kompatibilitás

Ha bizonytalan vagy itt kezdd!
morelom
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2009. június 22., hétfő 7:53

kompatibilitás

Hozzászólás Szerző: morelom »

Kedves Fórumozók!
Talán tud nekem valaki segíteni. A helyzet következő: a gépemet többször újratelepítettem, s mivel nincs microsoft office programcsomagom, ezért töltöttem le ezt az ingyenes irodai csomagot. Bevallom, nem rossz, bár még csak tényleg ismerkedem vele. Egy bajom van vele. Ha így küldök bármilyen dokumentumot, akkor a microsoft office nem tudja megnyitni, viszont az open office sikeresen kezeli a microsoft office-t. Van-e ere valami megoldás, azaz az oda-vissza kompatibilitásra. Nagy könnyebbség lenne. Előre is köszönöm.
Ms Windows XP • 2.4.X • Ubuntu 8.x
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: kompatibilitás

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Üdv!

Erről már többször volt itt (is) szó. Keresd meg a vonatkozó hozzászólásokat!

Röviden:
1. Természetesen az OOo TUD az MS *.doc *. xls *. ppt (sőt a 3.1 verzió azoknak az xml verziójú: docx, stb.) formátumaiba menteni.

2. Már az MSOffice-hez is van olyan bővítmény, amely az odf formátumot ismeri és megnyitja. (Talán csak a már szabványosított "odf 1.1" formátumra jó, - tudtommal az OOo 3.0 és a 3.1 már továbbfejlesztett odf formátummal dolgozik - de én ezt a bővítményt még nem próbáltam ki)

3. Ha pedig a címzettnek nem kell/szabad szerkeszteni a doksit, akkor exportáld PDF-be. (Bizonyos esetekben nekem jobban bevált a PDF Creator -ral való PDF-be nyomtatás (Pl. a Draw-ban az exportálás a "nem nyomtatandó' és "nem látható"-ra állított rétegeket is láthatóvá tette a PDF fájlban)

Kovács Tibor
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
r4zoli
Site Admin
Hozzászólások: 850
Csatlakozott: 2008. február 17., vasárnap 4:52
Tartózkodási hely: Budapest

Re: kompatibilitás

Hozzászólás Szerző: r4zoli »

a mentés során választható a .doc kiterjesztés.
Ha nem az odf-t akarod az alapértelmezett formátumként használni, hanem a .doc-t.
Akkor, az Eszközök>Beállítások>Megnyitás és mentés>Általános alatt, kiválasztható az alsó sorban:
a Dokumentum típusa legyen "Szöveges dokumentum", a "Mindig az alábbi formátumban mentse" legördülő menüből, a "Microsoft Word 97/2000/XP" formátumot használd, akkor mindenki meg tudja nyitni.
Ennek a hátránya, hogy számos beállítás nem jól mentődik el a bonyolultabb dokumentumoknál.

Az odf fájlok megnyithatók MS Office -ban a SUN ODF plugin telepítése után.
Olvasd el, és lehetőleg tartsd be az útmutatót a fórum használatához.
AOO 3.4.1 win7, LibO 4.0 win7.
velegi
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2008. március 2., vasárnap 19:26

Re: kompatibilitás

Hozzászólás Szerző: velegi »

Kérdésem lenne.
OOO-t használok évek óta ( jelenleg 3.4-et) a beállítások, mint fent, nem okoztak gondot a Word-nek, igaz mindent igykszem rtf be menteni. Most a Word 10 ismét hibásnak látja a filet és mindegy hogy .doc, vagy .rtf.A wordpad simán látja, és ha .odf 1.0 ,a Word akkor is meg tudja nyitni. Van valami ötlet? A környezetem hivatalosan Xp-t használ, egyes főnökök meg MS Officet is és előfordult hogy panaszkodtak.
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: kompatibilitás

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Amennyi információ az én látókörömbe bekerült, abból azt látom, hogy a Libreoffice fejlesztői többet foglalkoznak az RTF szűrő fejlesztésével, mint az OpenOffice-nál:
http://libreoffice.hu/2010/04/27/gsoc-r ... -javitasa/
http://libreoffice.hu/2011/04/26/gsoc-2 ... breoffice/

