható billentyűkombinációk is mások, mit a Linuxon.)
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
violazoli
Önkéntesek
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2010. május 7., péntek 13:02
Tartózkodási hely: Earth

Re: Új LO — régi hiba, pedig egyszer már kijavították

Hozzászólás Szerző: violazoli »

Writer szinten módosítottam. Soha semmit nem módosítottam még LibreOffice szinten. Minek?! Alig akad rá példa hogy a LO-ból mást használjak mint a Writert. Ha váratlanul egy olyan LO-t adnának ki amiből valami hiba miatt minden hiányzik a Writer kivételével, valószínűleg észre se venném évekig a hiányt...

Hogy miért épp a Ctrl-A -hoz rendeltem? Hát mert az Aláhúzás szó A-val kezdődik a MAGYAR nyelvben, én meg magyarul tudok a legjobban... ez van. ELVÁROM, hogy a leggyakrabban használt szoftverem alkalmazkodjon hozzám nyelvileg, s ne várjon el tőlem olyan idiótaságokat hogy megtanuljam hogy az aláhúzottat ángliusul underline-nak mondják. TUDOM különben, ISMEREM JÓL ezeket a szakkifejezéseket, még sokkal többet is (italic, bold, uppercase meg egyebek, sőt olyan "bonyolultabbakat" is mint pld kerning table) de KÉNYELMESEBB nekem ezek helyett a magyarra utaló jelölés alkalmazása. Nekem nem érv az hogy "de ha más gép elé kerülök...". Ennek esélye infinitezimálisan csekély, mert nem számítógépes munkakörben dolgozom, s nagyon valószínű, hogy ez nálam már nyugdíjig (vagy halálomig...) így marad. Mert a mostani munkahelyemen remekül érzem magamat, nem akarok váltani, s a főnökeim is annyira elégedettek velem, hogy szinte kényeztetnek, kedveskednek... A minap volt valami tréfás vitám a főnökasszonnyal, s azt mondtam (humorosan) hogy "különben máris elmegyek". Erre ő nevetett és azt válaszolta hogy még csak az kéne, beadhatom ugyan a felmondásomat de a felmondási időm 10 év, aminek a ledolgozásához ragaszkodik... Szóval a munkaköröm miatt nemigen fogok máshogy beállított LO elé kerülni.
Az otthoni gépemet meg már hadd állítsam be úgy, ahogy nekem tetszik! S ha MÉGIS más gép elé kerülök, akkor sincs semmi baj mert írtam hogy TUDOM ezeket az ánglius szavakat.
Az sem izgat hogy hát akkor mivel jelölöm ki az egész doksit. Hát a menüben megkeresem a megfelelő menüpontot és aktiválom! Arra való! Nagyon ritkán kell mindent kijelölnöm, s akkor igazán kibírom hogy megkeresem a Szerkesztés menüben. Nekem erre nem kell gyorsbillentyű.

Igen, elegánsabb stílusok definiálásával formázgatni, de több idő mint amit megér — azoknál a munkáknál amiket én végzek. Ezek egyáltalán nem igényelnek bármi kicsit is igényes formázást. TUDOM, hogyan kell stílusokkal bánni, de az a véleményem hogy "nem kell mindig ágyúval lőni verébre". Például amikor írok valahova egy levelet, mi a csudának definiáljak külön stílust a megszólítás számára?! Egyszerűbb ha szimplán középre zárom, a betűméretet megnövelem, s rányomom hogy legyen félkövér oszt' jóccakát. Úgyse lesz mégegy megszólítás a levélben, nem kell erre külön stílus.
Most persze mondhatod hogy barbár vagyok, mert ott vannak a mindenféle sablonok, meg tündérek, de értsd meg, próbáltam ezeket a mindenféle sablonokat, de nekem nem jöttek be. Annyi rengeteg mindenféle szarság van bennük hogy ezeket több idő kitörölgetnem, mint megírni nélkülük egy levelet. Lehet hogy valakinek ezek jobban néznek ki mint amit én csinálok, de le...om. NEKEM nem tetszenek mert agyon vannak csicsázva. És különben sem a Miniszterelnöki Hivatalba írok.

Linuxos fórumokban rengetegszer emlegetik amikor egyesek azzal jönnek hogy a Word többet tud mint a LO, hogy nem számít, mert annak a funkcionalitásnak 90%-át úgysem használja ki a felhasználók 99%-a. Igazuk van, de hozzáteszem hogy ez javarészt már a LO-ra is igaz szerintem. NEM BAJ hogy tudja a LO ezeket a ficsöröket, semmi gond, kibírom ha emiatt ötször akkora lemezterületet foglal. De hadd legyen már az én döntésem, igénybe veszem-e ezeket a lehetőségeit!

És elárulom neked, a fenti véleményem nem tudatlanságból fakad. Egyik szakmám ugyanis ha hiszed ha nem, de KIADVÁNYSZERKESZTŐ! Rendes "pöcsétes" diplomám van róla. Na de ÉPP EMIATT ha úgy érzem hogy valahová aztán tényleg istenbizony profi, minőségi munkát kell küldeni, akkor nem LO-val fogom megcsinálni, hanem veszem a Scribus progranyt, ami lényegében a QuarkXPress megfelelője, s azt használom! Illetve ha sok a képlet a munkában, akkor jön a LaTex.

