határozat létrehozása

Ha bizonytalan vagy itt kezdd!
velegi
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2008. március 2., vasárnap 19:26

határozat létrehozása

Hozzászólás Szerző: velegi »

Szervusztok!
az a kicsi problémám, hogy szeretnék egy szerkesztett dokumnetumon belül csak egyszer leírni bizonyos adatokat,de az íródjon be még másik 3 helyre. Táblázatkezelőben ezt az index függvénnyel meg tudom csinálni, de itt most egy szöveges dokumentumról van szó.

pl. Munkavállaló neve, címe XY született: 1999.nov.6-án anyja neve: ZI ,lakik: 23444 BBBB kossuth u 999
Munkáltató neve címe...stb
ide jön:
sablon szöveg
majd a lap végén:A határozatot kapják:
1. Munkavállaló neve, címe.
2. Munkáltató neve címe:
3. Irattár
Meg lehet-e ezt úgy csinálni, hogy egy ilyen üres " sablont" használhassak ahol csak ez a pás sor változik és nem a copy- paste ???
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: határozat létrehozása

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

1. Készíts körlevet táblázatkezelőből, vagy egyéb adatbázisból vett, és Mezőként beszúrt adatokkal...
2. Egyszerű egyéni Mezők beszúrása, amiknek az értéket mondjuk a Fájl - Tulajdonságok - Egyéni tulajdonságoknál kell egyszer megadnod de akárhányszor beszúrhatod a Mezőt. Amint a Fájl - Tulajdonságok alatt megváltoztatsz egy adatot, a szövegben mindenhol frissülni fog annak a mezőnek a tartalma...

A körlevél funkció rögtön generálni is képes az "n" darab levelet, amiben csak az adatbázisból vett mezők lesznek különböző értékűek, a normál módon beírt szövegek azonosak maradnak.
Itt a fórumban épp most volt körleveles kérdés, de leírást is találhatsz a funkció használatáról.

http://forum.openoffice.org/hu/forum/vi ... %A9l#p6266
http://forum.openoffice.org/hu/forum/vi ... %A9l#p6019
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
velegi
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2008. március 2., vasárnap 19:26

Re: határozat létrehozása

Hozzászólás Szerző: velegi »

Köszi az nem megy, mert nincs elérhető adatbázis
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: határozat létrehozása

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Akkor a 2. pontot próbáld meg...
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
velegi
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2008. március 2., vasárnap 19:26

Re: határozat létrehozása

Hozzászólás Szerző: velegi »

köszi a gyors választ, de nem tudom megcsinálni a 2-at nem sikerül....
nem sikerül a mezőt beszúrni a mezők ablak lenyílik a változó lapfülön van név és érték, de bármit beírok nem történik semmi..(?)
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: határozat létrehozása

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Előbb létre kell hoznod a beszúrandó adatoknak megfelelő mezőket a
Fájl - Tulajdonságok - Egyéni tulajdonságok fülön.

A születési időpontot Dátum formátumúra, a többit talán egyszerű szöveges formátumúra érdemes választani. Lásd a képen a felső kis lapot.

Majd a szövegbe be kell szúrnod a megfelelő helyekre a megfelelő, általad létrehozott mezőket.
Beszúrás - Mezők - Egyéb mezők - Egyéni... itt kiválasztod az éppen szükséges mező nevét, és beszúrod a dokumentumba az aktuális kurzorpozícióba.
(Lásd alsó kis lapot a képen.)

Az eredmény a képen és a mellékelt dokumentumban is látszik.
Felhasználói mezők.odt
(11.44 KiB) Letöltve 249 alkalommal.
Felhasználói mezők.png
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
velegi
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2008. március 2., vasárnap 19:26

Re: határozat létrehozása [Megoldva]

Hozzászólás Szerző: velegi »

azt hiszem kezdem érteni.
de nem biztos, hogy egyszerűbb köszönöm szépen a segítséget...
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: határozat létrehozása

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Akkor részletesebben le kellene írnod, hogy mit is szeretnél megvalósítani.

