OpenOffice.org, BASIC makróval RS232 input-output

Makró készítés, parancsfájl írás és az API használata
Firka
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2010. december 18., szombat 0:43

OpenOffice.org, BASIC makróval RS232 input-output

Hozzászólás Szerző: Firka »

Adattáblába kell(ene) RS232 porton keresztül adatokat beolvasnom, ehhez keresek leírást
a port kezeléséről BASIC makróval. Lehetőleg ékes anyanyelvünkön.
OpenOffice 3.1.1.4 az openSUSE 11.2-n
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: OpenOffice.org, BASIC makróval RS232 input-output

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Üdv!

Nehéz lesz!
Magam is próbálkoztam a dologgal, egy jó ideig teljesen sikertelenül. Aztán, ahogy gyűltek az információk, egyre többet próbálkoztam, egyszer csak sikerült. Az eredményt az angol fórumon tettem közzé:
http://user.services.openoffice.org/en/ ... 20&t=31686

többek között itt is erről érdeklődtek:
http://user.services.openoffice.org/en/ ... 20&t=30999
http://user.services.openoffice.org/en/ ... 20&t=31536
http://user.services.openoffice.org/en/ ... f=20&t=682

...szóval ez más számára is megold(hat)atlan probléma...

Jómagam a Calc-hoz írtam azt a minimális kis próba eljárást, ami végül is hozott valami kézzelfogható eredményt, a Base-hoz nem is konyítok (azt írod: adattáblába kellene a soros adat.)

Aztán tudni kéne a feladat megoldásához, hogy a készülék, amiről az adatokat kapod, az "kérdezek- felel" (master/slave) üzemmódú, vagy magától "ontja az adatokat".
Persze tudni kell a kommunikáció fizikai tulajdonságait is: Baudrate, Adatbitek száma Start/Stopbitek száma, Paritás, stb. Aztán: a kérdés után mennyi idővel hajlandó az eszköz válaszolni? Tudni kell továbbá, hogy szöveges formátumú (ASCII), vagy lebegőpontos formában, vagy valamilyen egyéb módon kódolt formában jönnek a számadatok... Volt olyan eszköz a kezemben, ami négy bájtot küldött válaszként, de a számérték maga egyetlen átküldött bájton érkezett: a 127 érték azt jelentette, hogy 12,7 /vércukor-érték. ...Mire erre rájöttem (minden leírás nélkül) kinőtt a szakállam.
Meg még sorolhatnám a buktatókat.

Valószínűleg sokkal jobb megoldás egy külső programot/DLL/t írni, íratni a feladat elvégzésére és onnan valamilyen adatátvételi technikával (külső függvény meghívása, DDE, stb.)

Sajnos rövid kérdésedből nem tudom megítélni, mennyit tudsz magáról a soros vonali adatkapcsolatról (hardver/szoftver szinten), van-e gyakorlatod a használatában, így nem tudom, milyen szintű leírást keresel.
Egy bizonyos szintig tudok segíteni, de a közvetlen OOo-ba történő adatbeolvasás ötletét magam részéről (az elért minimális siker ellenére) egyelőre pihentetem, máshogy oldom meg az ilyen jellegű feladataimat.

Az esetleges segítség így írásban nehezen fog menni, ha úgy gondolod, keress meg privát üzenetben egyeztetés végett.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
mytom
Önkéntesek
Hozzászólások: 45
Csatlakozott: 2009. március 19., csütörtök 12:18

Re: OpenOffice.org, BASIC makróval RS232 input-output

Hozzászólás Szerző: mytom »

T. Zizi64!

Én is a fentiekkel szeretnék próbálkozni, átnézem amiket írtál, nekem sok konkrét információm van, ha kérdésem merül fel segítesz?
Az adatokat adatbázisba vinném be én is, de ha megfelelő formában jön az adat akkor szerintem ezt meg tudom oldani, úgy gondolom ha valamilyen mérési eredményeket ilyen
formában tudnának rögzíteni a "kollégák" az nagyon sok területen hasznos lenne.
Ms Windows XP/WIN7 • 3.0.X/3.2.1 • Ubuntu 8.x/9X/10X
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: OpenOffice.org, BASIC makróval RS232 input-output

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Üdv!

