[Megoldva] Nem tudom megfogni a rajzot

Szövegszerkesztő
Avatar
editor
Önkéntesek
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2011. augusztus 3., szerda 8:36

[Megoldva] Nem tudom megfogni a rajzot

Hozzászólás Szerző: editor »

Sziasztok, dolgozom egy file-on, ami egykor MS Word dokumentum volt, de beolvastam a LibreOffice Writer-be, és ODT-ként éli tovább az életét. A RAJZ eszköztár segítségével rajzoltam egy-két idomot (ellipszist, téglalapot) az egyik oldalra, és most nem tudok szabadulni tőle. Hiába kattintok oda, ahol vannak ezek a rajzocskák, a kurzor nem jelöli ki az objektumot, nem fogható, nem vonszolható, fogalmam sincs, hol keressem a horgonyukat.

Ugyanezt eljátszottam egy újonnan létrehozott dokumentumban. Rajzoltam a lapra, a rajzelemek darabonként jól megfoghatók, átméretezhetők, törölhetők. Vajon mi, hol és hogyan tarthatja fogva az odaragadt ellipsziseimet és téglalapjaimat? Hogy tudnék szabadulni tőle?

Mielőtt azt javasolnátok, hogy nyissak egy új dokumentumot és minden mást másoljak át bele, szólok, hogy ettől nagyon fázok a LibreOffice-ban, mert egy csomó beállítást elveszítek ilyenkor. Például a címsorok számozásának formátumát.
 Szerkesztett: Önmegtartóztatás (nincsenek nagy copy-paste-ek Word-ből), navigátor, ctrl gomb. Ma már meg tudom fogni, amit meg kell. 
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára editor 2012. augusztus 22., szerda 16:53-kor.
Libre Office Verzió: 6.2.3.2. Windows 8.1 Windows 10
Avatar
editor
Önkéntesek
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2011. augusztus 3., szerda 8:36

Re: Nem tudom megfogni a rajzot

Hozzászólás Szerző: editor »

És ráadásul ezek a fránya rajzelemek a dokumentum előtt vannak. A szöveg szépen átfolyik alattuk, a téglalapok pedig eltakarják az alattuk lévő szöveget. Nem gondoltam, hogy ennyire fel fog idegesíteni ez a program, de megtörtént. Mindjárt felrobban a fejem.
Libre Office Verzió: 6.2.3.2. Windows 8.1 Windows 10
Avatar
editor
Önkéntesek
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2011. augusztus 3., szerda 8:36

Re: Nem tudom megfogni a rajzot

Hozzászólás Szerző: editor »

A dokumentumot elmentve, bezárva, LO-ból kilépve, majd a dokumentumot újra megnyitva a rajz-objektumok megfoghatóvá, vonszolhatóvá, kezelhetővé váltak.
Libre Office Verzió: 6.2.3.2. Windows 8.1 Windows 10
Avatar
r4zoli
Site Admin
Hozzászólások: 850
Csatlakozott: 2008. február 17., vasárnap 4:52
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Nem tudom megfogni a rajzot

Hozzászólás Szerző: r4zoli »

Használhatod a Navigátort az elemek kiválasztására, az is kérdés, hogy a horgonyozást hova állítottad be, alapesetben a bekezdéshez horgonyozódik. A helyi menüből elérhető "Körbefuttatás"-beállításával tudod a szöveget az objektum alól kiszedni.
Olvasd el, és lehetőleg tartsd be az útmutatót a fórum használatához.
AOO 3.4.1 win7, LibO 4.0 win7.
Avatar
editor
Önkéntesek
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2011. augusztus 3., szerda 8:36

Re: Nem tudom megfogni a rajzot

Hozzászólás Szerző: editor »

Közben mindkét példafile-om nagyon furcsa dolgokat csinál.

1) Egy hetvenoldalas kézikönyv, amiben legalább oldalanként van egy ábra. A meglévő ábrákhoz szerettem volna magyarázatot fűzni olyan módon, hogy kis piros ellipsziseket, nyilakat, szövegdobozokat rajzolok rájuk, akár úgy is, hogy lelógnak az ábráról. Ezt kiválóan megoldhatónak gondoltam úgy, hogy az eredeti ábrát stílussal keretbe foglalom, a keret a bekezdéshez van horgonyozva, és nincs szöveg-körbefolyatás, tehát egyetlen bekezdésvége jel van közel s távol. Ehhez a bekezdésvégéhez horgonyoznám a rajzi elemeimet is, így az ábra és a rárajzolt magyarázó jelek együtt mozognának.

2) Egy nulláról készített teszt dokumentum, amelyben csak szövegek és rajzelemek vannak. Ez kezdetben tökéletesen működött.