Nekem egyelőre semmi másra nem kell a LO, mint hogy leveleket írkáljak, meg a regényeimet. (író vagyok). Erre tökre elég a félkövér, dőlt, betűméret meg a középre zárás. Már amiatt is, mert épp mint kiadványszerkesztő nagyon jól tudom, hogy amint a doksi eljut egy kiadóba, ott (ha úgy döntenek hogy kiadják) LEGELSŐ dolga épp az lesz az ottani kiadványszerkesztőnek, hogy azonnal töröljön minden formázást a doksiban, s csak a nyers szöveg maradjon. Hogy a fenébe ne tenné ezt, én is ezzel indítanék...
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Új LO — régi hiba, pedig egyszer már kijavították

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Az sem izgat hogy hát akkor mivel jelölöm ki az egész doksit. Hát a menüben megkeresem a megfelelő menüpontot és aktiválom! Arra való! Nagyon ritkán kell mindent kijelölnöm, s akkor igazán kibírom hogy megkeresem a Szerkesztés menüben. Nekem erre nem kell gyorsbillentyű.
Akkor viszont nem értem, miért izgat az, hogy valahol a menü mélyén ott marad egy eredeti felirat??

Igen, elegánsabb stílusok definiálásával formázgatni, de több idő mint amit megér — azoknál a munkáknál amiket én végzek. Ezek egyáltalán nem igényelnek bármi kicsit is igényes formázást. TUDOM, hogyan kell stílusokkal bánni, de az a véleményem hogy "nem kell mindig ágyúval lőni verébre". Például amikor írok valahova egy levelet, mi a csudának definiáljak külön stílust a megszólítás számára?! Egyszerűbb ha szimplán középre zárom, a betűméretet megnövelem, s rányomom hogy legyen félkövér oszt' jóccakát. Úgyse lesz mégegy megszólítás a levélben, nem kell erre külön stílus.
Most persze mondhatod hogy barbár vagyok, mert ott vannak a mindenféle sablonok, meg tündérek, de értsd meg, próbáltam ezeket a mindenféle sablonokat, de nekem nem jöttek be. Annyi rengeteg mindenféle szarság van bennük hogy ezeket több idő kitörölgetnem, mint megírni nélkülük egy levelet. Lehet hogy valakinek ezek jobban néznek ki mint amit én csinálok, de le...om. NEKEM nem tetszenek mert agyon vannak csicsázva. És különben sem a Miniszterelnöki Hivatalba írok.
No de, nem is a MÁSOK által kitalált sablonokat kell használni, azok csak mintának jók, hogy lásd: mi mindent be lehet állítani jó előre egy-egy típus-dokumentum megvalósításához. Csinálj saját sablonokat, amiben csak azt az egy-két stílust definiálod, amire neked szükséged van: így legközelebb már azt az egy-kettőt se kell állítgatni.


Még egy kérdés:
A javasolt lépéseket kipróbáltad?


Végül:
Nekem egyelőre semmi másra nem kell a LO, mint hogy leveleket írkáljak, meg a regényeimet. (író vagyok). Erre tökre elég a félkövér, dőlt, betűméret meg a középre zárás. Már amiatt is, mert épp mint kiadványszerkesztő nagyon jól tudom, hogy amint a doksi eljut egy kiadóba, ott (ha úgy döntenek hogy kiadják) LEGELSŐ dolga épp az lesz az ottani kiadványszerkesztőnek, hogy azonnal töröljön minden formázást a doksiban, s csak a nyers szöveg maradjon. Hogy a fenébe ne tenné ezt, én is ezzel indítanék...
Tényleg nem sértésnek szánom, de meg kell kérdeznem: Ha ennyire "memóriával rendelkező elektromos írógépként" használod a programcsomagot (és csakis a Writert), akkor miért erőlteted a használatát, ha ráadásul a "bonyolultabb" munkát megint egy másik programmal végzed el? Akkor neked egy Notepad+ jelegű text-editor bőven megfelelne. Ezerszer kisebb méretű, sokszorosan gyorsabb, stb., stb.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
violazoli
Önkéntesek
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2010. május 7., péntek 13:02
Tartózkodási hely: Earth

Re: Új LO — régi hiba, pedig egyszer már kijavították

Hozzászólás Szerző: violazoli »

Kipróbáltam: a "Mindent kijelöl"-re definiáltam a "Ctrl-Shift-M" -et és ez tényleg megjelenik a Szerkesztés menüben.

Nem tudom mit értesz azalatt hogy "erőltetem" a LO használatát. Miért ne használnám? Örülök hogy van egy kvázi-szabvány efféle programcsomag. Abban igazad van hogy nekem elég lenne egy "Notepad"-féleség is. Na és akkor?! Különben ez nem is biztos, mert NÉHA, nagyritkán előfordul valami kicsit komplexebb számítási feladat is és akkor jól jön a Calc. Nagyon ritka ez de megesik. Hely meg van a LO-nak a merevlemezemen. Már miért ne használjam?!