Eddig, ha jól értettem, azt szeretted volna, hogy a többször megjelenő adatokat csak egyszer kelljen beírni. Ezt megvalósítja az Egyéni Mezők használata.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
velegi
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2008. március 2., vasárnap 19:26

Re: határozat létrehozása

Hozzászólás Szerző: velegi »

Az egyéni mezők használatával minden egyes sort külön külön tudtam csak beilleszteni. Ennél sokkal gyorsabb, ha kijelölöm azt a pár sort és beillesztem ahova kell.
HA ismered az index függvényt, akkor valami olyasmit szeretnék. Azt gondoltam, hogy van alternatívája a szövegszerkesztőben.
Ott az -INDEX-ben, ahova kijelöltem a beírás pillanatában ugyanaz íródik be. Tehát egyidőben töltódik ki a "dokumentum". Ez sok időt megtakarít(ana) . Csak az táblázatkezelőben működik, és nehézkes belőle szép szöveget faragni. Igy már érthetőbb?
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: határozat létrehozása

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Az egyéni mezők használatával minden egyes sort külön külön tudtam csak beilleszteni. Ennél sokkal gyorsabb, ha kijelölöm azt a pár sort és beillesztem ahova kell.
No de az a szöveg (adatok nevek, címek dátumok), amit többször szeretnél használni, az minden használatkor azonos szerkezetben kerül felhasználásra? (azonos sorrend, azonos mondatkezdet, azonos betűtípus, stb....?) mert akkor beleírhatod EGYETLEN mezőváltozóba is... Én azért szedtem részekre az adataida, hogy szabadon tudd variálni a szövegen belül a részek helyzetét, formátumát.
Ha megvalósítod a sablonfájlt az ajánlott (2. számú módszerrel), akkor soha többet nem kell a Mezők elhelyezésével, formázásával bajlódnod, csak kitöltöd az új adatokkal a Fájl - Tulajdonságok alatti táblát, és kész is az új dokumentum.
Töltsél fel ide egy életszerű *.odt Writer mintafájlt (persze nem éles adatokkal, hanem az enyémekhez hasonló kamu adatokkal), hogy lássam, mire is van valójában szükséged...


Az INDEX függvényre utalást nem teljesen értem. Az egyik táblázatkezelő program, a másik meg szövegszerkesztő. Nyilvánvaló, hogy NINCSENEK táblázatkezelő cellafüggvények a Writerben, mert minek lennének? (talán egy-kettő van benne (SUM, meg ilyesmi a táblázatokhoz), de bármit meg lehet írni makróként BASIC-ben, vagy más, a LibreOffice által támogatott programnyelven, az API segítségével.
Mi a cégnél szöveges lapokat is tartalmazó, de alapvetően a Calc táblázatkezelő program számítási és adatmegjelenítési tudására épülő alkalmazást valósítottunk meg úgy, hogy kinyomtatás után nem lehet megkülönböztetni, hogy a szöveges oldalak vajon Calc-kal, vagy Writer-rel készültek-e...

Sőt:
Beágyazhatsz komplett táblázatkezelő fájlt a szövegedbe, amit pont úgy használhatsz, mintha önálló Calc fájl lenne, de csak annyi látszik a szövegben belőle, amennyit te szeretnél. (Bár nem gondolom, hogy számodra ez lenne a megoldás.

Vagy akár hivatkozhatsz DDE kapcsolattal egy másik fájlban lévő adatra (de ez megint csak feltételezi egy külső adatbázis(-hoz hasonló adathalmaz) meglétét...
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
velegi
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2008. március 2., vasárnap 19:26

Re: határozat létrehozása

Hozzászólás Szerző: velegi »

a szöveget jogászok találták ki... ezért ezen nem nagyon lehet változtatni a szinekkel kihúzott dolgokról lenne szó.
Ezt megszerkeszettem táblázatkezelővel, működik is csak ronda a külalakja és nem mindenki tudja jól kezelni..
Csatolmányok
példa_határoza.odt
(16.93 KiB) Letöltve 248 alkalommal.
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: határozat létrehozása