Nos, az 1-eskével, a hetvenoldalassal az történt, hogy bezártam, kinyitottam, és az összes rajz lepottyant (valójában felpottyant) a dokumentum elejére. Ott vannak egymás hegyén-hátán, mint a kiállításra váró képek, felstócolva, mindegyiknek az egyik éle érinti a dokumentum felső szélét.

A ketteskével is megtörtént az, hogy tili-tologatás során az egyik rajzelem egyszercsak kattinthatatlanná vált. Semmi nem volt felette, mégis érinthetetlen volt. Látszott, hogy a dokumentumban elhelyezett sok-sok bekezdésjel között van valahol a horgony, mert nyomogatva az entereket megmozdult lefelé, de nem lehetett sem kiválasztani, sem kezelni. Dokumentum ment, becsuk, kinyit, és ismét kezelhetővé vált a beragadt objektum.
Libre Office Verzió: 6.2.3.2. Windows 8.1 Windows 10
Avatar
editor
Önkéntesek
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2011. augusztus 3., szerda 8:36

Re: Nem tudom megfogni a rajzot

Hozzászólás Szerző: editor »

r4zoli írta:Használhatod a Navigátort az elemek kiválasztására, az is kérdés, hogy a horgonyozást hova állítottad be, alapesetben a bekezdéshez horgonyozódik. A helyi menüből elérhető "Körbefuttatás"-beállításával tudod a szöveget az objektum alól kiszedni.
Sajnos nem sok hasznát veszem a navigátornak. Az ábráknak nem adtam nevet, így a Picture1-Picture120 és Kép1-Kép77 tartományból nem igazán tudom eltalálni a keresett objektumot. Nincsenek sorban, a sorszámok nem folytonosak, találomra kattintgatnék.

Sajnos attól tartok, az ábrák valahogy megduplázódtak, mert a felhalmozott ábrákon kívül a dokumentumban is megtalálom az eredetileg ott lévő ábrákat. Valahogy a copy-paste, drag & drop funkciók tévedhetnek el az OpenOffice-ban, múltkor egy belepottyantott pdf állított megoldhatatlannak tűnő feladat elé.
Libre Office Verzió: 6.2.3.2. Windows 8.1 Windows 10
Avatar
r4zoli
Site Admin
Hozzászólások: 850
Csatlakozott: 2008. február 17., vasárnap 4:52
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Nem tudom megfogni a rajzot

Hozzászólás Szerző: r4zoli »

Az is okozhat ilyen problémát ha a doc-ból mentett odt-ben benn maradnak a wordből importált beállítások stílusként.
Célszerű ezeket a részeket kitörölni, de előtte átformázni az általad készített stílusúra.
Olvasd el, és lehetőleg tartsd be az útmutatót a fórum használatához.
AOO 3.4.1 win7, LibO 4.0 win7.
Avatar
editor
Önkéntesek
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2011. augusztus 3., szerda 8:36

Re: Nem tudom megfogni a rajzot

Hozzászólás Szerző: editor »

r4zoli írta:Az is okozhat ilyen problémát ha a doc-ból mentett odt-ben benn maradnak a wordből importált beállítások stílusként.
Célszerű ezeket a részeket kitörölni, de előtte átformázni az általad készített stílusúra.
Igen, igazad van. Biztosan nem örül neki a program, ha egy idegen logika szerinti objektumok, vezérlések benne maradnak. Ha már gyakorlottabb leszek, biztosan az lesz az egyik tevékenységem, hogy a vegyes környezetben elkövetett csapatmunka lehetőségeit és buktatóit dokumentálom. Meg kellene találni a Word / Ooo / LO legnagyobb közös osztóit, mert az az elmúlt fél évemből kiderült, hogy homogén platformra még egy kis céget sem lehet rábeszélni. Még akkor sem, ha pedig nem tudják használni azt, amihez ragaszkodnak.

Momentán, húsz év MS Word tapasztalattal (némi Lotus és egyéb elhajlásokkal) úgy látom, hogy a Writer Wordebb a Word 2007-nél.

Szóval igen, amit mondasz: valóban meg kellene tanulnom úgy lefaragni a Wordből importált anyagok sajátosságait, hogy a tartalom és a forma minimális kárt szenvedjen. Mindazonáltal a nem_tudom_megfogni_a_rajzot probléma teljesen fajtiszta, természetes úton született Writer dokumentumnál is fellépett.
Libre Office Verzió: 6.2.3.2. Windows 8.1 Windows 10
tallsoft2
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2012. január 8., vasárnap 21:45

Re: Nem tudom megfogni a rajzot

Hozzászólás Szerző: tallsoft2 »

Nálam sokszor az segített a megfoghatatlanná vált rajzok esetén, hogy a CTRL gombot lenyomva tartva kattintottam az ábrára.
LibreOffice 3.4.4 Windows 7-en
Válasz küldése