Mégis, annyiból igazat adok neked, hogy számomra majdnem megfelelőbb volna LO helyett nem egy Notepad, hanem — hanem a VIM! Azt nagyon szeretem, írtam is róla könyvet, letölthető (ingyen) a Magyar Elektronikus Könyvtárból. Azért szeretem főleg, mert lehet benne keresni és cserélni reguláris kifejezések segítségével. Sajnos egy nagy hibája van: nem WYSIWYG. Én meg azért szeretem ha legalább nagyjából úgy néz ki a doksi a képernyőn, mintha egy beszkennelt könyv lenne. Tudod, én imádom a konzolt, parancssort, de azért ha egy több száz oldalas doksit olvasok vagy írok, mégis kényelmesebb azt TTF fontokkal szerkesztve látnom, mint fix szélességű betűtípusokkal. De egyedül ez az akadálya csak annak, hogy nem VIM-ben írom a műveimet.

Régi vágyam is a VIM Office, azaz hogy a LO-t felruházzuk VIM-szerű képességekkel, erről írtam is ide régebben e fórumba úgy emlékszem, talán megtalálod.

Bocs most nem tudok többet írni, nagyon beteg vagyok iszonyatosan rosszul érzem magamat, lehet hogy kórház lesz belőle, ezért is nem keresek rá én arra a fórumtopikra.
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Új LO — régi hiba, pedig egyszer már kijavították

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

OK, értem.
Nem tudom mit értesz azalatt hogy "erőltetem" a LO használatát. Miért ne használnám? Örülök hogy van egy kvázi-szabvány efféle programcsomag. Abban igazad van hogy nekem elég lenne egy "Notepad"-féleség is. Na és akkor?!
Ne érts félre: NEM BAJ, hogy használod az AOO-t, a LO-t...
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Új LO — régi hiba, pedig egyszer már kijavították

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Megtaláltam, azt hiszem erről van szó:

http://forum.openoffice.org/hu/forum/vi ... C5%B1#p663

(Ezek szerint te azonos vagy a "Poliverzum" nevű fórumtaggal?)

Azt hiszem, nem az általad kívánt irányba halad a világ. A tableteknek, egyéb "okos" kütyüknek még valódi billentyűzete sincs, nemhogy "ATL-CRTL-SHIFT" billentyűkombinációja... és a fejlesztők inkább ezekre összpontosítanak, hogy ezeken fusson, és legyen jól használható az AOO és LO. (Az hiszem, ez logikus lépés a részükről...)
Az általad javasolt konzolos, parancssoros vezérlés megvalósítására magadnak kell vállalkoznod, vagy meg kell bíznod valaki(ke)t, hogy írják meg számodra a szükséges kódrészleteket megírja.


De persze azt még mindig nem értem a fentebbi link alatti hozzászólásból, hogy honnan fogod tudni, hogy a "királyné" szó előfordulása éppen pont a 20. és az 50. sorok között nem megfelelő, és ott kell cserélni. És ha az "II., avagy Tarsörényű Leopold első felesége" kifejezésre kell lecserélni a "királyné" szót, akkor a programok mit kezdenek az újratördelés miatti sor(szám)eltolódásokkal...
Itt meg kijelölöd a kívánt részt, és azt mondod a "Keresés és csere" funkciónak, hogy "Csak a kijelölésben" történjen a keresés és a csere.

Az AOO-ban és a LO-ban nagyon jó "Keresés és csere" funkció van, a reguláris kifejezések használatát, valamint a stílusok, formázások keresését is támogatja. Meg kell tanulni a használatát (és hozzá kell szokni...)
Teljesnek mondható leírás van az API-hoz, magyar nyelvű a Basic helpje, ha valaki többet akar a megvalósítottnál, akkor bátran nekifoghat a programcsomag efféle kiegészítéséhez, vagy akár a forráskódból kiindulva megvalósíthatja az elképzeléseit (na erre az utóbbira én se vállalkoznék, de már kb. 150 kiB a mérete az általam írt makrókat tartalmazó makró-archiváló .odt fájlnak...


Elolvastam a VIM leírásod (elejét). ((Szép munka.))

Háát... Nagyon nem szeretném ha meg kéne tanulnom azt a "néhány" parancsot, amit felsoroltál... (Ez szokás kérdése persze, de én semmiképpen nem szeretnék napi munka közben újra "DOS-os, parancssoros körülményességeket" használni.)
És a leírásból, meg a Wikipédiából azt látom, hogy a VIM egész másra való, mint az Office csomagok, vagy akár azokból csupán a Szövegszerkesztő programok.
Bár az AOO/LO-hoz is van szintaxis kiemelő kiegészítés
http://extensions.openoffice.org/en/pro ... eFormatter
mégsem gondolom, hogy kódszerkesztésre kéne használni a programot.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Válasz küldése