Jobbról balra írás

Szövegszerkesztő
watisy
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2010. május 24., hétfő 20:58

Jobbról balra írás

Hozzászólás Szerző: watisy »

Szervusztok!

Évek óta használom az OpenOffice-t (most OpenOffice 3.2 >>Windows Vista<< környezetben), nagy megelégedésemre.
Három témában akad problémám. Átolvastam az infókat és nem találtam megoldást, remélem tudtok segíteni.
Tudom, egy probléma = egy téma.

Első:
Rovás karaktereket (szöveget) kellene használnom.
A megfelelő karakterek megvannak, installálva vannak, megfelelő módon használatba is kerülnek.

A probléma: Az írás iránya a billentyű leütésekor nem hajlandó jobbról balra haladni.
Tulajdonképpen jobbra igazított balról jobbra írást hajt végre, nekem jobbra igazított jobbról balra írásra van szükségem.


Az alapbeállítás-nyelvek beállítása: engedélyezett az ázsiai és a CTL (komplex szöveg elrendezés).
A komplex szöveg megjelenítésében bármit állítok a kurzor nem hajlandó a leütött billentyű elé lépni.

A lehetséges információt megköszönve
watisy
OpenOffice 3.2 (Windows Vista) - watisy
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Jobbról balra írás

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Üdv!

Keveset tudok a dologról, azt is csak most tudtam meg, hogy rákerestem:

http://user.services.openoffice.org/hu/ ... =219&p=909

soson utolsó hozzászólásából és abból, hogy kipróbáltam egy - a gépemen (winXP) létező és a próba idejére bekapcsolt - jobbról balra író nyelv billentyűzet kiosztásával működik a dolog, azt valószínűsítem, hogy az OOo beállításokon és a karakterkészleteken túl kell az operációs rendszerre egy rovásírás-billentyűzetkiosztás is (héber billentyűzet kiosztás beállításával - természetesen a többi OOo beállítást is elvégezve - a rovásíráshoz szükséges módon, jobbról balra mozog a kurzor és minden új beírt betű a már ott lévő betűk bal oldalára kerül) :

http://www.fw.hu/rovasirashonlap/betuk/ ... tasok.html

A próbához rovásírás karakterkészletet nem raktam fel a gépre, ezért ezt részletesebben ki kell próbálni!
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
watisy
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2010. május 24., hétfő 20:58

Re: Jobbról balra írás

Hozzászólás Szerző: watisy »

Szervusz!
Mindenek előtt köszönöm megtisztelő, gyors és szakmailag tisztességes válaszodat.
Végigmentem az általad mutatott mezsgyén, sőt az abból szerteágazó ösvényeket is bejártam ( pl: http://www.magyarrovas.hu/?menu=telepites ).

Nem az a problémám, hogy nem a kívánt (leütött) karakter nem jelenik meg, hanem az, hogy nem a megfelelő helyen.
Amint írtad, a kurzormozgató billentyűk a beállításnak megfelelően működnek, de a leütött billentyűk karakterei nem a kívánt irányba haladnak.

Rendszeresen előfordul, hogy egérrel a sor bal oldalára helyezem a szövegkurzort (vagy kurzorbillentyűvel) és a leütött billentyű karaktere a sor jobb oldalára kerül, a többi leütések még jobbra, és jobbra. Ez odáig fajul, hogy a sor belelte után a bekezdés folytatása értelmetlen módon törik, olvashatatlanná téve a szöveget. Ez esetekben teljesen mindegy, hogy magyar, héber, arab vagy bármely nyelvi billentyű beállítást alkalmazok.

Mindezeknek megfelelően az lett a meggyőződésem, hogy
1. Béna vagyok, és van még valamilyen beállítási szükséglet, amit kihagytam.
2. A word-proceszor (OOo-Writer) valamiért (programilag) félállásban marad és ezért ide-oda kapkod (szó szerint!), mint Bernáth a menykőhöz.
Ha a leütött billentyű nem kurzormozgató ÉS nem írásjel, akkor a jobbról balra rutinnak megfelelően helyezi el a karaktereket.