Azon túl, hogy még most se javaslom az Open/LibreOffice Basic-en keresztüli soros adatbeolvasást, még további nyűgjeim is vannak a dologgal kapcsolatban.
Én is dolgozok egy munkahelyen (egészen más területen), és csak a szabad perceimet áldozom a fórumra, teljesen ingyen.

No, most a te problémádnak csak a pontos megismerése, átlátása is sok időt vesz igénybe. (Milyen eszközről, milyen protokoll szerint, milyen adatformában kéred/kapod az adatokat? Hogyan és milyen módon kívánod a kapott adatokat átalakítani, feldolgozni?)
A Base-hoz meg egyáltalán nem értek, úgyhogy abban segíteni nem tudok.
(Táblázatkezelőbe bekérendő adatok esetén többet tudok esetleg segíteni...)

Tudok segíteni OOBasic "4byte/Real(Float)", "Real(Float)/4byte", - és egyéb - számátalakítás terén, Modbus CRC16 képzés terén tudok információt, (és konkrét OOBasic kódrészleteket) átadni, de ezt már nem az ingyenes segítés keretén belül. Esetleg - bár még nem csináltam meg, csak elgondoltam - külső DLL-ként (ha Windows környezetben szeretnéd használni) megpróbálhatok egy interface alkalmazást írni neked, szintén nem ingyen.

Egyszerű, konkrét és kellő háttér információval ellátott, jól megfogalmazott kérdésekre persze továbbra is ingyen válaszolok - ha tudok - itt fórumon.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
mytom
Önkéntesek
Hozzászólások: 45
Csatlakozott: 2009. március 19., csütörtök 12:18

Re: OpenOffice.org, BASIC makróval RS232 input-output

Hozzászólás Szerző: mytom »

T. Zizi64!
Köszönöm válaszodat, szerintem egy kicsit félreértettél.
Én nem akarom, hogy helyettem megold az egész programozást sőt mint írtam még kérdezni sem kérdezek amíg nem tudok,
de azt sem kívánom, hogy olyan dolgoknak nézz utána amit nem tudsz vagy nem csináltál.
Be tudom olvasni az adatot a COM port-ról bizonyos alkalmazásokkal van "C"-ben írt programom is hozzá, de nem vagyok programozó.
Az összes szükséges alkalmazás a rendelkezésemre áll, de még rendszereznem kell őket és átgondolni a feladat megoldásához mi a legjobb.
Ha nem érzed tehernek és egy két dologban tudsz segíteni megköszönöm, de sokszor a nem tudom válasz is nagy segítség lehet.
Előre is köszönettel.
Ms Windows XP/WIN7 • 3.0.X/3.2.1 • Ubuntu 8.x/9X/10X
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: OpenOffice.org, BASIC makróval RS232 input-output

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Várom a kérdéseket, aztán majd meglátjuk...
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
mytom
Önkéntesek
Hozzászólások: 45
Csatlakozott: 2009. március 19., csütörtök 12:18

Re: OpenOffice.org, BASIC makróval RS232 input-output

Hozzászólás Szerző: mytom »

T. Zizi64!
Beláttam, hogy Open Office alatt nem a legjobb a soros por dokumentáció.
Mivel a Python is futtatható alóla most azzal próbálkozom.
Egyenlőre még úgy néz ki problémáim vannak az RS232-es csatlakozással is.
WIn XP alatt valamiért nem minden program kezeli.
Küzdök tovább.
Ms Windows XP/WIN7 • 3.0.X/3.2.1 • Ubuntu 8.x/9X/10X
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: OpenOffice.org, BASIC makróval RS232 input-output

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Egyenlőre még úgy néz ki problémáim vannak az RS232-es csatlakozással is.
WIn XP alatt valamiért nem minden program kezeli.
Erre mit mondjak? Adj meg több részletet a kérdésben!
Milyen program nem kezeli?
Amiről én tudok:
A közvetlen port elérés (pl.: Asm-ből) valóban nem lehetséges már a WinNT óta, így az XP-ben sem. Az NT előtti felhasználói programok előszeretettel használták (és a fejlesztőrendszerek is támogatták) ezt a módszert. Sajnos ez már jó ideje nem használható. Ezért többen is kifejlesztettek olyan felhasználói DLL-eket, valamint a fejlesztőrendszerek számára komponenseket, amit a WinXP hajlandó "elfogadni", mint port manipuláló eszközt. Ilyenek például az "IO.dll" (de több is van ilyen), vagy Dejan Crnila "CPort" komponense amely Delphihez (Pascalhoz), és (talán C-hez) használható... Az IO.dll és társaik használatához már csak a "dll függvényeinek meghívását" kell ismerned az adott fejlesztőrendszeren.