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Feltöltöttem két lehetséges megoldást. A példafájlod formázásán nem változtattam, tehát a talált cseh nyelvű bekezdések is megmaradtak. (Ez látszik a beszúrt születési dátumokon is).
példa_határozat_Mezők1.odt
(25.36 KiB) Letöltve 230 alkalommal.
példa_határozat_Mezők1.odt
Az első azonos az eddig javasolt "Fájl - Tulajdonságok - Egyéni tulajdonságok" mezők alkalmazásával. Ebben az esetben a Mezők globális változóként viselkednek, de módosítani csak a már említett menüpontban lehet az értéküket. Viszont a módosítás hatása az összes beszúrási helyen azonnal érvényesül.
példa_határozat_Mezők2.odt
(24.24 KiB) Letöltve 230 alkalommal.
példa_határozat_Mezők2.odt
A másik esetben "Felhasználói mezőket" használok (lásd a súgót). Ennek előnye lehet számodra, hogy amellett, hogy ez is globális változóként viselkedik, nem kell belemásznod mélyen a menübe a mezők értékének módosításhoz, hanem elegendő a mező (bármelyik példányának) szövegére duplán kattintani, amikor is felugrik egy párbeszédpanel, amin beírhatod az új szöveges (vagy szám-, vagy dátum-) értéket, és azonnal az összes helyre beszúrt, azonos nevű változó (Mező) értéke megváltozik. (Valójában ezeket nevezik "Felhasználói mezőknek", az előző megoldást a régebbi hozzászólásomban tévesen neveztem annak; azok úgynevezett "Egyéni tulajdonságok" mezők voltak.)

De ezen felül továbbra is megvan a lehetőséged, hogy saját Form-ot (Űrlapot) hozzál létre a konkrét adatok bevitelére, amely végigvezeti a kitöltőt, hogy milyen adatokat szükséges módosítania, amiket aztán makrók segítségével a mezőkbe másoltathatsz át automatikusan.
(Azért nem adok erre példát, mert ezt a megoldást nyújtja gyakorlatilag az "Egyéni tulajdonságok" mezők használata, amit persze sokkal testre szabottabban lehetne megvalósítani makrókkal. Meg aztán az a "segítség" kategórián az időigényét tekintve már jócskán túlnyúlik, inkább "munkának" nevezném, annak minden idevonatkozó következményével... ;) )
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
velegi
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2008. március 2., vasárnap 19:26

Re: határozat létrehozása

Hozzászólás Szerző: velegi »

Köszönöm szépen, amennyiben túlnyúlhatnék a segítségkérésen meg foglak keresni...
velegi
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2008. március 2., vasárnap 19:26

Re: határozat létrehozása

Hozzászólás Szerző: velegi »

Hátha nem ismert a jelenség azért írom ide:
A fent részletezett mezők témában ugy jártam, hogy ha a mentést .docban mentettem el akkor az összes beállítás elveszett. Kipróbáltam többször is. Csak odt-ben marad meg.
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: határozat létrehozása

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

A "doc" formátum soha nem volt szabványosított formátum, a MS az csinált benne, amit akart; és ezt még titkolta is jó sokáig.
Az OOo, az AOO és a LibO natív fájlformátuma a nemzetközi szabványon alapuló ODF formátum (odt, ods, odp, odg). Minden esetben ezt célszerű használni, ha a doc formátumétól fejlettebb tulajdonságokat kell/akarunk használni a nyílt forrású irodai programcsomagokkal.

Az sem mindegy persze, hogy MELYIK doc formátumba mentetted. Word6, Word95, Word 97/2000/XP, Word2003, stb... vagy esetleg docx formátumba? Talán a legjobb a kompatibilitás a Word97-XP formátummal van jelen pillanatban (de korántsem 100%-os), a legnagyobb esélye a közeljövőben a jó kompatibilitásra a docx-nek van, hiszen azt még fejlesztik, és mivel szabványosították (kicsit később, mint az ODF-et) a nyílt forráskódú szoftverek fejlesztőinek is érdeke, hogy a programjuk képes legyen olvasni, írni ezt a formátumot. (Ráadásul a szabványosítás miatt kicsit könnyebb dolguk is van, hiszen írott formában elérhető, hogy mit és hogyan kel csinálnia a programnak a konvertáláskor.)

Az "Open Document Format" Magyarországon is nemzeti szabvány lett. Az Microsoft "Office Open XML" (docx) formátuma szintén.
Ezeket mindenkinek el kell fogadnia, nem lehet elutasítani semmilyen dokumentumot azzal, hogy "csak a doc formátumot tudjuk megnyitni". Vonatkozik ez magánszemélyekre és intézményekre is.
Pont a doc formátum az, ami nem szabványos, és olyan elavult, hogy már nem is fejleszti tovább az MS sem, tehát a nagyobb tudású formátumokkal (odt, docx) már sohasem lesz kompatibilis!

Tehát: ha a nyílt forrású Office alkalmazásokat akarod használni, (vagy kell használnod), akkor mindig a natív (saját, "természetes") fájlformátumait használd!
Valószínűleg a két modern formátum (odt, docx) se lesz soha 100%-osan átjárható egymás között. (Ha az lehetne, nem is létezne kétféle.)


