Writer elszállások dokumentálása

Szövegszerkesztő
Avatar
editor
Önkéntesek
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2011. augusztus 3., szerda 8:36

Writer elszállások dokumentálása

Hozzászólás Szerző: editor »

LibreOffice 3.4-ben próbálok nagy dokumentumokat szerkeszteni úgy, hogy munkatársak különböző alkalmazásokban írt anyagait használom fel, integrálom. Sajnos sokszor száll el a LibreOffice úgy, hogy nem küld semmilyen hibaüzenetet, csak villan egyet, és eltűnik, az éppen szerkesztett dokumentummal együtt. Ez általában olyankor történik, amikor más dokumentumból copy/paste segítségével bemásolok szövegrészeket, amelyek a puszta szövegen kívül mást is, például stílusokat, ábrákat tartalmaznak.

Elszállás után a LibreOffice újraindítása is nehézségbe ütközik. Például indításkor elindul a dokumentum-helyreállító, és ismét elszáll az egész LibreOffice. Többszöri prábálkozásra aztán elindul, helyreállítja a dokumentumot, amivel elszállt, de nagyon zavar, hogy nem tudom, mi történt, és nem maradt-e valami olyan dolog a dokumentumomban, ami máskor is összeomlást okoz.

Abban kérnék tanácsot, hogy miként tudnám ezeket az elszállásokat dokumentálni, megérteni, hogy egyszer eljuthassunk a megoldásig. Elképesztően jó programcsomagról van szó, amit érdemtelenül nem ismernek és használnak az emberek. Azon vagyok, hogy másokat rábeszéljek a használatára, de amíg ilyen labilis, addig inognak az érveim is.
Libre Office Verzió: 6.2.3.2. Windows 8.1 Windows 10
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Writer elszállások dokumentálása

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

LibreOffice 3.4-ben próbálok nagy dokumentumokat szerkeszteni úgy, hogy munkatársak különböző alkalmazásokban írt anyagait használom fel, integrálom. Sajnos sokszor száll el a LibreOffice úgy, hogy nem küld semmilyen hibaüzenetet, csak villan egyet, és eltűnik, az éppen szerkesztett dokumentummal együtt. Ez általában olyankor történik, amikor más dokumentumból copy/paste segítségével bemásolok szövegrészeket, amelyek a puszta szövegen kívül mást is, például stílusokat, ábrákat tartalmaznak.
Erre egy viszonylag biztos módszer van: A szövegeket formázatlan szövegként illeszd be az előkészített (LibreOffice-ban előállított stílusú) bekezdésekbe. Az ábrákat, grafikonokat érdemes újra előállítani, a képeket png, gif fájlokból beszúrni és nem átemelni...

Sohase lesz 100%-osan kompatibilis a régi, bináris MS ".doc" formátum sem az ODF formátumokkal (".odt"), de még az MS újabb, XML formátumával (".docx") sem. Az odt-docx kompatibilitás megvalósítására szerintem mindkét fejlesztőgárda rákényszerül előbb-utóbb; vagy az egyik eltűnik, vagy kialakul egy közös vonal. De ez csak az én véleményem (a jobbik esetben egyben a reményem is).

A régi .doc formátumú dokumentumokat meg el kell felejteni, vagy újra kell írni, szerkeszteni.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
editor
Önkéntesek
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2011. augusztus 3., szerda 8:36

Re: Writer elszállások dokumentálása

Hozzászólás Szerző: editor »

Egy editor sajnos nem újraírja, újrarajzolja a szakemberek által már elkészített részdokumentumokat, hanem azokat felhasználja egy egységes, integrált dokumentumhalmaz létrehozása érdekében. Amikor az OpenOffice / LibreOffice még nem eléggé elterjedt (vagyis most), nem várható el, hogy egy projektmunka résztvevői közül senki ne használjon más termékeket. Ha egy objektum nem fogadható be, akkor a programnak célszerű lenne azt visszautasítani, nem befogadni és elszállni tőle.

