[Megoldva] Szöveg felülírásakor a formátum megtartása

Szövegszerkesztő
Sery
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2013. január 31., csütörtök 16:44

[Megoldva] Szöveg felülírásakor a formátum megtartása

Hozzászólás Szerző: Sery »

Üdv!

A kérdésem a következő melyet az alábbi példával mutatok be a könnyebb értelmezhetőség érdekében:
Név: Feri

A fenti példában ha a Writer programban kijelölöm a "Feri" részt és felülírom "Józsi"-ra, akkor az előtte lévő szóköz (ez még félkövér, bár nem látszik) formátumát örökölve a Józsi immár félkövér lesz.

Létezik arra valamilyen megoldás (beállítás), hogy a felülírt szöveg formátumát kapja meg az új szövegrész és ne az előtte lévő karakterét?

Előre is köszönöm a választ és remélem érthető volt a kérdésem.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Sery 2013. február 1., péntek 10:14-kor.
Verzió: 4.2.4.2
Build az.: 63150712c6d317d27ce2db16eb94c2f3d7b699f8 - Windows XP
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Szöveg felülírásakor a formátum megtartása

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Valódi felülírás módot szinte sosem használok, a billentyűzetem mindig beszúrás üzemmódra van állítva, ezért nálam LibreOffice3.6.4-ben és ApacheOpenOffice3.4.1-ben nem úgy működik a dolog, mint ahogy te leírtad. Ha meghagyom a Bold szóközt, akkor a vékony Feri helyett vékony Józsit tudok beírni minden külön ceremónia nélkül - abban az esetben, ha Backspace-szel törlöm vissza a teljes Feri szót.

De ha csak belekattintok a szóköz és az F betű közé, és elkezdem írni a Józsi szót, akkor a "Józsi" vastagított (Bold) karakteres lesz. (És majd csak utána akarom csak törölni a Feri szót -> nem így csináltad véletlenül?)

Akkor is vékony lesz nálam a "Józsi" szó, ha belekattintok a szóköz és a "F" betű közé, Delete gombbal törlöm a Feri szót, és elkezdem írni a Józsi szót.
Ez nálam valódi "Felülírás" módban (Insert gombbal átváltva ebbe az üzemmódba /WinXP/ is jól működik, csak akkor a kurzort nem a vastag szóköz és a vékony "F" betű KÖZÉ, hanem az "F" betűRE kell pozícionálni (azon villogjon).

Bár nem látom át teljesen, hogy te melyik változatát használtad végül is az "általad megnevezett felülírásnak", azt tapasztaltam az elvégzett próbák során, hogy ha valódi felülírás üzemmódban vagyok a billentyűzettel, akkor a teljes (vékony) szó kijelölése kijelöli az azt követő szóközt is, ami ha vastagított, akkor az alábbi 2. pont szerinti átírás már nem az általad elvártak szerint működik.)

Ha a kérdésed arra vonatkozott, hogy kézzel visszatörölve a nevet, beszúrás és/vagy felülírás üzemmódban beírsz egy újabbat, akkor az alábbi megoldások lehetségesek:

1.: a visszatörlés (Backspace) során hagyd meg a "F" betűt, írd be a "Józsi" szót, aztán töröld a "F" betűt. (Nehézkes)
2.: jelöld ki a teljes "Feri" szót, és úgy gépeld be a "Józsi" szót. (nálam ez is jól működik)
3.: keresés és csere funkcióval cseréld le Ferit Józsira (mindenhol a dokumentumban, vagy csak ott ahol szükséges).
4.: használj karakterstílusokat az efféle kiemelésekhez a kézi formázás helyett, és akkor csak ráhúzod a megfelelő stílust az esetleg megvastagodó "Józsi"-ra.
5. Ne használj a billentyűzeten "Felülírás" üzemmódot, használd a "Beszúrás" módot, még ha az azzal is jár, hogy neked kell törölni a felülírandó szöveg eredeti tartalmát.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Sery
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2013. január 31., csütörtök 16:44

Re: Szöveg felülírásakor a formátum megtartása

Hozzászólás Szerző: Sery »

Köszönöm a gyors választ:

Cégünk most tervezi az átállást MSWord-ről LibreOffice-ra, és ezt próbáltam ki.
Az előbb elfelejtettem leírni, hogy az általam szerkesztett dokumentum MS Word 2003-ban íródott és Libre Officeban szerkesztettem "doc" formátumot meghagyva. Vélhetően ez okozta a problémát, mivel ha egy új Write dokumentumban próbáltam ki amit leírtam, akkor az általad is leírt helyes módon viselkedett.

Azért ha már nálam előfordult leírom a tapasztalatomat: (MS Word 2003 dokumentumot Libre Officeban szerkesztve)
Rengeteg 2-8 oldalas levelet írok, melyek formátumban részben hasonlítanak egymáshoz, így az új levél írását rendszerint egy régi alapján kezdem meg. Ekkor szoktam alkalmazni azt a módszert, hogy kijelölöm a "felesleges" szövegrészt, és rögtön a helyébe beszúrással írni kezdem az új szöveget.
2.: jelöld ki a teljes "Feri" szót, és úgy gépeld be a "Józsi" szót. (nálam ez is jól működik)
Én ezt alkalmazom, de nekem nem úgy működik ahogy te írod. (értsd: Bolt lesz a "Józsi")
Akkor is vékony lesz nálam a "Józsi" szó, ha belekattintok a szóköz és a "F" betű közé, Delete gombbal törlöm a Feri szót, és elkezdem írni a Józsi szót.
Nálam ebben az esetben is Bolt lesz a "Józsi".
a kurzort nem a vastag szóköz és a vékony "F" betű KÖZÉ, hanem az "F" betűRE kell pozícionálni (azon villogjon).
Ezt nem teljesen értem, mert nálam a kurzor mindig egy karakter mögött, vagy előtt van. Rég láttam olyat, hogy a cursor egy adott karakteren van.

U.i.: sosem használok felülírás módot, mindig a beilleszt funkcióval dolgozom.
Azért is tartottam furcsának azt amit leírtam, mert az MS Word (amit eddig használtam) nem így működik.

A fentiek alapján úgy gondolom megtaláltam a probléma okát. Valahogy majd csak orvosoljuk. Próbálgatjuk.

Szerk.: Az MSWord (doc) formátumú fájlt (Mentés másként) elmentjük ODT formátumba és megoldódik a fenti probléma! Köszönöm a segítséget!
Verzió: 4.2.4.2
Build az.: 63150712c6d317d27ce2db16eb94c2f3d7b699f8 - Windows XP
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: [Megoldva] Szöveg felülírásakor a formátum megtartása

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Ezt nem teljesen értem, mert nálam a kurzor mindig egy karakter mögött, vagy előtt van. Rég láttam olyat, hogy a cursor egy adott karakteren van.

U.i.: sosem használok felülírás módot, mindig a beilleszt funkcióval dolgozom.
Pont azt mondom, hogy ha a billentyűzeten az "Insert"gomb segítségével átváltasz "Felülírás" üzemmódba a "Beszúrás" mód helyett, akkor jelenik meg a karakteren villogó téglalapként a kurzor. De én se használom ezt az üzemmódot szinte sohasem.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Válasz küldése