Feltételezem, ezt a problémát meg lehetne kerülni egy automata makróval. Ami figyeli a bekezdés környezetét és szükség szerint korrigálná a karakterek pozícióját. Megoldható, de azt hiszem ez a megoldás sem időben sem térben nem lenne kielégítő.

Úgy gondolom, ennek az anomáliának a megoldására meg van a megfelelő rutin, csak >>valahol<< egy bitet át kellene állítani. Hiszen vannak szöveg- (kiadvány) szerkesztők, amik így működnek.

Nagyon nem szeretnék más alkalmazást használni, mert egyébként az "OOo" kitűnő alkalmazás és teljesen a szívemhez nőtt.

A probléma megoldásának lehetőségét fel nem adva tovább kutatok. Remélem a kielégítő megoldás nem várat magára sokáig.

Még egyszer köszönöm a segítő válaszodat, maradok tisztelettel
OpenOffice 3.2 (Windows Vista) - watisy
antiuhu
Önkéntesek
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2008. február 28., csütörtök 23:44

Re: Jobbról balra írás

Hozzászólás Szerző: antiuhu »

Üdv!

Ahogy Zizi64 írta az operációs rendszert is fel kell készíteni erre.
A linkelt betűkészlet használatához a következőket kell beállítani:
Linuxon:
- Héber(israel) alapértelmezett billentyűkiosztás hozzáadása.
- Gyorsbillentyűt nem sikerült hozzárendelnem, de ez az én bénaságom.
Windowson
- Óra mellett "HU" részen jobb klikk
-A megjelenő ablakban - általános telepítésnél - a Magyar és az Angol billentyűkiosztás szerepel, ehhez adjuk hozzá a hébert (israel)
-Ugyanitt a "Gyorsbillentyűk" fülön beállítható a gyorsbillentyű. (Figyelem! Ez akkor is működik, ha egy másik program már használja, tehát ha nem szeretnénk, hogy egy alkalmazásban "furcsán" átváltson Héberre, úgy keressünk olyan kombinációt, amit biztosan nem fogunk használni másik programban.)

Anti
watisy
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2010. május 24., hétfő 20:58

Re: Jobbról balra írás

Hozzászólás Szerző: watisy »

Szervusz!

Köszönöm Zizi64 válaszát megerősítő írásodat.
Követtem az iránymutatásotokat. Felültettem a Héber(israel) nyelvet az op-ban. OOo-ban nyitottam egy új doksit, az aktuális bekezdés tulajdonságait átállítottam jobbra rendezve, írásirány jobbról balra, betűtípus "Rovvas kiterjesztett JB", az op-ban (jobb alsó sarok) a nyelvet átállítottam "HE" héberre. Ezek után elkezdtem a szöveg bevitelét.
A leütött karakterek valóban az előző karakter bal oldalára kerültek! DE, héber betűket írt az OOo. Ha, [shift]+a betűt ütöttem le, akkor megjelent a rovás "á" jel a megfelelő helyen, de az "a" jelet billentyűről sehogyan sem lehet előcsalni, csak a [beszúrás][különleges jel] menüponton keresztül.
Annak idején pontosan ezért utáltam az "assambly" nyelvet: előzetesen több helyen (regiszter) előfeltételeket kell beállytani és az utánsem biztos az eredmény, illetve nem biztos, hogy ott kapom az eredményt ahol várom.

A rovás honlapon ( http://www.fw.hu/rovasirashonlap/betuk/ ... rovas.html ) az "ABIword" szövegszerkesztőt ajánlják. Letöltöttem, installáltam.
E' tekintetben (jobbról balra haladó írás) pontosan azt hajtja végre amire szükség van! A bekezdésre vonatkozó összes beállítás: [formázás][szövegirány][bekezdés jobbról balra & szöveg jobbról balra]. Pontosan azt hajtja végre amit kérek tőle. Egyáltalán nem foglalkozik azzal, hogy milyen betűtípust használok, milyen nyelvi környezetben használom, a leütött billentyű (kombináció) a jobbról balra írás logikája szerint halad. Sőt, ha a sor betelik az új sor olvasás folytonossága nem szakad meg. A bekezdést ugyanúgy lehet balra, jobbra, középre, vagy sorkizártra rendezni, esetleg felsorolásba áttenni az írás kért logikája nem változik. Más tekintetben viszont nem elégít ki.