Amit most írok, azok az információk a mára mád "divatjamúlt" fejlesztőrendszerekről szólnak (de én még ma is használom ezeket):

...Általában a fejlesztőrendszereknek is csak a drágább változata tartalmazza magát a soros port könnyű elérését lehetővé tevő komponenst.
Pl. annak idején a Delphi3-ban sem volt ilyen komponens, ezért használtam hozzá én pl. a CPort-ot.
A DOS-os TorboC 3-mal még ma is írunk kis mikrovezérlőkbe programokat, azzal alapból lehet kezelni. A program tesztelését pedig WinXP-n tudom végezni, tehát fut azon is a kész "mű"...
De "TurboPascal for Windows"-on (az se egy mai gyerek) is tudtam használni a soros portot...

A WinXP tehát alapvetően ALKALMAS a soros port kezelésére.
...Vagy: hogyan értetted ezt a problémát?
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
mytom
Önkéntesek
Hozzászólások: 45
Csatlakozott: 2009. március 19., csütörtök 12:18

Re: OpenOffice.org, BASIC makróval RS232 input-output

Hozzászólás Szerző: mytom »

T. Zizi64!
Mint kiderítettem az eszköz amivel küzdök csak valami speci módon engedi a soros porton keresztüli írást.
(Már ha jól értem.) a legbosszantóbb az, hogy a saját hozzá adott, készített programja sem hajlandó detektálni.
De szerintem ez a rész nem ide tartozik, lehet felveszem a gyártóval a kapcsolatot, mondja el mit bénázok.
Ha ezen az "Ökörségen" túljutok jelentkezem.
Köszönöm válaszod.
Ms Windows XP/WIN7 • 3.0.X/3.2.1 • Ubuntu 8.x/9X/10X
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: OpenOffice.org, BASIC makróval RS232 input-output

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Azért előbb-utóbb elárulod, milyen (típusú, gyártmányú) eszközről van szó?

Néhány kérdés így vakon (de rengeteg ilyen kérdés felmerülhet (több információ birtokában célirányosabb kérdésekkel tudnálak segíteni):
1.: Szabványos a csatlakozókiosztása? (gyakran előfordul, hogy a szabványtól eltérő csatlakozókiosztást használnak bizonyos cégek. Így aztán az "egyenes" és a "kereszt" kötésű szabványos kábel se működik az eszközzel.
2.: Használ-e a készülék handshake jeleket az adás/vétel jeleken kívül?
3.: Biztos, hogy szabványos +/-12 V szintű jeleket használ a készülék? Szintén gyakori a TTL vagy egyéb feszültségszintű soros vonali kapcsolat. Ilyenkor hardver illesztés is szükséges...
4.: Mit tudsz a készülék protokolljáról?
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
mytom
Önkéntesek
Hozzászólások: 45
Csatlakozott: 2009. március 19., csütörtök 12:18

Re: OpenOffice.org, BASIC makróval RS232 input-output

Hozzászólás Szerző: mytom »

mérleg
1. RS232 (franc tudja mi volt a baja)
2.?
3.?
4. STX-SB1-SB2-SB3-DF1-DF2-CR-CHK-------------- HA- EZ- AZ

Felraktam egy Linuxot (ugyanarra a gépre) és varázsütésre jön a com port monitoron az adat igen szépen.
Persze itt már nem járja a te makród de úgy néz ki a Python segít csak most meg azt nem akarja futtatni valamiért az Office.
Kéne egy leírás szerintem nem tudtam rendesen belerakni, hozzáadni.
De kicsit rosszul érzem most magam mert sem a fórumtémához nem tartoznak ezek a dolgok, és tőled sem vártam ilyen aktív segítséget,
majd megoldom valahogy ha túljutok a bénázáson és tényleg komoly kérdésem lesz írok.