Nagyra becsülöm a segítségedet, de most nem az eredeti felvetésre válaszoltál. Azt szerettem volna megtudni, hogy az elszállásokat hogyan lehetne dokumentálni, megosztani a fejlesztőkkel és a felhasználókkal. Mert az is segítség lenne, ha tudnánk, hogy mit nem szabad csinálni. Te például azt írod, ne használjunk .doc-ot, én pedig azt tapasztaltam, hogy a docx-et Wordből .doc-ban mentve az anyag még mindig felhasználhatóbb a Writerben, mintha közvetlenül a .docx-et használtam volna fel. Az mindenesetre nem opció számomra, hogy ne használjak fel olyan anyagokat, amiket mások Microsoft alkalmazásokban írtak. Sajnos ez a feladatom, ezt kell megoldanom valamilyen eszközzel, és megpróbálom az Office 2010 helyett a LibreOffice 3.4-gyel megoldani, és megmutatni másoknak is, hogyan csinálom. Ha LibreOffice-szal nem megy, vagy csak túl nagy áldozatok árán (pl. egy-egy teljes munkanap eredményének elveszítése), akkor marad a Microsoft útvonal, amit meglehetősen sajnálnék.
Libre Office Verzió: 6.2.3.2. Windows 8.1 Windows 10
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Writer elszállások dokumentálása

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Igazad van, tényleg nem arra válaszoltam, hogy hogyan tudathatod a hibákat a fejlesztőkkel. Itt a fórumon javarészt felhasználók vagyunk, csak néhány honosító, tesztelő, kiegészítés készítő szokott erre járni.
itt tudsz konkrét hibát bejelenteni:
http://libreoffice.hu/hibabejelentes/

Vagy - ha gondolod - itt a fórumon nyithatsz egy témát egy adott verzión belüli konkrét alkalmazás hibáinak felsorolására. (hátha tud valaki valamilyen használható megkerülő megoldást a problémára, de már az is hasznos lehet, ha nem éri felkészületlenül a probléma a többi felhasználót...)

Egyébként azt nem állítottam, hogy a docx-odt kompatibilitás jelen pillanatban jobb lenne, mint a doc-odt kompatibilitás. De mivel a doc formátum az MS-nél is háttérbe szorult, nem túl sok ok maradt a nyílt forrású programok önkéntes fejlesztőinek, ami miatt ezzel foglalkoznának. Ezért úgy látom - bár konkrét információm erről nincs - az újabb formátum esetében lehet inkább előrelépésre számítani...
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Writer elszállások dokumentálása

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Talán még konkrétabb és előremutató hír:

"LibreOffice seeks bug hunters":
http://www.h-online.com/open/news/item/ ... 00162.html

Ha jól értelmeztem a hírt, a következő verzió (3.5.x) első béta verzióit tesztelheted, és a talált hibákról értesítheted a fejlesztőket. Reméljük, hogy lesz energiájuk figyelembe is venni a visszajelzéseket. Ehhez persze (mint eddig is) reprodukálható, egyértelmű hibaleírások készítése, példák csatolása szükséges a bejelentéskor. Mindez angolul...
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
editor
Önkéntesek
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2011. augusztus 3., szerda 8:36

Re: Writer elszállások dokumentálása

Hozzászólás Szerző: editor »

Ez számomra továbbra is nyitva van. Sajnos még mindig sokszor elszáll a LibreOffice, nem kevés bosszúságot okozva. Egyrészt jobban hozzá kell szokni a mentésekhez, mint más alkalmazások esetében, másrészt nem a mentett állományon kell dolgozni.

A jó hír ugyanis az, hogy a LibreOffice megpróbálja helyreállítani az elszállt dokumentumokat, és ez az esetek nagy részében sikerül is neki. A rossz hír, hogy ilyenkor azokhoz is hozzányúl, amiket kinyitottam bár, de eszem ágában sem volt módosítani rajtuk.

Szóval a program tisztában van azzal, hogy elszállt, próbál is tenni valamit a helyrehozás érdekében, de én továbbra sem tudom, hogy hagy-e valahol egy olyan logot, amit később emberek elemezhetnek, és rájöhetnek az elszállások okára.
Libre Office Verzió: 6.2.3.2. Windows 8.1 Windows 10
Válasz küldése