Én innen úgy látom, hogy jelenleg az OOo nem támogatja kellően a jobbról balra írás lehetőségét. A súgóban is említi az op-környezet beállítását.

Tisztelettel
OpenOffice 3.2 (Windows Vista) - watisy
antiuhu
Önkéntesek
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2008. február 28., csütörtök 23:44

Re: Jobbról balra írás

Hozzászólás Szerző: antiuhu »

Üdv!

Kicsit részletesebben írom, hogy minden fontos(nak vélt) dolog benne legyen:
I. Készítsük fel az operációs rendszert:
antiuhu írta: Linuxon:
- Héber(israel) alapértelmezett billentyűkiosztás hozzáadása.
- Gyorsbillentyűt nem sikerült hozzárendelnem, de ez az én bénaságom.
Windowson
- Óra mellett "HU" részen jobb klikk
-A megjelenő ablakban - általános telepítésnél - a Magyar és az Angol billentyűkiosztás szerepel, ehhez adjuk hozzá a hébert (israel)
-Ugyanitt a "Gyorsbillentyűk" fülön beállítható a gyorsbillentyű. (Figyelem! Ez akkor is működik, ha egy másik program már használja, tehát ha nem szeretnénk, hogy egy alkalmazásban "furcsán" átváltson Héberre, úgy keressünk olyan kombinációt, amit biztosan nem fogunk használni másik programban.)
II. Készítsük fel az OpenOffice-t a komplex szövegelrendezés (CTL) támogatására.
- Eszközök/Beállítások/Nyelvi beállítások. (ábra)
- A használni kívánt stílusoknál állítsuk be a CTL-betükészletet (ábra)
III. Nincs más mint használni az előbbieket.

CTL SZÖVEG SZERKESZTÉSE
A magyar nyelvű szövegrészeknél ugyanúgy használjuk a szövegszerkesztőt, mint eddig megszoktuk. Addig nem kell semmilyen különleges formázásra sem odafigyelni, amíg nem használunk más szövegelrendezést.
Tegyük fel, hogy a következő bekezdésben „RotatalpasNBProS” betűtípussal szeretnék írni. Ehhez először egy Enter-t ütök le, majd átállítom a szöveg irányát jobbról balra a „Ctrl+jobb Shift” billentyűkombinációval. Állítsuk a billentyűzetkiosztást Héberre.
Itt írhatnánk rovásírásos részeket.
A következő bekezdéshez egy Enter-t üssünk, majd „Crtl+bal Shift” billentyűkombinációval balról jobbra állítsuk a szövegirányt. Végül állítsuk vissza a Magyar billentyűzetkiosztást.
Természetesen több bekezdést is lehet írni a másik nyelven. Ilyenkor ugyanaz érvényes, mintha az alapértelmezett nyelvet használnánk.

Megfigyelhető, hogy a CTL-s bekezdés beállításai – ha a szövegirány ellentétes –, akkor úgy viselkedik, hogy függőleges mentén tükörképei egymásnak. Ezt egy hosszabb dokumentum szerkesztése előtt célszerű figyelembe venni.
Sok sikert!
Anti

Megj.: Nálam is a Shift billentyűzettel leütött karakterek az alapértelmezettekből kerülnek ki. Ezt ahogy néztem a Héber billentyűzet miatt csinálja (ott ugyanis a Shift+betü adja ki az angol ABC betüit, tehát a nyugati betükészletet). Másrészt viszont, ha készítek egy rovas stílust, ahol mindkét betütípust (nyugati+CTL) Rovásra állítom, úgy megjelennek a shift-el írt betük is. Szerintem túl nagyok, nem illenek a szövegkörnyezetbe, valamint ugyanaz a szedésük, mint a kisbetüknek.
Csatolmányok
Stílus betűkészletének beállítása
Stílus betűkészletének beállítása
Nyelvi beállítások
Nyelvi beállítások
watisy
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2010. május 24., hétfő 20:58

Re: Jobbról balra írás

Hozzászólás Szerző: watisy »

Szervusz Antiuhu!