((A legrosszabb ötlet pedig az, ha egy adott formátumú fájlt felváltva szerkesztgetünk egymással nem 100%-ban kompatibilis MS és nyílt forrású programokkal. Egyenes út a nagyon durva adatvesztéshez.))
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
velegi
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2008. március 2., vasárnap 19:26

Re: határozat létrehozása

Hozzászólás Szerző: velegi »

Doc-ban kaptam OOO-val szerkesztettem és "mentés eredeti megtartásával"...
Tanultam belőle,de ki gondolta volna...
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: határozat létrehozása

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Doc-ban kaptam OOO-val szerkesztettem és "mentés eredeti megtartásával"...
Nincs olyan, hogy "az Openoffice-szal, a LibreOffice-szal DOC-ban szerkesztek valamit".

Ha megnyitsz egy idegen formátumú dokumentumot (doc), a megnyitáskor program elvégez egy konvertálást a saját formátumra (doc -> odt), és maga a szerkesztés a saját formátumban (odt) fog történni. Ilyenkor használhatsz minden olyan funkciót, amit esetleg az idegen, elavult formátum még nem is ismerhet. A végén felajánlja, hogy elmentheted ugyanabban a formátumban, amiből a konvertálás történt (doc). Ha azt választod, akkor történik újra egy (vissza)konvertálás: odt -> doc. Ez nagy valószínűséggel veszteséggel jár, hiszen egy régebbi formátumba nem lehet olyan tudást belegyömöszölni, amit a régebbi programok (mondjuk például a Word97) nem tudnak értelmezni.

No, ez a kétszeri konvertálás a formátumok nem 100%-os átjárhatósága miatt galibákat okoz már egy viszonylag egyszerű szerkezetű dokumentum esetén is.

Használd tehát a natív formátumokat - ma már ez nem járhat semmiféle hátránnyal -, vagy ha mindenképpen doc-ban kell dolgoznod, vásárolj MS terméket. Ha olyannak kell elküldened a dokumentumot (olvasásra, nyomtatásra), aki csak azért sem telepít nyílt forrású Office csomagot, annak küldd pdf-ben a munkád eredményét.


(A LibreOffice tud úgynevezett hibrid pdf formába is menteni, ami azt jelenti, hogy a betűtípusok is menthetők a dokumentumba, de nem csak olvasni, nyomtatni tudja a fogadó fél, hanem szerkeszteni is. Nemcsak Adobe Acrobat-tal, hanem LibreOffice-szal is. A betűtípusok beágyazása a nagyon gyakran elkövetett hibát - a mindenféle egzotikus betűtípusok használatát, ami a dokumentumot fogadó gépén még csak véletlenül sincs telepítve, így az semmilyen program nem tudná helyesen megjeleníteni - ki lehet védeni, meg lehet kerülni.
Az igazság az, hogy erről a funkcióról olvastam, hallottam, de még nem próbáltam ki.)
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
antiuhu
Önkéntesek
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2008. február 28., csütörtök 23:44

Re: határozat létrehozása

Hozzászólás Szerző: antiuhu »

Üdv!

Csak annyiban egészíteném ki a fentieket, hogy elvileg nincs semmi gond ha csak odf (open document) formátumba mented a dokumentumot, mivel az "új" office-k képesek kezelni ezt.* (office 2007, vagy újabb). Természetesen itt is figyelni kell arra, hogy felléphetnek kompatibilitási problémák!
Az Open/LibreOffice mindig is az aktuálisan legfrissebb odf formátumot támogatja, így ha ms office-val kompatibilis odf kell, úgy célszerű beállítani az Eszközök/Beállítások --> Megnyitás és mentés lapon az "ODF formátum verzóját" 1.2 vagy 1.2 komatibilitási módra.**

*odt és word2007 docx közötti különbségek, odf támogatás office 2010-ben
**Ebben az esetben elveszhet/nem lesz elérhető pár új funkció.

Igaz ez sem 100%, de hátha megfontolandó. Én csak ritkán használom ezt a lehetőséget, de egyszerű dokumentumoknál eddig sosem tapasztaltam hibát. Egy próbát megér, ha nem jön be, akkor az előbbiekben elmondottak érvényesek.

Anti
velegi
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2008. március 2., vasárnap 19:26

Re: határozat létrehozása

Hozzászólás Szerző: velegi »

köszönöm a jótanácsokat, megfogadom őket. sokat segítettetek.
Válasz küldése