Másik megoldás lehet a natív formátumok használata. Már az MS Office-hoz is létezik a szabványos ODF formátumhoz importszűrő:
http://odf-converter.sourceforge.net/
Nem tudom, van-e frissebb, ez még csak az ODF1.1 verzióval kompatibilis. (Ez azt jelenti, hogy a beállításoknál a régebbi dokumentum-formátumot verziót kell választanod az újabb programverziók esetén, amelyeknél az alapbeállítás már az 1.2 verziót preferálja.)
beállítások odf verzió.png
Egyébként meg nekem az a tapasztalatom (még mindig), hogy nem nagyon érdemes keverni a formátumokat. Most, hogy kormányzati szinten is támogatják a nyílt szabványú dokumentum formátumot:
http://libreoffice.hu/2012/01/03/szabad ... igazgatas/
már semmi alapja a cégek eddigi "majd ha doc-ban küldöd, elolvasom!" típusú hozzáállásának.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
velegi
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2008. március 2., vasárnap 19:26

Re: kompatibilitás

Hozzászólás Szerző: velegi »

Köszönöm a gyors választ. Valahogy én is hasonlóképpen gondolkodom, mint Zizi64, de időnként megfeledkezek róla hogy a frissítéseknél ezeket ujra meg ujra ellenőrizzem.
Egyébként nem az rtf az univerzális kiterjesztés?
inkább az odf ? Én korábban azt olvastam avalhol, hogy az rtf-et kell tudja minden program és ez az egyetlen amit évek múlva is olvasni lehet.Akkor ez már nem igaz?
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: kompatibilitás

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Egyébként nem az rtf az univerzális kiterjesztés?
Nincs Olyan, hogy "univerzális kiterjesztés", univerzális formátum. Belső szerkezetét tekintve az .rtf egyszerűbb, könnyebb rá megjelenítő rutint írni, viszont szegényesebb, kisebb tudású formátum.

A Microsoft a bináris dokumentumformátumait (doc, xls) sose szabványosította, azaz nem tette közzé, hogy hogyan is kell azt létrehozni, és feldolgozni. Megtartotta magának a titkot. Úgy volt vele valószínűleg: minek költsön a szabványosításra, ha úgyis mindenki rá van kényszerítve ennek a formátumnak a használatára, és ha az még az üzletét is ronthatja; hiszen, ha a szerkezetet el lehet olvasni egy SZABVÁNYBAN, akkor mások is meg tudnak írni egy Wordhöz hasonló programot - akár még jobbat is.
A nyílt és szabványosított dokumentumformátum (ODF) előretörésétől félve a Microsoft rákényszerült, hogy ő is olyan formátumot alkalmazzon, aminek leírása mások számára is elérhető. Azzal tisztában volt, hogy a régi formátummal (doc, xls) már nem rúghat labdába, ezért kifejlesztette az ellen-nyíltforrású dokumentum formátumot, a docx és az xlsx alakjában. Még véletlenül se vette át a már létező ODF formátumokat, sőt enyhén megtévesztésre alkalmas módon Office Open XML-nek nevezték el, ami igencsak hasonlít az OpenOffice névhez
Az újabb verziójú MS termékek már alapértelmezettként ezeket használják.
A wikipédia oldaláról:
http://hu.wikipedia.org/wiki/Office_Open_XML
Az OOXML-t sokan ellenezték amiatt, hogy szükségtelen, mivel a szoftverfejlesztők használhatták az OpenDocument Format-et (ODF), egy kevésbé komplikált formátumot, amely már nemzetközi standard volt.[19][21]
Az RTF a régi, egyfolyamatos operációs rendszerek formátuma volt, ily módon teljesen elavultnak tekinthető.
http://en.wikipedia.org/wiki/Rich_Text_Format
Viszont éppen az egyszerűsége (könnyebb visszafejthetősége) volt az, ami miatt az "áthidaló megoldást" látják benne sokan (magam is így voltam vele, míg meg nem tudtam, hogy RTF-ből is megannyi változat létezik, követni szinte lehetetlen). Mindenki úgy tett hozzá formátum belső tulajdonságaihoz, vagy éppen vett el belőle, ahogy neki tetszett, mert ez sem volt szabványosítva... És ezt a sok változatot, verziót nehéz egységesen kezelni.

Jelen pillanatban az ODF (odt, ods) formátum talán az, amelyik a legtöbb kibocsájtó által támogatott formátum:
http://hu.wikipedia.org/wiki/OpenDocument
Az ODF alapértelmezett fájlformátuma a IBM Lotus Symphony, KOffice, LibreOffice és OpenOffice.org irodai programcsomagoknak. Támogatja a Google Dokumentumok, valamint a Microsoft Office is a 2007 SP2-es változattól. A Microsoft Office 2010-et megelőző Microsoft Office-ok javasolt kiegészítője az Office Open XML/ODF Translator, illetve az Oracle ODF Plugin for Microsoft Office.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Válasz küldése