Jelzésed hatására még egyszer nekifutottam a beállítások erdejének.
(sajnos a grafikát nem tudtam beilleszteni, betűtípust nem tudtam állítani..., ezért bold-dal jeleztem a megfelelő írásformát)

I. OP felkészítése, beállítása
Szolgáltatás beültetése {op-bill-Nelv-Solg.jpg} Héber (israel)

II. OOo felkészítése
Nyelv {ooo-alap-Nelv.jpg} Alap-magyar; CTL héber
CTL {ooo-alap-ctl.jpg} Minden mező Rovas Kiterjesztett jb 12 pt

III. Az előbbiek használata
Új bekezdés, jobb ctrl-shift vagy {ooo-jb-tool.jpg} Eszköztár jobbról balra ikonja
OP nyelv {op-he-is.jpg} Operációs rendszer (jobb alsó sarok) HE (héber) kiválasztása
OP billentyű {op-he-isbill.jpg} Operációs rendszer (jobb alsó sarok) HE (héber) billentyűzet kiválasztása /us billentyűvel még rosszabb/

És, írok: alap nyomások héber betű, shift nyomások rovás jel {ooo-Sqveg.jpg}
Abban az esetben, ha magyar OP beállításokat tartom meg, a rovásjelek tökéletesen jönnek, de az elrendezés olvashatatlan.
{ooo-irAskEp.jpg} a maGar rovAs --- sAvor raGam a így kellene kinéznie, amit a kurzorbillentyű birizgálásával értem el.

Abiword jobbról balra írása így néz ki {abi-megAllEk.jpg} , amit letettem (konvertáltam: abiword) .odt-be.
lAnASit OgraNak a kEllAgem

OOo az .odt megnyitásakor hibaüzenettel kezdett: {abi-ooo-NitAs.jpg},
Fájl sérült, A makrók futtatása tiltva lesz..., Javítsam?

a fájl megnyitása után a szöveg így néz ki {abi-ooo-konvtt.jpg}.
megAllEk a kaNargO tiSAnAl

Meglehet, hogy csak az én környezetemben az OpenOffice a jobbról balra írást nem támogatja. Úgy látom, hogy ezt a feladatot rábízza az OP-ra. Ott (OP) viszont a nyelvnek megfelelően be vannak betonozva a nyelvi feltételek és összefüggések. E' miatt ültettem be az OP magyar nyelvéhez a "Rovas Unicode PUA jb" billentyű kiosztást is. Sajnos ez sem hozta a kívánt eredményt.

Jó lenne, ha az OpenOffice a jobbról balra való írás kiválasztásakor lehetőséget adna a nyelv, a billentyűzet, és a karaktertípustól független jobbról balra való írásra. Ezt jelen pillanatban nem támogatja. Amit támogat az minden esetben valamely konkrét (OP-ban beállított) nyelvhez, nyelvjáráshoz köti.

Mindent megköszönve
OpenOffice 3.2 (Windows Vista) - watisy
antiuhu
Önkéntesek
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2008. február 28., csütörtök 23:44

Re: Jobbról balra írás

Hozzászólás Szerző: antiuhu »

Üdv!

Valóban az OpenOffice a nyelvi környezettől függően alakítja a karakterigazítást. Tehát ha Magyar billentyűzetkiosztáson vagyunk, akkor a balról jobbra fog írni még ha a szövegirány másképpen van beállítva.
Azt nem tudom, hogy ez hiba, vagy szándékosan van így (gondolom igen).
Az Abiword viszont felül tudja írni az alapértelmezett szövegirányt (Lehet, hogy ez nem szabványos dolog az ODF-nél, ezért írja hibásnak az így szerkesztett fájlt, és ezért rontja is el a formázását?)*, azért működik ott rendesen.

Csatolok egy állományt ami az előző leírásomban szereplő formázással írt odt fájl.

*:Annyit tesz, hogy felcseréli a szövegirányt (tükörképe lesz).