Még egyszer köszönettel.
Ms Windows XP/WIN7 • 3.0.X/3.2.1 • Ubuntu 8.x/9X/10X
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: OpenOffice.org, BASIC makróval RS232 input-output

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

4. STX-SB1-SB2-SB3-DF1-DF2-CR-CHK-------------- HA- EZ- AZ
Mettler Toledo mérlegről van szó?
Adtak hozzá soros kábelt? A mérleg soros csatlakozója még mindig egyedi, csak erre a gyártóra jellemző szögletes formájú? (mert régebben, mikor ilyennel foglalkoztam, még olyan volt... (Még meg is van az egyik teszt kábelem) Akkoriban még (vagy: akkor sem) Office programmal vezéreltük, hanem egy kifejezetten adatgyűjtésre fejlesztett alkalmazással)

Szerencséd van! Ez karakteres protokoll, csak String/Szám átalakítást kell végezned...
A DF1, DF2 mező karakteresen tartalmazza a mért tömeg értéket az SB3-ban három biten van kódolva a mértékegység. Persze nem tudom, mi mindent kell még kibányásznod az üzenetből... Kell-e beállítani vezérelni is a mérleget, vagy az manuálisan történik, és csak a mérési adatokra van szükséged...

Lehet, hogy ennek a műszernek a vezérlése megoldható OOo-ból, mert valószínűleg nem kell $0 értékű bájtot küldened/fogadnod, csak ASCII karakter értékeket ($0 érték küldést ugyanis nekem se sikerült OOo-szal megvalósítani, és hát lebegőpontos számábrázolás esetén BIZTOSAN előfordul $0 értékű bájt...)

Kéne egy leírás szerintem nem tudtam rendesen belerakni, hozzáadni.
A mérlegről és a protokollról sok leírás(om) van, vagy mire gondoltál? Mit nem tudsz "rendesen belerakni, hozzáadni."; hova, mibe?

Ebben a témában akár privátként, akár cégként is tudok konkrét segítséget adni. Foglalkozunk adatgyűjtő rendszerek telepítésével is (Az "áramló mennyiségek mérése" szakterületen).
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
mytom
Önkéntesek
Hozzászólások: 45
Csatlakozott: 2009. március 19., csütörtök 12:18

Re: OpenOffice.org, BASIC makróval RS232 input-output

Hozzászólás Szerző: mytom »

Tulajdonképpen most, hogy mondod tényleg az a neve, és csak méréseket kell fogadnom, tára meg ilyenek nem kell mert Office/adatbázis alól megoldom ezeket a dolgokat.
(Több mérés részmérés meg ilyenek.) Kábelt nem adtak, de megy azzal ami van (már). A gondom az, hogy python-ban van meg a progi az adatok beolvas-ásásra és
ezt nem tudom összehozni az Libre Office-val.(Hangsúlyozom mert nem értek hozzá.)
Mondjuk itt erősen kérdéses a dolog, mert a csilivili felületet BASE-ban rajzolgattam össze az adatbázishoz és azt szeretném használni, de a python-nak is van adatbázis kezelője.
Az álmom az lenne, hogy úgy szaladgáljanak a képernyőn a számok, mint ahogy a mérlegen változik az érték, de csak szépen sorjában. Írok mégpár sor privát.
Ms Windows XP/WIN7 • 3.0.X/3.2.1 • Ubuntu 8.x/9X/10X
mytom
Önkéntesek
Hozzászólások: 45
Csatlakozott: 2009. március 19., csütörtök 12:18

Re: OpenOffice.org, BASIC makróval RS232 input-output

Hozzászólás Szerző: mytom »

T. Zizi64!
Mára oda jutottam a témával kapcsolatban, hogy veszünk egyszer egy olyan rendszert készen ami mindent tud amit akartam, és mysql adatbázist használ, így onnan gyorsan tudom az adatokat oda vissza rakosgatni a BASE segítségével, így erre már nem lesz szükség.

Köszönöm segítségedet és további jó munkát...
Ms Windows XP/WIN7 • 3.0.X/3.2.1 • Ubuntu 8.x/9X/10X
Válasz küldése