Anti
Csatolmányok
rovas_pelda.odt
Példa Jobbról balra írt Rovásírás használatára
(16.35 KiB) Letöltve 401 alkalommal.
watisy
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2010. május 24., hétfő 20:58

Re: Jobbról balra írás

Hozzászólás Szerző: watisy »

Szervusz Antiuhu!

Köszönöm neked a megerősítést abban, hogy: "nem is vagyok annyira béna".

Körbejártam a "rovas_pelda.odt" doksidat, pontosan úgy működött ahogyan leírtad, és ahogyan én eddig is tapasztaltam. Annyi különbséggel, hogy addig még nem ültettem fel a "RotatalpasNBProS.ttf" betűkészletet.

Ez a betűkészlet az "unicode-egyszerü héber" területen rovás jeleket tart. E' miatt tűnik úgy, hogy megfelelően működik. De, amint elfogytak az egyszerű-héber karakterek, megállt a világ. A megoldás talán: egy héber font megerőszakolása rovásra, de ehhez meg kevés a billentyűzet, valamint a héber betűpár-tiltásait kellene ismerni. Tehát ez, nem megoldás.

Máskülönben tetszik a (RotatalpasNBProS.ttf) betűkészlet azon lehetősége, hogy "kvázi" csonkítással néhány összerovást automatizál, de nem szabad elfelejteni az esetleg szükséges lezárást. Viszont nem tetszik, hogy a billentyűzet meg van keverve (nem az általam évek óta használt) és így vadászni kell a szükséges jeleket és más egyéb jelek (pl: nap) nem kerül elő.

Én nem azt mondtam, hogy az OpenOffice hibája a jobbról balra írás ilyen kezelése, hanem hogy nem támogatja (szabvány - nem szabvány nem tudom).

Úgy tűnik, hogy ez annyira nyelv és/vagy billentyű kezelés függő, hogy a megoldás talán a billentyű vezérlésen műlik.

A [HU-(magyar)] billentyű kiosztás mellé kellene egy
[HU-(rovas)] billentyű kiosztást-kezelést is gyártani és akkor alkalmazható lenne az unicode rovas8 szabványa, amit a "Rovas Kiterjesztett JB", "Rovas Szabvany JB", és a korábbiak takarnak. Ez valószínű, nem egy unikum (extra különlegesség), mert ha csak az angolt "EN" veszem rengeteg billentyű kiosztása van, de a "HE" hébernek is, pedig ott írásirányt is fordítanak.

Az Abiword-os megoldás is kielégítő lenne!

Úgy látszik a megoldás most nem a mi kezünkben van, és azt gondolom, ez nem csak a rovás problémája.

Még egyszer, nagyon köszönöm a baráti és a szakmai segítségedet.
OpenOffice 3.2 (Windows Vista) - watisy
dilettáns
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2016. december 18., vasárnap 17:09

Re: Jobbról balra írás

Hozzászólás Szerző: dilettáns »

Elolvastam a témában leírt hozzászólásokat. én eddigi kísérletezéseim során egyetlen jó megoldást találtam. Microsoft Office Word programot használva a következő lépéseket tettem:
letöltöttem a netről egy- rovás-fontkészletet, ami balról-jobbra írásmódhoz készült, installáltam. Utána a Wordben beírtam a rendes, nyugati írásirány szerint a rovásszöveget. A printscreen
használatával -képként- áttettem a szöveget Paint-be. Itt vízszintes tükrözéssel megfordítottam és -igazítások után,- kiprinteltem. Állítólag a Libre Office 2017 februárjában kihoz egy olyan
verziót, amelyik támogatni fogja a rovás szöveg jobbról-balra szövegirányát... Üdvözlettel: dilettáns
Libre Office 5.2 The Document Fundation ??ltal k??zreadott irodai programcsomag
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Jobbról balra írás

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Érdemes megvárni a LO 5.3.0 verziót (és annak későbbi, hibajavító al-verzióit). Az tartalmazni fogja a "Székely-Magyar rovás" íráshoz szükséges többlet funkciókat. Természetesen az operációs rendszer részeként működő dolgokat (betűkészletek, billentyűzetkiosztás) továbbra is külön kell beszerezni.
A fejlesztői változat már ma is kipróbálható:
https://hu.libreoffice.org/letoeltes/?t ... .0&lang=hu

Letöltöttem, kipróbáltam. A fejlesztői LO 5.3.0 verzió "kvázi hordozható verzió"-ként telepíthető, azaz nem veszi át a fixen telepített program beállításait és fájl-hozzárendeléseit - hiszen ez még csak tesztelésre való!


* * *
A betűkészleteket és a billentyűzetkiosztást az alábbi oldalakról töltöttem le:
http://rovasmag.hu/
http://www.magyarrovas.hu/?func=cikk&id ... amitogepen

A betűkészletek, billentyűzetkiosztás telepítéséről itt videók is vannak:
https://www.youtube.com/watch?v=mUhGh3EQP30
https://www.youtube.com/watch?v=23FLsZBh6jw
https://www.youtube.com/watch?v=p7ds5lRhj4w

* * *

Ezek a lehetőségek persze eddig is rendelkezésre álltak. A LibreOffice 5.3.0-ban viszont egyértelműen be tudtam állítani, hogy a bekezdés ne csak a sor "megtelése" szempontjából legyen jobbról-balra irányú, de a betűk sorrendje és a karakterek irányultsága is váltható (azaz a karakterek is tükröződnek).

Részleteiben nem vizsgáltam, a stabilitását nem teszteltem, de az új verzió fejlesztői előzetesében a funkció LÉTEZIK, MŰKÖDIK.

A videók készítője sajnos nagyon egyszerű módon használja a már meglévő funkciókat: A MS Office súlyosan elavult hagyatéka - a közvetlen, kézi formázás - még mindig az első gondolata és mozdulata a gyakorlatlan felhasználóknak. Én megpróbáltam a stílusok alkalmazásával működésre bírni a funkciókat. Az a kevés dolog, amit kipróbáltam, az működött a bekezdés stílusokba integrálva is.

Nem próbáltam a betűtípus beágyazást, nem próbáltam a PDF-be exportálást sem. Pedig a lényeg nem az, hogy ÉN tudok-e megfelelő módon "rovásul" írni, hanem az, hogy ha azt natív formátumban elküldöm valakinek, akkor ő is pont ugyanúgy tudja megjeleníteni azt, mint ahogyan én létrehoztam. (Bár ha csupán a nyomtatott, papír alapú eredmény a fontos, akkor ez már elegendő lehet...)
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Jobbról balra írás

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Na tehát: kell a rovásírástükrözött betűinek működéséhez néhány dolog a végleges LO 5.3.0-ban.

Ami nem LibreOffice-függő dolog:
1.: Legyen telepítve néhány rovás betűtípus, hogy ne csak jól de szépen is írj. A funkció működik egyébként a teljesebb Unicode betűkészletekkel is, de például nem működik tökéletesen Times New Roman-nal.
2.: Legyen telepítve egy rovás billentyűzet kiosztás. OldHungarian1 néven tudom kiválasztani a tálcán a fő nyelvválasztó "HU" ikon melletti kis billentyűzet ikon alól fölbukkanó listából a két(vagy több)féle magyar közül az éppen szükségeset.

Ami LibreOffice-nak és annak verziószámának a függvénye:
1.: A kísérleti funkciók legyenek bekapcsolva.
2.: Az eszköztáron legyen kint a jobbról-balra és a balról jobbra írás váltásának két ikonja.
3.: Az adott bekezdésre alkalmazott stílusban be kell állítanod a CTL betűkészletet és a hozzá tartozó nyelvet (Székely)

Az írásirány-váltás ikonok meghatározzák azt, hogy az európai vagy a CTL beállításai érvényesüljenek-e a bekezdés stílusnak.
A betűtükrözés és a jobbról balra írásirány pedig akkor érvényesül nálam, ha a CTL beállítást és a OldHungarian1 billentyűzetkiosztást megfelelően kombinálom.

Ne feledd: a LO 5.3.0 ma még egy "Fresh" verzió! Éles munkára a fejlesztők a "Still" verziókat javasolják!
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Jobbról balra írás

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Rováspélda a LO530hoz.png
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Válasz küldése